Dźwięk w DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
janek 77

Re: Scieżki audio w NTC

Post autor: janek 77 »

Na forum jest aktywny przedstawiciel TVN P. T. Berezowski.

Nie odpowiedział w tej kwestii choć sam prosił o pomoc.
Poza tym to nie zgłaszanie pretensji choć to bardzo polskie tylko sugestia programowa i zwrócenie się o zajęcie stanowiska.
Nie otrzymaliśmy odpowiedzi...

Swoją droga Emitel nic by nie stracił gdyby w rozmowach nie zasugerował takiej propozycji przedstawianej na ich forum. Na pewno jest Emitelowi łatwiej niż pojedynczym osobom.

Jeśli forum poparło by to intensywniej to może ktoś rozważy takie stanowisko.

Jeśli można w HD to dlaczego nie w NTC???

Dlaczego musi byc wszystko luksusowe.
W wielu krajach to podstawa nadawania. Poziom znajomości języków obcych jest też wyższy, choć oczywiście składa się na to tez edukacja.


Jeśli nie pracownicy nadawców to może uczestnicy forum mogą zainicjować rozmowy na ten temat. Na początek na forum a może Emitel czy p. T. Berezowski u nadawców..

Zresztą temat na pewno jest znany i w Emitelu i p. T. Berezowskiemu.

Tylko nie otrzymamy odpowiedzi bo plany nadawcó sa pewnie inne....

areq1987
Posty: 57
Rejestracja: 19 lutego 2011, o 22:36
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri-digit dom jednorodzinny
Nadajnik - obiekt nadawczy: Tarnów MUX1,2,3 MUX8-FAIL!

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: areq1987 »

Czy u Was też TVP1 i TVP2 są wyraźniej głośniejsze od np Polsatu czy TVNu przy tej samej głośności ustawione? Ogólnie MUX3 nadawany jest z większą głośnością niż MUX2 ?

majki35

Re: DVB-T z Suchej Góry

Post autor: majki35 »

marboro pisze:Witam,z tą głośnością na polskich programach jest okropnie żeby nie powiedzieć katastrofa i to nie tylko na naziemnych ale i na satelicie.Jest to bardzo uciążliwe.Nie wiem dlaczego każda stacja nadaje na innych parametrach,czyżby nie było w Polsce norm na nadawanie programów w odpowiednich normach dla wszystkich nadających jednakowo.Ja od dawna też miałem o tym napisać.Jak to możliwe każdy nadaje jak chce.Może ktoś kompetentny zajmie głos DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE.Kiedy podgłosisz na jednym i przełączając na drugi to znowu słyszysz ryk.
Różnią się też programy nadające które nadają stereo a kiedy inne w Dolby Surround(możliwe że to normalne ale ktoś kto rozpowszechnia powinien regulować jeżeli jest w stereo to powinien głos być dopasowany do w Dolby Surround tak aby wszystkie nadawały w jednej tonacji,przy takiej technice jak dzisiaj jest to możliwe.
Czy tak musi być przecież musi być jakaś norma czy tylko u nas w Polsce każdy robi jak chce i co chce.
Ja ci odpowiem tak masz rację lecz wiedz o tym że przeważnie reklamy są głośne ale z tymi głośnościami masz rację bo to jest naprawdę uciążliwe ja na szczęście mam taki telewizor że jest automatyczna regulacja głosu na wszystkich kanałach jednakowo mam lecz gdy ten system wyłączę to tragedia każdy inaczej ma głośność ja się ma taki tv to jeszcze bajka lecz jak ktoś niema to jest żle nie wyobrażam sobie przy małym dziecku tu śpi słucham cicho na jednym przełączam na inny kanał i wtedy pobudka jak należy dla dziecka na dodatek masz wtedy stereo dziecko się drze i płacze i tv też

marboro

Siła głosu w nadawanych programach

Post autor: marboro »

Witam,postanowiłem zmienić i wprowadzić nowy temat ,ponieważ uważam,że jest potrzebny.Napisalem o tym w innym dziale ale pomyślałem o innych niech też wypowiedzą się w tym temacie.

Bardzo proszę o wypowiedzi.Pozdrawiam.
Z tą głośnością na polskich programach jest okropnie żeby nie powiedzieć katastrofa i to nie tylko na naziemnych ale i na satelicie.Jest to bardzo uciążliwe.Nie wiem dlaczego każda stacja nadaje na innych parametrach,czyżby nie było w Polsce norm na nadawanie programów w odpowiednich normach dla wszystkich jednakowo.Ja od dawna też miałem o tym napisać.Jak to możliwe, każdy nadaje jak chce.Może ktoś kompetentny zajmie głos DLACZEGO TAK SIĘ DZIEJE.Kiedy podgłosisz na jednym i przełączając na drugi to znowu słyszysz ryk.
Różnią się też programy nadające które nadają stereo a kiedy inne w Dolby Surround(możliwe że to normalne ale ktoś kto rozpowszechnia powinien regulować jeżeli jest w stereo to powinien głos być dopasowany do w Dolby Surround tak aby wszystkie nadawały w jednej tonacji,przy takiej technice jak dzisiaj jest to możliwe.
Czy tak musi być. Przecież musi być jakaś norma czy tylko u nas w Polsce każdy robi jak chce i co chce.

krystianb

Re: Siła głosu w nadawanych programach

Post autor: krystianb »

marboro pisze: Różnią się też programy nadające które nadają stereo a kiedy inne w Dolby Surround(możliwe że to normalne ale ktoś kto rozpowszechnia powinien regulować jeżeli jest w stereo to powinien głos być dopasowany do w Dolby Surround tak aby wszystkie nadawały w jednej tonacji,przy takiej technice jak dzisiaj jest to możliwe.
Zapytam jaki masz telewizor. Ja mam sony (seria s5600) i wg mnie z poziomem DD i MP2 jest w porządku, tylko jest błąd głęboko w ustawieniach TV. Jest coś takiego jak dynamika dźwięku (ma 2 ustawienia: standard i kompresja) Niby ustawiony jest standard ale jak przełączę na chwilę na kompresję (to nic się nie dzieje) a potem z powrotem na standard to dźwięk wyrównuje się ze standardową ścieżką w stereo. Działa to do wyłączenia TV.
Napisałem maila do Sony ale odpowiedzi jeszcze brak, chyba że się nowy firmware pojawi.

Jabolec

Re: Scieżki audio w NTC

Post autor: Jabolec »

http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=17&t=1639

Głos ludu został usłyszany? O____o

Nie serio... to była ostatnia rzecz której się spodziewałem :)
Chwała TVN! I Tomkowi Berezowskiemu także!

iponly

Po co równolegle AC3 i MPEG

Post autor: iponly »

Witam !

Pytanie do Panów z Emitela.
Po co marnować cenne pasmo na równoległe nadawanie dźwięku w AC3 i MPEG ?
Starczyłoby samo dolby (Dyć wszystkie odbiorniki muszą je odbierać).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Po co równolegle AC3 i MPEG

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Pytanie powinno być raczej skierowane do Nadawców.
To oni decydują co i jak jest nadawane.
Prawdziwa oszczędność pasma była by przy zastosowaniu tylko E-AC3.

Awatar użytkownika
programista
Posty: 506
Rejestracja: 6 stycznia 2011, o 20:53
Miejscowość: Brak
Odbiornik: Ariva T30
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, na zewnątrz budynku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem" ~23km

Re: Po co równolegle AC3 i MPEG

Post autor: programista »

Tylko na co te oszczędności jak nie zanosi się na wysyp kanałów hd.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Po co równolegle AC3 i MPEG

Post autor: wsz »

iponly pisze:Witam !

Pytanie do Panów z Emitela.
Po co marnować cenne pasmo na równoległe nadawanie dźwięku w AC3 i MPEG ?
Starczyłoby samo dolby (Dyć wszystkie odbiorniki muszą je odbierać).
Zobacz sobie ostatni punkt FAQ: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=47&t=893

Połowa na tej liście nie obsługje AC3 - nie mówiąc już o E-AC3. Pewnie to nadawcy biorą pod uwagę. Wszelkie rozporządzenia na temat DVB-T w PL pojawiły się za późno i ludzie pokupowali sprzęt niezgodny. Ja też bym wolał by był tylko dźwięk w AC3 lub E-AC3 i do tego przeważnie 5.1.

janek 77

Re: Po co równolegle AC3 i MPEG

Post autor: janek 77 »

programista pisze:Tylko na co te oszczędności jak nie zanosi się na wysyp kanałów hd.
Popatrz na pogarszającą się jakość video a zrozumiesz po co te oszczędności.

Zresztą nie może być tak dobrze jak na płatnych platformach 8-)
handluje się małą różnicą...

Awatar użytkownika
programista
Posty: 506
Rejestracja: 6 stycznia 2011, o 20:53
Miejscowość: Brak
Odbiornik: Ariva T30
Instalacja antenowa: Antena siatkowa ze wzmacniaczem, na zewnątrz budynku.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań "Śrem" ~23km

Re: Po co równolegle AC3 i MPEG

Post autor: programista »

Nie zauważyłem pogorszenia jakości.

iponly

Re: Po co równolegle AC3 i MPEG

Post autor: iponly »

programista pisze:Tylko na co te oszczędności jak nie zanosi się na wysyp kanałów hd.
Nawet przy SD 300 kb/s więcej to jest coś !
W walce o przepływność bruździ jeszcze analogowa telegazeta (przeszło 200kb/s).
Też powinna być wywalona (zastąpiona np b. rozbudowanym EPG).

Bartosz Czach

Re: Po co równolegle AC3 i MPEG

Post autor: Bartosz Czach »

iponly pisze:Po co marnować cenne pasmo na równoległe nadawanie dźwięku w AC3 i MPEG ?
Starczyłoby samo dolby (Dyć wszystkie odbiorniki muszą je odbierać).
Kolega pojechał po bandzie i to ostro. A po co Dolby do gadania. Do muzyki już prędzej, ale mało co jest w DD 5.1. O DD+ nie wspominam nawet, bo nadawcy nie mają sprzętu odpowiedniego. Poza tym jest masa sprzętu kupionego przed publikacją specyfikacji, który możę DD czy DD+ nie obsłużyć.
iponly pisze:W walce o przepływność bruździ jeszcze analogowa telegazeta (przeszło 200kb/s).
Też powinna być wywalona (zastąpiona np b. rozbudowanym EPG).
Gratuluję krótkowzroczności. Czy widziałeś kiedyś w EPG wiadomości albo serwis sportowy? Przed wprowadzeniem MHEG-5 lub MHP (nie pamiętam, co u nas ma być) teletekst musi być emitowany. Podejrzewam, że będzie do czasu dokonania żywota przez obecne odbiorniki.

Patryk25
Posty: 10
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Pawęzów
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Tarnów *Góra Św. Marcina*

Re: Scieżki audio w NTC

Post autor: Patryk25 »

Witam kiedy będzie TVN i TVN7 nadawacz dźwięk 5.1

p.saw

Re: Scieżki audio w NTC

Post autor: p.saw »

Patryk25 pisze:Witam kiedy będzie TVN i TVN7 nadawacz dźwięk 5.1
TVN nadaje DD 3/2.1 na wybranych pozycjach programowych.

Jakubek

Re: Scieżki audio w NTC

Post autor: Jakubek »

p.saw pisze:
Patryk25 pisze:Witam kiedy będzie TVN i TVN7 nadawacz dźwięk 5.1
TVN nadaje DD 3/2.1 na wybranych pozycjach programowych.
5.1 też się trafia w tvn-ach

p.saw

Re: Scieżki audio w NTC

Post autor: p.saw »

Jakubek pisze:
p.saw pisze:
Patryk25 pisze:Witam kiedy będzie TVN i TVN7 nadawacz dźwięk 5.1
TVN nadaje DD 3/2.1 na wybranych pozycjach programowych.
5.1 też się trafia w tvn-ach
Przecież to to samo :D

Jakubek

Re: Scieżki audio w NTC

Post autor: Jakubek »

Patryk25 pisze: Przecież to to samo :D
Racja :)

Awatar użytkownika
MJJ
Posty: 270
Rejestracja: 8 marca 2011, o 20:12
Odbiornik: Philips PFL7665H
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN

Ścieżki dźwiękowe

Post autor: MJJ »

A wracając do tematu tego wątku mam pytanie do pana Tomasza. Czy jest jakiś powód (techniczny lub jakikolwiek inny) dlaczego obydwie ścieżki dźwiękowe - polska i mul - nie są nadawane w Dolby Digital ?

Zablokowany