Dźwięk w DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: Maciejek »

Mam pytanie odnośnie wyboru domyślnej ścieżki dźwiękowej przez odbiornik na kanałach TVP 1 i 2 HD:

:arrow: Dlaczego jeden odbiornik (Bravia W5500) domyślnie ustawia scieżkę "Polski MPEG",
natomiast drugi odbiornik (Bravia EX301) domyślnie "ORG Dolby Digital PLUS" :?:

Rozumiem, że są PIDY ścieżek i ta z MPEG ma najniższy numer (bodaj 103), ale co powoduje wybór DD+ na tym drugim odbiorniku? Dodam, iż język w menu TV jest ustawiony na: Polski (domyślny) w obu przypadkach.

Popieram przedmówców: standaryzacja nazewnictwa bardzo by pomogła!

arik92

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: arik92 »

@Maciejek, rozumiem, że w EX301 język menu jest ustawiony na polski oraz opcje w ustawieniach audio, czyli Preferowany podst. język i Preferowany dodatk. język masz również ustawione na polski.

Którą ścieżkę jako domyślną EX301 wybiera na TVN/TVN7/TTV oraz którą na TVP1 SD(MUX3)?

Co do pidów to wygląda to tak:
TVP1 HD: PID 103 - polski MPEG, PID 104 - ORG DD+, PID 108 - AUX DD+
TVP2 HD: PID 203 - ORG DD+, PID 204 - polski MPEG, PID 208 - AUX DD+

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: Maciejek »

Tzn. tak absolutnie mi to nie przeszkadza, chciałem się tylko dowiedzieć dlaczego dwa odbiorniki zachowują się diametralnie różnie.

W EX301 język podstawowy i dodatkowy: polski

na programach TVP1 i 2 HD wybiera DD+
na programach TVN/TVN7 wybiera: MPEG Polski

pozostałych (TVP1 SD w Mux3) nie jestem teraz w stanie sprawdzić.

arik92

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: arik92 »

Możliwe, że to może być błąd w sofcie. EX500 i W5500 to jednak wyższa półka niż EX301 oraz inne chassis, więc i soft może być bardziej dopracowany. Ciekaw jestem jakby się zachował EX301 jakby zmienili na TVP1 HD i TVP2 HD z ORG na MUL.

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Ujednolicenie definicji/opisu ścieżek dźwiękowych w DVB-

Post autor: zsk »

aby odbiorniki działały spójnie, co do wyboru ścieżki dźwiękowej, to wszyscy nadawcy muszą używać jednej ustalonej zasady definiowania tych ścieżek, czyli:
1. dla ścieżek stereo MPEG przyjąć POLSKI
2. dla ścieżek DD/DD+ 2.0/5.1, gdzie będzie nadawany dźwięk oryginalny (bez lektora), przyjąć ORG (mam nadzieje, że TVP zacznie tu nadawać ścieżkę bez lektora, bo jak na razie emituje filmy z lektorem :-( ) - chyba, że wszyscy nadawcy wspólnie ustalą, że będzie to MUL - oznaczenie jakie jest obecnie w TVN/TVN7/TTV
3. dla ścieżki audiodeskrypcji DD/DD+ przyjąć AUX DD/DD+ (na wzór TVP 1 HD i TVP 2 HD) - chyba że nadawcy wspólnie ustalą inne ale jednolite oznaczenie!

Dlatego prośba do EMITEL'a o poprowadzenie z nadawcami tych ustaleń dla dobra widzów.

Awatar użytkownika
Maciejek
Posty: 896
Rejestracja: 7 lipca 2010, o 14:46
Miejscowość: S-ów
Odbiornik: Philips 7334, Sony A90K
Instalacja antenowa: YAGI-UDA Hirshmann, LOG_PER Emme Esse, instalacje pasywne
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: Maciejek »

Rzeczywiście nazewnictwo ścieżek audio jest zbyt różnorodne i generalnie ciężko to ustawić, by było jednoznaczne interpretowane przez odbiorniki TV. Dlatego to Emitel jako operator techniczny powinien zdecydowanie sugerować ujednolicenie nazewnictwa jak np opisał to kolega wyżej.

thomas256
Posty: 26
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 19:04
Odbiornik: Samsung UE40D6500

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: thomas256 »

A czy ścieżka orginalna nie powinna mieć identyfikacji "qaa" zamiast "org" tak jak miało to miejsce w mux-3 dla tvp1 i tvp2.

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: zsk »

"qaa" - najgorsze co mogło być i co można zaproponować, ponieważ duża część odbiorników/tunerów nie rozumie tego zakodowania i wyświetla głupoty nie mówiąc już o niemożliwości wskazania takiej ścieżki jako domyślnej.
Dlatego bardzo dobrze że TVP zrezygnowała z "qaa" na rzecz ORG - ważne teraz żeby wszyscy nadawcy jednolicie nadawali dane ścieżki - tak jak pisałem powyżej.

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: zesepo »

Co do ATM - ścieżka milczy bo jest przeznaczona dla programów z dźwiękiem /lektorem/ innym niz Polski , a innych teraz tam nie ma. Nic nikt nie usunie :)

rsms

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: rsms »

Żeby to wszystko miało sens, powinno być po prostu opisane tak jak jest faktycznie :) Po to jest opis żeby odzwierciedlał stan faktyczny, taki był zamysł idei opisu języka przecież, a nadawcy nie wiadomo po co cudują. W obecnej sytuacj jest miejsce tylko dla dwuch możliwości opisu, Polski dla polskiej ścieżki dżwiękowej, niezależnie jak kodowanej, i jakiś inny, obojętnie jaki dla ścieżki oryginalnej, chociaż w tym przypadku najbardziej narzuca się właśnie org. Tylko wtedy poradzą sobie bez żadnego problemu odbiorniki w których preferencje ustawia się po formacie dźwięku jak i te w których po języku. Jeśli chodzi o adiodeskrypcje to przecież odbiorniki które to obsługują umożliwają włączenie lub wyłączenie tej funkcji.

ankros41

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: ankros41 »

Witam.
Dlaczego na TVP 1 i 2 SD mam DD+, a na TVP 1 HD i TVP 2 HD nie ?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: giaur500 »

Czy tylko u mnie trzecia ścieżka audio w TVP1 HD i TVP2 HD jest zniekształcona?

Z tego co widzę jest tam jedna ścieżka mp2 i 2xeac3 - ostatnia oznaczona jak aux jest zniekształcona - coś jakby zbyt niskie bitrate.

Np wczoraj na koncercie w Opolu:
- pierwsza ścieżka: MP2, 2 kanały - ok
- druga ścieżka: eac3, 6 knałaów - ok (downmix u mnie do stereo)
- trzecia ścieżka: eac3, 2 kanały - zniekształcona

Czy to mój system (ogladam na pc) źle obsługuje eac3 2 kanałowe, czy to problem z dźwiękiem u nadawcy?

nkp123

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: nkp123 »

Bo trzecia ścieżka będzie przeznaczona do audiodeskrypcji (tymczasowo leci zwykła ściezka) i ma bitrate 64kbit/s - do mowy OK, ale do muzyki itp. za mało.
Ostatnio zmieniony 2 czerwca 2012, o 12:37 przez nkp123, łącznie zmieniany 1 raz.

DVBManiak

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Dokładnie. 3 ścieżka nie nadaje się do muzyki, bo 64 kb/s to za mało, ale do mowy idealnie. TVP moim zdaniem bardzo dobrze to rozwiązała. Nie marnuje się pasmo bez potrzeby.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: giaur500 »

Mhmm idea dobra, ale czemu to brzmi gorzej niż internetowy stream aac+ o przepływności 32 kbps? Nie wiem jak wygląda eac3 przy niskich przepływnościach, ale to jest MASAKRA nawet to mowy sie nie nadaje.

To już lepiej by było zrobić mono, wtey by było 64 kbps na jeden kanał zamiast 32 tak jak teraz w stereo.

nkp123

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: nkp123 »

Ja na sluchawkach owszem, slysze pewne znieksztalcenia tego kanalu fonii ale znowu nie przesadzajmy. Nie sa one takie wielkie.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: giaur500 »

No to nie wiem, ja na moim zestawie głośnikowym, podłączonym zresztą analogowo do karty dźwiękowej nie mogę tego słuchać. Nawet jeśli chodzi o mowę. Może kwestia kodeka i korektora graficznego, który stosuję - to może dodatkowo uwypuklać niedoskonałości.

thomas256
Posty: 26
Rejestracja: 10 stycznia 2010, o 19:04
Odbiornik: Samsung UE40D6500

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: thomas256 »

giaur500 pisze:Czy tylko u mnie trzecia ścieżka audio w TVP1 HD i TVP2 HD jest zniekształcona?

Z tego co widzę jest tam jedna ścieżka mp2 i 2xeac3 - ostatnia oznaczona jak aux jest zniekształcona - coś jakby zbyt niskie bitrate.

Np wczoraj na koncercie w Opolu:
- pierwsza ścieżka: MP2, 2 kanały - ok
- druga ścieżka: eac3, 6 knałaów - ok (downmix u mnie do stereo)
- trzecia ścieżka: eac3, 2 kanały - zniekształcona

Czy to mój system (ogladam na pc) źle obsługuje eac3 2 kanałowe, czy to problem z dźwiękiem u nadawcy?
W prawidłowo działajacym telewizorze powinna być możliwość wybrania
1) ścieżki MP2
2) ścieżki E-AC-3 6 kanałów
3) zmiksowanych ścieżek E-AC-3 6 kanałów + E-AC-3 2 kanały z audideskrypcją

nie powinna istnieć możliwość wyboru samej ścieżki E-AC-3 2 kanały bo zawierać powinna ona tylko głos dodatkowego lektora opisującego (np. do pokoju wszedł pan ubrany w czarny frak) nie zawiera ona tła dźwiękowego (muzyki, dialogów) z filmu jedynie głos dodatkowego lektora.

ścieżki MP2 i E-AC-3 6 kanałów zawierają dźwięk danego filmu (muzykę, dialogi, polskiego lektora lub dubbing).

Wybierając więc w telewizorze opcję E-AC-3 2 kanały audiodeskrypcja (jeżeli w przekazie jest dostępna standardowa scieżka E-AC-3) to telewizor powinien je zmiksować.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: giaur500 »

Tak ale to nie telewizor. Ok, nieważne - audiodeskrypcja i tak mnie nie interesuje.

nkp123

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: nkp123 »

U mnie w TV mogę wybrać każdą z tych trzech ściezek osobno, albo mogę ustawić ścieżkę (MPEG lub org) + audiodeskrypcja.

Zablokowany