Dźwięk w DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Newbie

Re: Dźwięk Dolby, DTS, AC3

Post autor: Newbie »

Moje głośniki Logitech Z-5500 nie mają chyba DD+. Czy są dekodery DVB-T, które potrafią przekształcić na wyjściu coax DD+ na DD?

DVBManiak

Re: Odp: Dźwięk Dolby, DTS, AC3

Post autor: DVBManiak »

Chyba wszystkie. Chodzi o downmix. Jak ustawisz PCM w tunerze, np. w Wiwie, to tuner zajmie się dekodowaniem i da dźwięk po coax obsługiwany przez głośniki. Mogę się mylić, jak coś to mnie ktoś poprawi.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: m@rtops »

"Rzecznik Praw Obywatelskich o głośnych reklamach"
http://[podajemy linki tylko do źródła informacji]/snun
może w końcu coś się zmieni w tej kwestii :x :oops:

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dźwięk Dolby, DTS, AC3

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Newbie pisze:Czy są dekodery DVB-T, które potrafią przekształcić na wyjściu coax DD+ na DD?
Powinny wszystkie poprawnie obsługujące DD+.
Szczegóły na stronie Dolby w dokumencie Optimizing the Implementation of Dolby Digital Plus in SoC Designs (rys. 2a)

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: belzebiusz »

Artykuł o kanale w przekazie satelitarnym, ale ciekawi mnie oznaczenie ścieżki z audiodeskrypcją jako "mis":
http://satkurier.pl/news/78996/polsat-p ... ypcja.html
Jak się to ma do norm, które były już wcześniej przytaczane?

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: zsk »

1. Czy ktoś wie dlaczego TVP na kanale TVP1 HD i TVP2 HD nadaje cały czas ścieżkę Dolby Digital Plus 5.1 mimo, że większość NIESTETY materiałów emitowanych to tylko stereo. Dlaczego TVP nie robi jak należy (tak jak to robi TVN) i nie pokazuje rzeczywistego standardu nadawania czyli jak nadaje dźwięk faktycznie 5.1 to jest Dolby Digital Plus 5.1 a jak tylko stereofoniczny materiał to Dolby Digital Plus 2.0.
2. Czy Polsat uruchamiając MUL Dolby Digital Plus nadawał/nadaje jakiś materiał w 5.1 czy tylko wszystko leci w 2.0?
3. Czy może Emitel wpłynąć na TVP, aby (na wzór programów TVN, TVN7, TTV, POLSAT) oznaczyła swoje ścieżki zamiast QQA oznaczeniem MUL?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: Jarosław Bałuka »

Ad.1 Z przyczyn technicznych. Ponoć ma to ulec zmianie po przebudowie studyjnego systemu audio.
Ad.2 Zapewne będą audycje 2.0 i 5.1
Ad.3 Emitel nie może wpłynąć na TVP. Przedstawiliśmy naszą propozycję w tym zakresie jednak obecne oznaczenie ścieżek jest decyzją TVP.

PS. Usunąłem post o DD+ w Polsacie gdyż informacja o tym jest już we właściwym wątku forum.

TEC-88

Problem z dźwiękiem na MUX1

Post autor: TEC-88 »

Witam, mam problem z dźwiękiem na niektórych kanałach MUX-1: ESKA TV, POLO TV, ATM Rozrywka, co kilkanaście sekund słychać irytujące "cyknięcia" takie jakby spięcia... na innych kanałach (MUX-2, MUX-3) wszystko jest ok, czy ktoś spotkał się z podobną sytuacją?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Problem z dźwiękiem na MUX1

Post autor: Anduraki »

może masz jakiś problem z połączeniem HDMI, ja mam podobny problem z wiwą, potrafi cyknąć czasami, jak ruszę wtyczką to nawet na obrazie pasy wyskakują i dźwięk trzaśnie.

TEC-88

Re: Problem z dźwiękiem na MUX1

Post autor: TEC-88 »

wyprowadziłem dźwięk analogiem z Eurozłącza - jest to samo... tak więc to nie wtyczka HDMI... dziwne że to tylko na tym MUXie, może błąd softu w moim tunerze... ehhh zachciało mi się wynalazków

janek1

Problem z głośnością na telewizorze Samsung UE40ES6100

Post autor: janek1 »

Witam gdy włączam np. TVP 1 HD to żeby było słychać normalnie muszę ustawić głośność 55 z 100. Gdy przełączę na inny kanał np. Polsat To już muszę ściszyć do 10 z 100 bo jest za głośno . Na innych kanałach też problem występuje da się to naprawić ?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: m@rtops »

sprawdź czy masz w tv funkcję "auto głośność" lub coś podobnego - powinno wyrównywać poziom dźwięku na poszczególnych kanałach ;)

michal135
Posty: 135
Rejestracja: 4 lutego 2012, o 16:01

Rozsynchronizowanie obrazu z dźwiękiem

Post autor: michal135 »

Odkąd wprowadzono naziemną tv cyfrową coraz częściej można zaobserwować coś takiego:

http://wiadomosci.onet.pl/wideo/przeraz ... 278,w.html


Czemu obraz nie nadąża za dźwiękiem? Idą innymi ścieżkami czy co?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Rozsynchronizowanie obrazu z dźwiękiem

Post autor: Anduraki »

Opisywałem problem w temacie TVP1 HD, strasznie mnie to denerwuje, widzę po ruchach ust i słyszę po dźwięku, że czasami różnica pomiędzy nimi wynosi 200-350ms to jest męczące kiedy ogląda się jakiś film i efekty dźwiękowe są za wcześnie lub za późno. Co prawda trzeba mieć wyostrzone zmysły aby zauważyć różnicę, ale zajmowałem się swego czasu synchronizacją napisów i mam dość wyostrzone na tyle, że potrafię zsynchronizować z dokładnością do 30-40 ms napisy z filmem.

Co do braku synchronizacji to na TVP Info chyba najczęściej nie ma synchronizacji.

Edit:

Ten link co przesłałeś jest w miarę poprawnie zsynchronizowany tj różnica pomiędzy dźwiękiem i obrazem jest poniżej mojej granicy percepcji. Natomiast uchwyciłeś zjawisko(ja to nazywam) "wyciszenia". Na samym początku dziennikarz mówi w ten sposób, że wydaje się, że nie ma synchronizacji - synchronizacja jest, ale masz pewnie takie samo jak ja wrażenie jakby on tylko ruszał ustami, a dźwięk pochodził "z dubbingu". Wynika to z oddalenia dziennikarza, jest on trochę dalej, a dźwięk z jego mikrofonu jest wzmocniony tak jakby był znacznie bliżej. Zobacz sobie dalej po tym materiale o quadach jak gdzieś na ulicy jest robiony wywiad - tam nie widać wyjścia z synchronizacji - wszystko ładnie zgrywa się obraz z dźwiękiem. Możliwe, że jest drobny rozjazd ale jest to poniżej mojej granicy percepcji(poniżej 30-40ms). Do tego dochodzi dla mnie spłaszczenie dźwięku, pozbycie się naturalnych szumów, dość radykalna redukcja basów - mam wrażenie, że spece od dźwięku dużo przy nim dłubali i dlatego wydaje się taki nienaturalny.

Awatar użytkownika
ortalion
Posty: 259
Rejestracja: 19 marca 2012, o 18:49
Miejscowość: Ostrołeka
Odbiornik: Panasonic TX-58EX700E
Instalacja antenowa: siatkowa pokojowa;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: O-ka ŁAWY

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: ortalion »

mam bardzo prozaiczne pytanie czy można oglądać film w oryginalnej wersji językowej :?: bo zdarzyło mi się spotkać taki film jedynie w TVN a czy inne stacje nadają też wersje oryginalne?

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: aron_m »

Tak. TVP 1 HD i TVP 2 HD nadają filmy z oryginalną wersją językową. Problemem jest to że bardzo rzadko nadawane są polskie napisy razem z tymi filmami.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: distefano »

Dorobienie napisów to dodatkowy koszt.

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: biprotek »

Na TVP Kultura też lecą filmy i seriale w oryginale (np. Mad Men), są do nich nadawane napisy, na TVP1 i TVP2 też, ale zwykle ścieżka "oryg" zawiera też polskiego lektora, oryginał leci rzadko i wtedy dodają napisy DVB i TXT. Na TVN7 i TVN można trafić filmy w oryginale z napisami.
Co do synchronizacji dźwięku - podziękujmy h264 i całej reszcie danych w strumieniu ts, w danych są podawane opóźnienia dla dekodera ale czasem się gubi i tyle.

myszoswinka

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: myszoswinka »

witam jak ustawic dzwiek eac3 w dekoderze ferguson ariva t65 np.na tvp1HD sa trzy ścieżki 1.mpeg polski 2.niezdefi 3.niezdefi. która to jest eac3 i co oznacza te left right przy ścieżkach? pomoże ktoś?


/od Admina: Proszę pisać zgodnie z zasadami polskiej pisowni. Powyższą wypowiedź naprawdę trudno jest przeczytać i zrozumieć.

DVBManiak

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Pierwsza ścieżka to jest MPEG 160 kb/s, druga E-AC3 256 kb/s, trzecia E-AC3 96 kb/s przeznaczona dla audiodeskrypcji. Left oznacza kanał lewy, right prawy - zostaw tak jak jest domyślnie.

Zablokowany