Dźwięk w DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: zsk »

Czy Panowie z Emitela mogą podać dokładnie źródło standardu gdzie dokładnie opisane jest co oznaczają identyfikacje ścieżek i które z nich można używać i w jakich przypadkach, czyli:
QAA -
QAD -
itd.
Odniesienie do standardu bardzo by się przydało użytkownikom telewizorów, które nie radzą sobie z takimi oznaczeniami (jak QAA), aby móc skutecznie zgłosić potrzebę poprawki oprogramowania telewizora do producenta.

Wojewoda82

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: Wojewoda82 »

Moim zdaniem nadawanie opisów ścieżkom dźwiękowym na 3 muxach nie trzyma się kupy i żadnych standardów, bo występują chyba wszystkie warianty opisów. Więc panowie z Emitela pewnie nie udzielą ci odpowiedzi, bo pewnie sami nie wiedzą i nie za bardzo dają radę to ogarnąć. Ścieżki DD i DD+ prezentują się na wielu kanałach w bardzo różny sposób:

TVP 1 i 2 - DD+ "Oryginaly" i DD+ audiodeskrypcja "aux"
TVN, TVN 7, TTV - DD "Multi"
Kultura i Historia - DD audiodeskrypcja "qad" (pozostałość chyba po zmianach miesiąc temu)
Polonia - DD "Polski"


Dodatkowo ATM Rozrywka ma 2 ścieżki MPEG, z tego druga o opisie "org" jest pusta

zsk
Posty: 258
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony KDL-32W4000
Instalacja antenowa: siatka pasywna
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: zsk »

Dlatego prosiłem Emitel o uporządkowanie nadawców w DVB-T w tym temacie i zrobić prostą sprawę na dzisiaj, czyli:
TVP 1 HD i TVP 2 HD (potrzebna zmiana na ścieżce 2 - czyli z QAA na MUL):
1. POLSKI MPEG 2.0
2. MUL Dolby Digital Plus 5.1 (na wzór TVN'u) - obecnie nadają niestety "tajemnicze" QAA
3. AUX Dolby Digital 2.0 (tu chyba ma być audiodeskrypcja skrót może zostać zaproponowany przez TVP bo tylko oni nadają 3 ścieżkę dźwiękową

TVN/TVN7/TTV (tak jak do tej pory nadają - mogliby tylko pomyśleć czy nie przejść z Dolby Digital 5.1 na Dolby Digital Plus 5.1):
1. POLSKI MPEG 2.0
2. MUL Dolby Digital 5.1

TVP Kultura i TVP Historia:
1. Polski MPEG 2.0.
2. (jeśli to ma być audiodeskrypcja) AUX Dolby Digital 2.0. (obecnie TVP Kultura nadaje "tajemnicze" QAD)

Na marginesie, to uważam, że TVP Kultura i TVP Historia powinna nadawać w Dolby Digital Plus 5.1 (zwłaszcza TVP Kultura) - zgłaszane to było do TVP, ale jak na razie bez zmian tylko 2.0 :-(

Pozostałe kanały telewizji cyfrowe dzisiaj nadają tylko jedną ścieżkę: Polski MPEG 2.0 (poza ATM Rozrywka, która z d... nadaje jeszcze pustą ścieżkę ORG 2.0 - odwalają badziewie takie samo jak z samym dennym programem ATM Rozrywka :-( ).

Czyli prośba była do Panów z Emitela aby właśnie na dzisiaj taki minimalny wprowadzic porządek, bez "doktoryzowania się" nad QAA/QAD/QQQQQ/QABABA/QAEDSDA i innymi "krzakami", czyli zasada prosta:
1. ścieżka "podstawowa" stacji to POLSKI MPEG 2.0. (tam jest zawsze lektor polski) - sugestia aby tu była ścieżka Dolby Digital Plus aby zaoszczędzić pasma nadawania, czyli żeby ta ścieżka miała: Polski Dolby Digital Plus 2.0
2. ścieżka przestrzenna bez lektora polskiego (jeśli nadawca ma wersję oryginalną, jak nie to nadaje z lektorem): MUL Dolby Digital Plus 5.1
3. ścieżka audiodeskrypcji z identyfikacją zaproponowaną przez TVP, czyli AUX Dolby Digital 2.0.

I MAMY W TAKI PROSTY SPOSÓB UPORZĄDKOWANIE ŚCIEŻEK DŹWIEKOWYCH W NAZIEMNEJ TELEWIZJI CYFROWEJ i o to była prośba do nadawców i do Emitela(aby skoordynował to z nadawcami) - jak na razie jest z tym klapa, jest kogiel mogiel :-(.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: Puma »

Emitel nic nie zmieni bo nie może ingerować w to co nadają nadawcy, natomiast może i powinien zwrócić uwagę nadawcą na ten bałagan.

Bartosz Czach

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: Bartosz Czach »

Puma pisze:nadawcą
Błagam, naucz się pisowni.
Po prostu nie mogłem się powstrzymać.

showmen
Posty: 20
Rejestracja: 31 lipca 2012, o 23:36
Miejscowość: Barlinek
Odbiornik: Samsung UE49KS9000L, Samsung UE43KS7590U
Instalacja antenowa: Antena zbiorcza AZART z 1992 roku
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo - SZCZECIN

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: showmen »

Może ktoś by mi pomógł bo nie wiem jak zmienić w Samsungu format dźwięku bo w ustawieniach format dźwięku mam tylko mpeg chodzi mi najbardziej o kanały TVP HD czyli TVP 1 HD i TVP 2 HD. Na pewno mam ustawione na język polski w ustawieniach z tego co pamiętam i pokazuje przy wyborze klawiszem (odpowiadającym za dźwięk) bezpośrednio nie wchodząc w menu stereo. Prosiłbym o jakieś wskazówki i zrozumienie.

wsz
Posty: 166
Rejestracja: 8 marca 2011, o 15:11
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: LG OLED55B9
Instalacja antenowa: Indywidualna na dachu.
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: wsz »

Np. klawisz "Tools" w pilocie i potem wybierasz język i zmieniasz strzałką w prawo z polskiego na kolejny dostępny. Zmieni Ci to na DD+. Alternatywnie z Menu-->dźwięk-->język. Nie licz na to, że Ci to zapamięta jako ustawienie domyślne. Jeśli dołączasz zewnętrzny wzmacniacz/amplituner z dekoderem DD, to jeszcze upewnij się, że w Menu-->dźwięk masz ustawione Dolby Digital dla wyjścia optycznego (może tam być PCM - trzeba wejść w opcję by to zobaczyć).

showmen
Posty: 20
Rejestracja: 31 lipca 2012, o 23:36
Miejscowość: Barlinek
Odbiornik: Samsung UE49KS9000L, Samsung UE43KS7590U
Instalacja antenowa: Antena zbiorcza AZART z 1992 roku
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kołowo - SZCZECIN

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: showmen »

Wsz albo inni czy możecie mi wyjaśnij dlaczego mój odbiornik nie zapamiętuje jako ustawienia domyślnego TVP1 HD dźwięku DD+ 5.1, a dla TVP2 HD dźwięku DD+ 2.0?

DVBManiak

Re: Odp: Dźwięk w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Zauważyliście, że na TVP2 HD nie ma już 3 ścieżek a zostały 2? I pytanie czy u was też ścieżka DD na TVP Kultura i Historia ma nazwę Niezdefiniowany? Ja mam tak tylko na tych dwóch kanałach, na wszystkich innych każda ścieżka ma nazwę Polski. Odbiornik Wiwa HD-90.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: belzebiusz »

Na TVP Kultura i Historia ścieżki AC3 są nadal nadawane z beznadziejnym oznaczeniem "qad" i stąd problemy.
Były nawet przypadki, że nie można było przez to w ogóle odbierać tych kanałów:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=136918#p136918

DVBManiak

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Aha, dzięki za wyjaśnienie.

Obadałem sam jak to wygląda w praktyce i jest tak, że w MediaInfo poprawnie odczytywany jest tylko znacznik mul i w linijce Język pokazuje Wiele języków. Natomiast qaa, qad i aux są przez MediaInfo nierozpoznawalne. Kolejny test to VLC Media Player. Tam mul jest jako mul, natomiast qaa wykrywa jako Original audio. qad jest rozpoznawalny jako qad, ale jeszcze przed samym oznaczeniem jest zdanie "komentarz dla niewidomych". I być może to zdanie też wpływa na to, że odbiorniki głupieją. Oznaczenie aux również identyfikuje się jako aux. Tak więc zgdazam się z panem Jarosławem, który pisał kilka postów wcześniej, że qaa jest poprawne. To w takim razie TVN, TVN7 oraz TTV powinni zmienić mul na qaa i wtedy byłby porządek. No i jeszcze w TVP Kultura i Historia qad na aux albo najlepiej pol, tak jak jest na TVP Polonia. Ścieżka audiodeskrypcyjna powinna być dostępna tylko wtedy, gdy będzie aktywna.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: momus »

Z TVN i zmianą z mul na qaa bym nie przesadzał, skoro mul oznacza multi a qaa oryginalna to, nie można dokonać zmiany na TVN/TVN7 gdyż mul jest poprawnym oznaczeniem.
Na TVN gdy leci film w piątek wieczór masz często oryginalną ścieżkę, z racji że większość "hitów" jest z usa, to mówią po angielsku, ale pewnie jakby leciał jaki japoński, francuski, niemiecki film to były również oryginalny dźwięk. Jeśli nie leci film to masz na tej ścieżce dźwięk polski.

Na innych filmach niestety nie ma oryginalnej ścieżki leci za to lektor. Zresztą w piątki też nie zawsze leci oryginał na AC3. Weźmy np. Harrego Pottera, na ścieżce mpeg leciał z dubbingiem polskim, wydawało by się że na ścieżce AC3 powinien lecieć w oryginalnej, jednak też leciał dubbing polski. Zatem nie była to oryginalna ścieżka filmu (powinna być przecież angielska).

Zatem na TVN/TVN7 jest to jak najbardziej prawidłowe. Seriale też lecą z lektorem polskim a nie z oryginalną ścieżką dźwiękową, Fringe, Tajemnice Smallvile, byłoby zatem wprowadzanie w błąd gdyby było qaa.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: belzebiusz »

Jedno jest pewne: zdecydowanie powinno zniknąć oznaczenie "qad" dla audiodeskrypcji, wystarczy sprawdzone "aux".

yerry
Posty: 381
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Thomson DTI2011
Instalacja antenowa: Telmor Digit
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: yerry »

Jarosław Bałuka pisze: [...]
AUX - nie ma takiego oznaczenia i jest to jakiś wymysł nie wiadomo skąd.
QAD - oznaczenie z puli rezerwowej, tylko TV na rynek francuski to rozumieją gdyż tam wpisano to do wymagań.

W razie potrzeby dalszych zmian prosimy o kontakt bezpośrednio z TVP.
Jedno jest pewne: AUX jest jakimś wymysłem TVP i nie wynika z żadnej normy, więc nie powinno być stosowane.

arik92

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: arik92 »

Co do tego czy ścieżka ma być opisana jako MUL czy QAA zdania są podzielone, jednak nadawcy mogliby w końcu się dogadać i nadawać opis jednolicie.

Skoro zarówno AUX i QAD nie mają odniesienia w normach i jest to jakiś wymysł TVP, to niech ścieżki audiodeskrypcyjne oznaczą jako "polski" plus informacja, że jest to ścieżka audiodeskrypcyjna.

DVBManiak

Re: Odp: Dźwięk w DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Zgadzam się. Polski to jest zdecydowanie najlepsza opcja, przynajmniej każdy odbiornik to zrozumie. Kiedyś chyba user @biopar wstawił screen z takim uchem przy ścieżce. Jego Philips świetnie zinterpretował komentarz po angielsku obok znacznika (treści nie pamiętam dokładnie, coś tam visual commentary...). Tak więc Polski + to zdanie i będzie dobrze. Co do MUL to w zasadzie może być, ale jakby wszędzie było qaa to byłby porządek i ład. Dźwięk oryginalny = bez lektora, komentarza. I mogą tam lecieć różne języki, ale zawsze oryginalne, więc jak dla mnie mul jest błędem. A jeżeli leci tam również sporo z lektorem, to automatycznie powinno się zmieniać oznaczenie na pol. Myślę, że odbiorniki nie zgłupieją. Polski i QAA i będzie porządek.

arik92

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: arik92 »

Wtedy jak na Philipsie było to ucho przy opisie ścieżki, to ścieżka miała opis "polski", plus dodatkowy opis, ale nie dotyczył on chyba audiodeskrypcji, było tak na kanale TVP Historia, pamiętam, że wtedy jak w Sony opcję "Typ audio" ustawiłem na "Dla słabo słyszących" to właśnie domyślnie była wybierana ścieżka "polski DD" z tym dodatkowym opisem, natomiast jak opcja "Typ audio" była ustawiona na "Podstawowy" to domyślnie wybierał "polski MPEG".

Obecnie ścieżki AUX na TVP1 i TVP2 oraz QAD na TVP Kultura i TVP Historia mają dodatkową informację, czyli Visual impaired commentary, zresztą jak masz dostęp do plików ts z tych kanałów to możesz to sprawdzić w MediaInfo. Kiedy TVP uruchomiło TVP1 i TVP2 w HD to wtedy trochę grzebali z opisem tych ścieżek i był moment, że obecnie ścieżka na TVP1 opisana jako AUX miała opis "polski" + Visual impaired commentary, wtedy w Sony ustawienie opcji "Typ audio" było bez znaczenia, liczyło się natomiast to jak była ustawiona opcja "Opis audio". Jeśli była ona włączona to domyślnie TV wybierał "polski DD+" z opisem, a jak była wyłączona to domyślnie wybierał "polski MPEG". Dla STB nie miało to znaczenia, dlatego że one chyba wybierały domyślnie ścieżkę z najniższym PIDem lub ostatnio wybraną i zapamiętaną.

Spójrzmy też na kanały TVN, TVN7 i TTV(w jakiś sposób powiązany z TVN), tam od początku jest porządek i ścieżki są ustawione jednolicie - "polski MPEG" i "MUL DD", a w TVP na jednych kanałach tak, a na drugich inaczej, czyli bałagan.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: seba133 »

DVBManiak pisze:Polski i QAA i będzie porządek.
Powiedz to nadawcom :|

Newbie

Dźwięk Dolby, DTS, AC3

Post autor: Newbie »

Witam,

Czy przez cyfrową telewizję naziemną jest możliwy odbiór sygnału dzwiękowego tzw. Surround. Przepraszam za złe nazewnictwa, ale jestem laikiem.

Posiadam głośniki Logitech Z-5500 z wbudowanym dekoderem dzwięku przestrzennego. Kiedy odtwarzam dzwięk w formacie np DTS to na panelu głośników pojawia się informacja DTS stream i faktycznie słyszę ten DTS czyli działa OK.

Jeżeli przez cyfrową telewizję naziemną mogę odbierać taki dzwięk np. w telewizyjnym filmie to jak puścić dzwięk do głośników, które nie mają HDMI jak telewizor.

Czy np istnieje dekoder stacjonarny, który jest w stanie wysłać dźwięk DTS przez wyjście optyczne lub coaxialne? - najlepiej przez coaxialne ponieważ mam po jednym wejściu i akurat to jest wolne.

Możecie mi polecić taki dekoder?

Będę bardzo wdzięczny za pomoc bo się już w tym wszystkim gubię a chciałbym mieć możliwie najlepsza jakość jaką oferują moje odbiornik:)

DVBManiak

Re: Odp: Dźwięk Dolby, DTS, AC3

Post autor: DVBManiak »

DTS to nie, ale DD i DD+ każdy normalny dekoder obsługuje i można normalnie po coaxialu puścić. Dźwięk 5.1 nadają czasami TVN i TVP.

Zablokowany