Dźwięk w DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
ghost212

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: ghost212 »

Mam takie pytanie. Jak dużo emisji posiada dźwięk przestrzenny wysokiej jakości? Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia jakiej jakości dźwięk jest obecnie nadawany lub będzie?

Chodzi mi konkretnie i możliwość wykorzystania głośników 5.1 pod TV, czy warto próbować, gdyż musiałbym zakupić do tego dodatkowe urządzenie.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: belzebiusz »

5.1 jest na:
- TVN i TVN7 (niektóre filmy i seriale (seriale tylko polskie))
- TVP1 HD i TVP2 HD (sygnalizacja 5.1 jest cały czas, ale 6 kanałów gra w zasadzie tylko na niektórych filmach, serialach galach/koncertach i transmisjach sportowych)
- Polsat (niektóre gale/koncerty na żywo)

No i tyle. Na innych kanałach dźwięku przestrzennego nie znajdziesz.

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: radier »

Od niedawna jestem posiadaczem nowego TV Samsung UE48H6400, a już od bardzo niedawna dołożyłem do kompletu system dźwiękowy UPPLEVA 2.1 z IKEI http://www.ikea.com/pl/pl/catalog/products/10224877/ (wyprzedają za 299zł, więc się skusiłem).

Boli mnie, że Samsung od serii C do serii obecnej H nie potrafi zapisać ostatnio wybranej ścieżki dźwiękowej. Za każdym razem po zmianie kanału trzeba wybierać ręcznie odpowiednią ścieżkę. Póki nie miałem zewnętrznych głośników nie denerwowało mnie to aż tak bardzo, ale odkąd je mam na podstawowej ścieżce (głównie na kanałach TVP) dźwięk jest opóźniony. Po przełączeniu na ścieżkę oryginalną jest DD+ i problem znika.

bałagan panuje i szkoda, że Emitel, który ma o takich rzeczach pojęcie nie potrafi wytłumaczyć tego zacofanym nadawcom (vide TVP).

Podobał mi się wpis jednego z kolegów:
zsk pisze:Czyli prośba była do Panów z Emitela aby właśnie na dzisiaj taki minimalny wprowadzic porządek, bez "doktoryzowania się" nad QAA/QAD/QQQQQ/QABABA/QAEDSDA i innymi "krzakami", czyli zasada prosta:
1. ścieżka "podstawowa" stacji to POLSKI MPEG 2.0. (tam jest zawsze lektor polski) - sugestia aby tu była ścieżka Dolby Digital Plus aby zaoszczędzić pasma nadawania, czyli żeby ta ścieżka miała: Polski Dolby Digital Plus 2.0
2. ścieżka przestrzenna bez lektora polskiego (jeśli nadawca ma wersję oryginalną, jak nie to nadaje z lektorem): MUL Dolby Digital Plus 5.1
3. ścieżka audiodeskrypcji z identyfikacją zaproponowaną przez TVP, czyli AUX Dolby Digital 2.0.

I MAMY W TAKI PROSTY SPOSÓB UPORZĄDKOWANIE ŚCIEŻEK DŹWIEKOWYCH W NAZIEMNEJ TELEWIZJI CYFROWEJ i o to była prośba do nadawców i do Emitela(aby skoordynował to z nadawcami) - jak na razie jest z tym klapa, jest kogiel mogiel :-(.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: belzebiusz »

Czy TVP zamierza w końcu wprowadzić dynamiczną identyfikację dźwięku 2.0/5.1 na ścieżkach qaa - E-AC3 (DD+) :?:
Cały czas jest nadawana nieprzerwana sygnalizacja 5.1, inne telewizje nie mają z tym problemu, tylko w TVP "niedasię".

zibiboniek1
Posty: 3
Rejestracja: 27 grudnia 2014, o 15:27
Odbiornik: Evolve blade dualcorder hd, Yamaha HTR-5630, tv philips lcd
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski

Re: TVP1 w DVB-T z dźwiękiem E-AC3 (Dolby Digital Plus)

Post autor: zibiboniek1 »

Wiem że odgrzewam starego kotleta ale, ktoś na forum napisał
Optuję, że E-AC3 będzie jako opcja dla lepszego odsłuchu
Jakim cudem skoro bitrate DD+ to 256kb/s? to już zwykłe DD ma lepszy bitrate, bo 384kb/s. Lepsza jakość odsłuchu byłaby zdecydowanie jak NTC wprowadziła by Max. bitrate dostępny dla DD czyli 640kb/s. Zamiast okrojonego E-AC3

Kilka faktów:

Kod: Zaznacz cały

E-AC3 bitrate do 6,144 Mbit/s -> Gdzie bitrate w NTC dla obrazu i dźwięku razem to 5Mb/s
DD bitrate max do 640kb/s czyli, 640DD+192mpeg+inna ścieżka384(bo są trzy)=1216kb/s czyli dla wideo zostaje jakieś 3904kb/s
poprawcie mnie jeśli się mylę.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: sirdaniel »

Ilość bitrate sam kodek sobie nie wybiera tylko ten kto kompresuje ścieżkę. Nic nie stoi na przeszkodzie aby ten kto zarządza muxem dał więcej dla dźwięku a odjął ścieżkom obrazu. A poza tym eac3 nie jest czasem kodekiem o lepszej kompresowalności? Czy mając mniejszy bitrate może zachować tę samą jakość co jego poprzednik?

zibiboniek1
Posty: 3
Rejestracja: 27 grudnia 2014, o 15:27
Odbiornik: Evolve blade dualcorder hd, Yamaha HTR-5630, tv philips lcd
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: zibiboniek1 »

Ilość bitrate sam kodek sobie nie wybiera tylko ten kto kompresuje ścieżkę
Owszem, ale zauważ że w TV Bardziej kompresują DD+ niż zwykły DD
Nic nie stoi na przeszkodzie aby ten kto zarządza muxem dał więcej dla dźwięku a odjął ścieżkom obrazu
Prawda
A poza tym eac3 nie jest czasem kodekiem o lepszej kompresowalności? Czy mając mniejszy bitrate może zachować tę samą jakość co jego poprzednik?
może tak być, ale czy różnica jest taka że E-AC-3 przy 96kb/s będzie grało tak samo jak AC-3 384kb/s?
Wystarczy spojrzeć na np. TVP ABC z tej strony http://www.---------/naziemna-telew ... ultipleks/

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: sirdaniel »

Zibi, ścieżka 96kb/s do której się odnosisz jest ścieżką aux czyli wg zebranych przeze mnie danych jest to ścieżka Audiodeskrypcja. Pomyśl, czy ktoś przy zdrowych zmysłach będzie wydawał 384 lub nawet 256kb/s dla komentarza (nie muzyka tylko słowa), który może nawet nie leci w stereo tylko mono?

zibiboniek1
Posty: 3
Rejestracja: 27 grudnia 2014, o 15:27
Odbiornik: Evolve blade dualcorder hd, Yamaha HTR-5630, tv philips lcd
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: zibiboniek1 »

Dobra poleciałem trochę z tym 96kb/s, ale E-AC3 na wszystkich muxach (od 1 do 3) ma bitrate 256kb/s a AC-3 od 384 do 448kb/s (identyczna wartość jest na płytach DVD) czyli mamy prawie dwukrotną kompresję. Muszę gdzieś znaleźć jaki jest stopień kompresji dla DD i DD+

emariusek
Posty: 4
Rejestracja: 8 lutego 2015, o 20:56
Odbiornik: Esperanza EV101
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, Wawa, Przysucha

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: emariusek »

Bardzo proszę o jakąkolwiek poradę...
Dosyć często zdarza się tak, że mam problem z synchronizacją dźwięku z obrazem. Opóźnienie wynosi ok. 1-2 s. Cała ta sytuacja ma miejsce na różnych kanałach. I raz jest dobrze (czyli synchronizacja następuje od razu lub po jakimś czasie), a raz po prostu tragedia... Czego to może być wina? Tunera? Anteny? I nieważne jaką wybiorę częstotliwość MUX-a....
Tuner i TV (CRT) łącze za pomocą SCART'a.
Zasięg 90-100%.
Czy symetryzator może mieć jakiś wpływ na takowe działanie? Kabel połączeniowy mam naprawdę dobrej jakości (użyłem go "w spadku" po kablówce).

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Ewidentnie problem odbiornika (dekodera).
Po stronie nadawczej problem nie występuje, a elementy takie jak antena, czy kabel, przy prawidłowo działającym odbiorniku, nie powinny mieć żadnego wpływu na synchronizację obrazu z dźwiękiem.

distefano
Posty: 589
Rejestracja: 19 kwietnia 2013, o 19:15
Odbiornik: TV Panasonic 50"
Ferguson T65
LTC HD-302
Instalacja antenowa: Antena kierunkowa 12 el. pasmo UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Krzemianucha odl. 10 km

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: distefano »

W TV satelitarnej na takie rozjechanie obrazu z dźwiękiem często pomaga "miękki reset", krótkie odłączenie przewodu zasilającego z gniazdka. Możliwe, że w naziemnej jest podobnie. Nie zaszkodzi spróbować.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: Byczek12345 »

U mnie brak synchronizacji dźwięku z obrazem często występuje w TV LG 32LN5400(z DVB-T) i dekoderze Ferguson Ariva T650i podłączonym zarówno przez HDMI, jak i SCART.
Problemu nigdy nie zauważyłem przy TV (monitor) LG M2382D, TV Philips 46PFL3208H, oraz dekoderze WIWA HD50 MC podłączanego podobnie jak dekoder Ariva.
Czym to jest powodowane nie mam pojęcia, ale problem występuje, zwłaszcza w odbiorniku LG 32LN5400, który jest dość nowy, chociaż z dolnej półki cenowej.
Pomaga wyłączenie i ponowne włączenie, jak kolega wyżej wspomniał.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wysokość półki (cenowej) nie ma znaczenia. Powinno grać.
Czy w odbiornikach jest najnowsze oprogramowanie? Może jest jakaś aktualizacja?

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: Byczek12345 »

TV LG 32LN5400 stoi w pokoju syna, on się już do tego przyzwyczaił, opóźnienie wynosi do 0,5 sekundy, rośnie w trakcie oglądania programu.
Na stronie producenta LG nie znalazłem aktualizacji oprogramowania, obecnie jest Version_03.13.95
Ostatnio zmieniony 9 lutego 2015, o 11:46 przez Byczek12345, łącznie zmieniany 2 razy.

emariusek
Posty: 4
Rejestracja: 8 lutego 2015, o 20:56
Odbiornik: Esperanza EV101
Instalacja antenowa: Dipol 11/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, Wawa, Przysucha

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: emariusek »

Fakt, "miękki reset" pomaga; co do oprogramowania... wg mnie jest z czerwca tamtego roku i to chyba jest najnowsza wersja. Pisałem już do producenta ws. ewentualnych nowości, ale póki co brak odzewu.
Na szczęście odbiornik na gwarancji, może uda mi się go w ramach niej naprawić.

edit:
po kontakcie z infolinią producenta otrzymałem nowy firmware na maila i problem minął :D

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: eter »

Nie wiem, ale RAZI mnie taki bałagan po stronie nadawczej
Wczoraj podczas emisji filmu "Czerwony baron" o godzinie 22.05 na kanale Fokus TV była ZAMIENIONA lewa ścieżka dźwiękowa z prawą.
Zastanawiam się co może być przyczyną takiego niedbalstwa.
Przecież chyba są jakieś proste sposoby testowe (kanał lewy, kanał prawy), aby podłączyć dobrze wszystkie tory od urządzenia czytającego po wyjściowe w nadajniku.
Oglądając na słuchawkach oczywiście można sobie je przełożyć, ale już przy podłączonym kinie domowym latanie i przekładanie kabli jest denerwujące.
Dlaczego zdarzają się takie wpadki?
Przecież chyba włożenie odpowiedniego kabla do odpowiedniego gniazda nie powinno nastręczać jakiś trudności bądź co bądź ludziom za to odpowiedzialnym.
Nie chcę pisać na co to wygląda, ale tak delikatnie mówiąc na brak jakiegokolwiek nadzoru i nieprofesjonalizm osób za to odpowiedzialnych.
Niby nic, ale jednak taki film, w którym cały czas były dynamiczne efekty stereofoniczne, taka zamiana ścieżek spowodowała zupełny brak sensu odbieranych treści.
Myślałem, że mamy już takie " kwiatki" za sobą wraz z odejściem techniki analogowej, ale jak widać nie, co jest irytujące. :(

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: zesepo »

Mam pytanie: dlaczego na wybranych audycjach i lub kanałach znika mi dźwięk... Od kilku dni? To bardzo dziwne, bo przed zmianą miejsca zamieszkania wszystko było ok, i nawet nadajnik jest chyba ten sam, bo Chwaszczyno. Dźwięk znika zawsze podczas Świata Według Kiepskich, czasem na stacjach TVP, po zakończeniu audycji i podczas reklam problem znika. Na innych kanałach nie zauważyłem. Dekoder to Apollo AHD-101.
Myślałem że może to audiodeskrypcja, ale gdy zmieniam ścieżki na inne problem jest ten sam
Pomocy :)

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: DVB-T/S »

Ten STB ma najnowszy soft?

zesepo
Posty: 551
Rejestracja: 3 października 2011, o 21:36
Odbiornik: Opticum HDFT24plus
TESCO DR14O3 R CE
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chwaszczyno

Re: Dźwięk w DVB-T

Post autor: zesepo »

Na stronie Apollo nie mogłem znaleźć nawet strony dla tego STB, a w Google były wersje dla innych modeli.
Wersja to TDV12200-1-0-0-0, 2013-1-9.

Zablokowany