Radio z DVB-T w Warszawie

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
tkirmuc

Radio z DVB-T w Warszawie

Post autor: tkirmuc »

Czy ktoś z forumowiczów z Warszawie może się wypowiedzieć na temat jakości odbioru radia via DVB-T? Interesuje mnie przede wszystkim Program 3.

smiodus

Re: Radio z DVB-T w Warszawie

Post autor: smiodus »

działa Polskie Radio 1,2,3 - sygnał w stereo, nie wiem co mam więcej napisać ... nie szumi gra ładnie, napisz co chcesz wiedzieć,

pozdr
S

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Radio z DVB-T w Warszawie

Post autor: BadBoy475 »

Wg mnie jakość radia w DVB-T jest jak najbardziej OK.
Parametry emisji są następujące:
MPEG1 Audio: Layer II, Bitrate 192 Kbps, Sample Rate 48 KHz, Stereo
Osobiście jednak preferuje klasyczny odbiór radia który jest po prostu wygodniejszy.
DVB-T powinno być dla TV, takie jest moje zdanie.

twins

Re: Radio z DVB-T w Warszawie

Post autor: twins »

czemu tak mało jest stacji radiowych,
np. w polsacie cyfrowym są RMFMAXX, PLANETA FM, RADIO ZET, RMFFM,
czy będą też takie w ofercie -Emitel-DVB-T?

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Radio z DVB-T w Warszawie

Post autor: scanya »

A po co ? Radia w ogóle nie powinno być w DVB-T, bo niepotrzebnie będzie tylko zajmowało ileś tam % przepustowości i powodowało zmniejszenie jakości programów TV.

tkirmuc

Re: Radio z DVB-T w Warszawie

Post autor: tkirmuc »

Jak to po co radio w DVB-T? Skoro u nas nie ma i nie będzie DAB, to dobrze by było, żeby wykorzystano dostępne nowe metody transmisji do przesyłania cyfrowo radio w dobrej jakości.

"MPEG1 Audio: Layer II, Bitrate 192 Kbps, Sample Rate 48 KHz, Stereo" to dla wystarczająco dobrze (jeżeli chodzi o radio).

Mam Cyfrę+ i tam dają PRIII ale jest bardzo denerwująca mnie przypadłość w postaci zanikania co jakiś czas sygnału. Co prawda tylko na pół sekundy ale mnie to irytuje strasznie.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Radio z DVB-T w Warszawie

Post autor: ploomba »

a kto powiedzial, ze nie będzie w Polsce cyfrowego radia? Narazie nie ma, ale prędzej czy później będzie tak samo jak z TV..czyli wszystkie kraje przymusowo będa zapewne zobligowane do wyłączenia analogowych stacji radiowych. Radio w dvb-t to wg mnie bezsensowny pomysł (podobnie jak z satelity) dobre tylko tam, gdzie nie ma zasięgu z nadajnika..
Jak dla mnie radio ma odbierać w odbiorniku radiowym a nie na ekranie TV. No chyba, że jest taka możliwość techniczna, że odbiorniki radoiwe będą w stanie odbierać sygnał stacji radiowych z dvb-t?
Szczerze, to ja nie mogę się doczekać tego kiedy u nas zaczną się jakieś testy cyfrowego radia..no i ma się rozumieć radia odbieranego na odbiornikach radiowych (tunerach) w domu i w samochodzie ;)

interaktiv

Re: Radio z DVB-T w Warszawie

Post autor: interaktiv »

Nie zgadzam się z opinia ze FM zostanie prędzej czy później wyłączone i zastąpione przez DAB - przykład Wlk Brytanii - oba formaty działają równolegle (DAB jest tam nadawane w pasmie MF), wszystko to dlatego ze w radiach nie ma takiego lobby jak w przypadku telewizorów i nie trzeba wszystkiego zmienia tylko dlatego ze upowszechniono technologie która nie potrafi wyświetlić poprawnie obrazu bo dobrze działa tylko w rozdzielczościach natywnych. A co do radia w DVB-T to faktycznie ładny czysty dźwięk.

Zablokowany