Nagrywanie audycji DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
manio

Tunery USB - sposób na konwersję nagranej audycji do avi

Post autor: manio »

Witam
może to i nie ten dział ale skoro jest Was tu (użytkowników tunerów) najwięcej to na pewno dobre miejsce na ten temat.
Na pewno wielu z Was nagrywa audycje - zapisują się w formacie mpeg-4 (H264) i są to bardzo duże pliki.
Odtwarzanie ich w komputerze to nie problem ale jak chcę w TV bez pomocy komputera to w tym formacie się nie da.
Moje próby konwersji programami Format Factory i Open Video Converter są żałosne - obraz OK ale ścieżka dźwiękowa nie pasuje z obrazem.
Jakie WY macie sposoby na 'przeróbkę' tych plików do avi

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tunery USB - sposób na konwersję nagranej audycji do avi

Post autor: @GUTEK@ »

Z mpeg4 jest trochę zabawy właśnie, bardzo mało dobrze działającego softu jest. Te programy zautomatyzowane zwykle maja kiepską jakość.
Ja już mam swój sposób na konwersje takiego materiału i obraz jest bardzo dobry z tym że ta moja metoda to jest trochę zabawy.
Najpierw muszę przygotować TS, czyli wyciąć co niepotrzebne i ewentualnie usunąć błędy, i tu najgorzej bo praktycznie żadnej darmowy soft nie działa poprawnie, sypią się co niemiara, w miarę dobrze radzi sobie TS-Doctor ale on płatny.
Potem wyciągam z TSa programem DGAVCIndex ścieżkę audio z informacją o odpowiednim przesunięciu czasowym.
Na koniec tworzę skrypt avs - AviSynth z plikiem TS który otwieram w Gordian Knot, a reszta według opisu Gordian Knot z mojej strony.

Niestety to jest trochę roboty, ale obraz wychodzi idealny i synchronizacja audio-video również. Główny problem jest taki że Gordian Knot nie jest już rozwijany i został napisy do obsługi mpeg2, więc trzeba go trochę oszukać żeby ruszył z mpeg4.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tunery USB - sposób na konwersję nagranej audycji do avi

Post autor: giaur500 »

Metoda dość przekombinowana, długa, żmudna i w dodatku wymagająca użycia płatnych programów. Przedstawię tutaj szybszy sposób. Jest to sposób "minimalny" - tzn. jakość materiału wynikowego można by jeszcze polepszyć dobierając odpowiednio opcje kompresji - dla uproszczenia, nie wnikam w to w tym przykładzie.

Założenie: mamy materiał mpeg-ts nagrany z dvb-t o proporcjach 16:9 (to jest ważne, dla 4:3 należałoby przeskalować obraz inaczej). U mnie plik ma nazwę test.mpeg. Zakładamy, ze interesuje nas pierwsza ścieżka audio, a materiałem wynikowym ma być plik avi (video: xvid, audio: mp3 stereo). Co robimy?

- krok 1. zamieniammy mpeg na mkv (bez rekompresji materiału! - chodzi tylko o zmianę kontenera na mkv) - operacja bardzo szybka:

Kod: Zaznacz cały

ffmpeg -i test.mpeg -map 0.0 -map 0.1 -vcodec copy -acodec copy -sn -f matroska 000.mkv
Ja zwykle już więcej nic nie robię, bo wystarczy mi mkv, jako dużo lepszy kontener od avi.

-krok 2. konwertujemy materiał z mkv na avi:

Kod: Zaznacz cały

mencoder 000.mkv  -oac mp3lame -ovc xvid -xvidencopts pass=1 -vf scale=720:405 -o 000.avi
Przykładowy wynik: http://www.filesonic.pl/file/1724297844/000.avi

Od razu uprzedzam, że jeśli komuś z was klip się tnie lub opóźnia się dźwięk względem obrazu, to jest wina tego, że badziewny kodek xvid niezbyt nadaje się do kodowania obrazu w tak dużej rozdzielczości. U mnie w każdym razie wygląda to ok. Oczywiście kodując za pomocą mencodera można ustawić inną rozdzielczość wg potrzeb.

janek 77

Re: Tunery USB - sposób na konwersję nagranej audycji do avi

Post autor: janek 77 »

Ja używałem do konwersji szybkiej i prostej darmowy Prism Video konwerter
http://www.nchsoftware.com/prism/index.html

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Tunery USB - sposób na konwersję nagranej audycji do avi

Post autor: @GUTEK@ »

giaur500 metoda rzeczywiście szybka, tylko przy niej dalej mamy ten problem że z materiału nie są wycięte np. reklamy, a według mnie o to głównie chodzi jeśli chcemy sobie nagrany materiał zachować. Z darmowych programów jest H264TS_Cutter tylko że on działa jako tako, raz wytnie co potrzeba, raz się wysypie.
Używam GK głównie dla tego że się do niego przyzwyczaiłem i ma to czego potrzebuje. FFmpeg nie znam, ale w tej linijce co podałeś jest kodowanie jedno przebiegowe (domyślam się że dwu przebiegowe również można ustawić) oraz nie mam wpływu na rozmiar pliku wynikowego, w GK ustawiam rozmiar i wszystko mi liczy automatycznie.

Sam szukam czegoś prostszego co mogłoby zastąpić GK i dawałoby równie dobrą jakość, ale nic co by mi odpowiadało nie znalazłem.
Spróbuję tą zamianę na MKV bez konwersji którą podałeś bo mam tv z usb który nie chce mi odtwarzać TSów z tunera, a czasem potrzebuje tylko raz obejrzeć dany materiał nagrany z pvr.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tunery USB - sposób na konwersję nagranej audycji do avi

Post autor: giaur500 »

mamy ten problem że z materiału nie są wycięte np. reklamy, a według mnie o to głównie chodzi jeśli chcemy sobie nagrany materiał zachować
A co za problem pociąć sobie mkv w celu wycięcia reklam? Nie pisałem nic o tym bo nikt nie pytał. Wystarcz mkvmerge do tego. Oczywiście wszystko to bez rekompresji materiału.

Ogólnie można powiedzieć, że jakakolwiek obróbka mpeg-ts jest niemożliwa - ba, nawet konwersja bezpośrednio z mpeg-ts jest bardzo trudna, obróbka avi kłopotliwa, obróbka mkv bardzo łatwa i wygodna. Dlatego zawsze pierwszym krokiem jest pozbycie się kontenera mpeg na rzecz mkv, obróbka mkv i potem jeśli już koniecznie trzeba, konwersja do avi.

Zresztą, jeśli telewizor obsługuje mkv to chyba lepiej mieć plik mkv, do którego można dodać np menu startowe (jak w dvd) i rozdziały (tak zrobiłem z moim nagraniem koncertu z tv - kolejny rozdział dla każdego wykonawcy) i przełączać się pomiędzy nimi w tv szybko i wygodnie, zamiast upierać się tak na avi...
FFmpeg nie znam, ale w tej linijce co podałeś jest kodowanie jedno przebiegowe
W ffmpeg akurat jest tylko przerzucenie materiału do konetenera mkv, bez żadnego kodowania - zostaje h.264/avc tak jak było w oryginalnym przekazie. Każda, ale to każda próba kodowania przy odzczycie z mpeg-ts skończy się żałośnie - sprawdzone i potwierdzone.

Dopiero mencoder koduje do xvid - i tak, jest jednoprzebiegowe. Można ustawiać dwuprzebiegowe oraz zrobić to wszystko, czego oczekujesz a nawet więcej, poczytaj dokumentację mencodera. Tak jak pisałem na początku, podałem "minimalną" opcję aby za bardzo nie komplikować przykładu.

janek 77

Re: Tunery USB - sposób na konwersję nagranej audycji do avi

Post autor: janek 77 »

Nie obserwowałem wcześniej bo nie koduję nagranych programów ale VLC wersja 1.1.11 ma opcję konwersji do mkv i robi to łatwo i chyba dobrze z ts.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Tunery USB - sposób na konwersję nagranej audycji do avi

Post autor: giaur500 »

Tak, ale:
- tylko pierwszy strumień. W szczególności, jeśli masz zgrany cały multipleks to nawet nie możesz wybrac który program chcesz zgrać. Podobnie nie możesz przerzucić kilku ścieżek do mkv
- zaobserwowałem czasami drobne zacięcia w mkv otrzymanym z vlc.

Tym nie mniej - tak to prawda, vlc również potrafi to zrobić.

janek 77

Re: Tunery USB - sposób na konwersję nagranej audycji do avi

Post autor: janek 77 »

W sumie niektórym chyba chodzi o proste zgranie i konwersję ulubionego programu a nie zrzucenie całego multipleksu co można zrobić ale chyba tylko w celach badań.
ALTdvb można zrzucić cały strumień ale większość dedykowanych programów zrzuca chyba raczej dany program, choć nie testowałem tego w TM 3.5 czy BlazePlayer.
Myślę że kolega, który o to pytał raczej nie myślał o zrzucie całego multipleksu skoro używa słowa audycje.

janek 77

Re: Tunery USB - sposób na konwersję nagranej audycji do avi

Post autor: janek 77 »

W sumie przy obecnych pojemnych dyskach to mnie się nie chce bawić w konwersję.
Ale co kto lubi. Swoją drogą jeśłi chodzi tylko o odtwarzanie na TV to nie prościej puścić zrzuconego TS po HDMI z komputera?

W każdym bądź razie VLC konwersja to wygląda mi na łatwą i dosyć dobrej jakości. Zgrałem co prawda mały plik nie mniej nie było rozjazdów.

manio

Re: Tunery USB - sposób na konwersję nagranej audycji do avi

Post autor: manio »

Pewnie masz rację Janek 77
ale co jak sie ma komputer w innym pokoju, taskać go nie bardzo wygodnie i może nieciekawie by wyglądało.
A co do konwersji to Panowie namieszaliście mi tak że nie wiem czy sobie poradzę ale próbował będę.

do Giaur500 - gdzie wklepać te kody?
Ostatnio zmieniony 21 sierpnia 2011, o 22:06 przez manio, łącznie zmieniany 1 raz.

janek 77

Re: Tunery USB - sposób na konwersję nagranej audycji do avi

Post autor: janek 77 »

Ja zawsze używałem notebooka więc problemu taskania nie znam.
ALe oczywiście ludzie lubią mniejsze pliki.
Radzę spróbować tego VLC.
http://www.videolan.org/vlc/download-windows.html
Mam wrażenia że to łatwe i szybkie wyjście.
Ja wycinam
H264TS cutter reklamy. a dalej można przekonwertować tym VLC :)

lukasz536
Posty: 103
Rejestracja: 21 grudnia 2010, o 13:31
Odbiornik: Samsung LE32B450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza AZART (MUX 1 i 2) + pojedynczy dipol własnej roboty (MUX 3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra + Baranówka

STABILNE oprogramowanie do nagrywania audycji DVB-T

Post autor: lukasz536 »

Witam,
posiadam kartę Not Only TV LV5TDelux i obecnie używam AltDVB 2.2 do nagrywania, ale niestety na moim komputerze (system Windows XP) ten program działa niestabilnie: zawiesza się w normalnym użytkowaniu i zawiesza się niestety także czasem w trakcie nagrywania. Kiedyś chciałem nagrać 2-godzinny film i po 3 godzinach (gdy chciałem wyłączyć nagrywanie) okazało się, że nagrało tylko 35 minut filmu. Nie ustawiałem żadnego automatycznego zakańczania nagrywania (nawet nie wiem, czy jest taka opcja). Dodam, że nie była to kwestia braku miejsca na dysku - bo miejsce było. Proszę polecić mi jakiś STABILNY i DARMOWY program, który ma możliwość nagrywania i działa stabilnie. Czy oprogramowanie dołączone do tej karty jest stabilne? Nie używałem go bo wydawało się dosyć mulaste i miało mało opcji. Czy może jednak powinienem się z nim przeprosić :) ?

TomPL
Posty: 92
Rejestracja: 24 października 2011, o 11:58
Nadajnik - obiekt nadawczy: Olsztyn-Pieczewo

Re: Nagrywanie audycji DVB-T

Post autor: TomPL »

A może masz za słaby komputer?

DVBManiak

Re: Nagrywanie audycji DVB-T

Post autor: DVBManiak »

Weź VLC spróbuj. Do nagrywania w sam raz. A do oglądania to Splash Lite. Oba mają własne kodeki. Co do Total Media dołączonego do tunera, to kombajn multimedialny i jak masz dosyć słaby komp to nie warto. Mi jakoś szło, ale wolę VLC i Splash. Mam 512 MB RAM, 1,8 procka, karta 128 MB, XP 32-bit. Ogólnie komp ma już prawie 7 lat.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Nagrywanie audycji DVB-T

Post autor: @GUTEK@ »

Najlepiej zmień tego AltDVB na inny.
Napisz też jakie masz w nim wybrane kodeki oraz jakie paczki kodeków masz w systemie zainstalowane. Bardzo możliwe, że problemem są właśnie kodeki, które pracują niestabilnie.

Jeśli chcesz użyć innego programu to masz przykładowo z darmowych SkyView, SmartDVB. Ja od prawie 9 lat używam SkyView i jestem bardzo zadowolony. Program co prawda trudniejszy w konfiguracji od niektórych pozostałych, ale za to oferuje znacznie większe możliwości.
Z nagrywaniem na nim nie mam żadnego problemu, działa ok zarówno ręczne jak i z harmonogramu.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Nagrywanie audycji DVB-T

Post autor: plecho1 »

Jeśli z tą kartą TV był razem TotalMedia, to spróbuj nim nagrywać. TotalMedia bardzo mało obciąża komputer, ja używam go na Netbooku z procesorem 1.6 i wydaje mi się, że przy takim sprzęcie jest bardziej stabilny od Splasza.

Bartosz Czach

Re: Nagrywanie audycji DVB-T

Post autor: Bartosz Czach »

plecho1 pisze:TotalMedia bardzo mało obciąża komputer
Tu się nie zgodzę. Wszystkie znane mi wersje TotalMedia mocno obciążały komputer.

plecho1
Posty: 350
Rejestracja: 28 września 2011, o 20:58
Odbiornik: Panasonic TX-P50X60E
Instalacja antenowa: Biqad
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Lublin/ Piaski

Re: Nagrywanie audycji DVB-T

Post autor: plecho1 »

Właśnie nagrywam na tym programie film na TVP1 na kompie z procesorem P4, z jakąś zintegrowaną grafiką i Win7.
Na Netboocku nie próbowałem nagrywać ale oglądałem z powodzeniem. Jest to Samsung N150 HP z 2 GB ramu.

Awatar użytkownika
@GUTEK@
Posty: 5559
Rejestracja: 27 kwietnia 2009, o 00:17
Miejscowość: Gliwice
Odbiornik: Astrometa DVB-T2 USB,
Telewizor z AndroidTV 9.0
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy; Czechy

Re: Nagrywanie audycji DVB-T

Post autor: @GUTEK@ »

TotalMedia bardziej obciąża procesor niż większość alternatywnych programów.

Należy też pamiętać że dużą rolę w obciążeniu procesora odgrywają zastosowane kodeki, sam program to nie wszystko. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie kodeków które obsługują sprzętową akcelerację, oczywiście wtedy musimy mieć odpowiednią kartę graficzną.

Zablokowany