Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: adac »

W ogóle należało zacząć od tego drugiego bo bardziej pasuje do obecnych realiów w nadawaniu. Kompletnie wyleciał mi ten model z głowy, zresztą nie wiem czy Telmor robi go do tej pory czy to są zapasy.
Co do dalszych działań- to trudno polecać coś na zapas, trzeba poczekać na wyniki. Może najlepszym 'filtrem' okaże się UKE :)
Gorzej jeżeli siewca ma pełne uprawnienia do nadawania w swoim paśmie i robi to zgodnie z koncesją: wtedy winnym okaże się wyłącznie Twój tuner który nie potrafi wystarczająco separować sygnałów. I UKE na to nic nie poradzi (zalecą zakup innego).

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

No i cóż. Filtr telmora rozwiązał problem. Co prawda nieco osłabia sygnał, ale zakłóceń nie ma. Czyli hipoteza była słuszna - zakłócało coś spoza pasma tv, najprawdopodobniej coś poniżej UHF czyli coś co tuner powinien wycinać sam.

Tego dipolowego jeszcze nie wypróbowałem, pewnie by nie pomógł - jeszcze do mnie nie dotarł (po telmora udałem się osobiście do sklepu).

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: adac »

Każdy tego typu filtr przycina trochę pasmo użyteczne ale za coś w zamian: skuteczność eliminacji pozostałych zakłóceń.
Masz trochę szczęścia że to zakłócenie było z poza pasma Tv, bo w przeciwnym przypadku byłby większy kłopot; z eliminacją należałoby udać się do źródła, a źródło mogło być niechętne do rozmowy. :roll:
Jeżeli dotrze filtr z Dipola to podziel się jaki będzie efekt, przy okazji rozwiążemy zagadkę (być może ludową) zakłóceń od Bts-ów GSM na wyższych częstotliwościach.
Póki co -udanego odbioru ..

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

A więc wszystko zgodnie z przypuszczeniami. Filtr Dipola nie zmienił nic. Zakłócenia dokładnie takie same jak i były. Ciekawsze zaś jest to, że filtr Dipola praktycznie w ogóle nie osłabił sygnału. Więc albo ma mniejsze tłumienie w paśmie przepustowym, albo to obecność zakłóceń wpływa na wyższy wskaźnik siły sygnału.

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: biprotek »

Filtr dipola prawdopodobnie ma słabe odcięcie częstotliwości granicznych i pasmo przepustowe jest "umowne", zakłócenia mają szerokie spektrum i pewnie są poniżej 470MHz skoro telmor je wyciął (a przynajmniej stłumił).

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

Ten filtr od Dipola (tak w ogóle, to jakiś niemiecki mi wysłali, ale kod ten sam) w ogóle nie miał wycinać poniżej 470 MHz. Także zgodnie z tym co adac pisał wcześniej, nie daje zupełnie nic.

To na pewno nie są zakłócenia od gsm, chyba że bts sieje też na takiej niskiej częstotliwości (ta niby harmoniczna? ale niby czemu?).

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: adac »

Żadne harmoniczne, od kiedy to harmoniczne liczy się w dół ? :shock:
To najprawdopodobniej retransmiter jakiegoś innego systemu który nadaje (bo ma takie prawo)
w paśmie 400 Mhz. Dobrze że Telmor przewidział takie sytuacje, bo inaczej Ty i być może paru innych odbiorców nie miało by spokojnego odbioru telewizji.
Przy okazji: jeżeli to Totolotek to możesz spróbować wciąć się jakoś w ten stream i podejrzeć szczęśliwe cyferki. Przynajmniej odbijesz sobie koszty :)
(Ps. mam nadzieję że potraktujesz pewne uwagi z dystansem)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

Tak poważnie mówiąc, to z tego co czytałem, mając taki tuner usb można pobawić się w przechwytywanie transmisji różnych służb - bo jaok wiadomo, obsługuje on chyba wszystkie częstotliwości. Wystarczy tylko odpowiednia antena i oprogramowanie do interpretacji danych.

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: cignacy »

adac pisze:Żadne harmoniczne, od kiedy to harmoniczne liczy się w dół ? :shock:
To najprawdopodobniej retransmiter jakiegoś innego systemu który nadaje (bo ma takie prawo)
w paśmie 400 Mhz. Dobrze że Telmor przewidział takie sytuacje, bo inaczej Ty i być może paru innych odbiorców nie miało by spokojnego odbioru telewizji.
Przy okazji: jeżeli to Totolotek to możesz spróbować wciąć się jakoś w ten stream i podejrzeć szczęśliwe cyferki. Przynajmniej odbijesz sobie koszty :)
(Ps. mam nadzieję że potraktujesz pewne uwagi z dystansem)
Podharmoniczna to też harmoniczna.

Malygo

Brak sygnału po godzinie 18 Chełm woj lubelskie

Post autor: Malygo »

Witam
Problem jest taki ze codziennie po 18 zanika sygnał tv
Opisze to dokładnie:
antena kierunkowa ze wzmacniaczem zamontowana w kierunku nadajnika Piaski
przez ponad tydzień konkretnie po godzinie 18 zanika sygnał i po chwili sie pojawia,założyłem antenę jako pierwszy w na 1 pietrze,zaraz po mnie zostały założone anteny na 2 gim 3cim w sumie juz jest ich kilka ,Każdy ma ten sam problem,
każdego wieczora,
odchylane od budynku sprawdzane
na innych dekoderach itp.problem zagadka,w ciagu dnia sygnał 80-90% działa bez zarzutu wszystkim, w godzinach wieczornych skala mocy i jakości skacze,zmiana płytek zasilaczy kabli nie pomaga.
Ostatni pomysł to antena siatkowa ze zwykła płytką nie DVBT,dziś po 18 będę znowu próbował
( w każdym z z mieszkań dekodery,telewizory,anteny jakościowo i cenowo różne )
Lokalizacja ul Generała grota Roweckiego 2 Chełm 22-100

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Jarosław Bałuka »

Powtarzalność godziny pojawiania się zakłóceń sugeruje, że są to zakłócenia pochodzące od jakiś urządzeń pracujących w okolicy, włączających się właśnie o tej porze. Na forum spotkaliśmy przypadki, że zakłócenia generowała pobliska lampa uliczna - po jej naprawie przez zakład wszelkie problemy ustawały.

Malygo

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Malygo »

Jarosław Bałuka pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Patrz Regulamin forum.
Tak jak w moim wątku o braku sygnału,szala goryczy się przebrała,6 osób nie potrafiło sobie poradzić z urywanym sygnałem po godzinie 18,anteny prawie na każdym pietrze.
Problem w tym ze nikt sie tym nie zajmuje,nie ma obsługi technicznej przez firmę emitel( ,domniemać czy latarnia zakłóca na 3-4 pietrze to tak jakby ruletka,Jest ktoś na tym forum z Chełma lub okolic co by był w stanie sprawdzić? (podpisane zostały nowe umowy sieciami kablowymi)

Awatar użytkownika
Domel28
Posty: 945
Rejestracja: 22 października 2012, o 13:58
Odbiornik: Sharp LC-32HI3422E Cabletech URZ0324
Opticum STB HD N2
Instalacja antenowa: Yagi 19el. + wzmacniacz pol. V Słowacja
Pokojowa ASP-4, - św.Krzyż
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż, Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Domel28 »

W tym przypadku to nie Emitel a UKE powinno się tym zająć.

ola6666
Posty: 2
Rejestracja: 4 lutego 2015, o 15:52
Odbiornik: dvbt
Instalacja antenowa: siatkowa krosno
Nadajnik - obiekt nadawczy: antena

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: ola6666 »

ja również na początku miałem problemy z odbiorem ale kupiłem lepsza antenę i jest okey.

Awatar użytkownika
Falcon
Posty: 3
Rejestracja: 14 lutego 2015, o 03:04
Odbiornik: Manta DVB-T 06 i TV z MPEG4
Instalacja antenowa: Dipol ASP-4 z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC4 Łódź

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Falcon »

Witam,

z racji tego, że ciągle nie mogę poradzić sobie z problemem odbioru postanowiłem poprosić o poradę.


Najpierw używałem anteny http://www.sklep.firmaelcon.pl/antena-dexta-euro.html DEXTA Supernowa, która niestety z racji wbudowanego i nieusuwalnego wzmacniacza sprawdziła się kiepsko bo jakiekolwiek używanie w pobliżu telefonu pracującego w 2G kończyło się kompletną pixelozą (przy 3G problemu nie było).

Zmieniłem antenę na Dipolowską ASP-4 http://www.dipol.com.pl/antena_asp-4_z_ ... _A0050.htm już tylko z symetryzatorem i problem niejako ustąpił. Mogę używać telefonu w domu do woli i nie wpływa to na jakość odbioru.

Niestety często (prawie codziennie) o naprawdę niestałych porach występuje problem z odbiorem MUX2 i czasem również MUX3. MUX1 odbiera mi zawsze na 100% jakości (nawet na samym kablu wpiętym w telewizor, gdy tylko palcem dotknie się wewnętrznej żyły), MUX3 zwykle na 95-100%, lecz czasem jakość spada do 60% i zaczynają się wtedy problemy z odbiorem. Najgorzej jest z MUX2: są chwile gdzie działa na 95%, najczęściej jednak na 70-80% i wtedy problemów z odbiorem nie ma, niestety zdarzają się momenty iż jakość spada do 30% i wtedy o odbiorze można zapomnieć. Jest to tym dziwniejsze, że wszystkie te MUXy nadawane są z identyczną mocą z tego samego obiektu.
Kupiłem nawet Filtr GSM TZU 198-62 5-862MHz http://www.dipol.com.pl/filtr_gsm_tzu_1 ... R49602.htm ale niestety nic to nie dało. Wymieniłem kabel na całkowicie miedziany... i nic Dalej prawie codziennie są okresy gdy jakość na MUX2 spada do takiego poziomu, że nie ma szans na prawidłowy odbiór.

Co jeszcze mogę zrobić?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: K63 »

Jak daleko od nadajnika odbierasz ? Wygląda na to że masz jeszcze za mocny sygnał. Wskazuje na to możliwość odbioru na samym kablu mux-1, który nadawany jest na k.46. Największe problemy masz z mux-2 (k.24), więc typowe objawy przesterowania. Sytuacja może zmieniać się w różnych porach dnia i zależy od lepszej lub gorszej propagacji. Jeżeli kręcenie anteną nic nie da, możesz spróbować zastosować tłumik.
Manta należy do dekoderów, które nie lubią zbyt mocnego sygnału

Awatar użytkownika
Falcon
Posty: 3
Rejestracja: 14 lutego 2015, o 03:04
Odbiornik: Manta DVB-T 06 i TV z MPEG4
Instalacja antenowa: Dipol ASP-4 z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC4 Łódź

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Falcon »

Odległość to 2 km. Niestety odbiór częściowo z odbicia bo prosto w kierunku nadajnika mam budynek wyższy o kilka kondygnacji. Dlatego musiałem użyć anteny szerokopasmowej (kierunkowej jak 11-elementowa Dipol 11/21-60 nie dało się za nic ustawić).

Niestety nie mam jak sprawdzić siły sygnału bo Manta pokazuje tylko jakość, a TV jeszcze gorzej bo w diagnostyce potrafi podać jedynie częstotliwość i nazwę nadawcy :?

Trochę dziwne by było przesterowanie bo zysk mojej anteny wygląda tak:
Obrazek

więc kanał 24 (MUX2) ma najmniejsze wzmocnienie, większe jest na kanałach 43 i 46 (MUX 1 i 3), która działają lepiej cały czas.

Jest jakiś tymczasowy sposób na wytłumienie sygnału by sprawdzić czy przesterowanie jest powodem błędów? Bo jeśli okaże się, że tak to kupię ten tłumik ;)

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: K63 »

Sygnał na niskich kanałach ma lepszą propagację i jest mniej tłumiony przez kabel. Pomimo że antena ma gorszą charakterystykę w dolnym paśmie, sygnał i tak może być mocny. Szczególnie tak blisko nadajnika. Jeżeli antenę masz na zewnątrz, spróbuj jak wygląda odbiór w mieszkaniu.

Awatar użytkownika
Falcon
Posty: 3
Rejestracja: 14 lutego 2015, o 03:04
Odbiornik: Manta DVB-T 06 i TV z MPEG4
Instalacja antenowa: Dipol ASP-4 z symetryzatorem
Nadajnik - obiekt nadawczy: EC4 Łódź

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Falcon »

Niestety nie pomogło.
MUX1 dalej działał świetnie, MUX3 ledwo ledwo, a MUX 2 właściwie nie działał bo jakość w porywach sięgała 25%. Powróciłem więc do anteny umieszczonej na zewnątrz.

Ale dzięki za podpowiedź, przynajmniej wiem, że duża się z tym zrobić już nie da i muszę przywyknąć do takiego odbioru.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: K63 »


Zablokowany