Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
magnum

Przycięcia obrazu i dźwięku telewizyjnego

Post autor: magnum »

Witam.
Mam problem z odbiorem telewizji cyfrowej. Otóż co kilkanaście sekund występują sekundowe przycięcia dźwięku i zaraz po tym obrazu, jest to bardzo uciążliwe. Liczyłem przycięcia o rożnych porach dnia i występują one co około 15-30 sekund, nigdy nie było to mniej niż 15 sekund ani więcej niż 30 sekund niezależnie od pory dnia, ani od multipleksu. Zauważyłem też że siła sygnału czasami zanika na sekundę (nie zawsze współgra to z przycięciem obrazu). Nie mam pojęcia co może być przyczyną. Jestem z Rzeszowa.
Siła sygnału to:
74% na MUX-3 (k.29)
74% na MUX-2 (k.32)
71% na MUX-1 (k.42)
Jakość 90% na każdym z nich.
Próbowałem już chyba wszystkiego. Zmieniłem kable, wtyczki, sprawdzałem 5 różnych symentyzatorów i wzmacniaczy, próbowałem z 3 zasilaczami, próbowałem na innym dekoderze i telewizorze, mam dwie takie same anteny i na dwóch próbowałem, przyniosłem nawet antenę z dachu do pokoju ale żadna z opcji nie pomogła.
Ma ktoś może jakiś pomysł?

Antenę mam taką:
Obrazek

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Anduraki »

Masz dość dużo siły, nie próbowałeś podłączyć na samym symetryzatorze?

Uzupełnij profil - jaka antena, jaki odbiornik, jaki wzmacniacz i jaka odległość od nadajnika.

znikanie siły i/lub znikanie jakości to mi wygląda na objaw przesterowania.

edit: dobra przeczytałem pobieżnie - czy w pobliżu twojej lokalizacji znajduje się maszt GSM?

magnum

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: magnum »

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale spróbowałem na samym symentyzatorze bez anteny i nie działa wcale :D
Antena taka jak na zdjęciu, nie umiem powiedzieć co to za model ponieważ nigdzie nie znalazłem oznaczenia.
Wzmacniacza w tej chwili nie ma jest tylko antena z symentyzatorem, kabel i odbiornik Ferguson Ariva T650i (jednak próbowałem też na innej Arivie i na Wiwie)
Odległość od nadajników DVB-T:
MUX-1 35km
MUX-2 35km
MUX-3 6km

Najbliższy maszt jest w odległości 24km
Wieża RTON - 7km
Komin - 1km

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Anduraki »

miałem na myśli antenę na symetryzatorze ;P

A z tą wieżą GSM (przekaźnikiem) czy nie masz w najbliższej okolicy takowej?

magnum

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: magnum »

Na wzmacniaczu telewizja wcale nie działa.
Stronka mapa.btsearch.pl pokazuje mi nadajniki Play, T-mobile, Plus i jakiejś sieci w odległości 0.5km, jednak nie wiem czy o to chodzi.
Większe nadajniki tak jak podałem wyżej czyli 24km i 7km.

Bartt

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Bartt »

@magnum
Podaj w jakiej części Rzeszowa mieszkasz.
Tak się zastanawiam czy te zakłócenia to nie jest efekt po prostu słabego sygnału u ciebie. Teoretycznie w Rzeszowie jest możliwość odbioru z kilku nadajników, ale najczęściej anteny są skierowane na Suchą Górę z której sygnał może się znacznie różnić w zależności od tego w którym rejonie Rzeszowa i okolic mieszkamy. Czy kierunek na ten nadajnik jest odsłonięty :?:
Jakimś testem w celu wykazania czy nie jest to problem zakłóceń jest skierowanie anteny na Baranówkę (mux-3, k29) z której w samym Rzeszowie jest dobry sygnał i odbiór jest możliwy nawet na samym dipolu z symetryzatorem ;) Po skierowaniu anteny na Baranówkę wskaźniki w tunerze powinny wskazywać znacznie większe wartości niż te co podawałeś ( no chyba że coś dużego, np. jakiś wieżowiec zasłania ci kierunek na Baranówkę :( )

Druga sprawa to zdjęcie tej anteny - czy na pewno jest tam symetryzator :?: - ta płytka tam widoczna jest jakoś dziwnie duża jak na symetryzator ;)

magnum

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: magnum »

Mieszkam na Wilkowyi, więc teren jest lekko niżej niż centrum Rzeszowa. Jak skieruje na Baranówkę to inne muxy nie działają a MUX-3 wydaje mi się że też przycina, ale nie jestem w 100% pewny, jutro to sprawdzę.

To co widać na antenie to jest plastikowa puszka w której znajduje się symentyzator.
Raczej jest to symentyzator, zamieszczam zdjęcia poniżej.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Był jeszcze jeden ale nie mogę go nigdzie znaleźć a już go oddałem.

W tej chwili jest założony ten:
Obrazek

Bartt

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Bartt »

Jeśli nic ci nie zasłania kierunku na Suchą Górę (np. inny wyższy budynek) to odbiór (przynajmniej mux-2 i mux-3 które mają 100kW) powinien być u ciebie jak najbardziej możliwy na antenie z symetryzatorem.

Krótkie uwagi odnośnie instalacji antenowej:
- symetryzator - ten z ostatniego foto jak najbardziej wskazany, to co jest na przedostanim to już jest wzmacniacz.
- przewód antenowy powinien być typu sat (żyła wewnętrzna miedziana ok. 1mm) i co bardzo ważne, z gęstym oplotem (ma mieć dużo drucików ;) ) co zapewnia lepsze ekranowanie od zakłóceń, np.:
http://www.hollex.pl/kabel/kabel-sateli ... set-113-1m
lub wersja zewnętrzna:
http://www.hollex.pl/kabel/kabel-sateli ... set-113-1m
do tego porządna wtyczka antenowa:
http://www.satserwis.pl/pokaz.php?nazwa ... 5/2560.dat

Trzeba też pamiętać o tym aby nie powstało zwarcie jednego z drucików oplotu lub folii z żyłą środkową w miejscu mocowania kabla z symetryzatorem i wtyczką antenową.

Przykład przewodu którego nie polecam (słabe ekranowanie, żyła stalowa):

http://www.firmy.net/WZKSS,kabel-anteno ... ,YF4B.html

Co zaś się tyczy zakłóceń to one najczęściej występują okresowo (np. w pewnych określonych godzinach) co jest związane z pracą różnych urządzeń które mogą je emitować. Rzadko kiedy mają one charakter ciągły.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Anduraki »

z kabli to Televes t-100 jest bardzo dobry, Corab 1,13CU też może być do wewnętrznych instalacji, a na zewnątrz triset 113 PE, televes T 100 Plus PE, a wtyczki nakręcane na wtyki F(kątowe lub normalne).

Nie polecam kabli WDXpek, które są najczęściej dostępne w sklepach.

dejwis218

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: dejwis218 »

Witam.

Odbieram mux -1 i mux 2 z nadajnika Wrocław/Ślęża wszystko chodzi bez problemu na pasywnej antenie . Po włączeniu mux-3 k-25 22 kwietna z nadajnika Wrocław/Ślęża odbiór tego mux-a był dobry 24 h po czym mux-3 nie da się oglądać tnie się na maxa przy czym pozostałe mux-y 1-2 chodzą bez zająknięcia więc o co tu chodzi ? Sprawdziłem w domu czy akurat na k-25 na którym jest mux-3 jakieś urządzenie domowe nie zakłóca tej częstotliwości powyłączałem wszystko co się dało ale sytuacja się nie zmieniła wiec sprawdziłem to na innym tv/turner który podpiekłem pod te samą antenę i bez zmian mux 1-2 bez zająknięcia a mux-3 tragedia ...
Pomyślałem ze może w nocy się coś zmieni bo będzie mniej zakłóceń wszelkiej maści ale nic nadal mux-3 krzaczy ;/ powiedzcie mi co to może być ...

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: aron_m »

Wywal wzmacniacz z puszki przy antenie i załóż symetryzator.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Anduraki »

Jeszcze możesz spróbować zmienić ustawienia anteny, kiedy mux1 wchodził pewnie też zmieniałeś żeby uzyskać kompromis.

Łukasz

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Łukasz »

Witam.

Odbieram: MUX-1, MUX-2 i MUX-3 z nadajnika Szczawnica "góra Przehyba", którego odległość wynosi prawie 27[km]. Moja instalacja antenowa to: antena siatkowa z symetryzatorem.
Co do obrazu/jakości w normalnych warunkach nie mam zastrzeżeń. Wszystko jest w porządku. Siła/jakość w granicach 80/95[%].

Czasem jednak pojawiają się zakłócenia z zewnątrz, tj. jeśli przejedzie samochód, czy jakiś pojazd typu ciągnik/quad przez chwile pojawiają się zakłócenia. Są to więc nie zakłócenia nie pochodzące z sieci elektrycznej, a z instalacji antenowej.
Nie zdarza się to jakoś nader często, ale chciałbym to wyeliminować.

Wzmacniacza (w puszce anteny, ani liniowego) raczej nie ma sensu stosować, gdyż będzie mi wzmacniał nie tylko sygnał, ale również szumy i zakłócenia.
Czy filtry ferrytowe zamontowane na kablu koncentrycznym mają rację bytu?
Jak temu skutecznie zaradzić? Jakieś propozycje?

Będę wdzięczny za wskazówki.

dejwis218

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: dejwis218 »

Do kolegi aron_m :

Nie posiadam wzmacniacza ani też symetryzatora .

Do kolegi Anduraki :

Antena Siatkowa pozostała po analogu nie ruszana ponieważ analog był z nadajnika Wrocław/Ślęża to tez z tego samego co jest teraz nadawany DVB-T 1/2/3 Mux-y 1/2 Mux-y od początku chodzą bez jakiej kol-wiek ingerencji w antenę i tak do dnia dzisiejszego po włączeniu na tym samym nadajniku Wrocław/Ślęza Mux 3 nie da się go oglądać .
Może to są jakieś inne anteny słabsze zastosowane na mux 3 lub nie wiem może w innym kierunku są skierowane bo nie mam pojęcia z kąd taka różnica może z mniejszą mocą jest nadawany ...
Na TV Samsung moc sygnału jest na poziomie 70-75 % a jakość sygnału powiedział bym ze jest marna na mux- 3 ponieważ w tv Samsunga nie pokazuje konkretnie jakości sygnału w procentach tak jak moc tylko ile błędów sygnał zawiera w skali od 0 do 10.

Na Mux 1-2 błędów w jakości sygnału w skali od 0 do 10 jest 0 czyli idealnie ...
Natomiast na Mux-3 błędów w jakości sygnału jest 7-8 w skali od 0 do 10 czyli bardzo dużo ...
Do tego od czasu do czasu spada siła sygnału na Mux-3 z 70 % do 0 na ułamek sekundy i znów powraca do poziomu 70% ... ?

Co wy na to koledzy ?
Jaka jest tego przyczyna ze jest taka różnica na mux-ach z tego samego nadajnika ?

Bartt

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Bartt »

@dejwis218
Mux-3 jest nadawany z wielu nadajników w sieci SFN na kanale 25. Być może w twojej okolicy jest inne, silniejsze źródło sygnału mux-3 niż Slęża :?:. Jeśli miejscowość w której występuje problem to opisywany w twoim profilu Bolków koło Wrocławia, to jest on pewnie w zasięgu nadajnika Wałbrzych/Chełmiec z którego też jest mux-3 na k25 i jest on bliżej niż Ślęża ;). W takim układzie, albo należy tak ustawić antenę aby maksymalnie stłumić sygnał z tego bliższego nadajnika (np. wykorzystując naturalne przeszkody jak dach, czy ściany budynku), lub też podłączyć dodatkową antenę i ustawić ją właśnie na Wałbrzych. Podłączenia najlepiej dokonać przez zwrotnicę na IV (Wałbrzych) i V(Slęża) pasmo UHF (można spróbować też zwykłym sumatorem ale nie ma gwarancji że to zadziała, bo wtedy obie anteny będą odbierały mux-3 z obu nadajników). Ewentualnie można zastosować sumator oraz pułapkę na kanał 25 podłączoną do anteny na Ślęże.
Innym nadajnikiem z którego też może docierać jakiś sygnał jest Kłodzko/Czarna Góra.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Anduraki »

Jaka jest tego przyczyna ze jest taka różnica na mux-ach z tego samego nadajnika ?
nie z tego samego nadajnika ale z tego samego obiektu nadawczego.

Ja Ci podam przykład - miałem idealnie ustawionego biquada pod mux2 i kiedy odpalili mux1 z tego samego masztu miałem 25% jakości 0% siły -musiałem zmieniać ustawienia anteny, aż znalazłem idealne miejsce -- różnica polega na wysokości zawieszenia nadajnika na maszcie i to może być znacząca różnica szczególnie w przypadku odbioru z odbić.

Jeszcze taka ciekawostka, na balkonie z drugiej strony bloku w polaryzacji poziomej oba muxy odbiera tak byle jak z niską jakością i dużą ilością zakłóceń, ale kiedy obrócę antenę w lewo(zmienię polaryzację w skośną) jeden mux odbiera idealnie a drugi wcale, gdy obrócę antenę w prawo(zmienię polaryzację na skośną w drugą stronę) drugi mux odbiera idealnie a pierwszy wcale.

dejwis218

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: dejwis218 »

@Bartt

Jeżeli chodzi o nadajniki Wałbrzych / Kłodzko to nie mam z tamtąd sygnału bo mi góra Ryszarda zasłania mieszkam w takiej dolince między dwoma wzniesieniami i jedyny nadajnik który nie ma po drodze przeszkód terenowych jest właśnie Wrocław/Ślęża z tamtąd miałem wcześniej sygnał analogowy najmocniejszy .
Po wyłączeniu analogu na Wrocław/Ślęża z ciekawości przeskanowałem pasma analogowego i znalazło mi o dziwo 2 programy analogowe które nie wiem skąd je odbieram hmm TVP 2 kiepska jakość i Polsat jakość beznadziejna .
Co do samej anteny to jest ona zamontowana na strychu na wprost dużego okna wiec jest osłonięta z lewej i prawej strony dachem i jest własnie skierowana bezpośrednio na Ślężę

Próbowałem umieścić na zewnątrz inną antenę i skierować ja na Wałbrzych i Kłodzko niestety wyniki marne wiec pozostaje tylko Wrocław/Ślęża .
Popytałem sąsiadów i potwierdzają że tylko nadajnik Ślęża w naszej lokalizacji z pozostałymi kiepsko przebija się coś tam ale nie da się tego oglądać .
Zastanawiam się jednak jak sprawdzić skąd ja łapie Mux-3 czy aby na pewno ze Ślęży ? być może właśnie jakiś inny nadajnik np.Wałbrzych mi miesza i zakłóca sygnał ze Ślęży hmm...

@Anduraki

Masz racje kolego z tego samego obiektu nadawczego a nie nadajnika ...
Tak jak mówisz antena na Mux-3 może być np. niżej umieszczona na maszcie i już sprawia to problem ...

Będę musiał ją dać wyżej może to przyniesie oczekiwany efekt ;) sprawdzę ...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Anduraki »

może być też niżej - po prostu z odbicia w innym punkcie złapiesz ten multipleks - niestety przy odbiorze z odbicia z tego samego obiektu nadawczego trzeba znaleźć takie położenie anteny, żeby odebrać wszystkie trzy multipleksy to jest trochę tak jak z trzema wiązkami światła umieszczonymi w rurce - odbijają się i weź znajdź punkt gdzie się wiązki przecinają.

dejwis218

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: dejwis218 »

Koledzy problem z mux-3 częściowo rozwiązany .
Posłuchałem jak się nie mylę kolegi Anduraki i przestawiłem antenę nieco wyżej i lekko jej zmieniłem kierunek.
Zaowocowało to tym ze wszystkie mux-y 1-2-3 da się oglądać ;)
Ale niestety coś za coś to ustawienie osłabiło mi sygnał na mux 1-2 siła spadła z 70-75% do 55-60 % przy czym na mux-2 teraz jakość i siła sygnału spadła najwięcej ale obraz się jak na razie nie tnie nigdzie .
Antena pasywna bez symetryzatora i pytanie czy jest on nie zbędny ?
Na tej antenie miałem podłączone 2 tv przez rozgałęźnik pasywny i wszystko śmigało na mux 1-2.
Po dzisiejszej ingerencji w antenę i zastosowaniu tegoż rozgałęźnika pasywnego tym razem mux-2 jest beznadziejny i nie da się oglądać .
Rozgałęźnik pasywny zmniejsza mi siłę i jakość sygnału .
Najwięcej jest to odczuwalne na mux-2 bo w tej chwili mam tu najsłabszy sygnał ale na 1 TV chodzi po podłączeniu rozgałęźnika siła spada do 50% i jakoś tez spada i mux-2 nie da się oglądać .
Pomyślałem sobie by może kupić aktywny rozgałęźnik antenowy ze wzmacniaczem sygnału .
Co wy na to pomorze to coś w tym przypadku ?

znalazłem coś takiego :

Wzmacniacz rozgałęźnik aktywny DVB-T RAW-104 AMS nr.oferty 3180000435 allegro
Rozgałęźnik antenowy aktywny ARA 1/3 F nr.oferty 3144711182 allegro
Wzmacniacz antenowy rozdzielacz TV AWS-144 DVB-T nr.oferty 3167539019 allegro
Wzmacniacz antenowy z zasilaczem AWS-143 st nr.oferty 3131048420 allegro
Wzmacniacz rozdzielacz antenowy TV WRS-2010Z DVB-T nr.oferty 3190487834 allegro


Który będzie lepszy ? A może macie dla mnie lepsza propozycję ?

Z góry pięknie dziekuje za wszystkie podpowiedzi ;)

Bartt

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Bartt »

@dejwis218

Jak widać na schematach tych rozgałęźników to żadnych cudów tam nie ma ;). Na wejściu jest szerokopasmowy wzmacniacz, a na wyjściu rozgałęźnik pasywny. Jest to więc nic innego jak wzmacniacz antenowy z rozgałęźnikiem pasywnym. Można zastosować takie rozwiązanie, z tym że aby sygnał uległ poprawie, to urządzenie to musi być zamontowane jak najbliżej anteny (np. między nim a anteną może być 1 metr dobrze ekranowanego przewodu antenowego) tak aby wzmacniany był sygnał, a nie dodatkowo szumy z przewodu antenowego. Jeśli nie możesz tak zrobić to polecam standardowe rozwiązanie polegające na zastosowaniu wzmacniacza przy antenie i gdzieś dalej zastosowanie rozgałęźnika. Z tym że wtedy należy doprowadzić zasilanie do wzmacniacza ( przy typowych rozgałęźnikach w miejscu wejścia sygnału z anteny ).

Zablokowany