Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Anduraki »

Mam pytanie do Instalatorów - czy stosowanie pierścieni ferrytowych jest tak dobre jak kolega opisał to tutaj:
http://www.hdtv.com.pl/forum/898886-post13.html

miał problem związany z zakłóceniami pochodzącymi z podłączonego dysku twardego do TV na USB po zastosowaniu pierścieni problem zniknął.
Dodatkowym faktem było to, że miał antenę pokojową typu Vivanco ze wzmacniaczem 35 DBi
Czy można stosować takie pierścienie na koncentrykach aby "nie zbierało" zakłóceń od skuterów z zewnątrz?

Na tym forum nikt nie poruszał tej metody dlatego pytam.

olcha0098

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: olcha0098 »

Jaką masz antene ? Masz może w niej wzmacniacz ?

-- połączono

Hej - ostatnio pojawiają się problemy z odbiorem k.29 na starych instalacjach w których nie był wycinany k.29 w Rzeszowie. Prawdopodobnie nadajnik z Baranówki zakłóca odbiór z SG. Na wykresie konstelacji zaczyna mi wchodzić inny nadajnik niż SG - więc prawdopodobnie Baranówka. Obecnie w sklepach brak tłumików, zwrotnic, które wytną k.29 z SG i postawienie drugiej anteny na Baranówke, a na zwykłych zwrotnicach jest podobny bubel. Ma ktoś jakieś pomysły? Jak Baranówka nadawała 0,5kW to nie było żadnych problemów.

Nadajniki dostępne na http://www.multikonekt.pl
Ostatnio zmieniony 22 września 2013, o 14:37 przez olcha0098, łącznie zmieniany 1 raz.

FLEBUS

zakłócenia odbioru

Post autor: FLEBUS »

Witam forumowiczów
posiadany sprzęt:
tuner STRONG SRT 8105 eco
antena WIWA AN 200 zasilana z tunera usytuowana przy oknie na 3 piętrze brak możliwości zainstalowania innej anteny (ocieplenie budynku) lub innego jej zamontowania-blok 4 piętrowy - ekspozycja w kierunku nadajnika ok 20 km nadajnik Szczecin Kołowo osiedle Książąt pomorskich problem :chwilowe dość częste zakłócenia pikseloza i mrożenie obrazu spadki sygnału do zera i natychmiastowy powrót do poziomu : siła 85%, jakość 98-100% siła sygnału ciągle oscyluje 85- 90% jakość stabilniejsza zjawisko występuje tylko dla MUX2 i nie znajduję związku z pogodą lub porą dnia-oczywiście regulowałem położenie anteny - bez zmian - jest wśród Was kilku kompetentnych fachowców którzy z pewnością coś doradzą - pozdrowienia

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Anduraki »

Spróbuj jakąś pasywną antenę, możesz zrobić biquada z kawałka drutu (ta antena co masz to też biquad ale ze wzmacniaczem). Wydaje mi się, że ten wzmacniacz podbija zakłócenia, bo siły to masz duży zapas. Gdybyś spróbował może pasywnie odebrać nie złapałbyś tylu zakłóceń, ale generalnie odbiór pokojowy może być niestabilny i trzeba się z tym liczyć.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: TomW »

Jeżeli mimo wszystko przy tak małej odległości od nadajnika potrzebny będzie jednak wzmacniacz, to warto przetestować kilka zaczynając od najsłabszego. Ja przy odległości 22 km od nadajnika (innego) na parterze między blokami na symetryzatorze nie dałem rady nic odebrać. Wzmacniacz standardowo dodawany do kompletu z antena pokojową (w opisie) dawał objawy przesterowania. Dopiero trzecie podejście (inny wzmacniacz) rozwiązało problem i nie mam kłopotów do dzisiaj. Też mi radzono, że przy tak małej odległości to tylko symetryzator. Jednak nie było tak jak mówiono. Nie chciałem wystawiać anteny za okno bo parter, ocieplony blok i uparłem się na pokojową. Nie żałuję.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Anduraki »

@up u mnie na wzmacniaczu odbieram z odbicia, a pasywnie odbieram z linii bezpośredniej na nadajnik. Przy skierowaniu anteny na nadajnik ze wzmacniaczem było przesterowanie.

Możliwe, że odbierasz dzięki wzmocnionym odbiciom.

Jeśli siły jest ponad 80 rozważyłbym sprawdzenie pasywnej instalacji. A zrobienie biquada to dziś koszt około 10-15 zł

FLEBUS

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: FLEBUS »

Dzięki Anduraki i TomW za sugestie i odpowiedź - potwierdza to i moje podejrzenia w tzw międzyczasie wystawiłem antenkę na zewnątrz na małym wysięgniku co dało mi większe możliwości kierunkowe ale niewiele to pomogło -biquad mi pasuje ze wzgl. na małe rozmiary i dyskretny wygląd chętnie wykonam samodzielnie ale nie mam namiarów technicznych jeśli można podajcie jakieś linki skąd mógłbym niezbędne dane do wykonania pobrać - pozdrowienia

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: TomW »

Zapoznaj się z tym:

http://www.forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2930

Jest tu sporo stron porad o budowie biquadów. Pozdrawiam.

biprotek
Posty: 341
Rejestracja: 2 września 2011, o 14:28
Miejscowość: Katowice
Odbiornik: GT30E, S905, T230A, RTL2832U, AJB3552/12
Instalacja antenowa: yagi-uda, zbiorcza, drut ;-)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy, CZ

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: biprotek »

Anduraki pisze:czy stosowanie pierścieni ferrytowych jest tak dobre
Na pewno pomaga stłumić zakłócenia pochodzenia sieciowego i cyfrowego (vide dysk usb itp.). Ja do TV dostałem worek pierścieni ferrytowych z opisem gdzie je pozakładać - kable antenowe, zasilania, złącza usb i hdmi - wszystko może przenosić zakłócenia od urządzeń podpinanych do odbiornika. Należy pamiętać, że przewód z danymi cyfrowymi (usb, lan, hdmi) jest jak antena nadawcza sygnałów dużej częstotliwości i może wpływać na sygnał w kablu antenowym.
W instrukcji pisze, że max 10cm od wtyku należy przepleść przewód przez rdzeń ferrytowy i zatrzasnąć obudowę, najlepiej z obu stron kabla.

FLEBUS

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: FLEBUS »

Dzięki za linki przestudiowałem temat gruntownie - wykonałem antenkę - 100% sukces- szczegóły na forum dot. Biquadów - pozdrowienia

pantera2104

MUX-4

Post autor: pantera2104 »

Witam.Nie widzę na forum podobnego wątku więc założyłem.Posiadam dekoder CP w ofercie NTC z możliwością odbioru MUX-4.Moja antena siatkowa z samym symetryzatorem bez oczywiście zasilacza jest skierowana na nadajnik Leżajsk Giedlarowa w celu odbioru trzech podstawowych mux-ów i odbiera je bez problemu oczywiście.Natomiast programy z MUX-4 oczywiście znalazło i chodzą natomiast co przejedzie samochód to mam zakłócenia.Wiem że MUX-4 ma polaryzację pionową.Jestem w zasięgu tv mobilnej i sygnał tu gdzie mieszkam oczywiście jest dobry.Co można by było zrobić aby nie było zakłóceń.Mam dekoder Polsatu cyfrowego HD-1000 i nie wiem czy da się tam sprawdzić siłę sygnału.Ja nie znalazłem w każdym bądź razie.Gdyby ktoś miał jakiś pomyśl będę wdzięczny.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: belzebiusz »

Na tym forum nie rozmawiamy o MUX-4.

pantera2104

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: pantera2104 »

Administrator sam przeniósł tu ten wątek

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Jarosław Bałuka »

Myślę, że doradzić w sprawie zakłóceń możemy choć mowa o odbiorze nie tylko MUX1..3 ale i MUX4.
Trudno jednoznacznie wyrokować tym bardziej, że na 3 multipleksach jest OK tylko na jednym pojawiają się zakłócenia. Przyczyny szukałbym w ekranowaniu kabla (może gdzieś ekran jest przecięty?), do przeglądnięcia łączenia kabla we wtyku do dekodera oraz w puszce antenowej do symetryzatora.
Ewentualnie to sam dekoder łapie zakłócenia, w tym przypadku pomóc może filtr sieciowy.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: belzebiusz »

Ale raczej do MUX-4 potrzeba zainstalować osobną antenę na polaryzację V. ;)

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: Jarosław Bałuka »

Nie trzeba jeśli siła sygnału jest wystarczająca, chyba że odbieramy "mobilnie" ;)

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: adac »

pantera2104 pisze:Jestem w zasięgu tv mobilnej i sygnał tu gdzie mieszkam oczywiście jest dobry. Co można by było zrobić aby nie było zakłóceń
Zorientuj się na mapce gdzie masz najbliższe nadajniki Tv mobilnej i jakie najbliższe przeszkody są na tym kierunku.
Często się zdarza że obydwa kierunki są rozbieżne i dla dobrego odbioru trzeba zastosować 2 anteny. Szczególnie w przypadku ant.siatkowej która dość skutecznie tłumi sygnały z tyłu.
Do odbioru mux-4 powinna wystarczyć mała antena kierunkowa najlepiej mocowana w polaryzacji V.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

100 metrów ode mnie znajduje się wieża operatora gsm. Czy możliwe że bts wprowadza zakłócenia? Moje mieszkanie jest położone tak, że antena i tak musi być skierowana prosto na btsa. Zakłócenia mają charakter dość regularny - co około 10-15 sekund całkowity zanik odbioru, poza tym sygnał bardzo dobry i stabilny.

Za zakłóceniami od nadajnika gsm przemawiałby fakt, że najgorzej jest gdy wyceluję antenę wprost w nadajnik (mam antenę logarytmiczną, pasywną wieloelementową na pasmo UHF) - wtedy już praktycznie przez cały czas zakłócenia uniemożliwiają odbiór (pomimo silnego sygnału). Gdy antenę skręcę tak że ustawi się bokiem, jest nieco lepiej ale ciągle okresowo co 15 sekund zanika odbiór.

Z drugiej strony, mam wątpliwości czy to kwestia btsa, bo zakłócenia występują na kanale 22 (MUX3), czyli na częstotliwości 482 MHz więc raczej daleko od częstotliwości gsm - o ile wiem, jest to nadajnik Play i jest tam tylko gsm900 (nie ma umts). A mux1 (674 MHz) działa zawsze dobrze - zero zakłóceń niezależnie od tego jak ustawię antenę (chociaż sygnał jest słabszy).

Jeśli by to był bts, to czy jest jakiś sposób na poprawę sytuacji? Przecież btsa i tak nikt nie wyłączy.

Awatar użytkownika
cignacy
Posty: 280
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: 42LB671, ARIVA 150C, C-ch 83Q. ARIVA T55 + monitor LCD.
Instalacja antenowa: ASP-8 - 8m n.p.gr. Wzm.przelotowy 12dB-5V z t-a. Druga pasywna 1m niżej.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrz-ne , Kosz-wy, Czechy

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: cignacy »

GSM 900 – standard GSM w którym transmisja mowy i danych może odbywać się w paśmie częstotliwości 880 – 960 MHz. Kanał 22 to połowa częstotliwości GSM 900. Jest to zakłócenie powodowane harmoniczną GSM.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Zakłócenia niewiadomego pochodzenia - problem z odbiorem

Post autor: giaur500 »

Znalazłem jedno położenie anteny, w którym mam w miarę stabilny odbiór - ale przesunięcie anteny nawet o kilka cm powoduje powrót do poprzedniej sytuacji. Nawet przesunięcie góra -dół też robi różnicę i antena musi być ustawiona krzywo...

Jestem dalej niezadowolony, bo teraz siła sygnału z 45% spadła do 10% i czasem dalej zacinki są ale to już z winy za słabego sygnału.

Co robić? Są jakieś filtry, które mogą tu pomóc?

Zablokowany