DVB-T w sieci kablowej

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: Anduraki »

Co mi z gęstości jak nie można odbierać w mieście. Sygnał powinien być takiej mocy aby w miastach się dało odbierać i z ostatniego piętra w wieżowcu i z parteru w otoczeniu budynków.

A przesterowaniami się nie ma co martwić - dajesz tłumik lub zamiast anteny dajesz kawałek drutu za okno i jest ok.
100kW dla przesyłów cyfrowych to zasadniczo max. Ochrona środowiska i zdrowia.
myślałem że fala to fala i nie ważne co nosi, czyli w analogu 500 czy 1000KW jest zdrowe, a w cyfrze 100KW to punkt graniczny?

wszelkie fale elektromagnetyczne są niezdrowe, ale nie popadajmy w panikę jeden maszt ustawiony na 600KW nie uśmierci nikogo, kto na co dzień obcuje z komputerami, telefony komórkowe trzyma w kieszeni, telewizorami czy innymi urządzeniami generującymi fale elektromagnetyczne

_chris_

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:ale nie popadajmy w panikę jeden maszt ustawiony na 600KW nie uśmierci nikogo,
i tu się bardzo, ale to bardzo mylisz - może być bardzo, ale to bardzo nieprzyjemnie... po prostu nie wiesz, o czym piszesz...

Wojewoda82

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: Wojewoda82 »

Ciekawy jakby na twoim bloku lub w pobliżu twojego domu postawili taki nadajnik, inaczej być śpiewał.

Dlatego nadajniki dużej mocy o ile to możliwe są z dala od dużych skupisk ludzkich aby minimalizować liczbę mieszkańców w strefie silnego promieniowania elektromagnetycznego.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: qwerty »

Tutaj się mylisz. Zdaje się na forum radiopolski to udowodniłem. Komórka w odległości 1 cm jest większym zagrożeniem od nadajników z odległości kilku metrów. Stawia się w odległości kilku km ze względu na możliwość budowania wysokich masztów.

_chris_

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: _chris_ »

Ale dlaczego zaraz jakiś wysoki megsa-maszt, przecież nie ma obowiązku pakować nadajnik, nawet 600kW OFDM, na jakiś monstrualny maszt, można go sobie teoretycznie wyobrazić wszędzie, nawet na dachu bloku w którym mieszka Anduraki. Jak Anduraki miałby ten maszt na dachu, to mógłby się odłączyć od sieci energetycznej, a żarówki świeciłyby mu za darmo... Poza tym, przestałby mieć problemy z odbiorem DVB-T, bo w takich polach to żaden wynalazek DVB=T by nie pracował... Nie wiadomo tylko, co na to sąsiedzi... :D

A poważnie, qwerty, sprawdź sobie ile i jakich pozwoleń trzeba mieć na postawienie nadajnika dużej mocy - problem budowlany to takie małe miki... wiadomo, że wyliczanki i strefa bezpieczeństwa być muszą.

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: qwerty »

Żeby zwiększyć zasięg lepiej wybudować wysoki maszt, niż walić gigawaty promieniowania. Praw fizyki nie oszukasz. Jeszcze dochodzi strefa fresnela.

_chris_

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: _chris_ »

Tak, czym wyżej ten większy zasięg, ale my tu dyskutujemy o kwestiach związanych z ograniczeniami mocy nadajnika OFDM, a nie zasięgów nadawania...

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: JaroslawMroczkowski »

a przeczytaliście temat wątku ?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: Anduraki »

To może zakończę wątek masztów - jakiś rok temu naukowcy udowodnili, że każde fale elektromagnetyczne są jednakowo szkodliwe, czy to pochodzące z masztów czy z TV czy z silnika elektrycznego - koniec kropka. Maszt TV będzie tak samo szkodliwy jak komórka w spodniach czy też na smyczy koło serca. Na moim wydziale Doktor Fizyki zapewniał mnie, że gdyby stawianie masztów było szkodliwe to nikt by ich nie stawiał i poza tym powiedział to co przed chwilą napisałem.
i tu się bardzo, ale to bardzo mylisz - może być bardzo, ale to bardzo nieprzyjemnie... po prostu nie wiesz, o czym piszesz...
zobacz sobie ile obecnie analogów ma 600KW i więcej i mi napisz na PW odpowiedź, żebyśmy tutaj nie brnęli dalej w offtop, albo załóż nowy temat w zagadnieniach technicznych na temat szkodliwości promieniowania z masztów tam chętnie się wypowiem. Pozdro

Tak jakoś wyszło, że zeszliśmy z tematu, bo trzeba powiedzieć tam gdzie DVB-T w kablówkach nie ma na ogół operator kablowy celowo blokuje możliwość działania AZARTu w którym takowy by musiał istnieć. Z czego jedyne wyjście jakie nam pozostało to odbiór z powietrza "w trudnych warunkach" - chciałem podkreślić, że operatorzy kablowi umyślnie blokują wprowadzanie przekazu cyfrowego w lokalizacjach gdzie się znajdują .Nie czepiajcie się, że przecież mogę u nich zakupić pakiet, ale chyba żyję w wolnym kraju gdzie mogę wybierać co oglądam i za ile, i chciałbym wybrać odbiór programów dostępnych w DVB-T (nie mniej nie więcej) albo działający w sposób niezakłócony z własnej instalacji albo z instalacji zbiorczej (jakkolwiek ją nazwać) za normalną opłatę miesięczną.

Kurian

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: Kurian »

Witam !

Wczoraj przeskanowałem pasmo (mam UPC pakiet zastępujący AZART, lokalizacja: Siemianowice Śląskie) i trafiłem na jeden kanał DVB-T tzn jeden MUX z 1 kanałem (154.000 HHz) ... wygląda na to że testują i być może niebawem MUXy wpuszczą.

pozdrawiam
Kurian

kmito

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: kmito »

http://www.satfilm.pl/index.php?o=news,303,,komunikat
Ale nie za darmo tylko za pieniądze. ;)

_chris_

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: _chris_ »

A czemuż mieli by to robić za darmo?

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Odp: DVB-T z RTCN KATOWICE KOSZTOWY

Post autor: Marx »

Mam pytanie odnośnie epg. Z dvbt korzystam poprzez retransmisję w sieci kablowej. Na części kanałów np tvp1 nie mam epg. Co może być przyczyną?
Hmmm, dlaczego mod przerzucił mi post do tego wątku? Post dotyczy konkretnej lokalizacji, a tu osoby z tej lokalizacji raczej nie przyjdą czytać

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: Anduraki »

Bo to dziwne forum z dziwnym moderatorem, wystarczy ze będzie klucz "dvb-t w kablówce" i zaraz wszystko leci tutaj - taka przesadna nadgorliwość w moderacji.

@ontop: a ile programów masz w ramach jednego multipleksu? Być może dali więcej jak 8 stąd nie było miejsca na EPG. W kablówce może być różnie, to oni tworzą multiplex i nie musi on wyglądać identycznie tak jak ten co odbieramy z powietrza.
Albo przypadkiem nie dali ci w tym multiplexie obu kanałów TVP w HD?

Marx
Posty: 153
Rejestracja: 17 maja 2011, o 13:36
Odbiornik: pecet
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kosztowy?

Re: Odp: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: Marx »

To jest chyba prosta reemisja dwóch muxow (za trzeci każą płacić)
http://www.antsatgor.com/programy_os_kopernika.html
Jeśli jednak w powietrzu jest epg, to znaczy ze coś tam dłubią i muszę do nich zadzwonić

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: Anduraki »

Może mi ktoś podesłać pismo, artykuł o braku obowiązku kablówek dostarczania programów ogólnodostępnych? Bo kanały z mux1 i 2 są ogólnie dostępne - czyż nie - skoro pokrycie mux 1 i 2 wynosi ponad 90% ludności w Polsce.
A czemuż mieli by to robić za darmo?
obecnie nawet pakiet podstawowy jest opłacany w czynszu u nas w Lublinie, w ramach tej opłaty powinni wypuścić 3 multipleksy chociaż w mpeg2. A jedyne co robią to dodają 2 analogowe programy i podnoszą jednocześnie opłatę w czynszu za obecnie 8 programów analogowych w fatalnej jakości - z pasami, halo, potrójnymi odbiciami które są dość głębokie. A jak się ma do tego prawo o ochronie konkurencji i konsumenta - jeśli kablówka "utrudnia", albo inaczej jest monopolem w bloku i powoduje znaczne utrudnienie (nie każdy chce płacić takiej kwoty) w odbiorze programów które w AZART można mieć za darmo(w ramach kosztów utrzymania instalacji oraz konserwacji), bo podobno według prawa, każdy budynek mieszkalny gdzie jest powyżej iluś tam mieszkańców musi mieć instalację zbiorczą.

Rozważmy następującą sytuację: UPC nie ma w bloku, a więc musi być nadal instalacja zbiorcza, administratorzy instalacji zobowiązują się do przystosowania jej do odbioru DVB-T/T2 - każdy ma tyle kanałów ile jest dostępnych naziemnie w jego regionie i opłaca małą opłatę za utrzymanie i konserwację instalacji zbiorczej.

Oraz obecna sytuacja: Jest UPC, instalacja zbiorcza która była dotychczas została zniszczona (przecięte kable). Położona została nowa instalacja UPC, ale samo UPC nadużywa swojej pozycji w stosunku do mieszkańców i daje im w pakiecie podstawowym(opłacanym w czynszu) 8 programów analogowych w kiepskiej jakości oraz zasłanianie się tym, że nie muszą dawać programów ogólnodostępnych we wszystkich multipleksach.

Pierwsza sytuacja jest korzystniejsza z punktu widzenia odbiorcy, bo ma więcej kanałów i płaci stałą niezależną od ilości programów opłatę za utrzymanie instalacji, drugi przykład przedstawia nadużycie spowodowane "monopolicznym okupantem" jeśli chodzi o instalację antenową nic on nie musi, ale może i może dowalić dowolną opłatę jak im się spodoba. W innych dzielnicach lublina jest koegzystencja instalacji zbiorczej wraz z instalacją UPC i jak widać każdy ma tam wolny wybór co chce, czy kanały "darmowe" z dvb-t w cyfrowej jakości czy dodatkowo kanały niedostępne naziemnie w UPC.

Czy w związku z tym, można kogoś pociągnąć do odpowiedzialności za niegospodarność, brak dbałości o interesy mieszkańca bloku?

Jak kiedyś pisałem ta instalacja była, ale UPC się wepchało i pocięli starą instalację - czy kablówka w znaczeniu UPC jest sama w sobie instalacją zbiorczą - czy może jest już typowo komercyjną firmą nastawioną na maksymalny (wy)zysk. Czy zniszczenie starej instalacji zbiorczej poprzez pocięcie kabli jest przestępstwem? Czy jeśli zrezygnuję z UPC (nakażę demontaż instalacji w moim mieszkaniu) to jestem prawnie chroniony zapisem o instalacji zbiorczej w budynku o ... i zarządca budynku ma obowiązek na dostarczenie mi sygnału telewizyjnego?

Chodzi o to, że szukam luki prawnej pozwalającej na nazwanie UPC jako natrętnego monopolisty, albo o pociągnięcie administracji do odpowiedzialności za niedbałość interesów mieszkańców bloku.


Poprosiłbym o jakieś linki do jakiś prawnych zapisów jakie obowiązują dotyczących:
kiedy instalacja zbiorcza jest niezbędna i kto się zobowiązuje do jej wykonania oraz utrzymania
co instalacja zbiorcza jest zobowiązana do przekazywania
jaki jest status UPC - czym jest ta firma
definicja programów ogólnodostępnych
czy niszczenie mienia wspólnego nie jest przestępstwem.

Jestem sfrustrowany ze w 21 wieku kiedy wszędzie są nadajniki cyfrowe jestem skazany na okupanta kablowego i niemożność zamontowania w moim położeniu własnej poprawnej(nie z moje winy ale z winy położenia mieszkania) instalacji antenowej.

tomarex

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: tomarex »

Ciężka walka Cię czeka.
Podstawowy błąd w prawie że nie obowiązuje w Polsce zasada precedensu.
Tu masz link:
http://www.tezet60.republika.pl/23.html

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: giaur500 »

Hmm, może idzie ku lepszemu? W końcu ktoś rozsądnie pomyślał:
Teraz wszystkie swoje nowe budynki deweloper będzie musiał wyposażać w anteny DVB-T, anteny satelitarne, radiowe oraz światłowody. Do każdego ma prowadzić instalacja światłowodowa złożona z przynajmniej dwóch włókien optycznych. Mieszkańcy zyskają przez to swobodny wybór dostawcy usług telekomunikacyjnych
http://wyborcza.biz/biznes/1,101558,134 ... owody.html

dardian

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: dardian »

Witam,

Mam pytanie nie cierpiące zwłoki ;)
Namówiłem moją spółdzielnie na modernizację AZARTU niestety wyszło za drogo i zdecydowani się na kablówkę. Ale nie jest źle ponieważ nasza lokalna TKK wpuszcza sygnał DVB-T nawet do budżetowych pakietów. Dali warunki dość uczciwe. Problem polega jedynie tym, że multipleksy retransmitowane są na na kanałach 10 i 11. Większość STB ma na sztywno ustawione pasm vhf na szerokość 7 mHz a wygląda na to, że ich kanały mają szerokość 8 mHz.
Teraz pytanie: Czy to będzie działać( wiem, że działa na telewizorach z wbudowanym tunerem DVB-T) na STB. Mój to MAXIMUM T-102.

Pozdrawiam

_chris_

Re: DVB-T w sieci kablowej

Post autor: _chris_ »

@ dardian:
DVB-T powinno być nadawane w paśmie VHF z szerokością kanału 7MHz. Przy paśmie 8MHz część odbiorników telewizyjnych i dekoderów nie będzie działać (w tym, o ile pamiętam i twój). Sprawdź, czy przy strojeniu ręcznym i wybraniu kanałów w paśmie VHF masz możliwość ustawienia szerokości pasma.

Jeśli spółdzielnia zrobiła taki deal, to powinna zadbać o to, by sygnały mogły być odbierane przez wszystkich. Kablówka powinna też emitować w rastrze 7MHz.

Spójrz tam: http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f=39&t=2937

Możesz się też skontaktować UKE: http://www.cik.uke.gov.pl/

Zablokowany