Parametry i format obrazu

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
kokospok

Parametry i format obrazu

Post autor: kokospok »

Jaki wpływ ma odbiornik STB na parametry obrazu, np. na reprodukcję koloru w układzie STB<--hdmi-->telewizor, ale nie tylko na kolor. Mam telewizor z możliwością dokładnej kalibracji parametrów takich jak tint, hue, saturation oddzielnie dla każdego koloru RGB i dla każdego wejścia sygnału do telewizora. Załóżmy że przeprowadzę kalibrację z użyciem sygnału testowego emitowanego przez stację nadawczą (załóżmy, ze taki sygnał istnieje). Czy po zmianie odbiornika STB na inny, może zachodzić konieczność powtórnej kalibracji. A może STB tak zmienia obraz, że kalibracja w takim przypadku nie będzie miała sensu. Poprosze o fachową odpowiedź lub jakiś link, gdzie te sprawy są poruszane.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Wpływ odbiornika STB na parametry obrazu.

Post autor: giaur500 »

Obraz podawany przez różne tunery stacjonarne może się różnić, więc nie masz gwarancji że po zmianie będzie identyczny. Ale żadnych drastycznych różnic bym się nie spodziewał, chyba że tuner by posiadał ewentualne ustawienia kolorów które zostaną zmienione.

Możesz sobie "skalibrować" obraz i ustawić kolory jakie chcesz, w końcu chyba stb nie zmieniasz codziennie więc w czym problem?

kokospok

Re: Wpływ odbiornika STB na parametry obrazu.

Post autor: kokospok »

Do Administratora: sorry, zapomniałem, ze że nie należy umieszczać odpowiedzi pod własnym postem.

A więc tunery mogą subtelnie "przekłamywać" niektóre parametry. Istotne jest jednak to, czy te zmiany da się skorygować poprzez kalibrację telewizora w taki sposób, by obraz był zgodny z zamierzeniami twórców programu lub filmu? Prawdopodobnie dla większości ludzi nie stanowi to żadnego problemu. Ja jednak jestem dosyć wymagający pod tym względem. Jakie konkretne tunery mogły by spełnić moje oczekiwania? Czy na podstawie specyfikacji STB można ocenić taki tuner pod względem problemu o jakim mówimy?
Ostatnio zmieniony 15 maja 2012, o 14:00 przez kokospok, łącznie zmieniany 1 raz.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Wpływ odbiornika STB na parametry obrazu.

Post autor: giaur500 »

Jeśli tuner podłączasz przez hdmi to moim zdaniem możesz założyć że uzyskasz to co było w oryginale, z twoimi tylko ustawieniami kolorów (wszak to subiektywna ocena, każdy może sobie ustawiać inaczej). Przy przesyłaniu cyfrowym z reguły nie powinno być żadnych przekłamań.

kritiker

Re: Wpływ odbiornika STB na parametry obrazu.

Post autor: kritiker »

kokospok pisze:A więc tunery mogą subtelnie "przekłamywać" niektóre parametry. Istotne jest jednak to, czy te zmiany da się skorygować poprzez kalibrację telewizora w taki sposób, by obraz był zgodny z zamierzeniami twórców programu lub filmu? Prawdopodobnie dla większości ludzi nie stanowi to żadnego problemu. Ja jednak jestem dosyć wymagający pod tym względem. Jakie konkretne tunery mogły by spełnić moje oczekiwania? Czy na podstawie specyfikacji STB można ocenić taki tuner pod względem problemu o jakim mówimy?

w specyfikacji urządzenia nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości. jedynym rozsądnym wyjściem są rekomendacje. ja polecam jedno z dwóch stosunkowo niedrogich urządzeń: cabeltech URz0083 albo evolve galaxy. w zasadzie bliźniacze modele ale naprawde solidne.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Wpływ odbiornika STB na parametry obrazu.

Post autor: Anduraki »

cabletech daje bardzo ładne kolory i ostry obraz, ale bywają z nim problemy jeśli chodzi o dynamiczne sceny w wyższych rozdzielczościach - to tak gwoli ścisłości.

tzn chyba wszystkie dekodery na procesorze ali tak mają, ale głowy nie dam, bo widziałem to samo w cabletechu, krugerze(oba są na ali)

KoRaB

Format obrazu - ustawienia w telewizorze i dekoderze DVB-T

Post autor: KoRaB »

Chciałbym podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami na temat odbioru programów a konkretniej formatu obrazu na ekranie telewizora.
Do chwili obecnej wykorzystuję jeszcze telewizor panoramiczny CRT m-ki Philips. Podczas odbioru programów analogowych optymalnym ustawieniem dla mnie było wybranie opcji trybu automatycznego. Wówczas bez względu na sposób emisji obrazu przez nadawcę, automatyka dobrze sobie z tym radziła. Obraz wypełniał bez zniekształceń cały ekran, za wyjątkiem formatu 4:3, gdzie niestety były czarne pasy po bokach ekranu.
Po zakupieniu dekodera DVB-T, również w jego menu wybrałem tryb automatyczny, sądząc że będzie to optymalne ustawienie. Niestety, jakież było moje zdziwienie kiedy tak się nie stało. Przykładowo obraz emitowanego finału programu "Mam talent" na TVN, był zniekształcony w ten sposób, że logo stacji było elipsą, przy czym samo logo częściowo znalazło się poza ekranem.
Nie było innej rady jak zacząć zmieniać tryby tak, by obraz był proporcjonalny, bez zniekształceń a i wszystkie loga czy też napisy mieściły się na ekranie. Pod uwagę wziąłem wszystkie stacje, a największą uwagę skoncentrowałem na TVP Info, gdzie napisów przesuwających się u dołu ekranu, właściwie nigdy nie brakuje. Po wielu próbach dobrałem wreszcie takie tryby, przy których obraz nie jest zniekształcony, wypełnia cały ekran (poza ewidentną transmisją w 4:3) a loga czy napisy mieszczą się na ekranie. Jest to:
TELEWIZOR: tryb szeroki ekran
dekoder DVB-T : tryb 16:9 wide screen
Ciekawy jestem Waszych spostrzeżeń i ustawień jakich używacie.
Ostatnio zmieniony 26 listopada 2012, o 14:42 przez KoRaB, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
DVB-T/S
Posty: 2653
Rejestracja: 24 października 2011, o 19:27
Odbiornik: Tuner w kompie i 2 TV + STB
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna profesjonalna UHF ATV 21/21-60, 65km
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Format obrazu - ustawienia w telewizorze i dekoderze DVB

Post autor: DVB-T/S »

Ustaw 4:3 letterbox i będzie ok.

KoRaB

Re: Parametry i format obrazu odbiornika

Post autor: KoRaB »

Od czasu do czasu oglądam program Puls2, na którym jest emitowany świetny film o owadach z udziałem znanego entomologa.
Zastanawia mnie format w jakim wyświetlany jest ten film. Czarne pasy są nie tylko u góry i u dołu ekranu panoramicznego ale nawet z lewej i prawej strony. Stąd obraz jest mały i znajduje się w centralnej części ekranu. Przy czym logo stacji jest wewnątrz tego obrazu a więc nie ma mowy o jakimś zniekształceniu. Próbowałem zmienić obraz (powiększyć, rozciągnąć) przy pomocy zmian formatów zarówno w dekoderze jak i telewizorze. Daremnie! Jeśli już jakiś format powodował zmianę proporcji, to obraz był strasznie zniekształcony i o prawidłowych proporcjach nie było mowy. Inne programy na tym kanale są nadawane normalnie, tylko ten serial przyrodniczy ma taki dziwny format. Co to za dziwo?

DVBManiak

Re: Odp: Parametry i format obrazu odbiornika

Post autor: DVBManiak »

Heh, no bo oni nadają sztywne 16:9, co powoduje, że materiał 4:3 jest w ramce. Możesz ustawić PanScan w tunerze i wtedy będziesz miał pełny ekran. Jaki nadawca, takie podejście do widza niestety.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Parametry i format obrazu odbiornika

Post autor: belzebiusz »

KoRaB pisze:Od czasu do czasu oglądam program Puls2, na którym jest emitowany świetny film o owadach z udziałem znanego entomologa.
Zastanawia mnie format w jakim wyświetlany jest ten film. Czarne pasy są nie tylko u góry i u dołu ekranu panoramicznego ale nawet z lewej i prawej strony. Stąd obraz jest mały i znajduje się w centralnej części ekranu. Przy czym logo stacji jest wewnątrz tego obrazu a więc nie ma mowy o jakimś zniekształceniu. Próbowałem zmienić obraz (powiększyć, rozciągnąć) przy pomocy zmian formatów zarówno w dekoderze jak i telewizorze. Daremnie! Jeśli już jakiś format powodował zmianę proporcji, to obraz był strasznie zniekształcony i o prawidłowych proporcjach nie było mowy. Inne programy na tym kanale są nadawane normalnie, tylko ten serial przyrodniczy ma taki dziwny format. Co to za dziwo?
Program z letterboxem na materiale puszczony w sztywnym 16:9 daje pillarbox (efekt znaczka pocztowego), o którym piszesz.
Puls 2 na Facebooku zapowiadało, że do końca roku mają wprowadzić WSS (dynamiczną zmianę formatu obrazu), jak to mam miejsce od dawna w TV Puls, więc już by nie było sztywnego 16:9.

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Parametry i format obrazu odbiornika

Post autor: seba133 »

belzebiusz pisze:Puls 2 na Facebooku zapowiadało, że do końca roku mają wprowadzić WSS
Jest Nowy Rok i WSS nie ma.

heward5144

Rożnica w formacie TV 4:3 LB a 4:3 PS

Post autor: heward5144 »

Witam, Jaka jest rożnica w formacie TV 4:3 LB a 4:3 PS. Co oznaczaja litery?

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Rożnica w formacie TV 4:3 LB a 4:3 PS

Post autor: seba133 »

Założyłeś temat w złym dziale, więc proszę moderatora o przeniesienie do właściwego działu.

więcej:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Letterbox

wątek:
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... &start=380

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Zły format obrazu

Post autor: pawelll »

Ten temat pojawił się już w wątku polsatowskim
http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?f= ... 16#p197016
ale wg moich obserwacji dotyczy wszystkich stacji.

Mam wyłączony overscan i dość często pojawiają mi się nawet dość szerokie czarne paski po bokach, czasem też u dołu. Czasem wygląda to kuriozalnie (np. na TVP info) że obraz ze studia ma ramkę a pasek informacyjny dochodzi do krawędzi obrazu.
Chyba nigdy nie pojawia się to na reklamach (wiadomo- to najważniejszy przekaz).
Czyżby wszyscy pracownicy TV kontrolowali obraz na włączonym overscanie? A może wcale nie oglądają :)

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Parametry i format obrazu

Post autor: pawelll »

Mam wrażenie, że TVP w ogóle nie kontroluje tego co nadaje.
Bo jak inaczej zinterpretować takie kuriozalne nadawanie:

https://www.dropbox.com/s/ty0ti3fbs4vkn ... 5.jpg?dl=0

Kamilx
Posty: 1061
Rejestracja: 22 października 2011, o 15:29
Miejscowość: 23.62E 52.62N
Odbiornik: Skymaster STB M265
Technisat Viola 2
Instalacja antenowa: Antena siatkowa z wzmacniaczem 12V
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Białystok/Krynice+TON Czyże

Re: Parametry i format obrazu

Post autor: Kamilx »

Oryginał był w 4:3 letterbox, a w efekcie, że kanał HD jest tylko w 16:9 to wyszło takie coś.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Parametry i format obrazu

Post autor: pawelll »

Wiem, dlaczego tak jest. Ale przecież da się to zmodyfikować na etapie nadawania żeby takiej chały nie puszczać.

Zablokowany