Planowany format dźwięku

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Lew2
Posty: 34
Rejestracja: 20 stycznia 2009, o 18:17

Planowany format dźwięku

Post autor: Lew2 »

Staram się zrozumieć jak mam patrzeć na specyfikację odbioru dźwięku w propozycji ministerstwa dotyczącej wymagań odbiorników TV. Pisze tu: http://bip.mi.gov.pl/pl/bip/projekty_ak ... _12_02.pdf
E-AC-3 czyli Dolby Digital Plus (DD+) http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital_Plus.

Z tego co się orientuję to obecne transmisje testowe są w AC-3 czyli Dolby Digital http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital.
1) Tak (AC-3) czy nie (E-AC-3)?
2) Czy ktoś może mi wytłumaczyć co znaczy to "MPEG-2 Layer 2" w powyższym dokumencie bo jakoś nie mogłem się doszukać w Internecie?

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: Jarosław Bałuka »

Lew2 pisze: Z tego co się orientuję to obecne transmisje testowe są w AC-3 czyli Dolby Digital http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital.
1) Tak (AC-3) czy nie (E-AC-3)?
2) Czy ktoś może mi wytłumaczyć co znaczy to "MPEG-2 Layer 2" w powyższym dokumencie bo jakoś nie mogłem się doszukać w Internecie?
Ad.1 Tak, obecnie dźwięk kompresowany jest w MPEG Layer II oraz AC-3 (Dolby Digital). Obecnie nie ma możliwości zastosować E-AC-3 ze względu na a) jeszcze nie są dostępne źródła skompresowanego w tym standardzie, b) znikoma ilość odbiorników DVB-T z dekoderem E-AC-3 (..chyba tylko Sony Bravia z "wysokiej półki"..?).
E-AC-3 czyli Dolby Digital Plus przychodzi wraz z technologią BluRay, póki co trudno go spotkać :)

Ad.2 To jest błąd ;) Poprawna nazwa MPEG-1 Audio Layer II, w skrócie MPEG Layer II (w niektórych opisach spotykany też jako Musicam), albo też mp2 czyli poprzednik mp3. Chyba najbardziej popularny, podstawowy kodek audio.

smiodus

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: smiodus »

Jarosław Bałuka pisze:...
b) znikoma ilość odbiorników DVB-T z dekoderem E-AC-3 (..chyba tylko Sony Bravia z "wysokiej półki"..?).
...
mój sharp serii DH65E ma w instrukcji napisane że Dolby Digital Plus -> E-AC-3 posiada, ;) w sklepie stał na znacznie niższej półce niż Bravia, a tak poważnie w wersji 32" kosztuje poniżej 2000, więc to chyba nie jest już "wysoka półka". Jak coś koledzy włączycie w EAC3 to mogę przetestować :).

pozdr
S

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: ploomba »

a jak to wszystko ma sie do przyszlego nadawania dzwięku? Czy jesli teraz sprzet nie obcsluguje E-ac3 to czy w przyszlosci gdy taki dzwiek bedzie nadawany to nie bedzie mozlwiosci odbioru dzwieku an sprzecie bez eac3? czy poprostu bedzie odbierany jako ac3? Czy moze beda nadawane dwie sciezki dzwiekowe? No bo jesli teraz ludzie pokupuja tunery i telewizory z mpeg4 ac3 to co wtedy bedzie gdy dziwek bedzie nadawany w e-ac3?? moze trzeba uczulic spoleczenstwo zeby nie kupowac tunerow bez e-ac3??

smiodus

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: smiodus »

ja bym nie siał paniki, i podszedł spokojnie:
- myślę że nadawca nie zrezygnuje z podstawowej ścieżki stereo, więc w telewizorze będzie słychać,
- jeśli sygnał będzie nadawany w AC3 , EAC3 czy jeszcze czymś to telewizor powinien to po prostu "wypluć" po HDMI lub optyku do amplitunera czy procesora dźwięku który zdekoduje i rozrzuci po swoich głośnikach, bo nie ukrywajmy ile głośników można upchać w TV i to na dodatek LCD? Nie wiem czy na moim będzie jakaś różnica pomiędzy stereo a eac3 na jego kilku głośniczkach.

pozdr
S

Lew2
Posty: 34
Rejestracja: 20 stycznia 2009, o 18:17

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: Lew2 »

Jarosław Bałuka pisze:Ad.2 To jest błąd ;) Poprawna nazwa MPEG-1 Audio Layer II, w skrócie MPEG Layer II (w niektórych opisach spotykany też jako Musicam), albo też mp2 czyli poprzednik mp3. Chyba najbardziej popularny, podstawowy kodek audio.
Fajnie. Błąd w dokumencie Ministerstwa Infrastruktury. Przecież nie może ten dokument odbiegać jakością od reszty polskiego prawa i innych rozporządzeń.

Lew2
Posty: 34
Rejestracja: 20 stycznia 2009, o 18:17

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: Lew2 »

Jarosław Bałuka pisze:Ad.1 Tak, obecnie dźwięk kompresowany jest w MPEG Layer II oraz AC-3 (Dolby Digital).
Dzięki za odpowiedź, ale jeszcze dopytam.

1) Czyli obecnie dźwięk jest nadawany równocześnie w obu powyższych formatach MP2 i AC-3 czy w jednym z nich w zależności od programu? Szczególnie interesuje mnie Chorągwica, ale myślę że pytanie jest ogólne na całą Polskę.
2) Czy obecna propozycja Ministerstwa Infrastruktury zakłada, że transmisja każdego programu będzie równocześnie w obu formatach MP2 i E-AC-3, czy też w jednym z nich: MP2 albo E-AC-3 w zależności od programu lub decyzji nadawcy albo innych przesłanek np. z Full HD będzie E-AC-3? Innymi słowy jak rozumieć to "AND" w tym dokumencie?

Lew2
Posty: 34
Rejestracja: 20 stycznia 2009, o 18:17

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: Lew2 »

ploomba pisze:a jak to wszystko ma sie do przyszlego nadawania dzwięku? Czy jesli teraz sprzet nie obcsluguje E-ac3 to czy w przyszlosci gdy taki dzwiek bedzie nadawany to nie bedzie mozlwiosci odbioru dzwieku an sprzecie bez eac3? czy poprostu bedzie odbierany jako ac3?
Przypuszczam, że potrzebna będzie zewnętrzna przystawka i downmixing z E-AC-3 do AC-3.
http://en.wikipedia.org/wiki/Downmixing
ploomba pisze: Czy moze beda nadawane dwie sciezki dzwiekowe?
Mam to samo pytanie...
ploomba pisze: No bo jesli teraz ludzie pokupuja tunery i telewizory z mpeg4 ac3 to co wtedy bedzie gdy dziwek bedzie nadawany w e-ac3??
Cisza.
ploomba pisze: moze trzeba uczulic spoleczenstwo zeby nie kupowac tunerow bez e-ac3??
Na razie chodzi o to, żeby społeczeństwo wykupiło telewizory jakie są, a potem kupi drugie.

Lew2
Posty: 34
Rejestracja: 20 stycznia 2009, o 18:17

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: Lew2 »

smiodus pisze:- jeśli sygnał będzie nadawany w AC3 , EAC3 czy jeszcze czymś to telewizor powinien to po prostu "wypluć" po HDMI lub optyku do amplitunera czy procesora dźwięku
pozdr
S
Zauważ, że jedynym nośnikiem E-AC-3 jest kabel HDMI 1.3. S/PDIF nie przenosi E-AC-3.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital_Plus - rozdział "Physical transport".

smiodus

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: smiodus »

Lew2 pisze:
smiodus pisze:- jeśli sygnał będzie nadawany w AC3 , EAC3 czy jeszcze czymś to telewizor powinien to po prostu "wypluć" po HDMI lub optyku do amplitunera czy procesora dźwięku
pozdr
S
Zauważ, że jedynym nośnikiem E-AC-3 jest kabel HDMI 1.3. S/PDIF nie przenosi E-AC-3.
http://en.wikipedia.org/wiki/Dolby_Digital_Plus - rozdział "Physical transport".
chodziło mi o zwrócenie uwagi na pewną ogólną tendencję (dlatego, podparłem się 2-ma kodekami i typami złącz), jeśli będziemy chcieli posłuchać audio na sprzęcie wyposażonym w coś innego niż 2 "pierdzi-głośniczki" wbudowane w TV to TV będzie musiał wypuścić sygnał na zewnątrz i zewnętrzny dekoder będzie go dekodował. W takim przypadku kwestia użytych kodeków jest wtórna. Pewnie masz rację w konkretnym przypadku E-AC-3 + S/PDIF nie zadziała.

pozdr
S

sam

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: sam »

Lew2 pisze:
Jarosław Bałuka pisze:Ad.2 To jest błąd ;) Poprawna nazwa MPEG-1 Audio Layer II, w skrócie MPEG Layer II (w niektórych opisach spotykany też jako Musicam), albo też mp2 czyli poprzednik mp3. Chyba najbardziej popularny, podstawowy kodek audio.
Fajnie. Błąd w dokumencie Ministerstwa Infrastruktury. Przecież nie może ten dokument odbiegać jakością od reszty polskiego prawa i innych rozporządzeń.
Jak najbardziej istnieje MPEG2 Layer II - jest to MPEG1 Layer II z możliwością transmisji wielokanałowej, proponuję zajrzeć do normy MPEG2 audio.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: Jarosław Bałuka »

Jarosław Bałuka pisze: Ad.2 To jest błąd ;) Poprawna nazwa MPEG-1 Audio Layer II, w skrócie MPEG Layer II (w niektórych opisach spotykany też jako Musicam), albo też mp2 czyli poprzednik mp3. Chyba najbardziej popularny, podstawowy kodek audio.
Muszę tu sprostować, MPEG-2 Layer II istnieje jako standard dla dźwięku przestrzennego (surround) w formacie 3/2 (2 stereo z przodu + niskotonowy (opcja) oraz 2 przestrzenne) i widocznie ten standard wzięli pod uwagę w dokumencie.

Lew2
Posty: 34
Rejestracja: 20 stycznia 2009, o 18:17

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: Lew2 »

Jarosław Bałuka pisze: Muszę tu sprostować, MPEG-2 Layer II istnieje jako standard dla dźwięku przestrzennego (surround) w formacie 3/2 (2 stereo z przodu + niskotonowy (opcja) oraz 2 przestrzenne) i widocznie ten standard wzięli pod uwagę w dokumencie.
Tak czy siak z powyższego wątku wynika, że obecne testowe transmisje nijak się mają do planowanej specyfikacji odbiornika jeśli chodzi o dźwięk. Zatem bardzo prawdopodobne, że większość obecnie sprzedawanych TV z MPEG-4 odbierze obraz, ale nie odbierze ani nie przetworzy dźwięku.

sam

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: sam »

Kazdy telewizor ma MPEG1 audio wiec odbierze dzwiec bo MPEG2 audio jest kompatybilny w dół i można go odbierać na odbiorniku MPEG1. A dla wybranych emisji 5+1 DODATKOWO poza MPEG2 audio pojdzie E-AC3 i kto ma E-AC3 odbierze wiecej kanałów a kto nie ma odbierze 2 kanały w MPEG2 audio. Nie siejcie więc paniki.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: JarekM »

sam pisze: A dla wybranych emisji 5+1 DODATKOWO poza MPEG2 audio pojdzie E-AC3
Nigdzie nie jest napisane, że dodatkowo !
Jest napisane, że dekoder ma dekodować MPEG-2 L2 (a więc także MPEG-1 Layer 2) i E-AC-3 (z downmixem do stereo).

Każdy telewizor powinien odtwarzać obydwa formaty fonii jako stereo na wbudowanych głośnikach, a dodatkowo wystawiać dźwięk przestrzenny (jeśli jest nadawany) do zewnętrznego dekodera. Każdy STB powinien w przypadku dźwięku przestrzennego realizować downmix do stereo czyli wystawiać zarówno dźwięk przestrzenny jak i zwykłe stereo.

Tak więc teoretycznie nie ma potrzeby emisji fonii w dwóch formatach. (To spora oszczędność przepływności mux'a). Zgodnie z projektem rozporządzenia każdy dekoder zgodny ze specyfikacją będzie potrafił 'zrobić stereo' z dźwięku przestrzennego.

O tym czy będą emitowane dwa formaty fonii czy tylko jeden, i który, zdecydują nadawcy wprowadzający swoje programy do poszczególnych multipleksów.

Już wielokrotnie, także na tym forum, wspominałem, że dyskusja na temat odbiorników nie powinna dotyczyć tyko kompresji obrazu (MPEG-4) ale także innych parametrów odbiornika, choćby takich jak standard kompresji dźwięku. Odbiornik zgodny z wymaganiami to taki, który spełnia WSZYSTKIE wymagania a nie tylko posiada dekoder MPEG-4

sam

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: sam »

Niech tylko nadawcy wyłączą MPEG2 audio a zaraz protesty ludzi którzy nie będą mogli odebrać dzwieku zmuszą ich do jego włączenia (takich odbiorników już dziś jest duzo). Nie łudzmy sie - przez najbliższe lata będzie MPEG2 audio zresztą audio w E-AC3 chyba nie jest zbyt wiele a do zwykłego stereo MPEG wystarcza. E-AC3 to przyszłość i raczej daleka niż bliska, nadawcy co najwyżej będą puszczać to jako dadatkowa ścieżka dźwiekowa bo nie zaryzykują tylko E-AC3 jak nie mają gwarancji że wszyscy to odbiorą.

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: Puma »

Też się zastanawiałem jak to jest z tym dźwiękiem. Niedawno kupiłem telewizor SAMSUNG LE32B530 i jak się doczytałem ma E-AC3.
Niestety nie mam szans na sprawdzenie dźwięku ani MPEG4, woj. pomorskie.

lemiechk

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: lemiechk »

Jarek Mroczkowski ma rację: każdy odbiornik DVB-T przeznaczony dla Polski MUSI dekodować de facto trzy formaty fonii: MPEG-2 Layer II (trochę lepszy MUSICAM), AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus). Nie da się zrobić (tak jak dotychczas) przelotki na S/PDIF i HDMI z sygnałem E-AC-3, bo w użyciu jest mnóstwo zestawów kina domowego dekodujących tylko AC-3. Przyjęte rozwiązanie daje z jednej strony oszczędność pasma a z drugiej dostęp do obsługi metadanych Dolby, które m.in. zapewniają automatyczną regulację średniej głośności nadawanych audycji. Wreszcie hałaśliwe reklamy przestaną być problemem.
Dopóki jednak nie będzie na rynku odbiorników znakowanych znaczkiem "D" lub "i.D" dziś można kupować tylko odbiorniki oznaczone MPEG-4/AVC i charakterystycznym znaczkiem Dolby (podwójne D).
Więcej o znaczku można znaleźć tu: http://www.kigeit.org.pl/stirc/konferen ... ja_DTT.htm

Pozdrawia autor projektu wymagań na odbiornik.

scanya
Posty: 152
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: scanya »

Witam.
A mi się wydaje, że fakt, że w specyfikacji wymagań odbiornika jest umieszczony standard EAC3 dla dźwięku przestrzennego wcale nie oznacza że dźwięk będzie tak nadawany, przynajmniej nie od początku. Nie wiem czy sam standard EAC3 przewiduje zgodność ze starszą wersją czy też nie, ale dla mnie jest oczywiste i logiczne, że każdy nowy sprzęt obsługujący nowy standard powinien być zgodny w dół. Czyli że każdy dekoder obsługujący EAC3 obsłuży też bez problemu AC3. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę. I póki na rynku nie będzie wystarczającej ilości sprzętu z obsługą EAC3, to dźwięk (również) będzie nadawany w AC3. I każdy kto będzie miał sprzęt z obsługą EAC3 lub AC3 go odbierze.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Planowany format dźwięku

Post autor: ploomba »

zapewne bedzie tak jak piszesz,tylko że....dziwne będzie dla przeciętnego Kowalskiego, powiedzmy po 2-3 latach od zakupu nowego telewizora czy tunera dvb-t, gdy na wyczekiwanym przez tydzien filmie lub programie uslyszy...nic nie uslyszy..bo nadawca pusci dzwiek w EAC3..bo na to pozwala mu ustawa..a tak jak już ktoś wcześniej napisał ze względów oszczędnościowych pojemności multipleksów nie będą przesyłane dwie ścieżki dźwiękowe. No bo przecież w rozporządzeniu wyraźnie jest już teraz napisane, że urządzenie ma obsługiwać dźwiek EAC3 z downmixem do stereo. Czyli każde urządzenie kompatybilne ma w przyszłości obsłuzyc EAC3. Moze wartoo uczulic sie na to już teraz, zeby po kilku latach nie wymieniac znowu sprzętu?

Zablokowany