Zmiana poziomu sygnału DVB-T.

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
merks

Zmiana poziomu sygnału DVB-T.

Post autor: merks »

Witam!
Proszę o informację czy możliwe jest aby poziom sygnału cyfrowego "pływał"?
Objawia się to następująco. Poziom sygnału Wysoki na full i jest ekstra . Po jakimś czasie
widzę że coś jest nie tak i sprawdzam sygnał a jest on już w połowie skali. W pewnym momencie pikseloza i sygnał słaby -prawie zanik. Po chwili już jest ok.
Dzisiaj podłączyłem pierwszy raz do TV (40W4500) antenę na dachu i zaczęłem używać tuner cyfrowy także nie wiem czy to jest problem z nadajnikiem w Wichowie (ok. 20 km ode mnie) czy z anteną (zwykła szerokopasmowa zamontowana na dachu 4-piętrowgo bloku).
Właśnie znikł mi obraz na 5sek (brak sygnału) i pojawił się (sygnał wysoki).
CZy dzieje się tak bo jest to faza testowa czy może coś innego?
Antena odbiera mi nawet całkiem dobrze 3 czeskie programy, także chyba jest ok.
Pozdrawiam.

varicap

Re: Zmiana poziomu sygnału DVB-T.

Post autor: varicap »

merks pisze:Witam!
Proszę o informację czy możliwe jest aby poziom sygnału cyfrowego "pływał"?
Objawia się to następująco. Poziom sygnału Wysoki na full i jest ekstra . Po jakimś czasie
widzę że coś jest nie tak i sprawdzam sygnał a jest on już w połowie skali. W pewnym momencie pikseloza i sygnał słaby -prawie zanik. Po chwili już jest ok.
Dzisiaj podłączyłem pierwszy raz do TV (40W4500) antenę na dachu i zaczęłem używać tuner cyfrowy także nie wiem czy to jest problem z nadajnikiem w Wichowie (ok. 20 km ode mnie) czy z anteną (zwykła szerokopasmowa zamontowana na dachu 4-piętrowgo bloku).
Właśnie znikł mi obraz na 5sek (brak sygnału) i pojawił się (sygnał wysoki).
CZy dzieje się tak bo jest to faza testowa czy może coś innego?
Antena odbiera mi nawet całkiem dobrze 3 czeskie programy, także chyba jest ok.
Pozdrawiam.
Ponieważ w Twoim rejonie nie są nadawane programy na VHF-III (poza Polsatem z ul. Ptasiej w Zielonej Gorze ale to samo masz ze Śneiżnych Kotłów lub Jemiolowa na UHF) to radzilbym zamienić antenę siatkową ze wzmacniazcem na antenę kierunkową z zyskiem energetycznym ale bez wzmacniacza (z symetryzatorem).
Np taka antena powinna być dobra.
http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... A1910R.htm
Jeśli kabel ma już trochę lat to wymień i kabel.
Pamiętaj aby odłączyć zasilacz jeśli masz zamiar korzystać z nowej anteny (symetryzator w antenie zrobi zwarcie i uszkodzi zasilacz gdyby go podłączyć).
Można po prost odciąć jego przewody 12V lub zmienić wtyczkę na zwykłą antenową.
Wzmacniaczy nalezy używać (i nie takich jakie wkładają do puszek anten siatkowych) tylkow wyjątkowych przypadkach. I nie jest to Twój przypadek.
Odsyłam do innych dyskusji na Forum na temat przyczyn złego działania takich wzmacniaczy (nawet jeśli jest to okresowe złe działanie).
vari

markez

Re: Zmiana poziomu sygnału DVB-T.

Post autor: markez »

Jak pisałem w wątku o Chorągwicy, u mnie też daje się zaobserwować podobne symptomy pływania mocy sygnału, jednak do dziś nie wpływało to w ogóle na odbiór, dziś rano było tak źle jak jeszcze nie było, pikseloza co 10 sekund. A do nadajnika (Chorągwica) w linii prostej mam może z 10 km, ale go nie widzę (zasłaniają wysokie budynki). Antena bez wzmacniacza dipol yagi 21-60 11elem. kabel triset około 7 metrów. Bywały dni, że cały dzień stabilnie na max i 0 błędów.

merks

Re: Zmiana poziomu sygnału DVB-T.

Post autor: merks »

Witam!
Wymieniłem antenę szerokopasmową na polecaną Dipol-a i wszystko jest ok. Nie zauważyłem wogóle żadnych problemów, a sygnał mam cały czas wysoki na maksa.
Pozdrawiam.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Zmiana poziomu sygnału DVB-T.

Post autor: pikaczu »

witam

czy ta antena, tez moze byc?

mieszkam w tychach, najblizszy nadajnik(dvb-t) mam w wisle. teraz mam antene siatkowa, na kosztowy, ale odbieram rowniez sygnal analogowy z wisly, a cyfrowy nie. czy ta antena, ktora dalem link, poradzi se?

merks

Re: Zmiana poziomu sygnału DVB-T.

Post autor: merks »

pikaczu pisze:witam

czy ta antena, tez moze byc?

mieszkam w tychach, najblizszy nadajnik(dvb-t) mam w wisle. teraz mam antene siatkowa, na kosztowy, ale odbieram rowniez sygnal analogowy z wisly, a cyfrowy nie. czy ta antena, ktora dalem link, poradzi se?
Witam!
Ja mam dokładnie taką samą antenę i nie stwierdziłem jakichkolwiek problemów. Także jak najbardziej polecam. Z anteną szerokopasmową może być różnie z tego co czytałem. U mnie działała nieprawidłowo i powodowała zaniki sygnału, a na tej kierunkowej sygnał z nadajnika jest na maksa i nic się nie zmienia nawet podczas różnych warunków atmosferycznych.
Pozdrawiam.

pikaczu
Posty: 1695
Rejestracja: 5 maja 2009, o 09:56
Miejscowość: tychy
Odbiornik: sony bravia kd-43xh8096, tcl 43p615
Instalacja antenowa: antena kierunkowa 19-elementowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: rtcn kosztowy

Re: Zmiana poziomu sygnału DVB-T.

Post autor: pikaczu »

czyli smialo kupic?

Zablokowany