Ostrożnie przy zakupie TV ...

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
edzed

Ostrożnie przy zakupie TV ...

Post autor: edzed »

Najnowszy model z końca 2008 roku TV LCD 32LG7000 i inne z serii 7000 mają poważną wadę, która je dyskwalifikuje jako nowoczesne TV LCD HD.
Brak możliwości odbioru kanałów DVB-T MPEG4, które są nadawane w Polsce w tej kompresji.
Sprzedawcy reklamują go jako telewizor Full HD z tunerem DVB-T(aktywny po ustawieniu innego kraju i nie wymieniany w specyfikacji), zatajając, że ten tuner można psu o d_pę potłuc bo w Polsce jest on nieprzydatny z powodu zastosowanej w nim kompresji MPEG2.
A zatem nie jest to odbiornik Full HD ani nawet HD Ready bo bez dołączonego dekodera MPEG4/MPEG2 lub sygnału z kablówki czy też tunera sat.HD, nie jest w stanie samodzielnie przetwarzać cyfrowych kanałów nadawanych w Polsce.
Telewizor ten może samodzielnie odbierać tylko sygnały analogowe i od starych telewizorów kineskopowych odróżnia go tylko ekran LCD.
Rumor z tego powodu jest wielki na różnych forach w internecie przy jednoczesnym milczeniu firmy LG, która wysyła z automatu indywidualnym klientom lakoniczne wyjaśnienia, które niczego nie wnoszą do podnoszonego problemu a wręcz przeciwnie wyzwalają w klientach wściekłość.
Poprzednio LG sprzedawała TV CRT 28 cali jako 29 calowe a na zarzuty dawała pokrętne wyjaśnienia.
Firma zaczyna być postrzegana jako jedna z cwańszych, która łokciami walczy o zbyt swoich produktów nie bacząc na kłopoty i rozczarowanie klienta.

klocek0707

Re: Ostrożnie przy zakupie TV LG !!!

Post autor: klocek0707 »

edzed pisze:Najnowszy model z końca 2008 roku TV LCD 32LG7000 i inne z serii 7000 mają poważną wadę, która je dyskwalifikuje jako nowoczesne TV LCD HD.
Brak możliwości odbioru kanałów DVB-T MPEG4, które są nadawane w Polsce w tej kompresji.
Sprzedawcy reklamują go jako telewizor Full HD z tunerem DVB-T(aktywny po ustawieniu innego kraju i nie wymieniany w specyfikacji), zatajając, że ten tuner można psu o d_pę potłuc bo w Polsce jest on nieprzydatny z powodu zastosowanej w nim kompresji MPEG2.
A zatem nie jest to odbiornik Full HD ani nawet HD Ready bo bez dołączonego dekodera MPEG4/MPEG2 lub sygnału z kablówki czy też tunera sat.HD, nie jest w stanie samodzielnie przetwarzać cyfrowych kanałów nadawanych w Polsce.
Telewizor ten może samodzielnie odbierać tylko sygnały analogowe i od starych telewizorów kineskopowych odróżnia go tylko ekran LCD.
Rumor z tego powodu jest wielki na różnych forach w internecie przy jednoczesnym milczeniu firmy LG, która wysyła z automatu indywidualnym klientom lakoniczne wyjaśnienia, które niczego nie wnoszą do podnoszonego problemu a wręcz przeciwnie wyzwalają w klientach wściekłość.
Poprzednio LG sprzedawała TV CRT 28 cali jako 29 calowe a na zarzuty dawała pokrętne wyjaśnienia.
Firma zaczyna być postrzegana jako jedna z cwańszych, która łokciami walczy o zbyt swoich produktów nie bacząc na kłopoty i rozczarowanie klienta.
I ostrożnie na specjalistów od sprzedaży w sklepach dla Intelygentuf!

rhode4321

Re: Ostrożnie przy zakupie TV LG !!!

Post autor: rhode4321 »

edzed pisze:A zatem nie jest to odbiornik Full HD ani nawet HD Ready bo bez dołączonego dekodera MPEG4/MPEG2 lub sygnału z kablówki czy też tunera sat.HD, nie jest w stanie samodzielnie przetwarzać cyfrowych kanałów nadawanych w Polsce.
Telewizor ten może samodzielnie odbierać tylko sygnały analogowe i od starych telewizorów kineskopowych odróżnia go tylko ekran LCD.
Rozumiem rozżalenie i wścieklość. Niestety sprzedawcy są nieuczciwi i próbuja wepchnać sprzęt zalegajacy magazyny i w przyszłości niezgodny z MPEG4....
Ale z częścią wypowiedzi nie mogę się zgodzić...To, że nie ma tunera MPEG4 w tym tv to nie oznacza, że ten telewizor nie jest FullHD. Sam mam LCD, które wcale nie posiada tunera cyfrowego...no i on jest FullHD
Pozdrawiam

varicap

Re: Ostrożnie przy zakupie TV LG !!!

Post autor: varicap »

rhode4321 pisze: Rozumiem rozżalenie i wścieklość. Niestety sprzedawcy są nieuczciwi i próbuja wepchnać sprzęt zalegajacy magazyny i w przyszłości niezgodny z MPEG4....
Ale z częścią wypowiedzi nie mogę się zgodzić...To, że nie ma tunera MPEG4 w tym tv to nie oznacza, że ten telewizor nie jest FullHD. Sam mam LCD, które wcale nie posiada tunera cyfrowego...no i on jest FullHD
Pozdrawiam
Ale to nie telewizor (trzymając sie starej nomkenklatury) a monitor HD.
Jest telewizorem SD.
No chyba że ma miejsce na moduł transkodujacy i do tego chcący działać i zdolny do transkodowani sygnału HD.
Ale z drugiej strony te moduły trzeba dokupić. Więc trzymając się ściśle logiki - masz monitor HD z opcją telewizora SD...
Wiem, wiem... czepiam się. ;)
vari

Awatar użytkownika
Przecin
Posty: 240
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LG M2362D, LG 42LW570S, Digyboxx T4,
Philips DSR6201HD
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sucha Góra, Bardejov

Re: Ostrożnie przy zakupie TV LG !!!

Post autor: Przecin »

varicap pisze:Ale to nie telewizor (trzymając sie starej nomkenklatury) a monitor HD.
Jest telewizorem SD.
No chyba że ma miejsce na moduł transkodujacy i do tego chcący działać i zdolny do transkodowani sygnału HD.
Ale z drugiej strony te moduły trzeba dokupić. Więc trzymając się ściśle logiki - masz monitor HD z opcją telewizora SD...
Wiem, wiem... czepiam się. ;)
vari
Jednak można by go nazwać telewizorem HD. Przecież standard MPEG2 też potrafi przenosić obraz HD. Inna sprawa, że pewnie nikt na świecie w DVB-T tak nie nadaje ale teoretycznie istnieje taka możliwość.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Ostrożnie przy zakupie TV ...

Post autor: JarekM »

Szanowny edzed,
Wyjaśnienie Twoich wątpliwości padło już na usenecie (pl.rec.telewizja). Pozwól że podsumuję, a może i trochę rozszerzę.

- skoro aktywacja dekodera DVB-T wymaga zmiany kraju w ustawieniach odbiornika oznacza to, że według producenta ten telewizor nie będzie odbierać telewizji cyfrowej w Polsce. Będzie ją odbierać w takim kraju dla ustawień jakiego aktywuje się dekoder cyfrowy.
Jeśli sprzedawca twierdzi inaczej miej pretensje do sprzedawcy.

- znaczki HD Ready i HD Ready 1080p odnoszą się do ekranów. W pierwszym przypadku ma główny wymóg głosi, że ekran ma być w stanie wyświetlać programy nadawane w rozdzielczości HD (np. przez przeskanowanie do mniejszej rozdzielczości ekranu), w drugim dodatkowo, że ekran ma mieć rozdzielczość 1920x1080
- znaczku HD TV i HD TV 1080p odnoszą się do urządzeń odbiorczych, które mają odbierać programy nadawane w HD przy czym w przypadku drugiego znaczka ma być możliwość wyświetlania obrazu z pełną rozdzielczością 1080.
Znaczkami zarządza organizacja Digital Europe (dawniej Eicta). Więcej można przeczytać tu: http://www.eicta.org/index.php?id=657
Jak widać NIGDZIE w specyfikacji nie ma informacji jaki ma być typ dekodera!

- nie jest mi znana organizacja zarządzająca znaczkami Full HD, na różnych produktach wyglądają też one trochę inaczej. obawiam się też, że nie istnieje żadna poważna specyfikacja i jest to jedynie chwyt marketingowy.
(jeśli ktoś dotarł do specyfikacji niech podrzuci link, poczytamy)
Nadal jednak odnosi się to do rozdzielczości ekranu, a nie rodzaju dekodera na pokładzie.

Tak więc nie jest winą producenta, że ktoś nie doczytał specyfikacji (nie zależnie czy kupujący czy sprzedawca). Nie widzę więc powodu by kontynuować ten wątek.
Listę produktów odbierających DVB-T w MEPG-4 dostępnych w Polsce tworzymy w innym wątku.

edzed

Re: Ostrożnie przy zakupie TV ...

Post autor: edzed »

Zupełnie jak bym czytał pracownika oddziału polskiego firmy LG.
Daj sobie spokój z tymi wywodami bo wiadomo już że standardem obowiązującym w Polsce jest MPEG4 i modele TV nie spełniające tego warunku nie nadają się u nas do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej.
Dalsza dyskusja o znaczkach, normach, definicjach matrycy i innych pierdołach nie zmieni faktu, że te modele telewizorów LG nie nadają się u nas do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej bez poniesienia dodatkowych kosztów na dekoder , lub abonament TV kablowej.
Firma LG chce po prostu sprzedać badziewie, które w innych krajach im już nie idzie.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Ostrożnie przy zakupie TV ...

Post autor: kemi73 »

@EDZED nie szalej nie tylko ta firma nabija klientów w przysłowiową butelkę, do LG dodałbym jeszcze Sharpa, Sony i Panasonica. Wszyscy Ci producenci chwalą się że ich TV ma wbudowany tuner DVB-T ale nie wspominają nic na temat dekodowanego sygnału. Jedynie niektóre tylko modele radzą sobie z mpeg4 reszta niestety tylko mpeg2. Ludzie nadal będą nabijani, dopóki nie skończy się nadawanie emisji testowej w mpeg2 (Sucha Góra, Skrzyczne). Dlatego też ja bym dodał jeszcze TVP i nasz kochany rząd do grupy trzymającej władze z producentami TV :).

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Ostrożnie przy zakupie TV ...

Post autor: JarekM »

... te modele telewizorów LG nie nadają się u nas do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej bez poniesienia dodatkowych kosztów ...
i dlatego właśnie ani w >> specyfikacji << zamieszczonej nas stronie producenta ani w menu telewizora (ustawionego na właściwy kraj) nie ma nic na temat DVB-T. Nie rozumiem więc dlaczego kupując telewizor do odbioru telewizji analogowej mamy mieć pretensje do producenta, że ukryte funkcje nie spełniają naszych wymagań.

Osobną kwestią są praktyki sklepów i sprzedawców, którzy mimo wszystko umieszczają informację o DVB-T i 'zapominają' powiedzieć, że to nie jest MPEG-4. W takim przypadku jedyną radą jest "Ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej" i zwrot towaru jako niezgodny z umową.
>> dodatkowo do poczytania: omówienie najważniejszych postanowień Ustawy przygotowane przez Federację Konsumentów.

Rozwiązaniem tego problemu będzie wprowadzenie przez Ministerstwo Infrastruktury zakazu wprowadzania na rynek telewizorów pozbawionych odbiornika cyfrowego. Zakazy takie wprowadzono już w wielu krajach. Dodatkowo potrzebna będzie szeroka kampania informacyjna, w którą zaangażują się wszyscy uczestnicy rynku.

mm4738
Posty: 226
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Vu Duo2, T750 (T2)
Instalacja antenowa: Televes
Nadajnik - obiekt nadawczy: Śrem, Ślęża, Mikstat, Praded

Re: Ostrożnie przy zakupie TV ...

Post autor: mm4738 »

Najprościej by było, żeby sprzedawca mógł nam zaprezentować jak tv odbiera sygnał DVB-T.
Ale tak nie jest - bo na ogół sklepy tłumaczą się tym, iż nie mają anteny zewnętrznej i nie są nam w stanie nic pokazać - poza nagraniami z DVD lub w najlepszym przypadku z satelity.

kemi73
Posty: 739
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LV6TMPVR4,Tuner USB AveMedia
Instalacja antenowa: TriDigit + Symetryzator, pokojowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: nadajnik: RTCN Sucha Góra

Re: Ostrożnie przy zakupie TV ...

Post autor: kemi73 »

No nie do końca mogę się zgodzić, wyobraź sobie że kupujesz TV z DVB-T w Rzeszowie i sprzedawca akurat może podłączyć sygnał z anteny i pokazać nam że odbiornik odbiera rewelacyjnie sygnał DVB-T tyle że jest mały haczyk - ten sygnał nadal jest w mpeg2, o czym sprzedawca nie musi Cie informować :).

Wojtula

Re: Ostrożnie przy zakupie TV ...

Post autor: Wojtula »

Zbyt wiele od TANICH modeli nie można oczekiwać. I to żadnej firmy, nie tylko LG...
Prosta sprawa.
A Full HD nie ma NIC WSPÓLNEGO z DVB-T/MPEG4!
Producent NIC nie zataja. W specyfikacji [którą należy czytać!] nie ma słowa od mpeg4.

sprocket

Re: Ostrożnie przy zakupie TV ...

Post autor: sprocket »

Posiadam 42lg7000. Kupujac telewizor bylem swiadom, ze telewizor, podobnie jak 80% modeli na naszym rynku nie pociagnie mpeg4.
Chetnie dokupilbym do niego modul dekodujacy mpeg4 na mpeg2, lecz wciaz nie moge znalezc kogos, kto znalazl w pelni wspolpracujacy typ. Prz okazji pytanie: czy taka konwersja jest bezstratna jesli chodzi o jakosc?

Sadze ze kwestia dostosowania odbiornikow to polskiego sygnalu powinna zostac jakos uregulowana odgornie. Przydalby sie jakis polski znaczek potwierdzajacy zgodnosc z naszym sygnalem. Skoro specyfikacja jest juz znana, mozna by ulatwic zakup klientom i uniknac nieporozumien.

Wracajac do lg7000. Telewizor sprawuje sie poki co swietnie. Denerwuje brak autoformatowania obrazu i tpowego wyjscia sluchawkowego (jest tylko optyczne z tylu tv). Reszta bez zarzutu i przewyzsza moje oczekiwania w tej klasie sprzetu za ta cene.


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Puma
Posty: 2994
Rejestracja: 13 kwietnia 2009, o 08:48
Miejscowość: Chojnice
Odbiornik: LG 32LM6370 WebOS 4.5, HbbTV 2.0.1
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digital (bez wzmacniacza), ~7m.n.p.t.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Trzeciewiec (63km)

Re: Ostrożnie przy zakupie TV ...

Post autor: Puma »

Przydalby sie jakis polski znaczek potwierdzajacy zgodnosc z naszym sygnalem. Skoro specyfikacja jest juz znana, mozna by ulatwic zakup klientom i uniknac nieporozumien.
Zgadzam się z tym, firmy/sklepy wypychają coś co tylko zalega w magazynach.
Gdym nie śledził tej cyfracji to pewnie bym kupił coś nieodpowiedniego (właściwie to Matka kupiła nowy telewizor). Znaczek dostosowania do naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce bardzo by się przydał.

MAVERIC

Re: Ostrożnie przy zakupie TV ...

Post autor: MAVERIC »

Ja akurat kupując LG nie byłem nastawiony na tuner DVB-T. Jednak jeśli jest, to trzeba wszystko zrobić by go wykorzystać. Wiem o module NP4 zmieniający MPEG4 na MPEG2, dowiadywałem sie w sklepie jak to z nim jest i dają 10 dni na sprawdzenie, z możliwościa oddania. U mnie jednak na razie nie ma zasiegu więc czekam na testy z Wręczycy. Wtedy wezmę i będę testował, jednak wyczytałem juz na innym forum że jest kiepska współpraca z tym modułem. Napisałem do LG w Warszawie w sprawie jakiegoś nowszego softu który współpracowałby z tym modułem ale otrzymałem lakoniczną odpowiedź: "Szanowny Panie, powy¿szy telewizor wyposa¿ony jest w tuner DVB-T MPEG-2, tote¿ nie ma mo¿liwoœci odbioru telewizji cyfrowej naziemnej w formacie MPEG-4. Slot karty PCMCIA s³u¿y do obs³ugi kart p³atnych stacji telewizyjnych, która us³uga dostêpna jest w Wielkiej Brytanii. Z Powa¿aniem, LG Electronics Polska".
Więc wypieli się na klientów. Przy testach z tym modułem może cos da przestawianie w menu na inny kraj np. Czechy lub Niemcy bo jak da się na Polskę to znika menu tunera DVB-T.

Zablokowany