Problem z DVB-T na projektorze

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
maybah

Problem z DVB-T na projektorze

Post autor: maybah »

Witam.
Posiadam zewnętrzny tuner na usb (not only tv) i antenę (inną niż ta w zestawie), podłączone wszystko do PC. Jak PC jest podłączony do TV Samsung 40'' przez HDMI to wszystko śmiga, Sygnał full. A jak przełączę na projektor (OPTOMA GT-750, kabel HDMI High Speed, przełączenie odbywa się tak że wyłączam kompa, wyjmuję wtyczkę od kabla co idzie do TV i wkładam wtyczkę co idzie do projektora i włączam kompa) to nie mam TVP 1 HD, TVP 2 HD, TTV, TV Historia, TV Kultura, Polo TV, Eska TV(brak sygnału albo czasem się pojawia na pół sekundy i znika). Kanał TVN HD śmiga przez projektor. Program jaki jest do obsługi tego tunerka to TotalMedia 3.5. Kurcze w czym tkwi problem? Przecież projektor powinien dawać obraz jaki daje mu karta graficzna. TV wyświetla a projektor już nie? Coś nie tak z Projektorem? Dziwne. Proszę o pomoc bo Euro chciałbym oglądać na 108'' :). Z góry dziękuję.
Pozdrawiam.
Krzysiek
PS1:Oczywiście skanuję MUX-y jak podłączone jest do TV bo wszystkie kanały łapię.
PS: Sorry jeśli to nie ten dział ale przewertowałem chyba całe forum i nie znalazłem podobnego problemu :(

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Problem z DVB-T na projektorze

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Co pokazuje wskaźnik siły/jakości sygnału w programie?

Kiedyś tak miałem, że tuner USB działał podłączony bezpośrednio do kompa, a nie chciał (brak sygnału), gdy podłączony był przez kabel USB. Podejrzewam, że to była kwestia zakłóceń. Słaby kabelek, itp.
W Twoim przypadku może być podobnie. Zakłócenia z projektora, jego zasilacza, cokolwiek.

maybah

Re: Problem z DVB-T na projektorze

Post autor: maybah »

Tuner jest bezpośrednio podłączony do USB w PC. Jak podłączę pod TV to mam wszystkie kanały tak jak pisałem i sygnał prawie 100%. A kiedy przełączę na projektor to brak jest tych kanałów co ww. I jak najadę że chcę oglądać np. któryś z nich to jest brak sygnału. Ale na innych np. Polsat, TVN, TVN HD, TV4, TV6 ... jest sygnał 100%. Trochę to dziwne. Codek-i mam pewnie dobre bo TVN HD śmiga. Kurde ale mnie to wnerwia :(
PS: Jaki jest sposób na pozbycie się tych zakłóceń od projektora jak by to one były przyczyną?

nkp123

Re: Problem z DVB-T na projektorze

Post autor: nkp123 »

Sprawdź poprawność podłączenia pod uziemienie obu urządzeń, sprawdź jakość kabla. Wygląda to na jakieś zakłócenia. Wskaźnik siła/jakośc zapewne również spada dla TVN HD, ale ma on wystarczająca jakość.

maybah

Re: Problem z DVB-T na projektorze

Post autor: maybah »

TVN HD 100% sygnał.

Awatar użytkownika
nol
Posty: 126
Rejestracja: 20 czerwca 2009, o 23:20
Odbiornik: AverMedia Hybrid Speedy
Instalacja antenowa: wewnętrzna\
Dipol16 + Symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Problem z DVB-T na projektorze

Post autor: nol »

Owiń tuner usb folią aluminiową - to całkiem dobry ekran zakłóceń elektromagnetycznych,
i sprawdź czy jest poprawa.

Awatar użytkownika
momus
Posty: 362
Rejestracja: 19 grudnia 2011, o 21:57
Odbiornik: AverMedia Hybrid Volar HX
Opieka: Manta DVBT-02, WIWA HD-90
Instalacja antenowa: drucik od tunera,
do manty i wiwy podpięte siatki no-name, wzmacniacze no-name
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź - EC-4

Re: Problem z DVB-T na projektorze

Post autor: momus »

Wiem co to jest... Mam to samo w Łodzi, a właściwie miałem, do włączenia MUX1 z EC-4 (dziś chciałem zobaczyć TVP2 HD i... muszę czekać do 2014, albo zmienić mieszkanie :D)

Czy po przełączeniu kabla z TV do projektora (swoją drogą HDMI obsługuje hot-plug, nie musisz wyłączać pc'ta, ot wyciągasz z jednego, wsadzasz do drugiego), kabel HDMI jest na linii antenka-nadajnik, albo sam projektor w takim miejscu?? U mnie było tak z MUX3, gdy wycelowałem w miejsce gdzie mi łapało sygnał (w sensie ustawiłem odpowiednio antenkę) i oglądałem tylko na ekranie lapka, było w porządku (100% i nawet w porywach łapało), kiedy stawiałem komputer na stoliku by podłączyć monitor, jakość spadała, ale nie było tragedii jeszcze (70-80% dało się oglądać). Po włączeniu monitora i podpięciu kabla HDMI, jakość spadała do 40-50%, szatkowało okropnie, czasem pomagało odsunięcie się od stolika na 2-3m i wyłączenie oświetlenia w akwarium, wtedy jakość wracała. Dodatkowy kabel i elektronika skutecznie zakłócały sygnał/zakrzywiały fale radiowe. Nawet moje ciało stanowiło dobre tłumienie. (całość oczywiście na linii nadajnik-Sienkiewicza- moja antenka-Politechniki)

Dodam, że takiego czegoś nie mam/miałem z mux2/1. Po pierwsze to większa moc, ale mimo wszystko było by widać jakiś procent ubytku, do tego przeciwny kierunek, więc ani ciało, ani elektronika (kable, monitor, akwarium) nie zakłócają/tłumią sygnału

P.S. co ma dać owinięcie tunera folią?? skoro z tv działa, to raczej wina anteny i kabelka do niej, który również służy jako antena, bo zapewne nie jest niczym ekranowany (u mnie tak jest) i włączenie innych urządzeń zmienia pole EM w pomieszczeniu i antenka nie wyrabia, bo jak rozumiem jest to jakiś "drucik" albo plastikowa wewnętrzna (które nieraz odbierają gorzej od drucika).

P.S.2 po podpięciu do projektora sprawdź wskazania siły/jakości sygnału, TVN HD leci z PKiN, pozostałe kanały też masz stamtąd, czy z Raszyna??

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Problem z DVB-T na projektorze

Post autor: giaur500 »

Na pewno projektor zakłóca sygnał. TVN HD zapewne dużo silniejszy i zakłócenia mu nie przeszkadzają. Może wyjściem by było umieszczenie całego tunera nie bezpośrednio w usb, a na przedłużaczu, jak najdalej od projektora i jak najdalej od komputera. Do tunera podłączona antena, umieszczona jeszcze dalej. Co prawda, czasem zdarza się że tuner usb może nie działać na przedłużaczu, ale rzadko i tylko w przypadku gdy zabraknie zasilania w usb - wtedy z reguły wystarczy przełączyć do innego portu usb albo zastosować aktywny hub usb posiadający własne zasilanie.

Transmisja danych przez kabel usb nie jest podatna na żadne zakłócenia, w odróżnieniu od sygnału w kablu antenowym, dlatego zastosowanie przedłużacza usb wydaje się być lepszym rozwiązaniem.

maybah

Re: Problem z DVB-T na projektorze

Post autor: maybah »

A więc co zrobiłem:
Wpadłem na pomysł:
1) Załączyłem DVB-T na TV i ładnie wszystko jest, żeby sprawdzić czy projektor robi zakłócenia włączyłem go i.....nic się nie stało,na TV cały czas był obraz o tym samym sygnale.
Za waszymi podpowiedziami:
1) Załączyłem DVB-T na projektor i nie było tego co ww.
2) Za podpowiedziami owinąłem tuner folią aluminiową - pokazały się dwie kreski zasięgu :)
3) Zacząłem ruszać wtykiem przy koncentryku który jest na redukcji z małego wejścia do tunera do wejścia na wtyk koncentryczny, i co się okazało? Dlatego że połączenia były nie pasywne tylko luźne uciekał sygnał :/. Więc wszystko rozpiąłem, zarobiłem jeszcze raz koncentryk, połączyłem wszystko z tunerem i.....owinąłem tak jak kolega nol mówił folią aluminową tuner,przejściówkę i wtyk koncetryka, potem jeszcze owinąłem izolacją i wpiąłem w usb PC.
DZIAŁA !!!!! Prawie na wszystkich kanałach full sygnał :) :D :D
DZIĘKI KOLEDZY. Hurrraaa Dziś mecze na 108''. 8-) 8-)

Film_Polski

Problem z DVB-T na projektorze

Post autor: Film_Polski »

Mam chyba podobny problem.
Sygnał z dekodera Ferguson Ariva T65 spróbowałem przekazać na projektor Epson EH-TW5910 poprzez kabel HDMI. No i co? Jakość obrazu w porządku. Natomiast dźwięk - jest przerywany z częstotliwością co pół sekundy. Nie da się słuchać, niezależnie od tego, czy jest to program nadawany na żywo, czy odtwarzany z pen-a. Gdy sygnał przesyłam do projektora za pomocą kabla euro-cinch - jest w porządku. Tyle, że chyba nie całkiem Full HD.

Wstępna diagnoza:
1 Na pewno nie jest winien dekoder. Kiedy bowiem podłączyłem go tym samym kablem HDMI z telewizorem - pracowały i obraz i dźwięk.
2 Na pewno nie jest winien ten konkretny kabel. Na chwilę wymieniłem go na inny HDMI - i też nie chciał współpracować. Natomiast ten sam HDMI użyty do połączenia dekodera z telewizorem - zadziałał bezbłędnie.
3 Nie jest też tak, by to projektor miał "alergię" na HDMI. Gdy podłączyłem go - za pomocą tegoż kabla - z nagrywarką DVD z twardym dyskiem - to znów wszystko było w porządku.
Summa summarum: każdy z osobna spośród składników tria (1) dekoder (z penem czy bez), (2) kabel HDMI, (3) projektor kina domowego - jest sprawny i działa bez zarzutu. Natomiast jakoś nie chcą ze sobą współpracować. Co tu się da jeszcze zrobić?

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Problem z DVB-T na projektorze

Post autor: giaur500 »

Stawiałbym że winny jest projektor. Pytanie jaki dźwięk do niego przesyłasz? Stereo? 5.1? A może projektor kiepsko sobie radzi z downmixem albo np słabo toleruje eac3/dts czy co tam jeszcze?

Tak ogólnie, lepiej by było i tak puścić dźwięk przez wyjście cyfrowe do porządnego zestawu głośników, a nie przez hdmi na projektor. W ostateczności, jeśli nic innego nie wymyślisz możesz podłączyć do tunera zestaw głośnikowy przez wyjście analogowe (czyli przez chinh ale tylko audio).

Mario K

Wiwa HD 95 MC - problem przy połączeniu z projektorem.

Post autor: Mario K »

Dzień dobry, do tej pory czytałem na forum wiele ciekawych wątków i komentarzy, to mój pierwszy post więc chciałbym się również przywitać :). Obecnie trafiłem na pewne problemy techniczne, z którymi nie potrafię sobie poradzić. Może ktoś z Kolegów będzie mógł mi pomóc. Zakupiłem tuner Wiwa HD 95 MC i mam ogólnie pozytywne wrażenia z jego użytkowania. Nawet kupiłem drugi dla mojej Mamy, która jest osobą starszą i dlatego wziąłem dla Niej z "grubszym" pilotem HD 90 MC. Problem jaki napotkałem wygląda następująco:
Sygnał ze złącza Euro podaję do LCD wiszącego na ścianie, super obraz
odbiór stabilny - "żyleta", kiedy podłączam za pomocą kabla HDMI (wysokiej
klasy 3d Prolink Futura, próby robiłem też i z innymi tańszymi itd - to
samo), to wszystkie kanały "fabrycznie" nazwane od 001 do 019 na tym kablu
poprawnie przekazuje do projektora (może niewielki bardzo i niezauważalny na
ekranie, na tych kanałach spadek jakości sygnału). Kanały, których nazwy
zaczynają się od 800, czyli TVP HD, TVP info drugi i wszystkie czeskie z
najważniejszym CT Sport , które są bardzo dobrze odbierane gdy nie jest
podłączony projektor przez HDMI (mieszkam w okolicach Wrocławia i "czechy"
zawsze nawet w analogowej , to normalka)- kiedy jest podłączony projektor
przez HDMI, to pojawia się pixeloza obraz się tnie aż czasem do komunikatu
brak sygnału... Kiedy odłączam kabel HDMI łączący z bdb klasy projektorem
Panasonic, i jest podłączony tylko LCD na ścianie poprzez Euro/Scart, to
siła i jakość sygnału wraca do poprzednich wartości i obraz jest super. Jak
pisałem zjawisko to dotyczy tylko kanałów od 800 i wyzej, 801,802 itd. Przy
odłączonym HDMI siła sygnału dobra, jakość sygnału też; ale jak podłączę
projektor przez HDMI, to spada delikatnie siła sygnału lub pozostaje bez
zmiany, natomiast dramatycznie spada jakość sygnału, do 20-25% a nawet do
zaniku; czasem obraz jeszcze przez kilka minut działa by jednak zacinać się
w końcu i zanikać.
Co ciekawe, gdy projektor podłączony jest za pomocą zwykłego pojedynczego
analogowego wyjścia video (wtedy do Euro w Wiwie wkładam specjalny kabel
wyjściowy Euro-6xRCA in i out, video + stereo), to obraz z projektora na
wszystkich kanałach i na tych zaczynających się na 800 jest dobry sygnał
oraz jego jakość nie ulega obniżeniu.
Nie wiem co to za dziwne zjawiska, czy falowe, czy związane z nadawaniem
kanałów od 800, czy też jakiś konflikt pomiędzy projektorem, hdmi i tunerem,
ale tylko w odniesieniu do w.wym kanałów. Kupiłem i wypróbowałem różne i
także drogie dobre kable HDMI - to samo... bardzo proszę o pomoc.
Próbowałem odwracać kabel hdmi, jak też zasilić projektor z tej samej listwy co tuner i reszta sprzęu, aby nie odkładało się jakieś napięcie pomiędzy zerem, czy masą - wszystko bez skutku.... Gdzie jest problem?...
Pozdrawiam, Mario.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Wiwa HD 95 MC - problem przy połączeniu z projektorem.

Post autor: Kpc21 »

Może jakiś izolator galwaniczny by pomógł, tylko gdzie znaleźć izolator galwaniczny pod HDMI?

Mario K

Re: Problem z DVB-T na projektorze

Post autor: Mario K »

Po upływie czasu i licznych doświadczeniach, aby się nimi podzielić, dopisuję dalszy ciąg:
1. Serwis Wiwy pomimo telefonicznej rozmowy i szczegółowego e-maila niestety już nie odpowiedział i mówiąc studenckim slangiem zostałem jako klient "olany"... - niezbyt przyjemne traktowanie nabywcy sprzętu.
2. Spróbowałem, dzięki uprzejmości sklepu, z innymi egzemplarzami Wiwy i niestety efekt ten sam. Co ciekawe Pan ze sklepu dodatkowo dał mi do wypróbowania Fergussona T 65 i tutaj zaskoczenie: żadnych problemów z sygnałem do projektora, żadnego cięcia i żadnego obniżenia jakości, odbiór i na projektorze stabilny i obraz żyleta (żadnego błądzenia mas, czy odkładania ładunków na kablu). Niestety ten Fergusson (który w moim przypadku mogę stwierdzić, że jest też trochę czulszy od Wiwy) odpada.. Nie posiada osobnego wyjścia audio out do zewnętrznego wzmacniacza audio i od Wiwy ma znacznie słabszy pilot. Wiwa HD 95 memo ma zdecydowanie lepszy i czytelniejszy, jak dla mnie, i do tego super funkcja memo.
3. Będę próbował jeszcze dwa inne egzemplarze tego modelu Wiwy i jeżeli nie da to efektu, to zamówię jeszcze inny tuner. Myślę, że Kruger & Matz 00186 z kompletem wyjść audio, komponent, scart itd lub Thomson TH 501 z podobnie dużymi możliwościami wyjść.
Jako swoistą ciekawostkę podam fakt, że w serwisie Wiwwy nie potrafili nawet odpowiedzieć na pytanie, czy na wyjściu euro/scart jest sygnał RGB czy tez video component Pb Pr Y... , a odpowiadał już ktoś wyżej nie telefonistka.. Szkoda, bo ta Wiwa to całkiem niezły sprzęt, szczególnie dobry i funkcjonalny jest pilot, w porównaniu do Fergussona T65 lub Wiwy HD90.
Pozdrawiam, Mario.

Zablokowany