Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: TomW »

Niewiedza sprzedawców to też swego rodzaju pułapka. Tylko jak takich, co wcześniej nie mieli nic wspólnego z tym co sprzedają rozpoznać. Oto jest pytanie. :)

Awatar użytkownika
seba133
Posty: 1287
Rejestracja: 8 kwietnia 2012, o 12:27
Odbiornik: SONY KD-49X8505B Samsung UE37ES5700S 37"
Instalacja antenowa: Dipol 19/21-69 + symetryzator
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź EC 4 MUX 1, 2, 3 100%

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: seba133 »

Wszyscy sprzedawcy powinni obejrzeć jakąś prezentację multimedialną na temat NTC, czyli sprzęt - co on posiada, jak doradzić kupującemu i najważniejsze połączenia niezbędnych kabli. :)
I ta swego rodzaju pułapka mogłaby ulegnąć.

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: m@rtops »

seba133 pisze: i najważniejsze połączenia niezbędnych kabli. :)
pisałem kiedyś - może ktoś miał podobną obserwację
kupuje "typowy" np Kowalski dekoder i pyta ekspedienta (nie mylić z ekspertem :lol: ) o kabel do podłączenia z tv
bez jakichkolwiek dodatkowych pytań pada odpowiedź : "kable euro są tam..." :shock:
nie pyta czy ma hdmi,czy w ogóle ma scart w tv może chce podłączyć do monitora - po prostu euro rozwiązuje kwestię podłączenia - zwykły kupujący zazwyczaj nie ma świadomości jak działa dekoder i co to są te "mux-y"
zdarzały się na forum pytania typu - "...podłączyłem dekoder do tv i w tv nie wyszukuje mi dodatkowych programów..."
seba133 pisze:Wszyscy sprzedawcy powinni obejrzeć jakąś prezentację multimedialną na temat NTC
popieram - niejeden sam by się dowiedział o co w tym chodzi :D

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: Anduraki »

Ostatnio przeglądając aukcje internetowe natrafiłem na nowe zjawisko, oprócz super hiper zgodności anten z full hd zaczęli pisać zgodna z technologią 3D !!! to już przechodzi wszelkie pojęcie, szkoda, że nie napisali zgodna z hbbtv, albo przystosowana specjalnie do telewizorów LED, plazm ... To co wypisują to zgroza.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: giaur500 »

No tak ale w naszym kraju nie ma nawet planów nadawania anamorficznego obrazu 3d - o ile wiem, to audycja takie nadaje tylko Canal+, nPremium i ostatnio TVP HD. Ale "chwyt marketingowy" jest, niedługo zapewne pojawią się anteny przygotowane specjalnie na koniec świata.

Maximum

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: Maximum »

To będzie antena w kształcie arki? Nie ma się co dziwić sprzedawcom. Oni chcą zarobić na cyfryzacji. Dziwić się należy, że nikt w Polsce nie chce uporządkować tego rynku. UKE bada STB. Chwytliwe hasło. Bada ale tylko pod kątem ekologii :lol: . Resztę ma załatwić Inspekcja Handlowa. Jedynym kryterium oceny STB jest obecnie cena - 80 zł to granica między dobrym i złym STB. Radziłbym więc sprzedawcom znaczne podwyżki cen. W ten sposób na rynku polskim będziemy mieli tylko znakomite wyroby.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: giaur500 »

Podwyżka cen stb będzie po tym jak umilknie ostatni nadajnik analogowy. Wtedy już wszyscy, którzy oglądali analog i mają stare telewizory będą musieli kupić stb - nie będzie wyboru. I będzie można podnieść ceny bo i tak każdy zapłaci.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: TomW »

Obecnie w chwili, gdy zaczynamy w Polsce przechodzić na telewizję cyfrową występuje według mnie kolejna pułapka na niczego nie spodziewającego się klienta. W sklepach pojawiają się anteny różnego rodzaju w kolorowych pudełkach z odpowiednią reklamą. Najczęściej są to małe, pokojowe. Nikt jednak nie zagwarantuje tego, że antena taka będzie dobra dla określonej lokalizacji. Ta jak wiadomo nie jest taka sama, nawet w jednym mieście. Klient nieświadom tego kupuje i słyszymy potem narzekania na zły odbiór i wtopione pieniądze. Nie każdy przecież przegląda np. to forum, a i tu w dziale o antenach, dobrać właściwą antenę jest czasami trudno. Sklep czasami chce tylko sprzedać nie martwiąc się o fachowe doradztwo. Problem będzie narastał, gdyż kolejne rejony naszego kraju przechodzić będą na odbiór cyfrowy. Jak z tej pułapki wyjść - oto jest pytanie. Czy tylko doradztwo w sklepie, czy jeszcze w inny sposób dotrzeć do potencjalnych klientów, by nie kupowali byle czego w ładnym opakowaniu?

Awatar użytkownika
m@rtops
Posty: 3048
Rejestracja: 16 stycznia 2012, o 19:05
Odbiornik: LG 47LA660S , Samsung LE32s71b+T65, LG M2094+wiwa hd90new
Instalacja antenowa: opticum AX 1000+ , 6m npt oraz Dipol 19/21-69 - obie bez wzm
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica - 15km

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: m@rtops »

rozwiązaniem było by zmuszenie administracji do dostosowania instalacji zbiorczych do NTC - bez względu czy jest tv kablowa czy nie :oops:
teraz większość rozwiązań jest oparta na instalacji nowej (prywatnej) anteny a przecież nie na tym ma to polegać aby z każdego mieszkania wyrastały nowe anteny :x
szary "kowalski" wychodzi z założenia że jeśli kupi nowy tv lub dekoder to wystarczy podpiąć go pod ten sam kabel który miał podpięty do tej pory - a tu d...a :oops:

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: TomW »

Popieram i podpisuję się obiema rękami pod takim rozwiązaniem. To byłoby piękne. Jednak życie swoje i nie bardzo wiem, jak można by to wprowadzić w życie w całym kraju. Zawsze interesy jakiejś wpływowej grupy będą ważniejsze od tego co dobre i ma sens. Niektórym urzędnikom pewnie już teraz trudno się z tym pogodzić, a lokatorzy pewnie będą o takie rozwiązanie walczyć (o ile już nie zaczęli).

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: Anduraki »

m@rtops pisze:rozwiązaniem było by zmuszenie administracji do dostosowania instalacji zbiorczych do NTC - bez względu czy jest tv kablowa czy nie :oops:
teraz większość rozwiązań jest oparta na instalacji nowej (prywatnej) anteny a przecież nie na tym ma to polegać aby z każdego mieszkania wyrastały nowe anteny :x
szary "kowalski" wychodzi z założenia że jeśli kupi nowy tv lub dekoder to wystarczy podpiąć go pod ten sam kabel który miał podpięty do tej pory - a tu d...a :oops:
Mój ojciec się upiera, że jak w czerwcu wyłączą analog to w UPC będą musieli dać Cyfrowo, bo nie będzie odbierać żadnego programu. Ja mu tłumacze, że kablówka a NTC to co innego, ale on uparcie postawił na swoim. Chciałem się z nim założyć, że nic się nie zmieni, chociaż sam mam nadzieję, że ten zakład bym przegrał.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: adac »

Z tego co wiadomo, kablówki są zobowiązane do umieszczenia bezpłatnych programów NTC na zasadzie must carry, czyli obowiązkowo umieścić w ofercie.

Jedna z sieci kablowych w mojej okolicy wybrnęła z tego po swojemu: umieściła programy NTC w swoim pakiecie i dodała im nawet gwiazdki z napisem nowość.
Cena pakietu: rodzinny Hd to 50 zł, tańszego u nich nie ma.
Nie ma też innego dilera telewizji na tym osiedlu.

Przełącz się na Bezpłatną Naziemną Telewizję Cyfrową.
Ostatnio zmieniony 8 stycznia 2013, o 08:34 przez adac, łącznie zmieniany 1 raz.

_chris_

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: _chris_ »

Anduraki pisze:Mój ojciec się upiera, że jak w czerwcu wyłączą analog to w UPC będą musieli dać Cyfrowo, bo nie będzie odbierać żadnego programu. Ja mu tłumacze, że kablówka a NTC to co innego, ale on uparcie postawił na swoim.
Dobrze mu tłumaczysz. Każda kablówka to niezależny podmiot gospodarczy. Muszą tylko mieć ogólnopolskie programy naziemne w swojej ofercie, ale nie ma powiedziane, w jakim przesyle, analogowym czy cyfrowym.

Część kablówek da w mixie analogu z DVB-C, część puści DVB-T, czyli tak, jaki kto będzie miał pomysł marketingowy.

http://pike.org.pl/
http://www.cyfryzacjabezobaw.pl/

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: Anduraki »

no a ogólnopolskie oznacza, te które są dostępne dla większości obywateli RP, czyli MUX1 i MUX2 obecnie, a co jest obecnie w najbardziej podstawowym pakiecie za przysłowiowe 8 zł w czynszu?: 2 kanały z mux1 4 kanały z mux2 i 2 kanały z mux3.
Wszystkie programy są natomiast dostępne w pakiecie za coś koło 100 zł miesięcznie + do tego jest 140 innych nikomu nie potrzebnych kanałów SD + HD.

Nie będę płacił 100 zł jeśli chcę oglądać TVP1 HD i TVP2 HD, bo to jest żałosne.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: TomW »

Nie martw się. Na pewno nie będziesz sam. Ja też nie zamierzam płacić za pakiet z którego interesuje mnie tylko kilka pozycji. Wiem z rozmów, że wielu myśli podobnie. To jest moim zdaniem kolejna pułapka. "Dostaniecie to co chcecie, ale tylko w pakiecie" (za odpowiednią cenę oczywiście).

_chris_

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: _chris_ »

@ Anduraki: Tak, ustawa określa konieczność posiadania przez operatora telekomunikacyjnego lub telewizję kablową w swojej ofercie programów must carry, ale kwestia w jakich pakietach będą one dostępne dla abonentów jest już w gestii każdego operatora.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: Anduraki »

czyli operator może sobie przyjąć, że te programy będą dostępne w najdroższym pakiecie

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: giaur500 »

Niestety, nie płaci się za programy "na sztuki" tylko za pakiety i to się nie zmieni. Ja bym zamówił sobie tylko 4: National Geographic HD, Discovery Science, Discovery HD Showcase i MTV Rocks. No, może jeszcze Planete+ HD. Ale niestety, dodatkowo dorzucą mi jeszcze 150 kanałów gówna i to wcale nie gratis.

Za to, co jest w dvb-t nie dałbym ani grosza. Jeśli jest ogólnodostępne to bardzo fajnie i miło - jak to sie mówi, "darowanemu koniowi..." itd.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: alex_777 »

za to co jest w DVB-T nie musisz płacić, bo to jest ZAMIAST tv analogowej (pomijam tu kwestie abonamentu dla TVP)


a co do kanałów "na sztuki", to pewno mogłyby się pojawić choćby od jutra, ale cena jednej "sztuki" pewno oscylowała gdzieś około 5 euro za SD i 10 za HD
:lol: :lol: :lol:

zresztą jak się kupuje towar hurtowo czy tam na wagę, to zawsze jest taniej niż jak na "sztuki"
:lol: :lol: :lol:

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Pułapki techniczne związane z odbiorem DVB-T

Post autor: TomW »

Maximum napisał w wątku o antenach: (cytat)

"Śledzę te boje kolegów o uzyskanie stabilnego odbioru i coraz bardziej jestem przekonany, że NTC w wydaniu polskim to porażka. Ma więcej wad niż nadawanie analogowe. Bardzo wrażliwa na wszelkiego rodzaju zakłócenia a i uzyskanie prawidłowego nasycenia terenu sygnałem graniczy z cudem. Sam to przerabiałem i wiem, że nie warto się męczyć".

Ja tylko mam nadzieję, że to wszystko przejściowe problemy polskiej cyfryzacji i odbiór będzie, bo musi być w końcu dobry dla wszystkich. Nie będzie przecież powrotu do analogu. U nas wszystko rodzi się w bólach - taka polska specyfika widać. Fakt, że na razie pułapek z odbiorem jest jeszcze wiele. Wystarczy wczytać się w posty o problemach na tym forum. Wielu obchodzi ten problem instalując SAT lub kablówkę, ale nie o to przecież tu chodzi.

Zablokowany