Full HD czy HD Ready

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: K63 »

Koneser pisze: ... przed decyzją długo orientowałem się w temacie co lepsze - okazało się że HD Ready może paradoksalnie lepiej odtwarzać obraz SD niż odbiornik Full HD.

Do odbioru obecnej oferty programowej TV DVB-T, sat, i internetu na telewizorze, w zupełności wystarcza, nawet z naddatkiem, HD Ready.

... najbardziej bliskie CRT są plazmy.
Na podstawie obserwacji zgadzam się w całej rozciągłości. Kiepskie HD lub SD na full HD "męczy" moje oko przy dużej przekątnej i małej odległości od ekranu. Wg mnie Full HD ma sens tylko przy Blu-Rayu, PlayStation itp. No ale, jak zwykle zdania są podzielone i dyskusja na ten temat przypomina dyskusję o wyższości Bożego Narodzenia nad Wielkanocą.

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: Koneser »

Anduraki pisze: To też tak jakby kupować najtańsze żarówki które przepalają się 10x szybciej niż ich 2krotnie droższe odpowiedniki.
Co do "oszczędnych" żarówek:
- kupiłem świetlówkę OSRAM DULUXSTAR "Made in Germany" (specjalnie takiej szukałem), z gwarancją na 5 lat, paragon zgubiłem. Żarówka świeciła... zgadnij - 20 minut, zaczęła migać i... klops. W d. 18 zł.
- świetlówkę Govena "Made in Poland" - świeciła 3 lata po góra 1 h, pewnego dnia zamilkła,
- świetlówki Pollux "Made in China" - świeciły 270 godzin - ich obudowy plastikowe rozłożyły się, zrobiły spięcie....
- świetlówka Apollo "Made in China" - w ogóle nie chciała świecić, na szczęście udało się wymienić.
- żarówka LED 10W "Made in China" - od nowości zaczęła piszczeć i bardzo grzać się - udało się wymienić. Nowa też się grzeje, ale nie piszczy. Nie wierzę coś w tą pobieraną moc 10W. Stopień nagrzania się (można się oparzyć) świadczy o poborze większej mocy niż 10 W, a gdzie moc na światło ?

Ponadto tempo wyświecania się tych wszystkich żarówek jest duże. One świecą idealnie jasno tylko przez pierwszych parę dni.

Piszę to po to aby nie być tak bardzo zafascynowanym wszelkimi nowinkami i nie wierzyć ślepo opiniom producentów.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: Anduraki »

mi chodziło o to, że cena telewizora HD Ready niewiele różni się od ceny Full HD.

To tak jakby kupić dysk 250 GB za 170 zł kiedy dyski 320 GB są za 175 zł(ceny sobie wymyśliłem, żeby nie było, ale obecnie jest podobnie 500 GB w porównaniu do 1 TB i 1 TB do 2TB)

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: Koneser »

Tylko, że z jakichś względów plazmy HD ready są droższe niż LCD/LED Full HD o tym samym ekranie i tak bajkowych kolorach, że aż mdłości biorą po 2 minutach.

ondrasz

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: ondrasz »

Plazmy to pomału robi się produkt niszowy.
Każdy kto oglądał film w full hd raczej wątpliwości miał nie będzie co kupić.

Natomiast to o czym mówicie to prędzej niewiedza na temat swoich potrzeb ze strony kupujących i niekompetencja sprzedawców.

Najpierw trzeba określić do czego tv będzie potrzebny, jakie są warunki odbioru, jaki sygnał podłączony a potem do tego dobierać tv. A zwykle to klient albo patrzy na gazetkę gdzie promocja jest albo idzie do sklepu a sprzedawca poleca to na czym na największą korzyść.

Porównania które robisz niespecjalnie miarodajne będą bo gdzie porównywałeś - w sklepie? Ustawiłeś najpierw wszystko w tv i wykorzystałeś ten sam materiał czy tylko był to rzut oka na stojace obok siebie tv (zwykle mające odpowiednio ustawione parametry obrazu tak aby klient zachwycił się i kupił odpowiedni tv) :) ?

Koneser
Posty: 140
Rejestracja: 4 maja 2010, o 21:17
Miejscowość: Cieszyńskie
Odbiornik: LG42P, Strong 8106, 8102+, Cabl.URZ8080
Instalacja antenowa: Yagi 19el. Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Skrzyczne/Kosztowy Ostrawa/Pradziad

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: Koneser »

@ondrasz
Wszystko co miałem do powiedzenia napisałem wcześniej. Nie chce mi się ponownie wyjaśniać ani udowadniać tego samego.

ondrasz

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: ondrasz »

cóż, przecież w sumie to nic nie napisałeś.
Co ma do rzeczy niedostępność sygnału full hd skoro i matryce full HD i HD ready MUSZĄ skalować każdy inny rodzaj sygnału aby go wyświetlić ?
To co jest ważniejsze? rodzaj matrycy czy zdolność danego odbiornika do odpowiedniego skalowania?

Dlatego przede wszystkim określenie warunków odbioru a do nich dobranie telewizora.
Plazmy zaczynają się od 42 cali.
Bez porządnego skalowania nie bardzo chce mi się uwierzyć w tekst o tym, że na ekranie 50-60 cali nie widać różnicy w rozdzielczości... co z kolei by oznaczało, że nie rozdzielczość matrycy a skalowanie i oprogramowanie telewizora ma podstawowe znaczenie...

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: Anduraki »

Ja przykładowo widzę ewidentną różnicę pomiędzy filmem HD i full HD oglądanym na TV 32'

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: giaur500 »

Osobiście nie miałbym nic przeciwko 3 kanałom HD na każdy mux czyli przykładowo:
-MUX 1 (tvp): TVP1 HD, TVP2 HD + trzeci kanał HD od tvp
-MUX2 (polsat): Polsat HD + 2 inne kanały HD od Polsatu
-MUX3: TVN HD, TVN7 HD + trzeci kanał w HD od TVN

TVP i TVN mają po 2 kanały w wersjach HD, które już teraz są w dvb-t. To by było naprawdę lepsze niż 25 kanałów z czego większość to śmieci jak TV6, Polo TV czy ATM Rozrywka. Szkoda że idzie sie u nas w ilość a nie w jakość.

A dla tych co chcieliby dodatkowo płacić za kanały hd zaproponowałbym inne rozwiązanie. Na platformach cyfrowych płatne kanały SD, a każdy kanał HD płatny jeszcze dodatkowo 5 razy tyle. W końcu jeśli chcecie ograniczenia dostępności hd to trzeba już z grubej rury walnąć a nie tak byle jak. Wtedy na pewno dałoby radę dać nawet i po 20 Mbps na jeden kanał hd.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: Anduraki »

TVN oficjalnie nie ma kanałów w HD w DVB-T, chyba, że wspominasz o emisji tymczasowej w Warszawie. Ale jak mawia klasyk: nie bój i tak ci odetną ;P

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Full HD czy HD Ready

Post autor: giaur500 »

Nie to miałem na myśli. Chodziło mi o to, że istnieją wersje HD kanałów należących do tvn, które są umieszczone w dvb-t.

Zablokowany