Kabel HDMI

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Kabel HDMI

Post autor: belliash »

Za duzo madrych ksiazek sie naczytales ;)

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kabel HDMI

Post autor: giaur500 »

qwerty pisze:Co będzie przy kiepskim przewodzie, gdy odbiornik otrzyma 0,9 V? Przecież jest to za dużo na 0 logiczne, a zbyt mało na 1 logiczne. Dlatego nawet jeżeli mamy cyfrowy sygnał to i tak musimy użyć dobrego przewodu (a nie spinaczy).
Bądźmy realistami. Przy kablu długości 1.5m powstanie tak wielkiego przekłamania jest praktycznie niemożliwe. Nawet spinacz przeniesie sygnał bez przekłamania, pod warunkiem że będzie dobrze podłączony (brak luzów we wtyku na przykład).

Co do twojego przykładu, to 0.9V powinno zostać potraktowane jako 0, bo przeważnie jest tak że stan wysoki zaczyna się powyżej pewnego progu, poniżej jest stan niski. I tyle.

No co rozumiesz przez "nośnik cyfrowy"? Bo nie wyjaśniłeś tego.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel HDMI

Post autor: Anduraki »

Wszystko zależy od kodowania, nie na darmo powstały mechanizmy pozwalające na uniknięcie takich sytuacji(przykładowo 4B5B), aczkolwiek może ona mieć miejsce w kablach o dużej długości dlatego należy używać wzmacniaczy, repeaterów lub innego rodzaju badziewia aby sygnał w kablu nie został wytłumiony.

4B5B

Jak się nie da z cyfry analogu? A dekodery z modulatorami - z jednej strony łapiesz cyfrę a z drugiej wywalasz na ustalony kanał analogowo. Kwantyzacji w to nie mieszaj ;] wiem o co Ci chodziło, z cyfry da się zrobić analog przy oczywistej utracie jakości. Ze "zkwadraciałej" falki urządzenie wyjścia odtwarza przecież niemal identyczną falkę co falka wejściowa - to samo może równie dobrze polecić po modulatorze na jakimśtam kanale do odbiornika analogowego.
http://matrix.jasna.tarnow.pl/~jahu/hw- ... grprob.htm

Sygnał analogowy to nic innego jak puszczenie przez medium fali taka jaka generujesz, cyfra rożni się tylko tym ze fala jaka generujesz jest pakowana(nie w sensie kompresji) i kodowana(nawet wielokrotnie) określonymi algorytmami, do tego dochodzą jeszcze sumy kontrolne itp, a następnie wysyłana - na chłopski rozum.

Do analogu nie trzeba żadnego dekodera który odtworzy pierwotną falę, w przypadku błędów będą błędne bloki w zależności od algorytmu bądź dekodera będą wyświetlane, naprawiane lub odrzucane. W odbiorniku analogowym błędów nie ma(odbiornik nie rozróżnia sygnału poprawnego od niepoprawnego - wyświetla to co dostaje od głowicy) więc to co zostanie odczytane zostanie wypuszczone przez urządzenie wyjścia czy to śnieżący obraz czy trzeszczące radio.
Ostatnio zmieniony 28 października 2012, o 19:24 przez Anduraki, łącznie zmieniany 1 raz.

quartz

Re: Kabel HDMI

Post autor: quartz »

Anduraki pisze:
Widziałeś cyfrową miedź albo cyfrowe wtyczki HDMI? Pozostawiam Ci to do przemyślenia. Co Ty z tym aluminium wyskoczyłeś? Co to ma do rzeczy? Gdzie ja narzekam?
Po pierwsze pokaż mi definicję nośnika cyfrowego lub nośnika analogowego. Dalej tokiem twojego rozumowania skoro nie ma cyfrowej miedzi to jest analogowa miedź - lol - nie ma czegoś takiego jak określenie surowca z którego wykonany jest nośnik jako cyfrowe albo analogowe. Są tylko mniej lub bardziej podatne na zakłócenia - światłowody gdyby nie izolacja to byłyby równie podatne na zakłócenia co miedź czy aluminium.

A na pytanie gdzie narzekasz - to chyba wszędzie, albo masz specyfikę takiego konstruowania postów. W temacie z cabletech także to widać.
Kolego, po pierwsze to twoje wycieczki personalne pod moim adresem nie są tematyką tego forum. Szkoda, że nie rozumiesz o czym piszę. Ja na nic nie narzekam, tylko piszę o swoich spostrzeżeniach. Po drugie - z takimi argumentami to do gimnazjum. Tak po trzecie i ostatnie już, gdzie ja pisałem o zakłóceniach? Jak coś się samo rozłazi w środku, w żyłach czy w samych wtyczkach to jest dobrze? Bo izolacja gruba jak do kabli rozruchowych?
Nie zamierzam z Tobą dyskutować na takim poziomie. Napisałeś bzdurę o "nośniku cyfrowym" i jeszcze brniesz dalej? Filozofujesz tu jak jak inżynier co nie obronił pracy. Tyle z mojej strony i EOT.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel HDMI

Post autor: Anduraki »

Po pierwsze to nie ja wymyśliłem z "nośnikiem analogowym" tylko qwerty http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=145384#p145384

Nie uprawiam, żadnych wycieczek pod twoim adresem tylko stwierdzam jak odbieram Twoje wypowiedzi - patrz
Bo jaki jest sens robienia powiedzmy kabla 1,5 metra z przewodzików co dosłownie same pękają pod ciężarem kabla żeby "złocić" końcówki. (...)Miedź w żyłach tak cienka, że może się rozerwać od byle kichnięcia. Gdyby nie cudowne zalanie tworzywem.
ja podkreśliłem, że miedź jest w tej osłonie z izolacji właśnie po to, żeby nie pękała, ciężko by było sobie wyobrazić grubość kabla z 20 kabelkami każdy po 1 mm grubości z własną izolacją wewnątrz - no wybacz trochę ten argument z cienkością nie trafiony dlatego potraktowałem Twojego posta niepoważnie

a w Tym poście http://forum.emitel.pl/viewtopic.php?p=145381#p145381 odniosłem się pod cytatem do postu qwerty, a Ty chyba zrozumiałeś jakbym pisał do Ciebie i zaraz pod tym odpisałeś o "wtyczkach cyfrowych" i muszę przyznać trochę mnie poniosło, ale masz tą swoją specyfikę pisania postów bez obrazy.

Co do zakłóceń to pisałem do innej osoby, znowu odczytałeś jakby to było do Ciebie.
Nie bierz tego do siebie, nie zamierzam kontratakować po Twoim ostrym poście.
Pozdro

belliash
Posty: 668
Rejestracja: 19 lipca 2011, o 20:02
Odbiornik: Maximum T-102 / Mediatech MT4168
Instalacja antenowa: Televes DAT45 HD Black
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Sniezne Kotly

Re: Kabel HDMI

Post autor: belliash »

Skad wiesz ze kazdy przewod ma osobna izolacje? Moze miedz jest lakierowana tak by nie dochodzilo do zwierania?

edit/ Polskie litery !!!

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel HDMI

Post autor: Anduraki »

Tak zakładałem opierając się na przykładzie ze skrętki. Nie rozbierałem nigdy kabla HDMI więc przyznam się bez bicia, że nie wiem jak w środku to wygląda ;]

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Kabel HDMI

Post autor: qwerty »

Anduraki pisze: http://matrix.jasna.tarnow.pl/~jahu/hw- ... grprob.htm

Sygnał analogowy to nic innego jak puszczenie przez medium fali taka jaka generujesz, cyfra rożni się tylko tym ze fala jaka generujesz jest pakowana(nie w sensie kompresji) i kodowana(nawet wielokrotnie) określonymi algorytmami, do tego dochodzą jeszcze sumy kontrolne itp, a następnie wysyłana - na chłopski rozum.
Jak widzisz część danych jest tracona. Nie zależnie od próbkowania zawsze jakaś informacja jest tracona (im większe próbkowanie tym mniejsza strata danych). Jednak to co się straciło nie da się odtworzyć - użyj pierwszej lepszej mp3 i ustaw próbkowanie na 22,5 kHz. Już wtedy słychać różnice. Przy 16 kHz już głos jest przytłumiony - przy 8 kHz jak przez telefon.
Nie spotkałem się jeszcze z cyfrowym nośniku/medium. Ba - nawet dyski twarde i płyty są analogowe. Dysk twardy działa na takiej samej zasadzie jak taśma magnetofonowa, a płytę można porównać do gramofonowej. Tak samo fala radiowa - jest analogowa, ale nadawany jest cyfrowy sygnał.

quartz

Re: Kabel HDMI

Post autor: quartz »

Anduraki pisze:Tak zakładałem opierając się na przykładzie ze skrętki. Nie rozbierałem nigdy kabla HDMI więc przyznam się bez bicia, że nie wiem jak w środku to wygląda ;]
Skoro nie wiesz to nie pisz tu elaboratów o swojej niewiedzy. No i do rzeczy, co chciałeś komuś przekazać w temacie przewodów HDMI? Prócz pseudo naukowych wywodów ze śmiesznymi tezami, które tu nikomu nie są potrzebne. Ja to nawet nie wiem, nie rozumiem przeciw komu ty się buntujesz, co chcesz obalić czy stwierdzić jako absolut.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel HDMI

Post autor: Anduraki »

no więc chciałem być miły ale:
Skoro nie wiesz to nie pisz tu elaboratów o swojej niewiedzy.
Zauważ, że naukowcy przed przeprowadzeniem dowodu też nie wiedzą i tworzą założenia.
No i do rzeczy, co chciałeś komuś przekazać w temacie przewodów HDMI? Prócz pseudo naukowych wywodów ze śmiesznymi tezami, które tu nikomu nie są potrzebne.
Puste słowa, argumentów brak - czyli nic innego jak rozpaczliwy atak wymierzony w osobę, a nie w to co napisała.

Przeanalizujmy jeszcze kilka postów pana quartz:
Miedź w żyłach tak cienka, że może się rozerwać od byle kichnięcia.
nie wiem jak wy, ale ten argument jak kulą w płot - od tego jest izolacja, żeby miedzianym żyłkom nic się nie stało.
standard HDMI istnieje już kilkanaście lat i jakoś gdyby z pękającymi drucikami w środku były jakieś problemy to by zmienili technologię w jakiej są wytwarzane. Twoje uwagi o cienkiej miedzi są śmieszne, bo krytykujesz konstrukcję za niuans technologiczny, który się sprawdza - dlatego napisałem, że uznałem Twój post za niepoważny.
Widziałeś cyfrową miedź albo cyfrowe wtyczki HDMI? Pozostawiam Ci to do przemyślenia.
quartz czy ty jesteś qwerty? bo odpowiedziałeś na to co pisałem do qwerty i to zdarzyło ci się jeszcze parę razy(o czym napisałem wyżej) - proponuję iść do okulisty, albo czytać dokładnie temat a nie pobieżnie.
Ciekawe pytanie. Co ma być na tym pasku? Kuźwa, za góra 150 złotych kupujecie a wymagacie cholera wie czego. Ludzie, odrobinę własnego rozumu. Zawsze możesz zapłacić kablówce za paski różnego rodzaju.
agresja, agresja, agresja,
Nawet mi nie przyszło do głowy, żeby sobie wciskać INFO podczas odtwarzania filmów. Bo po co i na co to komu?(...) Potrzebny jak psu buda, gdyby chciał żyć na wolności.
Prócz pseudo naukowych wywodów ze śmiesznymi tezami, które tu nikomu nie są potrzebne.
jak coś Tobie jest nie potrzebne to według Ciebie nikomu jest to niepotrzebne.

I na koniec pozostawiam moderatorowi ocenę, kto powinien ponieść karę za to co tu się dzieje: ja - bo krytykowałem poglądy, które nijak się mają do rzeczywistości,
ty - bo zamiast krytykować poglądy pojechałeś po osobie, bo niestety prawda jest taka, że jak pisałem do kogoś to Ty się oburzałeś jakbym pisał do Ciebie, na jakąkolwiek próbę obalenia twoich "argumentów" oburzasz się, uciekasz od dyskusji, a po załagodzeniu z mojej strony atakujesz "jak ten kundelek, którego jak przestanie się gonić już biegnie do nogi z zębami".
Mi już wszystko jedno, wszystko zależy od moderatora, który za mną nie przepada.

Jak widzisz można na tym forum kultularnie i merytorycznie dyskutować z innymi użytkownikami - patrz: qwerty, mutango, ...

a prawie wracając do tematu qwerty nie wiem skąd wziąłeś pojęcie nośnik cyfrowy, bym Cię prosił o jakiegoś linka, bo ja znalazłem tylko coś o przenoszeniu nagrań z VHS na DVD http://vhsnadvd.pl/faq/dlaczego,warto,p ... yfrowy.php

ogólnie to nie temat na to forum

swoja drogą wracając do tematyki forum, chciałem się was zapytać czy widzieliście jakikolwiek tuner który obsługuje HDMI-CEC - czytaj kontrola urządzeniem za pomocą pilota od TV

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kabel HDMI

Post autor: giaur500 »

qwerty pisze: Nie spotkałem się jeszcze z cyfrowym nośniku/medium. Ba - nawet dyski twarde i płyty są analogowe. Dysk twardy działa na takiej samej zasadzie jak taśma magnetofonowa, a płytę można porównać do gramofonowej. Tak samo fala radiowa - jest analogowa, ale nadawany jest cyfrowy sygnał.
Skoro (wg twojej definicji) nie istnieją nośniki cyfrowe, to jaki jest sens podziału na analogowe (wszystkie) i cyfrowe (nie istniejące)? A jaki musiałby być ten hipotetyczny nośnik aby pasował do twojej definicji nośnika cyfrowego? Bo ciągle nie rozumiem o czym mowa,.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel HDMI

Post autor: Anduraki »

No właśnie, mi się też wydaje, że nie można wydzielić nośniki na analogowe lub cyfrowe. Ten podział wydaje się być trochę "na siłę".
W Internecie się przyjął termin nośnik cyfrowy w aspekcie archiwizacji materiałów zapisanych na taśmach VHS, poza tym nie słyszałem innej wersji tego pojęcia, ale qwerty jeśli gdzieś jest to podaj nam jakieś linki do literatury, bo jesteśmy ciekawi.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Kabel HDMI

Post autor: JaroslawMroczkowski »

czas zakończyć rozważania teoretyczne i wrócić do tematu wątku :evil:

markel
Posty: 17
Rejestracja: 21 października 2012, o 21:48
Odbiornik: LCD 42LG3000
LG LED 37LS5600
Samsung LED UE40EH5000

Zagadnienia Techniczne

Post autor: markel »

W sumie to ten kabel hama w tym sklepie gdzie o tym istotnym fakcie, który porusza ten temat, poinformował mnie uczciwie sprzedawca, kosztował tam 59zł, ja go kupiłem w Tesco za 25zł

Obrazek

a w sumie i tak przepłaciłem, bo te jeszcze tańsze w efekcie nawet solidniej wyglądały - patrzę pod kątem końcówek i przełamywania się żył kabla w przyszłości. W sumie równie dobrze można kupić i taki za 10zł. Przyznam, że jakby mi nikt nie powiedział to bym kupił taki za 80zł pewnie, to jest po prostu żerowanie na nieświadomości klienta.
Ostatnio zmieniony 1 grudnia 2012, o 13:44 przez markel, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Kabel HDMI

Post autor: Anduraki »

Ja przedwczoraj byłem w media i ... za 1 metr kabla z pozłacanymi końcówkami 1,4 kazali sobie płacić 200 zł ..., mam gembirda 7,5 m z pozłacanymi za 20pare zł

cardcaptorsakura

Re: Kabel HDMI

Post autor: cardcaptorsakura »

Również uważam, że drogie kable HDMI o podwyższonej jakości to tylko zabieg marketingowy. Podobnie myślę o kablach antenowych, o których rozmawiany jednak w innym temacie niniejszego forum.

Maniek99
Posty: 619
Rejestracja: 15 października 2010, o 18:14
Miejscowość: ---
Odbiornik: WIWA Mini/Maxx

Re: Kabel HDMI

Post autor: Maniek99 »

@cardcaptorsakura
Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem.
W przypadku HDMI żyły są cienkie, kable z reguły krótkie i nie bardzo jest tam na czym oszczędzać.

Co innego w kablach antenowych, tam na materiałach jest już spore pole do nadużyć (skład materiałów, gęstość oplotu, wykonanie).
Podobnie w kablach telekomunikacyjnych.

Miałem taki przypadek, że klient kupił 50m kabla FTP noname na allegro za ~50zł i nijak nie chciało to działać. Okazało się że żyła ma ponad 3x większą rezystancję niż mówi norma. Czyli na 100% nie była to miedź, nawet trudno było to obcinarką przeciąć.

cardcaptorsakura

Re: Kabel HDMI

Post autor: cardcaptorsakura »

Przewód połączeniowy nigdy nie może być za długi.

KoRaB

Re: Kabel HDMI

Post autor: KoRaB »

W zeszłym roku otrzymywałem zaprenumerowany miesięcznik "Audio Video", w którym przeprowadzane są m.in. testy sprzętu RTV oraz akcesoriów. Były też oczywiście testy i oceny przewodów HDMI. Wyniki testów były takie, że czy to kabel znanego producenta czy też nie, nie ma to znaczenia jeśli chodzi o jakość przekazu. Natomiast istotna jest długość przewodu. Stwierdzono, że jakość połączenia spadała, jeśli długość przewodu była większa aniżeli 10 metrów. W związku z tym, konkluzja jest taka: czy to kabel za 20 złotych czy za 200 zł jakość jest taka sama. W przeciętnych warunkach domowych, długość kabla nie przekracza nawet 5 metrów, stąd nie ma obawy aby była jakaś strata na jakości.

cardcaptorsakura

Re: Kabel HDMI

Post autor: cardcaptorsakura »

Słyszałem też, że jeśli przewód HDMi ma długość większą niż 20m, to obraz na ekranie będzie śnieżyć.

Zablokowany