Modulator DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
WRaq
Posty: 33
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: LE46C650, UE40D5000,N Multiroom, TNK HD, WinFast DTV1800H
Instalacja antenowa: Antena telewizyjna UHF ATX-91, Telmor WSA-833
Nadajnik - obiekt nadawczy: Zielona Góra - Jemiołów

Modulator DVB-T

Post autor: WRaq »

Witam serdecznie

Znalazłem w Internecie modulator DVB-T http://www.teamcast.com/en/maj-e/c2a2i7 ... ulator.htm
Pytanie 1: czy ten modulator jest do kupienia w polsce ?
Pytanie 2: czy istnieje możliwość podłączenia do niego jakiegoś sygnału z PC, DVD, SAT itp i puszczenia go bezpośrenio w kabel antenowy by rozesłać go po swojej wewnętrznej kablówce domowej?
Pytanie 3: gdzie i jak ustala się psamo na którym nadawany będzie kanał.

Może ktoś zna jakieś inne podabne urządzenia, które są dostępne w Polsce?

P.S.
Aktualnie korzystam z modulatorów analogowych, ale przełączanie się TV pomiędzy systemami analogowym i cyfromym strasznie długo trwa. A przy okazji potestował bym sobie nową technlogie.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Modulator DVB-T

Post autor: JarekM »

W kraju kupić może być trudno, ale jak ich znam chętnie wyślą. Obawiam się jednak, że cena małego samochodu może być lekko zniechęcająca ;)
To typowy modulator DVB. Wszystkie parametry są programowalne. Wejścia (DVB ASI) i wyjścia są dokładnie opisane choćby w broszurze na stronie producenta. Proponuję poczytać, a następnie poszukać innego produktu do domowych eksperymentów. Ten przyda się raczej w specjalizowanym labie.

kroczek12
Posty: 252
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Odbiornik: Ferguson T650i, Sony KDL-50W829B, Avermedia H339
Instalacja antenowa: Televes DAT 75 i ATX 107
Nadajnik - obiekt nadawczy: TON Gorlice/Maślana Góra, Bardejov

Re: Modulator DVB-T

Post autor: kroczek12 »

Powracam do tematu. Czy pojawiły się już na naszym rynku jakieś modulatory dvb-t, jakieś proste modele do zastosowań domowych. Znalazłem taki oto model ale on jest zbyt zaawansowany, przydałby się na tyle prosty jak dzisiejsze do analogu.

JarekM
Posty: 254
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Modulator DVB-T

Post autor: JarekM »

Tak prosto i tanio jak w analogu to raczej nie będzie, przynajmniej na razie. DVB-T to dość zaawansowany system, kilka tysięcy nośnych, skomplikowane kodowanie sygnału, itp. Do tego dochodzi sporo opłat patentowych podbijających ceny produktów. Zapotrzebowanie na "domowe modulatory DVB-T" jest na tyle niewielkie, że nie słyszałem o produktach konsumenckich w tym obszarze.
Najprostsze urządzenie jakie miałem w rękach to coś takiego: http://www.advanceddigital.ca/products/ ... 800usb.php , ale i to kosztuje worek pieniędzy.

Jednocześnie przypominam, że emisja jakichkolwiek sygnałów w paśmie TV bez pozwolenia radiowego jest karalna! Częściowo dopuszczone jest stosowanie urządzeń niewielkiej mocy, np. mikrofonów bezprzewodowych. Po szczegóły odsyłam do odpowiednich rozporządzeń.

Pojawienie się urządzeń wykorzystujące pasmo telewizyjne np. do bezprzewodowego przesyłania sygnału telewizyjnego (różnego rodzaju extendery dostępne obecnie nawet w supermarketach) stwarzać może poważne problemy z odbiorem DVB-T. Jeśli jeszcze pojawią się "domowe modulatory" i podobne eksperymenty, to zanim zaczniemy narzekać na zakłócenia i słaby zasięg sygnału DVB-T trzeba się będzie przebiec po sąsiadach i wyłączyć wszystkie "zabawki" i nowinki techniczne nadające w pasmach chronionych.

Awatar użytkownika
uggp
Posty: 259
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 19:55
Odbiornik: Samsung UE32D6100, Samsung XL2270HD
Instalacja antenowa: Bi-Quad x2
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Modulator DVB-T

Post autor: uggp »

Bardzo ciekawy temat, panowie poruszyli. Interesuje mnie hobbistycznie co się dzieje z sygnałem od momentu jak mam już zmuxowany sygnał (taki plik TS).
Wiadomo, że do typowo domowych warunków to modulator DVB-T się nie przyda. Do cyfrowego obrazu mamy HDMI, różne kamerki do monitoringu mają już wifi itd. Ale...
Mamy jakiś pensjonat, albo hotel. W budynku powiedzmy 20 telewizorów. O ile wygodniej i o lepszej jakości było by DVB-T. Zwykły kabel antenowy i cyfrowa jakość.
Tak się zastanawiam, ile mogło by kosztować urządzenie, które nie dekoduje/koduje sygnału tylko demultipleksuje sygnał SAT z jakiegoś transpondera i "ładuje" to w DVB-T. Albo cały transponder jak leci...

kroczek12
Posty: 252
Rejestracja: 8 stycznia 2009, o 20:12
Odbiornik: Ferguson T650i, Sony KDL-50W829B, Avermedia H339
Instalacja antenowa: Televes DAT 75 i ATX 107
Nadajnik - obiekt nadawczy: TON Gorlice/Maślana Góra, Bardejov

Re: Modulator DVB-T

Post autor: kroczek12 »

Na myśl przyszedł mi taki modulator aby w prosty sposób wprowadzić np. analogowy Polsat do listy kanałów do tunera dekodera Philips PVR Cyfry+ który to ma wbudowany tuner dvb-t, ja myślę, że rzesza posiadaczy tego tunera (a także podobnych) byłaby zadowolona z takiego rozwiązania. Z własnego doświadczenia wiem, że niewygodne jest przechodzenie z kanałów z analogu do kanałów z dekodera platformy. Jestem w o tyle niewygodnej sytuacji gdyż odbieram jedynie Suchą Górę a tam wszystko co jest nadawane mam ze w pakiecie mojej cyfry. Fajnie byłoby również inny sygnał wprowadzić - może jakiś monitoring...

W wykorzystaniu modulatora czy to takiego o jakim mówimy czy analogowego nie ma mowy o jakiejkolwiek emisji a więc o łamaniu prawa – takie urządzenie przecież nie do tego służy! Myślę też, że nie ma co się obawiać, że takie urządzenie zakłócałoby odbiór naziemny czy to sąsiadom czy komukolwiek ponieważ modulator zamienia jedynie sygnał audio/video przesyłany osobno w sygnał w koncentryku na określonym kanale i takich urządzeń jest sporo na rynku choćby są wbudowane w dekoderach satelitarnych, dawnych magnetowidach VHS, odtwarzaczach DVD itd. Myślę, że dzisiaj na zakłócenia odbioru sygnału wpływają prędzej urządzenia o jakich Pan Jarek wspomniał a więc powszechnie stosowane mikrofony bezprzewodowe, sendery ponieważ one emitują… Osobiście czekam na pojawienie się takiego modulatora, a jeśli miałby on możliwość programowego stworzenia muxu a więc paczki kanałów w jednej częstotliwości to byłoby super.

znawca_tematu
Posty: 12
Rejestracja: 6 listopada 2009, o 20:07

Re: Modulator DVB-T

Post autor: znawca_tematu »

Mam w domu modulator DVB-T pracujący w pasmie od 200 do 860MHz. Podpinasz s-video lub composite i fonię i wylatuje zmodulowany strumień. Skałada się z kodera MPEG2 i modulatora.Pasmo od 1 do 8MHz, szybkość od 1 do 20Mb, fonia do 320kb, modulacje QPSK, 16QAM, 32QAM. konfigurowany po RSie. Ogólnie leży i się kurzy. Koduje tylko jeden program ale istnieje możliwość podpięcia MUXa tak aby można do modulatora podłączyć kilka koderów. Jakby ktoś chciał to chętnie się pozbędę

Awatar użytkownika
pjotrekm
Posty: 19
Rejestracja: 15 marca 2010, o 09:22
Odbiornik: Synaps THD-2800s,Technisat CableStar Combo,DiGYBOXX T4, inne
Instalacja antenowa: Antena logarytmiczno-periodyczna Fracarro LPV345F (choinka)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża, Żórawina, Trutnov

Re: Modulator DVB-T

Post autor: pjotrekm »

Witam.

Obecnie w cyfrowych sieciach kablowych stosuje się dwa rodzaje transmisji sygnału - wykorzystujące modulację QAM (DVB-C) oraz COFDM (DVB-T). Oba te sposoby nadawania sygnału w kablu mają swoje wady i zalety. I dlatego sa stosowane naprzemiennie w zalezności od potrzeb. Inaczej się to ma w rozwiązaniach np. dla hoteli czy pensjonatów. Strumień - sygnał satelitarny z transpodera można zdemodulować z QPSK na COFDM i wpuścić w sieć antenową czyli stworzyć coś na podobieństwo MUX'a. W przypadku modulacji COFDM niestety mamy ograniczone pasmo, stąd średnio można transmodulować ok. 5-6 programów z transpondera (miłośnicy arabskich kanałów satelitarnych bedą w kłopocie, bo takie kanały sa nadawane nawet po kilkadziesiąt z jednego transpodera :D. Wtedy pozostaje tylko DVB-C i QAM256). Takie stacje czołowe robi GSS Grundig Sat Systems np. HDM 660 T. http://telewizjadlahoteli.pl/systemy_an ... _line.html
Porównując cenowo to transmija w kablu przy użyciu DVB-T wychodzi zdecydowanie drożej.

Do modulatora DVB-T o którym tutaj koledzy wspominaja, nie ma możliwości podłączenia sygnału analogowego. Żeby takowy podpiąć, należałoby go wcześniej "zripować" do formatu TS czyli cyfrowego Transport Stream, a następnie za pomocą interfejsu ASI lub SPI przesłać ten strumień do modulatora. A z modulatora już w sieć.

W domowych warunkach to rozwiązanie polecam tylko dla tych którzy cierpią na chroniczny nadmiar gotówki.

pozdrawiam

pjotrek

Ptaku
Posty: 3
Rejestracja: 13 stycznia 2011, o 21:08

Re: Modulator DVB-T

Post autor: Ptaku »

Witam,

Dla (nadal) zainteresowanych tematem - do przemiany DVB-S(2) na DVB-T można zastosować małą stację czołową. Np. taką: http://www.media-system.com.pl/transmod.html

azsw

Re: Modulator DVB-T

Post autor: azsw »

Jest jeszcze Televes, Firma z ponad 50 letnim stazem,ma ciekawe rozwiazania.moduladory,konwertery.Ma juz w polsce od 2 o 3 lat przedstawiciela . http://www.televes.com/inting/producto/ ... P&gama=495 , http://www.televes.com/inting/producto/ ... P&gama=497. Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
genek75
Posty: 10
Rejestracja: 14 września 2011, o 08:46
Instalacja antenowa: Antena FLASHD i SAT zamontowane ma maszcie przy kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Modulator DVB-T

Post autor: genek75 »

Polecam modulator DVB-T. Niezależny z dwoma lub czteroma wejściami wideo i audio.
http://www.abovio.vector.com.pl/mac-201 ... -do-cofdm/

I cena nie odstrasza.

Awatar użytkownika
Jarosław Bałuka
Posty: 2888
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Samsung UE40HU6900
Instalacja antenowa: Ant. siatkowa bez wzmacniacza
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków / Chorągwica

Re: Modulator DVB-T

Post autor: Jarosław Bałuka »

To nie na temat. Przytoczony modulator dedykowany jest do kompresji źródeł analogowych A/V do MPEG-2 i wymodulowaniu w OFDM do np. sieci kablowej.

Awatar użytkownika
genek75
Posty: 10
Rejestracja: 14 września 2011, o 08:46
Instalacja antenowa: Antena FLASHD i SAT zamontowane ma maszcie przy kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Modulator DVB-T

Post autor: genek75 »

Lub emisji w eter za pomocą nadajników DVB-T:

http://www.abovio.vector.com.pl/nadajni ... fdm-dvb-t/

KrzysiekK
Posty: 1
Rejestracja: 25 września 2012, o 14:05

Re: Modulator DVB-T

Post autor: KrzysiekK »

Ja też mam Mac Home i mogę go polecić - http://www.abovio.vector.com.pl/mac-hom ... tor-dvb-t/

Awatar użytkownika
genek75
Posty: 10
Rejestracja: 14 września 2011, o 08:46
Instalacja antenowa: Antena FLASHD i SAT zamontowane ma maszcie przy kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: Modulator DVB-T

Post autor: genek75 »

Pojawiła się nowa funkcjonalność w modulatorze MAC HOME.
A mianowicie ma możliwość odtwarzania zdjęć i filmów z pamięci USB. (oczywiście w pętli)

Idealne na jakiś kanał reklamowy lub informacyjny:

http://www.dvbt.pl/kana-reklamowy-hotel ... reklamowy/

Odpowiedz