Zewnętrzny dekoder dźwięku 5.1

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Zewnętrzny dekoder dźwięku 5.1

Post autor: piotrek93 »

Posiadam obecnie ten telewizor/monitor: Samsung P2470HD i głośniki logitech x-540 rozważam zakup takiego decodera 5.1: http://www.ebay.pl/itm/BK-51A-Digital-A ... 779wt_1397

Chcę podpiąć to w ten sposób: Samsung--------kabel optyczny (tonsil)-----> dekoder 5.1-------Standardowy kabel 3x Chinch(5.1)------>logitech x-540

Moje pytanie jest następujące czy uda mi się zdekodować dolby digital plus(E-AC3) na TVP 1 HD na TVP 2 HD oraz na polsacie? Z innymi programami da sobie radę bo to zwykłe(AC-3)albo MPEG a dekoder obsługuje Dolby Digital, Dolby Pro Logic, DTS, PCM. Wszytko zależy od tego czy mój Samsung dekodując E-AC3 wysyła na wyjście Optyczne Tonsil AC-3 czy E-AC3. Sam trochę interesuję się technologią dźwięku przestrzennego więc bardzo prosiłbym o to aby głos zabrał ktoś kto się na tym zna a nie ktoś komu się coś wydaje albo nie ma pojęcia o tym co pisze ;)

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Dekoder dźwięku 5.1

Post autor: aron_m »

Szanowny kolego

Na początku małe sprostowanie Twojej wiedzy (oczywiście nie chodzi mi tutaj żeby Cię obrazić)

Kabel optyczny i gniazda do których go podpinamy, to międzynarodowy standard o nazwie TOSLINK, a nie TONSIL jak napisałeś. Tonsil to nasza wspaniała firma z Wrześni produkująca jedne z lepszych zestawów głośnikowych (lub inaczej kolumn)

A teraz rozwiązanie Twojego problemu. Wszystko wskazuje na to iż to urządzenie, które zaproponowałeś będzie spełniać Twoje potrzeby.
Firma Dolby Laboartories (podobnie jak DTS) opracowując i tworząc standardy dźwięku wielokanałowego ustaliła, iż jeśli ktoś ma starszy amplituner lub urządzenie nie obsługujące najnowszych formatów, wcale nie jest skazany na niepowodzenie.

Jeśli mamy sygnał w transmisji np. DOLBY DIGITAL PLUS 5.1 kanałów (lub 7.1) to ktoś, kto nie ma amplitunera z gniazdem HDMI, może podłączyć telewizor za pomocą kabla OPTYCZNEGO i gniazd TOSLINK. Wtedy sygnał DOLBY DIGITAL PLUS 5.1 zamieniany jest w TV na DOLBY DIGITAL 5.1 i tak dekodowany w amplitunerze (jeśli mamy dźwięk 7.1 w DOLBY DIGITAL PLUS to też jest zamieniany na DOLBY DIGITAL 5.1)

Jest jeszcze 2-gi przypadek: nie posiadasz amplitunera, lub urządzenia dekodującego (jak to które podałeś) które nie posiada w ogóle dekodera DOLBY DIGITAL 5.1
Wtedy trzeba ustawić w opcjach TV by wypuszczał na gnieździe OPTYCZNYM nie sygnał BITSTREAM (czyli dane DOLBY DIGITAL) lecz sygnał LPCM, który odbierze każdy stary amplituner lub urządzenie, które ma taką możliwość

Dla ciekawostki podam, że o wiele trudniej jest uzyskać super dźwięk z najnowszych dekoderów: DOLBY DIGITAL PLUS 7.1 kanałów, DOLBY TRUE HD (5.1 lub 7.1) oraz DTS HD MASTER AUDIO lub HIGH RESOLUTION AUDIO nie posiadając amplitunera lub urządzenia z gniazdami HDMI i dekoderami. Owszem starszy sprzęt pozamienia wszystko na stary DOLBY DIGITAL lub DTS a w najgorszym przypadku na LPCM; ale straty na jakości będą olbrzymie. Bo właśnie o jakość dźwięku chodzi w najnowszych dekoderach.
Stary DOLBY DIGITAL i DTS zaliczane są do STRATNYCH dźwiękowo formatów. Są skompresowane w stosunku do oryginalnego zapisu o 1/4 lub czasami nawet o połowę. To odbija się na jakości dźwięku. To tak jakbyś miał oryginalną płytę AUDIO CD z muzyką i tą samą muzykę w najgorszym pliku MP3 lub innym, z bardzo niskimi parametrami (mało miejsca zajmuje na dysku, ale brzmi fatalnie poprzez kompresję i inne zabiegi niszczące jakość). Płyta CD powiedzmy 75 min muzyki to około 700, 760 MB, a pliki zapisane z całej płyty w MP3 lub WMA zajmują 50, 80 MB. Różnicę słychać natychmiast.

Jeślibyś chciał dowiedzieć się czegoś więcej pisz na PW
Tematami sprzętu AUDIO i VIDEO zajmuję się od 14, 15 lat
Nie jestem jeszcze ekspertem, ale zaginam 2 pytaniami laików, którzy próbują zrobić z siebie speców od Audio/ Video

piotrek93
Posty: 307
Rejestracja: 4 marca 2011, o 15:51
Miejscowość: Katowice

Re: Zewnętrzny dekoder dźwięku 5.1

Post autor: piotrek93 »

Dzięki serdeczne kolego za więdze i profesjonalizm oczywiście doskonale wiem że ten kabel nazywa się Toslink myślałem nad czymś innym a pisałem o czymś innym sorry xD Jestem ogólnie bardzo zadowolony z jakości dźwięku i z brzmienia moich głośników podczas filmów z blu ray, mkv, DVD, gier i muzyki w flac ewentulanie mp3 320Kbps uważam, że przy tej cenie(300zł za logitech x-540 ciężko znaleźć coś lepszego. Obecnie są podłączone bezpośrednio do kompa czy jeśli je podłącze przez ten dekoder to dużo stracę na jakości? I druga kwestia czy jeśli podłącze przez HDMI do mojego Samsunga dekoder satelitarny Ferguson Ariva 200 albo tego laptopa http://www.proline.pl/?p=IBM+59-351939. Jeżeli żródło plik muzyczny albo video będzie zakodowane w 5.1 to tuner albo laptop prześle 5.1 kablem HDMI a potem z HDMI w samsungu kablem optycznym do dekodera 5.1 pójdzie dźwięk 5.1 czy tylko Stereo?

aron_m
Posty: 109
Rejestracja: 22 lipca 2011, o 15:08
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Sony HX 850
Instalacja antenowa: Telkom Telmor Digit, balkon 3 piętro budynku, bez widoczności z nadajnikami
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wrocław/Ślęża, Żórawina

Re: Zewnętrzny dekoder dźwięku 5.1

Post autor: aron_m »

Cześć

A więc tak:

W przypadku jeśli mamy wzmaciacz STEREO lub AMPLITUNER wielokanałowy działają proste zasady fizyki: im dłuższy kabel łączący wyżej wymienione urządzenia tym większy opór i spada moc (również mogą się pojawić zniekształcenia) Dlatego stosuje się przewody o bardzo grubym przekroju, jeśli chcemy coś daleko podłączyć (by osłabić te zjawiska)

Tak samo zasady te odnoszą się do kabli RCA (popularne CHINCH'e) Jednakże mówimy o przesyłaniu dźwięku ANALOGOWEGO (obojętnie czy między urządzeniami, czy wzmacniaczem/amplitunerem)

Co innego w przypadku przesyłania CYFROWEGO sygnału między urządzeniami (tutaj zasady co do długości kabla i jego przekroju nie obowiązują, bo to dane: 1 zawsze będzie 1, a 0 zerem) Jedynie liczy się wykonanie i jakość takiego kabla (by nie wprowadzać zakłóceń w transmisję danych - wtedy mogłyby się poprzestawiać i mamy efekt "clippingu" spróbuj porysować płytę z muzyką i usłyszysz jak będzie CYKAĆ tam gdzie jest porysowana i są przez to błędy)

Co do podłączenia przez wspomniany dekoder. Dla mnie jako osoby, która bardzo dobrze zna się na technologiach A/V i sprzęcie liczy się to co jest w środku "pudełka" a nie wygląd. Jeśli mam amplituner który ma przetworniki dźwięku audio, zamieniające każdy sygnał cyfrowy docierający do amplitunera na dźwięk o rozdzielczości i próbkowaniu 192 KHz/24 Bit na każdy kanał, to nie patrzę jakie przetworniki i czy w ogóle są w środku (cyfrowy sygnał płynie i amplituner zamienia go do bardzo wyskoiej, wręcz doskonałej jakości - takie przetworniki i tak tworzony (ang. master'owany) materiał jest w studiach nagraniowych (od dźwięku wpadającego przez mikrofon, do tego zapisanego na płycie Audio CD)
Jednak fizyka jest brutalna. Jesli masz dużo urządzeń i sygnał nie biegnie najkrótszą drogą od odtwarzacza do głośników, to następuje degradacja dźwięku (tworzą się niepotrzebne szumy, zniekształcenia, itd)
Pytanie jest : co ma w środku i jak wykonany jest ten dekoder o którym pisałeś. Wg mnie może nie mieć żadnych przetworników (ale nigdy go nie miałem, nie słuchałem więc to tylko moje domysły)

A teraz kwestia SAMSUNGA
Mam od nich taki mały TV 22" (ciężko im było go zakwalifikować i wg SAMSUNGA jest pomiędzy MONITOREM a TV)
Zrobiłem test
Podpiąłem odtwarzacz BLU-RAY za pomocą HDMI, a TV do amplituera PIONEER VSX-817 kablem OPTYCZNYM (TOSLINK)
Odtworzyłem film i na DVD i film na BLU-RAY
Sprawdzałem i DTS i DOLBY DIGITAL 5.1
Za każdym razem otrzymywałem dźwięk na amplitunerze DOLBY DIGITAL 2.0 (STEREO)
Z tego co wiem DTS w ogóle nie przesłał
SAMSUNG kroi klientów (chyba tylko najdroższe modele TV z najwyższych serii mają normalne przesyłanie DOLBY 5.1, DTS 5.1)

kacper

Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: kacper »

Witam.

Chciałem się dowiedzieć jaki dekoder, czy ewentualnie co trzeba kupić żeby odbierać w telewizorze dźwięk 5v1?

Telewizor: Samsung 32UF6400
Głośniki: Logitech X-530

Pozdrawiam
Kacper

Awatar użytkownika
radier
Posty: 300
Rejestracja: 24 stycznia 2012, o 23:07
Odbiornik: Samsung UE48H6400 + UPPLEVA 2.1
Instalacja antenowa: DPM GT-961
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Śrem

Re: Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: radier »

Z tymi pierdziawkami nic nie zrobisz. Musisz mieć podłączony amplituner z zestawem głośników pod TV i upewnić, że TV potrafi przesłać wyjściem optycznym lub HDMI surowy strumień audio.

Piotr
Posty: 48
Rejestracja: 22 lipca 2013, o 11:20
Odbiornik: Samsung BD-E8500, Cabletech URZ0086
Instalacja antenowa: AZART

Re: Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: Piotr »

Potrzebujesz zewnętrzny dekoder Dolby Digital. Na przykład coś takiego: http://www.ebay.com/itm/Digital-Dolby-D ... 1097544005

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: Anduraki »

to jest spokojnie do kupienia w Polsce
http://www.c4i.com.pl/index.php?option= ... ory_id=518

sam się nad tym zastanawiam, gdyby ktoś się zdecydował na kupno niech udostępni PDFa z manualem, bo na stronie się rozcwanili, że tylko osobom które podadzą numer faktury udostępnią tego pdfa.

Ten dekoder ma 2 wejścia optyczne, 1 coaxial, i 1 analogowe, jestem ciekaw jak przełączać te wejścia - chciałem sprawdzić w manualu a oni go nie udostępniają przed kupnem...

Piotr
Posty: 48
Rejestracja: 22 lipca 2013, o 11:20
Odbiornik: Samsung BD-E8500, Cabletech URZ0086
Instalacja antenowa: AZART

Re: Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: Piotr »

Niezła przebitka cenowa. Ja jednak wybrałbym ebay ;)
Na obudowie jest przycisk do wyboru źródła a pod spodem diody LED sygnalizujące które obecnie jest aktywne.
Trochę wad też jest. Tutaj test (po angielsku): http://www.dr-lex.be/hardware/hdar_review.html

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: Anduraki »

no to teraz uważaj, pomijając niewygodności związane z gwarancją dochodzi do tego jeszcze to:

http://finanse.wp.pl/kat,1033691,title, ... omosc.html

co z tego ze zapłacisz 140 zł czy coś w tym stylu po przeliczeniu na dolary, może się okazać że Ci za cło dowalą kolejne 150 zł i na koniec wyjdzie jeszcze, że towar jest uszkodzony bo ci co sprawdzali w stanach byle jak zapakowali i nie będzie ci się opłacało odsyłać tego spowrotem do USA.

swoją drogą gdzie jest ten port USB o którym piszą w specyfikacji na polskiej stronie i na ebayu? z przodu jest 6 kanałów, z tyłu 1 koaxial, 2 optyki, aux i wejście na zasilanie WTF?

edit: poczytałem sobie trochę i ... te wady mnie zniechęciły, bo już byłem zainteresowany aby spiąć kompa, odtwarzacz BD i TV z tym sprzętem, a z drugiej strony z moim zestawem genius 5050v2, ale skoro ten dekoder obcina basy, niskie częstotliwości z suba itp... to podziękuję. Mam niestety takie głośniki gdzie są wejścia RCA w subie i amplitunera raczej nie kupie bo do amplitunera głośniki wpina się już osobne kabelki od każdego głośnika i ampla steruje mocą głośników, ja mam głośniki ze wzmacniaczem w subie i to on steruje pracą każdego głośnika. Taki dekoder gdyby nie psuł dźwięku to byłby idealny, a tak to mam problem, a drugich głośników nie chce mi się kupować.
Ostatnio zmieniony 30 września 2013, o 12:57 przez Anduraki, łącznie zmieniany 1 raz.

Piotr
Posty: 48
Rejestracja: 22 lipca 2013, o 11:20
Odbiornik: Samsung BD-E8500, Cabletech URZ0086
Instalacja antenowa: AZART

Re: Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: Piotr »

To już zależy czy chce się komuś z tym bawić czy nie. Cło z Chin to ok. 10% i do tego VAT (jeśli w ogóle cło i vat doliczą na granicy ;)) czyli razem ~230 zł. Jak się zepsuje to kupię drugi i ciągle będę kilkadziesiąt złotych do przodu ;)

Zdjęcia są z pierwszej wersji. Port USB jest w drugiej i trzeciej, która wygląda inaczej. Tutaj zdjęcie: http://trade.indiamart.com/details.mp?offer=1995239759

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: Anduraki »

w tym samym sklepie znalazłem jeszcze taki zestaw
http://www.c4i.com.pl/index.php?option= ... ory_id=518

tylko gdzie tu można znaleźć jakieś opinie na temat tego urządzenia

Piotr
Posty: 48
Rejestracja: 22 lipca 2013, o 11:20
Odbiornik: Samsung BD-E8500, Cabletech URZ0086
Instalacja antenowa: AZART

Re: Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: Piotr »

Anduraki pisze:Mam niestety takie głośniki gdzie są wejścia RCA w subie i amplitunera raczej nie kupie bo do amplitunera głośniki wpina się już osobne kabelki od każdego głośnika i ampla steruje mocą głośników, ja mam głośniki ze wzmacniaczem w subie i to on steruje pracą każdego głośnika. Taki dekoder gdyby nie psuł dźwięku to byłby idealny, a tak to mam problem, a drugich głośników nie chce mi się kupować.
Zawsze możesz celować w amplituner z wyjściem przedwzmacniacza. Za 6 stówek to co prawda tylko używki, ale za to dostajesz porządny klocek z możliwością przyszłej rozbudowy o porządne głośniki.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: Anduraki »

Te Głosniki które mam teraz do mojego pokoju idealnie pasują, jak będę się budował to pomyślę o wymianie.
Możesz mi podrzucić jakiś model takiego ampla? Bo wszystko co szukam ma wejścia RCA 5.1 a żaden nie ma wyjść RCA 5.1 tylko na druciki jak już.

Piotr
Posty: 48
Rejestracja: 22 lipca 2013, o 11:20
Odbiornik: Samsung BD-E8500, Cabletech URZ0086
Instalacja antenowa: AZART

Re: Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: Piotr »

Jakieś pierwsze z brzegu:
Yamaha RX-V620, RX-V630
Denon AVR-2106
Marantz SR8200

kacper

Re: Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: kacper »

Dziękuje wszystkim bardzo za odpowiedź.

Tylko nie wiem czy w takiej cenie jest sens kupić ten amplituner/dekoder
bo te głośniki kosztują ok 250zł a amplituner/dekoder 500zł.
A jak jest z tym eBay ile to będzie gdzieś kosztować z cłem i dostawą?

Nie ma jakiś tańszych tych amplituner/dekoder tak w cenie do 200zł?
Albo czy nie dało by się jakoś podłączyć tv do komputera i żeby komputer przerobił dźwięk z tv i puścił przez głośniki podłączone do niego? To tylko takie pytanie bo zastanawiam się czy to jest w ogóle jakoś możliwe.

Pozdrawiam

Piotr
Posty: 48
Rejestracja: 22 lipca 2013, o 11:20
Odbiornik: Samsung BD-E8500, Cabletech URZ0086
Instalacja antenowa: AZART

Re: Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: Piotr »

No kiepska dość sytuacja.
Z ebay'em (mimo tego, co napisałem kilka postów wyżej) bym się jednak zastanowił. Może być tak, że sprzedawca wyśle to jako "Prosty DAC za 5$", urząd celny nie sprawdzi i wtedy całkowity koszt to cena z ebay'a. Jak dadzą oryginalną cenę lub celnicy sprawdzą to dochodzi cło (coś koło 10% wartości, trzeba by sprawdzić w internecie ile dokładnie) i do całości VAT. Trochę to wszystko by trwało, a że to chińszczyzna to niestety nie ma też pewności czy nie przyjdzie niesprawne...

Ampli za 2 stówy to raczej ciężko (jeszcze takie z wyjściem przedwzmacniacza). Trzeba by szukać po allegro, czasami się trafia coś fajnego za grosze ;)

Opcja z komputerem też odpada. Koszt karty z wejściem optycznym to kilka stówek. O zabawie z tym wszystkim nie wspominając...

kacper

Re: Dźwiek 5v1 w telewizorze

Post autor: kacper »

jeszcze mam jedno pytanko.

Jak kupie nowe głośniki które mają wejście optyczne w subwooferze i podłącze głośniki z tv za pomocą kabla optycznego, to jest jakaś opcja żeby to działało?

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zewnętrzny dekoder dźwięku 5.1

Post autor: Anduraki »

Jeśli w głośnikach masz wejście optyczne to nie ma możliwości żeby nie działało.

lelime

Re: Zewnętrzny dekoder dźwięku 5.1

Post autor: lelime »

Witam serdecznie,

Wraz z zakupem przez mojego brata sprzętu pojawił się problem.
Miał on koncepcje stworzenia u siebie w domu mini kina poprzez zainstalowanie głośników firmy BOSE T20. Posiada on telewizor Philips Ambilight 7000 oraz posiada dekoder Cyfrowego Polsatu. Nie znam schematu podłączenia całej instalacji (ale postaram się zdobyć).
Podczas trwania niektórych programów słychać dźwięk przestrzenny, jednak nie zawsze i nie wszędzie. Wyczytałem o amplitunerze, który ma dekodować dźwięk na 5.1. Pytanie jednak się nasuwa, czy to kino domowe Bose T20 nie składa się już z amplitunera? Czy to kwestia kabli/podpięcia, czy też czegoś brakuje?


Pozdrawiam

Zablokowany