Wahająca się jakość/poziom sygnału

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
maniek88

Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: maniek88 »

Witam,

dwa dni temu kupiłem antenę telmor ASR-860 P25. Mieszkam na terenie Głogowa, skierowałem więc antenę na Żagań/Wichów. Telewizję dvb odbieram tunerem AverMedia Hybrid volar hx. Mam problem związany z tym, iż bardzo często diametralnie waha mi się poziom sygnału i jakość przez co mam częste freezy/kwadraciki zamiast obrazu. Sytuacja jest o tyle dziwna, że w jednej chwili mam 100%/100% wszystko działa idealnie by po kilku sekundach było 0%/0%. Zazwyczaj jest jakość na poziomie 90-100%/poziom 63%. Nie wiem już co robić, czy to wina anteny, która jest zresztą nowa :? czy to coś z nadajnikiem?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: DanielK »

Problem jest znany. Tuż pod Twoim tematem jest wątek o tym :arrow: LINK

maniek88

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: maniek88 »

Czytałem tamten temat :) tyle że tam było napisane iż zaniki sygnału są przy maksymalnym sygnale, a mi waha się bardzo często poziom i jakość. Nie jestem pewien czy to wina mojego sprzętu czy nadajnika, bo wcześniej nie miałem anteny i tunera dlatego też ślę zapytanie. Nie chcę robić wielkiej rujnacji by powiesić antenę dużo wyżej jeśli nic to nie da ;) Prosiłbym ewentualnie o odpowiedz w temacie lub na PW jeśli wszystko wróci do normy żebym wiedział czy kombinować coś dalej z anteną :twisted:

P.S. normalnie ten sygnał co ile się może wahać? I ważniejsza jest jakość czy poziom sygnału i jak to jest ze sobą powiązane?

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: DanielK »

Napisałem do Ciebie na PW.

Pozdr

merks

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: merks »

maniek88 pisze:Czytałem tamten temat :) tyle że tam było napisane iż zaniki sygnału są przy maksymalnym sygnale, a mi waha się bardzo często poziom i jakość. Nie jestem pewien czy to wina mojego sprzętu czy nadajnika, bo wcześniej nie miałem anteny i tunera dlatego też ślę zapytanie.
Witam!
Powiem ci, że w chwili obecnej trudno stwierdzić co jest uszkodzone, ponieważ zaniki sygnału i pikseloza występuje nadal. Zauważyłem jednak pewną rzecz, która może ci pomóc. Mianowicie nawet w tym momencie przy stanie wysokim sygnału, nie mam obrazu na 6 kanałach, a na TVP INFO wszystko działa idealnie. Także jak będziesz testował to obserwuj co się dzieje na tym kanale.
Inna rzecz, że ja miałem takie same objawy jak ty po podłączeniu anteny szerokopasmowej do TV. To znaczy obraz był i sygnał wysoki, a co kilka chwil poziom sygnały spadał do zera po czym momentalnie wracał do normy. Ogólnie wszędzie piszą iż jest to spowodowane wykorzystaniem anteny szerokopasmowej do odbioru sygnału cyfrowego.
Rozwiązaniem okazało się zastosowanie anteny 19-to elementowej Dipol-obraz idealny (do tej pory :( )żadnych zacięć, no i ekonomia (brak zasilacza i wzamcniacza) :-)
Pozdrawiam.

Kpc21
Posty: 420
Rejestracja: 15 czerwca 2009, o 18:05
Odbiornik: Skymax ME2012; Wiwa HD-90; Panas. L37E5E; Ferg. Ariva 250
Instalacja antenowa: antena szerokopasmowa "siatkowa" ze wzmacniaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: pTON Łódź EC4

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: Kpc21 »

Przy antenie "siatkowej" to może się zdarzać, że dekoder otrzymuje za silny sygnał. A reagować na to może różnie, także pokazując spadek sygnału.

Spróbuj zastąpić wzmacniacz w puszce symetryzatorem oraz wtyczkę antenową z zasilaczem zwykłą wtyczką. Jeśli odbiór będzie za słaby, załóż słabszy wzmacniacz niż miałeś albo zastąp siatkę anteną kierunkową.

maniek88

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: maniek88 »

Zastąpiłem tę antenę szerokopasmową ASR-860 P25 innym telmorem DIGITactive, umieściłem ją na kominie (domek jednorodzinny, wcześniej antena była na balkonie) i teraz jest jakość i poziom sygnału cały czas 100% :) Polecam tę antenkę DIGIT jest mała, lekka bez problemu odbiera na odległości Głogów-Wichów (nieco ponad 50km).
Pozdrawiam

P.S. przeskanowałem kanały ponownie i teraz nawet łapie i działa bez problemu sygnał z Poznania mimo że antena nie w tę stronę skierowana :twisted:

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: C7_4K »

maniek88 pisze:Zastąpiłem tę antenę szerokopasmową ASR-860 P25 innym telmorem DIGITactive, umieściłem ją na kominie (domek jednorodzinny, wcześniej antena była na balkonie) i teraz jest jakość i poziom sygnału cały czas 100% :) Polecam tę antenkę DIGIT jest mała, lekka bez problemu odbiera na odległości Głogów-Wichów (nieco ponad 50km).
Pozdrawiam

P.S. przeskanowałem kanały ponownie i teraz nawet łapie i działa bez problemu sygnał z Poznania mimo że antena nie w tę stronę skierowana :twisted:
czyli zła antena = się zakłócenia przy silnym sygnale ??

maniek88

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: maniek88 »

W moim wypadku raczej był problem z tym że antena była za nisko i na drodze były przeszkody. Choć słyszałem że zbyt silny wzmacniacz w antenie przy niskich odległościach jest niewskazany ;)

marcin.poznan
Posty: 63
Rejestracja: 8 lipca 2009, o 17:14
Odbiornik: TV Philips 2016
Instalacja antenowa: ANTENA KIERUNKOWA 17/21-60/TRIDIGIT
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Poznań / Śrem

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: marcin.poznan »

Ja mam antenę wielokierunkową typ multi chanel 2005 ze wzmacniaczem wisi na pierwszym piętrze odbiór 100 procent siła i sygnał. Blok zasłania mi nadajnik ze Śremu.Czasem siła spada w godzinach 9-15 (pojawiają się zakłócenia w postaci brak sygnału bądź kanał nie dostepny) ale wtedy są jakieś testy robione. Po 15 siła 100 procent. Obraz ok. i tak do rana.Nadmienię ze w weekend wszystko ok miałem. Testuje sygnał już 2 tydzień na TV samsung z mpg4.

C7_4K
Posty: 99
Rejestracja: 6 lipca 2009, o 23:26
Odbiornik: Samsung b650
Instalacja antenowa: NIE WIEM jakaś stara zardzewiała
Nadajnik - obiekt nadawczy: Poznan (UHF) /Śrem (UHF,VHF)

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: C7_4K »


orin
Posty: 640
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: KDL50W809C,UE40H6700,UE48J6200
Instalacja antenowa: Antena Fracarro LP345F LTE ~20 m n.p.z. / kabel Triset 113 PE 10 m
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Warszawa PKiN

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: orin »

Antena z linku to jakieś no name. Daj sobie spokój z wynalazkami, kup coś sprawdzonego.
np. Telmora. Stać cię na dobry tv a żałujesz kilku złoty na porządną antenę.
Pierwszy etap dla multipleksu pierwszego zwiera niewiele lokalizacji, stąd dobór anteny powinien być dokonany w oparciu o zasięg nadajnika i miejsce instalacji anteny odbiornika a nie na oko, bo ktoś napisał w aukcji DVB-T ..najsilniejszy.
Ponadto jeśli nie jest konieczne nie należy stosować wzmacniaczy, emisja cyfrowa ma nieco niższe wymagania niż emisja analogowa dla uzyskania poprawnego odbioru,przy tej samej mocy nadajnika.
Ostatnio zmieniony 11 lipca 2009, o 16:24 przez orin, łącznie zmieniany 3 razy.

maniek88

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: maniek88 »

Z anten w zależności od odległości proponuje tego dipola http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A1911.htm . Za trochę więcej kasy można kupić bardziej do okólną antenę telmora w zależności od mocy sygnału: DIGIT (bez wzmacniacza na dobry zasięg), DIGITactive (ze wzmacniaczem na średni zasięg) lub ASR-860 P25 (na trudne warunki).

romanodepalma

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: romanodepalma »

Jeżeli ta antena odbiera , to równie dobrze odbierze dipol pętlowy 30-35cm wykonany z jakiegokolwiek drutu (najlepiej aluminium ,lub miedź) ze wzmacniaczem np. LNA-177 lub podobnym w zależności od warunków.

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1364
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Wahająca się jakość/poziom sygnału

Post autor: DanielK »

@orin ma rację. Macie dobre i nie tanie telewizory a kombinujecie z antenami. Zakupcie raz porządną antenę (np. Yagi) + przyzwoity kabel i złącza, i po problemie. Wzmacniacz stosujcie tylko i wyłącznie w ostateczności i też coś sprawdzonego.

Zablokowany