Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbTV]

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
qrzy
Posty: 214
Rejestracja: 24 grudnia 2011, o 13:33
Odbiornik: SDRplay, Nesdr mini 2, Dual Dab 4, Samsung 32"
Instalacja antenowa: Discone # 3-el UKF # Ant.Logarytm. # Yagi UHF
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica, Krzemionki, Wieża Ciśnień

Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbTV]

Post autor: qrzy »

Sporo osób w ostatnim czasie narzeka na kłopoty z odbiorem multipleksów. Wiem, że wyszukiwarka parzy i mało komu chce się sprawdzać czy przeprowadzana jest aktualnie konserwacja, jednak jest sporo osób, które wogóle nie są w temacie, a nawet nie interesują się tym kto jest operatorem multipleksu, ważne jednak aby był odbiór.

Przydało by się zorganizować jakiś sposób informowania o możliwych przerwach w nadawaniu. Kiedyś takie rzeczy podawano w radiu czy w telewizji, jednak obecnie nie sposób dowiedzieć się z mediów kiedy mogą nastąpić przerwy w odbiorze programów.

Moją propozycją jest uruchomienie dodatkowego programu, na przykład w MUX2, który składał by się ze statycznej planszy informacyjnej, bez fonii. Mam nadzieję, że to nie pobierało by więcej niż 200kbps. Na planszy była by rozpiska najbliższych przerw konserwacyjnych, a także pozostałe informacje na temat multipleksów i zmian w nich, których operatorem jest emitel, czy nawet przerw/zmian w radiu.

Kanał można połączyć z usługą HbbTV, co mogło by być wygodniejsze dla widza. Myślę, że dzięki HbbTV była by taka możliwość techniczna, aby na dobę przed konserwacją przy włączeniu telewizora bądź przełączeniu kanału pojawiła się informacja w okienku o nadchodzącej przerwie.

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbT

Post autor: penknife »

Biorąc pod uwagę powyższą wypowiedź zgadzam się z kolegą w kwestii informowania o przerwach technicznych.
Proponowałbym jednak, ze względu iż większość STB oraz spore gro telewizorów nie obsługuje HbbTV, poza informacją w HbbTV i/lub EPG sugeruję umieścić informację w telegazecie jednego z kanałów telewizji publicznej, która powinna wypełniać swoją regionalną misję informacyjną zależną od lokalizacji i regionu/zasięgu, również konserwacji(i.t.p.) systemów radiofonicznych.

Zakres dat natomiast proponowałbym -2(przedwczoraj od danej daty) lub -3 dni(by po uzyskaniu sygnału można było stwierdzić czy to konserwacja czy własna instalacja antenowa) do 2 lub więcej kolejnych zaplanowanych przerw. Przy sytuacji remontu systemu antenowego informacja o datach początku i planowanego zakończenia prac oraz czy w międzyczasie dostępny będzie odbiór(przykład: obecny remont/wymiana anten radiofonicznych Białystok/Krynice).

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbT

Post autor: belzebiusz »

Przecież TVP podaje w Telegazecie na stronie 359 informacje o konserwacjach swoich nadajników:
http://telegazeta.tvp.pl/telegazeta.php ... G1&x=0&y=0

penknife
Posty: 234
Rejestracja: 4 maja 2012, o 20:03
Odbiornik: 1.MT4171,
2.Wiwa HD-50 NEW
Instalacja antenowa: 1. Dipol pół-falowy +symetryzator lub co akurat podleci,
2. BiQuad na 706MHz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Miłki(~12km)

Re: Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbT

Post autor: penknife »

A ja proponuję rozszerzyć tą informację o pozostałe konserwacje, tak aby znajdowały się w jednym miejscu uwzględniając dany region/zasięg.

belzebiusz
Posty: 2505
Rejestracja: 5 grudnia 2011, o 15:35
Odbiornik: .
Sony KDL-42W805A
Not Only TV LV5T Deluxe (USB)
Instalacja antenowa: 19-elementowa Yagi
z symetryzatorem,
na kominie
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN: Siedlce/Łosice i Dęblin/Ryki

Re: Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbT

Post autor: belzebiusz »

Ze spisów serwisowań (http://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx i http://emi.emitel.pl/plan_tvp/) chyba pasowałoby usunąć programy analogowe, które nadal tam widnieją. :P

Awatar użytkownika
Poland
Posty: 2080
Rejestracja: 4 marca 2009, o 13:19
Miejscowość: Trzciana k. Bochni
Odbiornik: Radio: GRUNDIG COSMOPOLIT 7A / DUAL DAB 3 / DUAL DAB P-100
Instalacja antenowa: Ant.: Teleskopowa (Radio DAB+ x3)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kraków "Chorągwica"

Re: Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbTV]

Post autor: Poland »

Ja także jestem za umieszczeniem planszy z informacjami o konserwacjach i zmianach programowo-technicznych) w DVB-T na dodatkowym kanale który byłby na przykład w MUX8. Start takiej usługi mógłby mieć miejsce z początkiem komercyjnego korzystania przez stacje z wspomnianego multipleksu.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbTV]

Post autor: wieslaw »

Próbowałem znaleźć informację o przerwie konserwacyjnej nadajnika Kalisz/Mikstat kanał 26
częstotliwość 514,0 MHz MUX 3,ale nie znalazłem.

Na stronie https://emi.emitel.pl/plan_tvp/ dla nadajnika Kalisz/Mikstat MUX3 podane są
3 terminy konserwacji:
19.02.2020 r. od 01:00 - 06:00
26.05.2020 r. od 05:30 - 08:00
26.05.2020 r. od 09:00 - 15:00
Brak jest informacji o nr kanału i częstotliwości.

Natomiast na stronie https://emi.emitel.pl/EMITEL/przeglad_serwisowan.aspx
znalazłem,że serwisowanie dotyczy kanału 31 częstotliwość 554,0 MHz.

Wygląda na to,że nadajnik Kalisz/Mikstat kanał 26 częstotliwość 514,0 MHz nie jest serwisowany.
Popatrzyłem jeszcze pół roku wstecz - mowa jest tylko kanale 31.
O kanale 26 brak jest informacji.

Chciałbym wiedzieć,kiedy nadajnik Kalisz/Mikstat kanał 26 będzie miał przerwę konserwacyjną.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbTV]

Post autor: K63 »

Prawdopodobnie podlega konserwacji jak wszystkie mux-y nadawane na innych kanałach. Tylko, że status tego kanału jest dosyć dziwny. W danych tego nadajnika na radiopolska.pl, przy mux-3/k.26 jest literka "B", co oznacza że nadaje on bez pozwolenia radiowego. :!: No i rzeczywiście - w wykazie pozwoleń tv UKE, nie ma takowego dla k.26 z Mikstatu. :?:
Natomiast emisja ta jest uwzględniona w różnych danych na stronie Emitel-a.
Jeżeli problem jest dla Ciebie ważny, wątpliwości wyjaśnij na infolinii operatora.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbTV]

Post autor: wieslaw »

Bez pozwolenia - to niemożliwe,ale jeżeli Emitel robi to pro publico bono,to tylko przyklasnąć. Dawnymi czasy,takie nadawanie bez zezwolenia miało ładne określenie - radiopajęczarstwo. Podoba mi się .

Mam nadzieję,że Emitel napisze tu na forum, kiedy będzie przerwa konserwacyjna tego nadajnika - Kalisz/Mikstat - 26 kanał.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbTV]

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Najbliższa przerwa konserwacyjna dla tej emisji odbędzie się w dniu 19 lutego 2020, w godz. 01:00 – 06:00,

Wykaz przerw (Planowane przerwy konserwacyjne na najbliższe 2 tygodnie ) na stronie emitel.pl jest z wyprzedzeniem najbliższych dwóch tygodni, dlatego jeszcze brak widocznej przerwy na MUX3 z Mikstatu.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbTV]

Post autor: wieslaw »

Za informację bardzo dziękuję - teraz kol. radiowavemaniac,który w temacie DVB-T Czechy str.
140 pisze,że nie dociera do niego sygnał z Jesenika na kanale 26,będzie miał możliwość
sprawdzenia,czy ten problem jest z powodu nadajnika Kalisz/Mikstat - takie były sugestie.

wieslaw
Posty: 104
Rejestracja: 3 lipca 2015, o 19:26
Miejscowość: Świdnica
Odbiornik: Viola HD T1 + OTV THOMSON 21DK24E
Instalacja antenowa: Antena siatkowa b/wzmacniacza
w mieszkaniu IIp.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Praded-Jeseniky, Ślęża

Re: Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbTV]

Post autor: wieslaw »

Pokazała się informacja o wyłączeniu nadajnika Kalisz/Mikstat,
ale to dotyczy kanału 31.
Ja pytałem o kanał 26.
Potwierdza się to,co pisałem w poście 18.01.

Awatar użytkownika
blockbuster
Posty: 1467
Rejestracja: 1 stycznia 2011, o 20:58
Miejscowość: okolice Radomska
Odbiornik: LG UK6300
Instalacja antenowa: ATX-91
Nadajnik - obiekt nadawczy: Wręczyca, Kamieńsk, Kosztowy, Lysá Hora

Re: Informacje o przerwach konserwacyjnych w DVB-T. [TV/HbbTV]

Post autor: blockbuster »

K63 pisze: 18 stycznia 2020, o 18:45 Prawdopodobnie podlega konserwacji jak wszystkie mux-y nadawane na innych kanałach. Tylko, że status tego kanału jest dosyć dziwny. W danych tego nadajnika na radiopolska.pl, przy mux-3/k.26 jest literka "B", co oznacza że nadaje on bez pozwolenia radiowego. :!: No i rzeczywiście - w wykazie pozwoleń tv UKE, nie ma takowego dla k.26 z Mikstatu. :?:
Natomiast emisja ta jest uwzględniona w różnych danych na stronie Emitel-a.
Jeżeli problem jest dla Ciebie ważny, wątpliwości wyjaśnij na infolinii operatora.
Trochę to trwało ale w końcu zorientowali się i pozwolenie na k26 pojawiło się w wykazie pozwoleń. ;)
https://bip.uke.gov.pl/pozwolenia-radio ... jne,5.html

Zablokowany