ATSC 3.0

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

ATSC 3.0

Post autor: Max van Org »

Oczekiwania i propozycje do technologii która ma zastąpić może DVB-T2 pod koniec tego dziesięciolecia:

http://www.atsc.org/cms/index.php/commu ... chnologies

http://www.atsc.org/cms/standards/ATSC-3-PHY-CFP.pdf

http://www.atsc.org/cms/index.php/commu ... chnologies

życzenia:
- 30 % więcej przepływności/pojemności
- odbiór stacjonarny UHDTV
- odbiór mobilny HDTV
- SFN
- kanał wsteczny
- DRM

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: ATSC 3.0

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Obawiam się jednak, że nie. ATSC to standard amerykański i ATSC 3.0 zastąpi co najwyżej ATSC 2.0.
W Europie korzystamy ze standardów DVB i organizacja "Projekt DVB" tak łatwo się nie podda.

W naszym przypadku DVB-T2 już spełnia większość z podanych warunków:
  • Można "wycisnąć" do 50 Mb/s
  • Przy wykorzystaniu HEVC da się emitować UHDTV
  • DVB-T2 w wersji "Lite" świetnie nadaje się do odbioru mobilnego
  • Multiple PLP pozwala mieszać strumienie składowe o różnych profilach w jednym strumieniu emitowanym z nadajnika
  • SFN'y znamy od dawna
  • CSA doczekał się już trzeciej wersji
  • a DRM został wpisany do specyfikacji HbbTV 1.5, więc odbiorniki mogą zapewniać pełną, dwukierunkową komunikację z zabezpieczaniem treści przez dowolne łącze IP
Efekt końcowy jest na tyle niezły, że na razie nie rozpoczęto dyskusji na temat kolejnej wersji standardu DVB, pomimo, że w finalnej wersji T2 nie wykorzystano wszystkich wstępnie planowanych funkcji, takich jak choćby MiMo, które można będzie wprowadzić do kolejnej wersji, jeszcze bardziej zwiększając efektywność transmisji.

Zainteresowanych szczegółami transmisyjnymi DVB-T2 odsyłam do dokumentu
EBU – TECH 3348 : Frequency and Network Planning Aspects of DVB-T2

Awatar użytkownika
Max van Org
Posty: 1383
Rejestracja: 29 listopada 2010, o 17:54

Re: ATSC 3.0

Post autor: Max van Org »

I pan uważa, że DVB-T, ATSC, ISDB-T i DTMB będą za 10 albo 15 lat nadal równolegle istniały? Nie wieżę że LG, Samsung i Sony nadal będą chcieli produkować telewizory na różne rynki. Celem FOBTV jest opracowanie wymagań dla nowej generacji systemów transmisji. Za parę lat będzie wspólna norma, organizacje normalizacyjne dodadzą własną nazwę, ale producenci nie będą tworzyli już różne telewizory na różne rynki.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: ATSC 3.0

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Za 15 lat? :o
Standard DVB-T ma dopiero 16 lat, a już mamy jego drugie wcielenie, zbliża się trzeci standard kompresji obrazu przesyłanego w strumieniu, jest kilka formatów audio, upadły MHP i DVB-H, doszło HbbTV.
Trudno więc powiedzieć co będzie za kolejne kilkanaście lat. Patrząc na tempo i kierunek zmian spodziewałbym się raczej jakiejś konwergencji warstwy transportowej dla usług telekomunikacyjnych i radiodyfuzyjnych niż wspólnego systemu nadawania telewizji kontynuującego obecne rozwiązania w oderwaniu od reszty świata.

Wyraźnie widzimy, że w przypadku treści linearnych rozsyłanych drogą radiową najefektywniejsza jest transmisja "jeden do wielu". Najtaniej, przynajmniej na razie, wychodzi "high tower, high power", czyli tak jak robimy to teraz. Nie oznacza to, że warstwa transportowa nie może się całkowicie zmienić.

Już teraz wspomina się o rozwiązaniach wykorzystujących protokół IP jako nośnik m.in. telewizji. W którym kierunku to pójdzie, czy bardziej w stronę eMBMS, czy raczej Tower Overlay (EBU TECHNICAL REVIEW – 2013 Q1, DTT Quo Vadis, Ulrich H. Reimers, Technische Universitaet Braunschweig) czas pokaże. Na dopracowanie albo twórcze rozwinięcie tych koncepcji jest co najmniej kilkanaście lat.
Myślę, że rzeczywistość nas trochę zaskoczy.

Nie martwiłbym się jednak o producentów telewizorów. Skoro niektórym z nich opłacało się produkować inny sprzęt (ta sama obudowa, taki sam numer modelu, inna płyta główna) na wyspy, a inny na Europę kontynentalną to i 3 wersje na różne kontynenty nie powinny być problemem, szczególnie, że jeden "chip" może obsługiwać kilka standardów, więc teoretycznie zmiana będzie mogła być tylko programowa.

bmp
Posty: 339
Rejestracja: 3 marca 2012, o 20:20
Odbiornik: .
a) Samsung SyncMaster T260HD,
b) GM Unibox 9080 DVB-T/C
Instalacja antenowa: .
a) antenka pokojowa,
b) sygnał kablówki (DVB-T/C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piła/Rusinowo

Re: ATSC 3.0

Post autor: bmp »

JaroslawMroczkowski pisze:Nie martwiłbym się jednak o producentów telewizorów. Skoro niektórym z nich opłacało się produkować inny sprzęt (ta sama obudowa, taki sam numer modelu, inna płyta główna) na wyspy, a inny na Europę kontynentalną to i 3 wersje na różne kontynenty nie powinny być problemem, szczególnie, że jeden "chip" może obsługiwać kilka standardów, więc teoretycznie zmiana będzie mogła być tylko programowa.
Już tak jest. W niektórych telewizorach produkowanych na Polski rynek (lub na europe środkową jak kto woli) wystarczy przestawić KRAJ (nie język) np. na skandynawie (Dania, Norwegia, Szwecja) i NAGLE zamiast tunera analogowego i DVB-T jest tuner analogowy i multi DVB-T + DVB-C (oba z obsługą AVC/MPEG4 oczywiście) i wyborem QAM/SR/etc. NAGLE pojawia się też pełna obsługa LCN (a nie tylko obsługa NIT) i kilka innych technikaliów. Zwłaszcza w Panasonic, Sony i Toshiba. Samsungi z reguły mają (od bardzo wielu lat) obsługe wszystkiego bez blokowania per-kraj.

Zablokowany