Odbiór sygnału DVB-T na telewizorze 4K

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
zygmunt
Posty: 134
Rejestracja: 11 września 2009, o 15:18
Odbiornik: Philips PFL 5507 K12
Ferguson t65
Instalacja antenowa: Siatkowa z regulowanym zasilaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Koszotwy Katowice

Odbiór sygnału DVB-T na telewizorze 4K

Post autor: zygmunt »

Witam,
Ma ktoś doświadczenia jak wygląda( nie wygląda)
odbiór MUX 2 (nie ma HD) na telewizorze 4K?
Chodzi mi o skalowanie. Czy w ogóle da się to oglądać ?

Stają się coraz bardziej dostępne, stąd mnie ciekawi
kwestia skalowania.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Odbiór sygnału DVB-T na telewizorze 4K

Post autor: hadam »

Doświadczenia nie mam, nie wiem o co Ci chodzi ale w MUX-2 nie ma ani jednego kanału w HD, jedyne kanały w naziemnej w HD są w MUX-3, TVP1 HD i TVP-2 HD.

zygmunt
Posty: 134
Rejestracja: 11 września 2009, o 15:18
Odbiornik: Philips PFL 5507 K12
Ferguson t65
Instalacja antenowa: Siatkowa z regulowanym zasilaczem
Nadajnik - obiekt nadawczy: Koszotwy Katowice

Re: Odbiór sygnału DVB-T na telewizorze 4K

Post autor: zygmunt »

Dlatego zapytałem o mux 2, bo wiem, iż nie ma w nim żadnego kanału hd.
Stąd ciekawi mnie czy w ogóle jest możliwe skalowanie z SD do UHD,
i jak to obraz po takim skalowaniu wygląda.

Obecnie na telewizorze FHD gdy oglądamy sygnał SD, to rozumiem że
jest on scalowany do FHD. (Gdyby nie było skalowania to na telewizorze FHD
widzielibyśmy obraz SD na małym wycinku ekranu, a reszta byłaby czarna).
Jeśli źle rozumuję, to proszę o poprawienie toku mojego myślenia.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór sygnału DVB-T na telewizorze 4K

Post autor: K63 »

TELEWIZJA SD i HD - SKALOWANIE 4K (SATELITARNA & NAZIEMNA DVB-T)
Hohoho i teraz najciekawsza sprawa. Na pewno każdy jest ciekaw jak zwykła telewizja (nawet SD!) może wyglądać na telewizorze 4K. Specjalnie na tą akcję zabrałem ze sobą Monsterboxa nki aby z dysku odpalić najróżniejsze rzeczy, które wcześniej specjalnie nagrałem. W ruch poszły najlepsze kanały HD jak nPremium czy nowe Fakty w HD na TVN HD, które pokazują jak np. biednie wygląda w tej chwili TVP1 HD ze swoimi programami autorskimi ze studia.
No właśnie... nawiązując do tego ostatniego. Dopiero na tak wielkim ekranie widać co jest tak naprawdę w dobrym HD a co jest wręcz upscalem ze studia. Fakty zdecydowanie dokonały nokautu wszystkiego co do tej pory widziałem w naszej polskiej telewizji... Taką jakość HD można spokojnie oglądać na tak dużym telewizorze 4K. Skalowanie do 4K widać i działa to bardzo fajnie. W ogóle kanały HD dają radę chociaż różnice jak już napisałem między kanałami HD widać jak nigdy wcześniej...
Kawa czy Herbata na TVP1 HD była prawie jak w SD... a samo SD? Jest i może na tym zakończmy. Po prostu już nie mamy prawa na takim sprzęcie puszczać takich rzeczy. Na pewno HD wygląda zdecydowanie lepiej na 4K niż SD na telewizorze Full HD. To dobrze. Czyli możemy być spokojni o przyszłość i oglądanie zwykłej telewizji na telewizorach 4K.
http://hdtvpolska.com/topic/29019-world ... d-full-hd/
A także:
http://agdlab.pl/testy/Sony.Bravia.KD-5 ... .4K,3168/9
http://www.spidersweb.pl/2013/09/sony-x ... enzja.html

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Odbiór sygnału DVB-T na telewizorze 4K

Post autor: eter »

"Czyli możemy być spokojni o przyszłość i oglądanie zwykłej telewizji na telewizorach 4K".


* no zwykłej, czyli DVB-T to raczej nie, bo jest tylko w SD i taka pozostanie jeszcze chyba długi czas, nie wliczając dwóch programów TVP.
Pozostają więc tylko transmisje z SAT w HD, bo pewnie na 4K, jak to już napisano nie powinno się raczej oglądać sygnałów SD ze względu na fatalną jakość takiego sygnału na takim sprzęcie.
Tak na marginesie to platforma cyfrowa Polsat już wymienia bezpłatnie dekodery SD na HD swoim abonentom, z powodu zaprzestania w niedalekiej przyszłości nadawania programów SD i pewnie pozostali też to zrobią..
I tak sygnały TV w technice SD będą możliwe do oglądania jedynie w przetarzałej technice DVB-T (a dokładniej nie samej technice, tylko polityce nadawców w tym zakresie).

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Odbiór sygnału DVB-T na telewizorze 4K

Post autor: K63 »

eter pisze: Tak na marginesie to platforma cyfrowa Polsat już wymienia bezpłatnie dekodery SD na HD swoim abonentom, z powodu zaprzestania w niedalekiej przyszłości nadawania programów SD i pewnie pozostali też to zrobią.
Nie sądzę by to był główny powód wymiany dekoderów. Chodzi raczej o to, że coraz więcej kanałów SD przechodzi i zapewne będzie niebawem przechodzić z MPEG-2 na MPEG-4 (dvb-s2). Do ich odbioru są więc konieczne dekodery HD.
Ponadto zastosowanie w przekazie satelitarnym nowych rozwiązań (takich jakich używa TVP w mux-3), umożliwia nadawanie większej ilości programów z jednej częstotliwości sat. Uczyniła to ostatnio nc+ obniżając tym samym parametry jakości paczki programów TVN HD i robiąc miejsce dla nowych kanałów.
Myślę ze w przekazie naziemnym, jak i satelitarnym, programy w jakości SD będą nadawane jeszcze bardzo długo.

eter
Posty: 1301
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Odbiór sygnału DVB-T na telewizorze 4K

Post autor: eter »

Jakby nie patrząc, to najszybsze zmiany dotyczące emisji programów w HD, będą jednak w technice satelitarnej.
To obniżenie parametrów emisji paczki TVN HD, podobnie do sposobu TVP z MUXU3 nie za bardzo ciekawie brzmi...w kontekście jakości.
Tak więc na odbiornikach 4K można będzie sobie zawsze coś wybrać w jakosci HD z sat lub kabla, natomiast emisja SD w DVB-T raczej eliminuje odbiorniki 4K ze względu na brak programów do oglądania (poza 2 TVP HD).

Zablokowany