Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
hubertuss03

Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: hubertuss03 » 30 listopada 2014, o 17:59

Witam,
Czy kabel HDMI może zakłócać sygnał antenowy? Parę dni temu zakończyły się u mnie dosyć gruntowne remonty pokoju. Po ogarnięciu tematu zabrałem się za podłączanie sprzętów RTV. Schemat podłączenia wygląda tak: do telewizora mam podłączone kino domowe (odtwarzacz) za pomocą kabla HDMI, konsolę PS3 też za pomocą kabla HDMI oraz kabel antenowy który idzie od zwykłej starej anteny siatkowej. Problem polega na tym że gdy mam uruchomiony odtwarzacz lub PS3 telewizor nie odbiera mi telewizji (żadnego kanału - moc sygnału ok. 70% natomiast jakość sygnału wynosi 0). Na początku myślałem że któreś urządzenie zakłóca w jakiś sposób sygnał bo po wyłączeniu było ok (moc sygnału się nie zmieniała ale jakość była bliska 100%) jednak zrobiłem jeszcze jedno doświadczenie - włączyłem odtwarzacz ale odłączyłem kabel od TV i telewizje od razu zaczęło odbierać.

Pytanie: co zrobić żeby wszystko było ok bo kiedyś też miałem wszystko HDMI połączone i grało a teraz nic. Użyłem nawet starego kabla HDMI którego używałem kiedyś i też nic.

Proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: JaroslawMroczkowski » 30 listopada 2014, o 18:22

Urządzenia mogą się zakłócać także poprzez kable połączeniowe.

Czy zmienił się sposób zasilania urządzeń?
Wspólny/oddzielny rozgałęziacz? Uziemienia urządzeń, anteny?

hubertuss03

Post autor: hubertuss03 » 30 listopada 2014, o 18:48

Oddzielne gniazda. Telewizor wisi na ścianie i za telewizorem są gniazda (4-krotna ramka - gniazdo TV do podłączenia kabla antenowego, gniazdo podwójne, gniazdo podwójne, gniazdo puste którym idą kable HDMI 'na dół' do kina domowego i PS3). Na dole ramka 5-krotna (gniazdo 4-głośnikowe, gniazdo SAT nieużywane, gniazdo podwójne, gniazdo podwójne, gniazdo puste którym wychodzą kable HDMI). Gniazdka zwykłe podwójne są z bolcami natomiast uziemienie anteny? Nie mam pojęcia. Kiedyś wszystkie urządzenia były podłączone pod listwę zasilającą. Teraz bezpośrednio do gniazdek.

pawelll

Post autor: pawelll » 30 listopada 2014, o 19:18

Trudno doradzać na odległość.
Po pierwsze pomyśl czym istniejący układ połączeń różni się od poprzednich? Czy któreś z urządzeń ma wtyk zasilający z PE. Czy gniazdka sieciowe 230V są z tej samej fazy czy z różnych?
Najlepiej byłoby gdyby wszystkie urządzenia były zasilane z jednej listwy.
Zakłócenia raczej nie powoduje kabel HDMI (w sensie sygnałów przesyłanych kablem)ale połączenie mas urządzeń przez kabel.

hubertuss03

Post autor: hubertuss03 » 30 listopada 2014, o 20:31

pawelll pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.
Też mi się wydaję że kabel HDMI raczej nie powinien zakłócać tym bardziej że wcześniej też były kable HDMI, kabel antenowy i było ok. Mimo wszystko coś jest jednak nie tak tylko co. (?)

eter

Post autor: eter » 7 grudnia 2014, o 19:53

Fajnie by było, jakbyś napisał, czy rozwiązałeś ten problem i co się okazało przyczyną.

Awatar użytkownika
Fotodetektor
Odbiornik: VU+ ULTIMO 4K
VU+ SOLO 2
Instalacja antenowa: Mabo 150
Diora 90
Televes Q90AL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Post autor: Fotodetektor » 7 grudnia 2014, o 19:59

Być może zasilacz w jednym z urządzeń generuje spore zakłócenia.
Miałem tak kiedyś od zasilacza przy routerze. Po wymianie zasilacza tuner DVB-T działał poprawnie.

Awatar użytkownika
Anduraki
Odbiornik: Samsung UE32EH5450W;
OPTICUM XC2 HD
Instalacja antenowa: Biquad (ch 25);
UPC (DVB-C)
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski

Post autor: Anduraki » 14 grudnia 2014, o 17:18

U mnie odtwarzacz BD generuje zakłócenia - znajduje się około 20 cm pod telewizorem - kable są ładnie ułożone. Nic na to nie poradzę dopóki mi się nie zechce wymienić kabla RG6U od biqada na televesa.

pawlak81

Post autor: pawlak81 » 10 lutego 2015, o 18:00

Witam mam ten sam problem. Potwierdzam że, przynajmniej u mnie, wygląda na to żę zakłócenia daje kabel HDMI. U mnie wygląda to tak, że pod jedną antenę podpięte mam 4 TV, rozdzielacz i zasilanie anteny jest przy TV do którego podpięty jest XBOX 360 przez kabel HDMI. Zależność jest taka, że jak włączy się XBOXa to na żadnym z tv nie ma kanałów TVP (jest napis brak sygnału). Po odłączeniu jedynie kabla hdmi od konsoli obraz wraca. Czy komuś udało się rozwiązać ten problem.
Dodam że kabel HDMI mam najtańszy jaki był w sklepie, za jakieś 25 zł. Może warto kupić taki za 100 zł?

Awatar użytkownika
qwerty
Odbiornik: Samsung LE32B530
Signal HD-507
NOT LV5T Deluxe
NOT LV5T Qube
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Post autor: qwerty » 13 lutego 2015, o 18:00

Ważne, aby był ekranowany.

Awatar użytkownika
GigaWat
Instalacja antenowa: Antena siatkowa + lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Post autor: GigaWat » 19 lutego 2015, o 12:10

Możliwe, że to HDMI. U mnie niewielkie zakłócenia dają kable podpięte pod wejścia komponentowe.

pato71

kabel hdmi zakłoca dvb-t

Post autor: pato71 » 25 marca 2016, o 19:55

Mam problem gdy podłącze jakieś urządzenie przez hdmi do telewizora do zakłóca mi telewizję po odłączeniu kabla hdmi telewizja odbiera normalnie. Co może być przyczyną ?

Byczek12345
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice

Re: kabel hdmi zakłoca dvb-t

Post autor: Byczek12345 » 26 marca 2016, o 11:58

Tworzy się jakaś "pętla elektryczna", która powoduje przepływ prądów i to powoduje powstawanie zakłóceń.
Miałem coś takiego przy podłączeniu 2 X PC do jednego monitora/TV, zakłócenia indukował kabel audio podłączony między PC, a monitor.

Odpowiedz