Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
hubertuss03

Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: hubertuss03 »

Witam,
Czy kabel HDMI może zakłócać sygnał antenowy? Parę dni temu zakończyły się u mnie dosyć gruntowne remonty pokoju. Po ogarnięciu tematu zabrałem się za podłączanie sprzętów RTV. Schemat podłączenia wygląda tak: do telewizora mam podłączone kino domowe (odtwarzacz) za pomocą kabla HDMI, konsolę PS3 też za pomocą kabla HDMI oraz kabel antenowy który idzie od zwykłej starej anteny siatkowej. Problem polega na tym że gdy mam uruchomiony odtwarzacz lub PS3 telewizor nie odbiera mi telewizji (żadnego kanału - moc sygnału ok. 70% natomiast jakość sygnału wynosi 0). Na początku myślałem że któreś urządzenie zakłóca w jakiś sposób sygnał bo po wyłączeniu było ok (moc sygnału się nie zmieniała ale jakość była bliska 100%) jednak zrobiłem jeszcze jedno doświadczenie - włączyłem odtwarzacz ale odłączyłem kabel od TV i telewizje od razu zaczęło odbierać.

Pytanie: co zrobić żeby wszystko było ok bo kiedyś też miałem wszystko HDMI połączone i grało a teraz nic. Użyłem nawet starego kabla HDMI którego używałem kiedyś i też nic.

Proszę o pomoc.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Urządzenia mogą się zakłócać także poprzez kable połączeniowe.

Czy zmienił się sposób zasilania urządzeń?
Wspólny/oddzielny rozgałęziacz? Uziemienia urządzeń, anteny?

hubertuss03

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: hubertuss03 »

Oddzielne gniazda. Telewizor wisi na ścianie i za telewizorem są gniazda (4-krotna ramka - gniazdo TV do podłączenia kabla antenowego, gniazdo podwójne, gniazdo podwójne, gniazdo puste którym idą kable HDMI 'na dół' do kina domowego i PS3). Na dole ramka 5-krotna (gniazdo 4-głośnikowe, gniazdo SAT nieużywane, gniazdo podwójne, gniazdo podwójne, gniazdo puste którym wychodzą kable HDMI). Gniazdka zwykłe podwójne są z bolcami natomiast uziemienie anteny? Nie mam pojęcia. Kiedyś wszystkie urządzenia były podłączone pod listwę zasilającą. Teraz bezpośrednio do gniazdek.

pawelll
Posty: 732
Rejestracja: 18 lipca 2011, o 23:04

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: pawelll »

Trudno doradzać na odległość.
Po pierwsze pomyśl czym istniejący układ połączeń różni się od poprzednich? Czy któreś z urządzeń ma wtyk zasilający z PE. Czy gniazdka sieciowe 230V są z tej samej fazy czy z różnych?
Najlepiej byłoby gdyby wszystkie urządzenia były zasilane z jednej listwy.
Zakłócenia raczej nie powoduje kabel HDMI (w sensie sygnałów przesyłanych kablem)ale połączenie mas urządzeń przez kabel.

hubertuss03

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: hubertuss03 »

pawelll pisze:edit/ Nie cytuj posta pod postem. Regulamin forum.
Też mi się wydaję że kabel HDMI raczej nie powinien zakłócać tym bardziej że wcześniej też były kable HDMI, kabel antenowy i było ok. Mimo wszystko coś jest jednak nie tak tylko co. (?)

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: eter »

Fajnie by było, jakbyś napisał, czy rozwiązałeś ten problem i co się okazało przyczyną.

Awatar użytkownika
Fotodetektor
Posty: 49
Rejestracja: 7 grudnia 2014, o 14:23
Odbiornik: VU+ ULTIMO 4K
VU+ SOLO 2
Instalacja antenowa: Mabo 150
Diora 90
Televes Q90AL
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: Fotodetektor »

Być może zasilacz w jednym z urządzeń generuje spore zakłócenia.
Miałem tak kiedyś od zasilacza przy routerze. Po wymianie zasilacza tuner DVB-T działał poprawnie.

Awatar użytkownika
Anduraki
Posty: 1750
Rejestracja: 31 grudnia 2011, o 15:34
Odbiornik: Samsung QE65Q7FN; Samsung UE32EH5450
Instalacja antenowa: Instalacja zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Piaski/Raabego

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: Anduraki »

U mnie odtwarzacz BD generuje zakłócenia - znajduje się około 20 cm pod telewizorem - kable są ładnie ułożone. Nic na to nie poradzę dopóki mi się nie zechce wymienić kabla RG6U od biqada na televesa.

pawlak81
Posty: 1
Rejestracja: 10 lutego 2015, o 17:56

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: pawlak81 »

Witam mam ten sam problem. Potwierdzam że, przynajmniej u mnie, wygląda na to żę zakłócenia daje kabel HDMI. U mnie wygląda to tak, że pod jedną antenę podpięte mam 4 TV, rozdzielacz i zasilanie anteny jest przy TV do którego podpięty jest XBOX 360 przez kabel HDMI. Zależność jest taka, że jak włączy się XBOXa to na żadnym z tv nie ma kanałów TVP (jest napis brak sygnału). Po odłączeniu jedynie kabla hdmi od konsoli obraz wraca. Czy komuś udało się rozwiązać ten problem.
Dodam że kabel HDMI mam najtańszy jaki był w sklepie, za jakieś 25 zł. Może warto kupić taki za 100 zł?

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: qwerty »

Ważne, aby był ekranowany.

Awatar użytkownika
GigaWat
Posty: 46
Rejestracja: 29 czerwca 2013, o 11:24
Instalacja antenowa: Antena siatkowa + lna-177
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Święty Krzyż

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: GigaWat »

Możliwe, że to HDMI. U mnie niewielkie zakłócenia dają kable podpięte pod wejścia komponentowe.

pato71
Posty: 1
Rejestracja: 25 marca 2016, o 19:28

kabel hdmi zakłoca dvb-t

Post autor: pato71 »

Mam problem gdy podłącze jakieś urządzenie przez hdmi do telewizora do zakłóca mi telewizję po odłączeniu kabla hdmi telewizja odbiera normalnie. Co może być przyczyną ?

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: kabel hdmi zakłoca dvb-t

Post autor: Byczek12345 »

Tworzy się jakaś "pętla elektryczna", która powoduje przepływ prądów i to powoduje powstawanie zakłóceń.
Miałem coś takiego przy podłączeniu 2 X PC do jednego monitora/TV, zakłócenia indukował kabel audio podłączony między PC, a monitor.

jzef
Posty: 16
Rejestracja: 6 czerwca 2018, o 09:22
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: jzef »

Ja miałem i mam to samo. Wcześniej instalacja antenowa była rozdzielona takim specjalnym trójnikiem na dwa TV LCD tej samej firmy LG i podobnej serii - oprogramowanie niemal identyczne. Do jednego TV miałem też podłączony komputer PC kablem DVI>HDMI a ten komputer podłączony do kina domowego kablem analogowym Cinch RCA L+R i wtedy zauważyłem, że gdy komputer działa (nie pamiętam czy też kino domowe było wtedy włączone) to miałem problem z odbiorem DVB-T na tym TV.
Teraz wywaliłem ten trójnik i drugi TV i jest używany tylko jeden TV ale ma też podłączony kablem HDMI->HDMI taki mały odtwarzacz multimedialny na Androidzie a tenże odtwarzacz podłączony do tego samego kina domowego kablem minijack stereo>2xRCA Cinch L+R no i jest ten sam problem - gdy odtwarzacz działa to mam Brak sygnału na całym MUX-8 (np. kanał Metro), który nadaje w polaryzacji pionowej VHF. Inne MUX-y - kanały z polaryzacji UHF poziomej działają normalnie - obojętnie czy kino domowe wyłączone czy włączone a nawet jak wyjmę wtyczkę zasilania kina z gniazdka 230V

Wygląda na to iż to nie wina kina więc może te TV LG mają jakiś problem? No bo wcześniej był problem z innym urządzeniem i kablem (PC i DVI>HDMI) a teraz z innym (odtwarzacz Android i HDMI>HDMI)

Mam teraz ustawiony kanał Metro i Brak sygnału albo szatkownica z przeważającym kolorem zielonym i wystarczy iż z pilota wyłączę odtwarzacz Android - tryb Stand By i dosłownie po 2-3 sekundach Metro odbiera normalnie :o :| :|

Podobnie w drugą stronę. Ogladam sobie Metro, włączam z pilota odtwarzacz na Android i po kilkunastu sekundach - bo Android długo się włącza, robi się czarny ekran i Brak sygnału.

Zdaje się iż wiem co jest przyczyną - odtwarzacz ma wbudowane Wifi i ikonę Wifi na wyświetlaczu, która zapala się tylko gdy Wifi ma połączenie. Zauważłem iż obraz na kanale Metro ginie dokładnie w momencie pojawienia się tej ikony przy włączaniu urządzenia. Wyłączyłem więc Wifi w Androidzie i problemu z brakiem sygnału brak :| :|

No ale Wifi jest mi potrzebne więc nie będę go ciągle wyłączał. Ciekawe iż jak miałem wcześniej ten problem to w PC nie było karty Wifi ???

To jednak nie wina Wifi bo zrobiłem inny test:
  • mam włączony kanał Metro z Brak sygnału bo włączony odtwarzacz z Androidem
  • wyłączam teraz Wifi na odtwarzaczu ale przez adb z komputera tak aby nie zmieniać wejścia INPUT w TV z Antena na HDMI:

    Kod: Zaznacz cały

    adb shell svc wifi disable
    ikona Wifi znika z wyświetlacza ale niestety nadal Brak sygnału
Aby sygnał Metro się pojawił muszę przełączyć TV na wejście HDMI do którego podłączony jest odtwarzacz, wyłączyć Wifi pilotem w ustawieniach Androida i przełączyć TV na wejście Antena - wtedy Metro odbiera.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: Dobrycel »

Wymienic kable na porządne ekranowane, odsunąć wszystko od TV. Jedynie w ten sposób sprawdzisz.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: Zakłócenia telewizji naziemnej przez kabel HDMI ?

Post autor: VAHANARA »

jzef pisze: 17 czerwca 2022, o 21:30 Aby sygnał Metro się pojawił muszę przełączyć TV na wejście HDMI do którego podłączony jest odtwarzacz, wyłączyć Wifi pilotem w ustawieniach Androida i przełączyć TV na wejście Antena - wtedy Metro odbiera.
Wifi może zakłócać DVB-T/2, zwłaszcza, jeśli router/AP/klient wifi znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie instalacji antenowej / odbiornika. Z tym, że zwykle daje to efekty na paśmie UHF.

VHF może też zakłócać wifi, ale bardziej wpływające są zasilacze impulsowe czy procesory, albo cokolwiek, co ma wysokie taktowanie w swojej elektronice.

Podobna sprawa może mieć się z LTE.

Walka bywa prosta:
- odsunięcie urządzenia zakłócającego od instalacji TV
- zmiana kanału / pasma w sieci wifi
- zmiana zasilacza
- wystrzelenie w kosmos urządzenia zakłócającego, niespełniającego norm emisji EM. Możesz sprawdzić, czy któreś z twoich urządzeń nie jest przypadkiem na "czarnej liście" UKE. Można się ciężko zdziwić, co tam trafia... ;)

Ale, przede wszystkim - doszczelnienie instalacji antenowej, czyli:

- kable antenowe o jak najwyższym współczynniku ekranowania, pożądane powyżej 90dB (klasa A++)
- złącza F zaciskane / kompresyjne lub samokompresyjne.
- wtyczki antenowe w całkowicie metalowej obudowie
- żadnych supermarketowych kabelków łączących gniazdo RTV z odbiornikiem.
- cały osprzęt antenowy (rozgałęźniki / wzmacniacze / separatory napięcia itd...) w całkowicie metalowych obudowach.

Takie mamy obecnie czasy, niestety...

Zablokowany