IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiplexu

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
potryk4us
Posty: 11
Rejestracja: 29 lipca 2013, o 12:33
Odbiornik: UHF Maximum
Instalacja antenowa: Kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiplexu

Post autor: potryk4us »

Witam!

Chciałem się zapytać czy jest w ogóle możliwość stworzenia własnego multiplexu na Linuxie przy pomocy karty PCi-e DVB-T np. przy użyciu IPTV, po prostu ze źródeł, strumieni rtp, rtmp, http, udp.
Przkład: odbieram na Linuxie 8 programów w jakości SD po protokole rtp i one są przetwarzane do jednego mux'a i przy pomocy karty DVB-T o odpowiednio ustawionej częstotliwości sygnał trafia do stacji czołowej i jest rozprowadzany dalej po sieci telewizyjnej.
Główną ideą jest to żeby nie wymieniać wszystkich telewizorów (~30 sztuk) ani dokupywać set-top box'ów do IPTV, tylko żeby stworzyć dodatkowy mux i mieć więcej kanałów dla klientów.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: adac »

No dobrze, a jak zamierzasz 'odbierać' ten multipleks przy założeniu że udało Ci się go utworzyć ?
Zamiast 30 STB musisz wyposażyć pokoje w 30 komp. z wyjściem viedo. Albo powiedzieć gościom żeby zabrali ze sobą laptopy.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Jeśli dobrze rozumiem masz telewizory z DVB-T i chcesz zrobić coś na kształt własnej telewizji kablowej.

Multipleks, a dokładniej strumień transportowy MPTS da się złożyć na komputerze, ale żeby to nadawać będziesz potrzebować modulator DVB-T, np coś takiego http://www.dektec.com/Products/PCI/DTA-111/ i zapewne może wzmacniacz. Sama karta kosztuje około 800 Eur (+VAT). Do tego może dojść jakieś oprogramowanie i na pewno sporo pracy...

Może warto rozważyć "gotowca"? Jest tego trochę na rynku. Przykłady choćby tu:
http://wisi.pl/stacje-czolowe
http://www.wisat.pl/triax_stacje_czolowe

potryk4us
Posty: 11
Rejestracja: 29 lipca 2013, o 12:33
Odbiornik: UHF Maximum
Instalacja antenowa: Kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: potryk4us »

W każdym pokoju jest tv z dvb-t. Tak, chodzi o stworzenie własnego multipleksu.
Mając strumien np. Programu TVN turbo w protokole rtp:// udało mi się go odtworzyć przy pomocy programu serviio, oczywiście tylko na smartTV albo starszych modelach z portem LAN i funkcją DLNA lecz wtedy nie odtwarzało większości formatów. Chodzi o to żeby nie wymieniać każdego tv na smartTV choć w sumie po moich poszukiwaniach i rownież zwz. na wysokie ceny sprzętu gdybym chciał stworzyć własny mux, lepsza opcją jest chyba wymiana co roku kilku tv na SmartTV. Tym bardziej że klienci bedą mieli możliwość korzystania z aplikacji VOD.

W planach będzie w takim razie:
SERWER --> SWITCH(z obsługa Multicast) --> smartTV

Dzięki temu będę miał szersze pole do popisu.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: adac »

Można i tak. W każdym razie wyjaśniło się że idziesz w kierunku IPTV, więc nie będziesz potrzebował modulatora TV ani stacji czołowej
tego typu.
Piszesz że zamierzać wyposażać pokoje w TV z funkcją Smart. Na jakiego producenta się zdecydujesz? Warto sprawdzić jakie są możliwości przykładowego modelu, obsługiwane formaty, funkcje, czy jest klasyczna przeglądarka do internetu itd.
W każdym razie tanio to nie będzie.

Alternatywa to klasyczna kablówka analogowa, rozwiązanie najtańsze i nie wymagająca kodowania i multipleksowania sygnału.
Jeżeli obecne TV mają obsługę pasma kablowego (tradycyjne PAL) to w samym paśmie S09 - S38 (kablowe II) będziesz ich miał 30.
Modulator Pal z dżwiękiem (jeden segment) nie jest specjalnie kosztowny.

polski plan kanałowy tv kablowej

PS: Twój 'pierwotny' pomysł który chyba źle zrozumiałem: tworzenie multipleksu cyfrowego DVB-T na własne potrzeby raczej - kompletnie nie ma sensu. Ten sposób wymyślono w radiodyfuzji dla oszczędności pasma i emisji na dużą skalę. W domu, pensjonacie to tylko kablówka (jak chcesz to DVB-C), lub tradycyjna (strumieniowana) IPTV po sieci LAN (Wi-Fi).

potryk4us
Posty: 11
Rejestracja: 29 lipca 2013, o 12:33
Odbiornik: UHF Maximum
Instalacja antenowa: Kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: potryk4us »

Jeżeli chodzi o producenta to tylko Samsung.
A no tak, rzeczywiście DVB-C dla własnych potrzeb :)
Analog mnie nie interesuję, ponieważ chciałbym udostępnić na każdym telewizorze obraz z kilku kamer po protokole RTSP albo jak będzie serwer to po RTP/RTMP.

A w przypadku stworzenia własnej telewizji DVB-C koszta są droższe niż w porównaniu do stworzenia własnego mux'a w DVB-T?

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: adac »

Na to pytanie Ci nie odpowiem, trzeba pytać dostawców. Parę linków udostępnił wyżej p. Jarosław; np. firma Triax oferuje bogatą ofertę stacji czołowych w standardach SMATV, CATV również IPTV jak sami piszą na stronie.
Są również Abovio, Dipol i inni których warto sprawdzić.
Należy przede wszystkim zdecydować się na standard: DVB-C albo IPTV jak sam piszesz. Potem podać: rozmiar instalacji, możliwości rozbudowy (monitoring obiektu), obsługę telewizji SAT, DVB-T, radia i zadać pytanie o ofertę.

Moim zdaniem należy wybierać typowe standardy do tego celu jak telewizja w budynku (mała sieć kablowa) i nie pakować się DVB-T. Ta ostatnia to może być albo rozwiązanie eksperymentalne (składak komputerowy i dłubanina) albo gotowe ale drogie i nie podatne na modyfikacje.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Wbrew pozorom DVB-T, czy DVB-C na potrzeby małej instalacji kablowej w budynku to praktycznie to samo. Zarówno od strony kosztów jak i skomplikowania projektu. (Najprostsze budynkowe stacje czołowe odbierają mux'y DVB-T z powietrza i po zmianie kanału pakują je w kabel. Bardziej rozbudowane zamieniają DVB-S na DVB-T lub C, pozwalają zmieniać skład multipleksów, itp)

Może faktycznie najprostsze będą tanie box'y IPTV?
Android Boxy, czy wolnostojące, czy w postaci sticka HDMI nie są specjalnie drogie, tylko trzeba by je tak oprogramować, by odbierały zaprogramowane kanały i były przyjazne dla przypadkowego użytkownika.

potryk4us
Posty: 11
Rejestracja: 29 lipca 2013, o 12:33
Odbiornik: UHF Maximum
Instalacja antenowa: Kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: potryk4us »

Też myślałem o jakimś box'ie IPTV opartym na android'zie ale czy wtedy nie jest dodatkowy pilot? Patrzałem parę tygodni temu na te urządzenia, z portem LAN(Wi-Fi mnie nie interesuje) to kilka stów kosztowało. Więc nie wiem czy lepsza opcja właśnie z tym SmartTV jednak, bo to wszystko jest w jednym urządzeniu. A cenowo, sprzedając tv i kupując SmartTV to dopłaciłbym ~400zł.

Obecnie odbieram na każdym telewizorze sygnał naziemny DVB-T + kilka kanałów analogowych z tunerów(z wbudowanym modulatorem). Wszystko trafia do wzmacniacza AvantHD i jest ok.
Na te wakacje wypróbuję opcję z DLNA przy pomocy Serviio bo i tak muszę kupić serwer :P

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: adac »

potryk4us pisze:A cenowo, sprzedając tv i kupując SmartTV to dopłaciłbym ~400zł.
Raczej przemnóż tą kwotę przez 2. :)
Poza tym: jakie protokoły i typy serwerów obsługuje Smart TV danego producenta ?
Jaki jest typ wbudowanej przeglądarki ? Czy będziesz w stanie utworzyć własny program w pełni obsługiwany przez odbiornik ?

potryk4us
Posty: 11
Rejestracja: 29 lipca 2013, o 12:33
Odbiornik: UHF Maximum
Instalacja antenowa: Kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: potryk4us »

Serviio już przetestowałem, ponieważ mam jeden model SmartTV od Samsunga UE32F5300.
Działają protokoły RTSP, RTP, HTTP, Jeszcze można wrzucić własne filmy jakby ktoś chciał obejrzeć. Po prostu się przełącza w tv tak jakbyś chciał zmienić wyjście na HDMI. Tv wykrywa serwer i można się połączyć.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: adac »

http://serviio.org/features
Nie zajmowałem się tym więc nie powiem jakie mogą być trudności w przesyłaniu DVB-T po sieci DLNA. Być może będzie konieczne rozebranie multipleksu na czynniki pierwwsze tylko jak głęboko. Może wystarczy tylko do poziomu ts a może trzeba wyciągnąć po koliei 8 programów i przekodować na oddzielne streamy. Czy próbowałeś przesyłać przez ten media serwer Serviio naszą DVB-T, i w jakim formacie (ts, mpeg, flash) jest w stanie to przyjąć SMART TV Samsung ?

potryk4us
Posty: 11
Rejestracja: 29 lipca 2013, o 12:33
Odbiornik: UHF Maximum
Instalacja antenowa: Kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: potryk4us »

Nie, nie, nie. Do tv będzie normalnie dochodził sygnał DVB-T z naziemnej telewizji cyfrowej + po LANie dodatkowe programy po protokołach http, rtp, rtsp lub innych, przy pomocy właśnie serviio ;)
Wcześniej pisałem żeby zamienić dodatkowe programy, które nie znajdują się w telewizji naziemnej np. TVN Turbo, style, discovery i żeby je upchać do mux'a dvb-t a następnie zsumować z sygnałem telewizji naziemnej. Mam nadzieje że się teraz wyjaśniło.

adac
Posty: 1866
Rejestracja: 19 czerwca 2011, o 08:22
Nadajnik - obiekt nadawczy: najbliższy maszt GSM

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: adac »

Tak, teraz Twoje plany są bardziej zrozumiałe. Zamierzasz wykonać w budynku instalację zbiorcza w układzie telewizji hybrydowej.
Dość ambitny plan ;)
W każdym razie uwaga którą napisałem wyżej jest nadal aktualna: w swojej ofercie zamierzasz umieścić wybrane kanały tv (tym razem Sat a nie DVB-t) i dodatkowo obraz z kamer. Czy testowałeś juz sposób przesyłania tv-live przez ten serwer, masz na to jakiś sposób podłączenia, oszacowałeś jaki sprzęt będzie dodatkowo potrzebny ?
Sygnał naziemnej DVB-t jak wyjaśniliśmy najlepiej przesyłać w oryginalnym multipleksie, jeżeli nie zachodzi specjalna potrzeba jego zmian.

Alternatywnie można rozważyć jedną z metod podanych wcześniej czyli zastosowanie tzw. gotowca. Unikniesz w ten sposób kłopotów związanych z samodzielną konfiguracją i dobieraniem sprzętu. Mam na myśli niewielką stację czołową w układzie SMATV skonfigurowaną pod Twoje potrzeby.
Dodatkowe korzyści tej metody:
- unikasz prowadzenia 2-ch instalacji po kablu- chyba że i tak pokoje są już wyposażone w sieć LAN,
- nie musisz kupować serwera do Serviio :)
- całość da się rozprowadzić tradycyjną instalacją zbiorczą na kablu koncentrycznym, standard DVB-T/C
- nie będzie potrzeby wymiany odbiorników a całość będzie łatwa do obsługi przez przeciętnego użytkownika.

/PS dość ciekawa jest opcja samodzielnego złożenia multipleksu DVB-T i potem dołączenia go do sieci zbiorczej. Sama karta PCi modulatora RF który jest w stanie obsłużyć QAM/OFDM kosztuje 800 € (model DTA 111, low cost multistandard VHF/UHF modulator). Posazedłem śladem który jest podany wyżej..

potryk4us
Posty: 11
Rejestracja: 29 lipca 2013, o 12:33
Odbiornik: UHF Maximum
Instalacja antenowa: Kierunkowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno

Re: IPTV/inne źródła --> DVB-T. Stworzenie własnego multiple

Post autor: potryk4us »

No, opcja fajna ze stworzeniem własnego multiplexu DVB-T lecz ze względów cenowych się nie opłaca.

Jeżeli chodzi o rozwiązanie mojego pomysłu to po prostu serwer, a na nim serviio który zamienia strumienie z kamer czy programów po RTM, RTMP, HTTP, UDP na sygnał obsługiwany przez SmartTV.

Dlaczego serwer? Dlatego że będzie mi służył również jako rejestrator, serwer DHCP, jako urządzenie do monitorowania sieci i pewnie wielu innych usług.

W jednym budynku poprowadziłem już skrętkę do każdego tv w pokoju i od razu na korytarze oraz elewacje budynku dlatego żeby podłączyć kamery albo opcjonalnie AccessPoint'y na korytarzach :)
Im więcej tym lepiej, trzeba się jakoś zabezpieczyć na przyszłość.

W sezonie 2015 kupię kilka SmartTV i przetestuję jak to wszystko działa. Co roku będę dookupywał kilka kamer, SmartTV i mam nadzieje iż będzie ok, chyba że się coś zmieni w planach :D a nigdy nie wiadomo...

Zablokowany