Fluktuacje odbioru MUX'ów

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
dapik12
Posty: 5
Rejestracja: 5 maja 2015, o 22:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Fluktuacje odbioru MUX'ów

Post autor: dapik12 »

Witam.

Mam problem związany z odbiorem mux'ów na telewizorze marki Toshiba 39L 4333D seria 31MO9336. Objawia się to tym iż mux 1 nadawany z Raszyna/PKiN na kanale 27 jest dostępny cały czas natomiast mux'y 2 i 3 raz są innym razem ich nie ma.
Wymieniłem płytkę wzmacniacza antenowego, zasilacz antenowy, kabel antenowy, obecnie zakupiłem nową antenę --- i bez zmian.
Zakupiłem trójnik - zniosłem ze strychu dekoder i telewizor kineskopowy --- i tutaj wszystko jest odbierane poprawnie bez okresowych zaników. Jedyna różnica jest taka iż Toshiba odbiera mux'a testowego na kanale 53 z PKiN.

Czym może być spowodowane to iż Toshiba okresowo przestaje odbierać mux'y ?
Telewizor jest zawieszony na ruchomym ramieniu i ma dobrą wentylację ale może coś wewnętrznie mu się przegrzewa i gubi pewne zakresy częstotliwości?

Będę wdzięczny za wszelkie sugestie. Telewizor jest jeszcze na gwarancji.
Ostatnio zmieniony 6 maja 2015, o 20:30 przez dapik12, łącznie zmieniany 1 raz.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Fluktuacjie odbioru MUX'ów

Post autor: fred »

Wystarczyłoby poczytać trochę forum. Ale po co - lenistwo górą.

Dam ci wędkę - zamiana wzmacniacza antenowego na...

dapik12
Posty: 5
Rejestracja: 5 maja 2015, o 22:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Fluktuacje odbioru MUX'ów

Post autor: dapik12 »

Znaczy się że co . Nie kumam z tą wędką -- dać wyższy maszt antenowy z drewna?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Fluktuacje odbioru MUX'ów

Post autor: poxipol »

Kol,fred miał tu na myśli wymianę tego wzmacniacza(płytki)na symetryzator antenowy.
Prawdopodobnie ten telewizor ma czulszą głowicę i w zależności od propagacji może występować przesterowanie sygnału ze względu na ten wzmacniacz.

dapik12
Posty: 5
Rejestracja: 5 maja 2015, o 22:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Fluktuacje odbioru MUX'ów

Post autor: dapik12 »

Testowałem trzy typy płytek od tych o najmniejszym współczynniku wzmocnienia do teoretycznie największego .... i jedyna różnica występuje tylko dla kanału testowego (53) -- telewizor Toshiby go nie odbiera na tym najsłabszym natomiast na pozostałych jest odbierany. Dla dekodera stacjonarnego nie ma różnicy , która płytka i tak nie odbiera kanału testowego.

Nie wiem czy ma to znaczenie ale mam możliwość regulacji mocy wzmocnienia sygnału.

Nie za bardzo wiem czy akurat problemy związane z propagacją mają wpływ na odbiór gdyż problemy występują w różnych porach i nie za bardzo kojarzy mi się z propagacją fal radiowych i wpływem słońca jako elementu zakłócającego.

Na nowej antenie ilość zaników sygnału jest jakby mniejsza.

Zaczynam się zastanawiać czy problem nie występuje w głowicy telewizora , która pod wpływem nagrzewania się podczas pracy może destabilizować proces dekodowania sygnału?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Fluktuacje odbioru MUX'ów

Post autor: poxipol »

Na propagację rozchodzenia się fal,bardziej ma wpływ ciś.atm. wilgotność,jonizacja powietrza.
Przed promieniowaniem kosmicznym raczej powinna nas chronić warstwa ozonowa.
Z twojego opisu wynika że jesteś w zasięgu dwóch nadajników synchronicznych-Raszyn i PKiN(te same kanały nadawania).
Może twój telewizor nie radzi sobie z ich synchronizacją.

Na twoim miejscu przetestował bym układ z symetryzatorem.
Regulacja wzmacniacza napięciem zasilania nie jest najlepszym rozwiązaniem.

dapik12
Posty: 5
Rejestracja: 5 maja 2015, o 22:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Fluktuacje odbioru MUX'ów

Post autor: dapik12 »

Tak, jestem w zasięgu nadajników pracujących synchronicznie ale ten telewizor użytkuję już ponad 8 miesięcy a problem znikania występuje od miesiąca.

Nie wiem czy na tej antenie którą posiadam uzyskam prawidłowy odbiór na samym symetryzatorze?

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Fluktuacje odbioru MUX'ów

Post autor: poxipol »

Jeżeli wcześniej telewizor pracował poprawnie,a na innych odbiornikach nie ma tego problemu,to jest z nim coś nie tak.
Może coś z jego oprogramowaniem ,albo głowica uległa częściowemu uszkodzeniu?
Może jest nowy soft do niego,po wgraniu może się coś zmieni?
Pewnie jest na gwarancji- można go reklamować.

fred
Posty: 285
Rejestracja: 13 kwietnia 2012, o 01:17
Odbiornik: Ferguson Ariva T65
Ferguson Ariva T650i
Nadajnik - obiekt nadawczy: Łódź, ECIV Zygry

Re: Fluktuacje odbioru MUX'ów

Post autor: fred »

Symetryzator to koszt kilka złotych. Już dawno byś to sprawdził i albo uzyskał poprawę, albo wykluczył za silny sygnał. Ale tracisz czas (dni), siły na próżne dywagacje. Teoria niewiele tu pomoże. Konieczne są testy.

Ale to twój wybór. Męcz się i czekaj na... no właśnie na co?

dapik12
Posty: 5
Rejestracja: 5 maja 2015, o 22:00
Nadajnik - obiekt nadawczy: Raszyn/PKiN

Re: Fluktuacje odbioru MUX'ów

Post autor: dapik12 »

Jeżeli chodzi o serwis to telewizor był w nim gdyż pojawiły się problemy związane z wykonywaniem poleceń z pilota tzn. np. : wciskany był klawisz zmiany kanałów w górę telewizor wyświetlał numer nowego kanału a proces jego zmiany trwał nawet do minuty. Napisali że zostało zainstalowane najnowsze oprogramowanie dedykowane dla tego modelu.

Problemy z odbiorem pojawiły się w podobnym czasie i trwają dalej.

Zablokowany