TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: markus 69 »

Ja myślę że TV Polsat i TV4 mają sporo audycji takich które mogły by być chodź by od zaraz nadawane w 16:9 . Nie zapominajmy jak to dość sprytnie TVP rozwiązała, nadaje tylko te audycje które wcześniej i tak były nadawane ze znaczkiem logo które było po niżej letterbox. Jeżeli chodzi o resztę to rzeczywiście wydaje się że nie ma co na to liczyć w najbliższym czasie. TVP INFO wydaje się że swoją szansę pogrzebała przynajmniej na jakiś dłuższy czas a TV Puls no nie wiem ale i tam wielkich nadziei chyba raczej nie ma.

zapa62

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: zapa62 »

Obraz w telewizji jest bardzo ważny ale powiązany z dźwiękiem! A co mamy? Na trzech programach ścieżka AC3 z czego na jednym słyszę i widzę (na sprzęcie), że nadaje DD5.1 (niestety czasami ale zawsze....) i nie jest to program misyjny.

karol91

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: karol91 »

Co nam z tego DD jak TVP nie nadaje go po ludzku. Wystarczy spojrzeć jak to jest realizowane na Astrze: mamy dwie ścieżki na TVP1, w tym jedna która ZAWSZE nadaje w DD 2.0 i druga, która nadaje DD 2.0/5.1. Z tymże tej drugiej chyba nikt nie kontroluje. Kto oglądał tegoroczną Eurowizję, powinien doskonale wiedzieć. Na samym początku transmisji głos polskiego komentatora zaczął pyrczeć, jakby ktoś wyciągnął kabel z gniazdka. Za to dźwięk oryginalny był OK. I tak już było do samego końca transmisji. Oczywiście dźwięk w stereo leciał normalnie, bez pyrczenia. I nikt nie zwrócił na to uwagi w TVP, bo wszyscy zapewne oglądali transmisję w stereo. Żenada! A jak było z Opolem? Reklamowano, że leci z DD 5.1, tymczasem dźwięk ten na TVP2 pojawił się dopiero w drugiej części! Na TVP Polonia leciał oczywiście cały czas i stamtąd oglądałem przekaz.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: markus 69 »

No tak,
teraz widać jak wiele oczekujemy od nadawców, a jak oni nam mało oferują.
Zwłaszcza mocno zauważalne przy nowoczesnym sprzęcie odbiorczym - chciało by się móc nacieszyć wieloma oferowanymi przez odbiorniki funkcjami a tu klops. Nasi nadawcy chyba jeszcze nie zdążyli zauważyć że na rynku już od kilku dobrych lat nie sprzedaje się odbiorników lampowych które oferowały wąski zakres funkcjonalności w porównaniu do dzisiejszego sprzętu odbiorczego.

Pozdrawiam wszystkich rozgoryczonych postępem polskiej cyfryzacji.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: markus 69 »

Chciałbym wszystkich zainteresowanych poinformować, że w dniu wczorajszym na paśmie regionalnym (TVP INFO) był nadawany mecz koszykówki w formacie 16:9 więc to nie przypadek - bo jak już wcześniej informowałem podobne zdarzenia miały miejsce jakiś czas temu.
z moich obserwacji wynika następująca konkluzja, można tylko nie wiem dlaczego tego nie robią, taki sam format był nadawany w analogu.
Bardzo miło się oglądało - wszelka grafika w normie wraz z logo stacji.

karol91

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: karol91 »

Czy to aby na pewno było prawdziwe 16/9, czy po prostu 4/3 zrobione z 16/9 albo letterbox? Czasami, zwłaszcza przy wieczornych dokumentach, TVP Info usuwa pasek informacyjny z ekranu i zostawia jedynie logo. Jeśli dokument jest nagrany w 16/9, to często wygląda to tak, jakby emitowano go w formacie 4/3 (ściśnięte 16/9), a następnie ręcznie ściskano cały obraz w pionie - łącznie z logiem TVP Info. To chyba jedyne dobre wytłumaczenie tej sytuacji. Druga ewentualność to po prostu emisja dokumentu w 16/9 w formacie anamorficznym bez WSS. Często można natrafić na takie materiały np. w "Wiadomościach", kiedy pochodzą np. z EbS-u (tam często nie emituje się WSS).

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: markus 69 »

Nie to nie żadna "podróba", "oryginał" formatu 16:9. Moje pasmo regionalne nie nadaje w letterbox a zazwyczaj jest to nadawanie w 4:3. Ale jak już pisałem niektóre audycje sportowe , z tego co zauważyłem to co najmniej jeden mecz na tydzień jest nadawany w formacie właściwym dla TV panoramicznych - być może że to też są jakiś lokalne testy.


Pozwolę sobie dodać zdjęcie - http://w829.wrzuta.pl/obraz/aHhEoW3T8rR ... czny_obraz

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: markus 69 »

Czy te prace w TVP ( http://satkurier.pl/news/51108/ruszylo- ... i-tvp.html ) były prowadzone pod kątem również DVB T i w niedługim czasie możemy się spodziewać większej ilości programów w 16:9 wraz z TVP INFO? A może i też planowane jest przyspieszenie jeżeli chodzi o MUX_3? Hmm - ciekawe to wszystko, taka technika, a naziemne przekazy daleko w lesie .....

Bartosz Czach

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: Bartosz Czach »

Nowe centrum emisji jest pewnie związane z HD i rychłym przejściem na 16/9. Przecież w analogu też można wysyłać coś na styl WSS. Dla większości nie ma znaczenia format (może być to uciążliwe na telewizorach 4/3 jedynie przy oglądaniu TVP INFO ze względu na pasek informacyjny). Dlatego nie zdziwię się, jeśli np. od 1 stycznia wszystko z TVP będzie w panoramie.
MUX 3 ma już ruszać w przyszłym roku -- pierwsze uruchomienia prawdopodobnie w sierpniu.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: markus 69 »

O widzisz, to ciekawe informacje mi przekazujesz. Będę czekał z niecierpliwością!!!

karol91

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: karol91 »

markus 69 pisze:Czy te prace w TVP były prowadzone pod kątem również DVB T i w niedługim czasie możemy się spodziewać większej ilości programów w 16:9 wraz z TVP INFO?
Niestety, ale na TVP Info jako jedynym kanale TVP, przerwy wtedy nie było. Nie wiadomo czemu, możliwe że póki co nie będzie nadawać przez nowe centrum emisji.

Bartosz Czach

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: Bartosz Czach »

karol91 pisze:Niestety, ale na TVP Info jako jedynym kanale TVP, przerwy wtedy nie było.
Podobno o 2:30 na TVP INFO pojawiła się stopklatka. Czyli też coś tam szperali.

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: markus 69 »

Nie wiem jak u was, ale u mnie od czasu do czasu były przerwy w nadawaniu TVP info.
Ale pomijając to wszystko, to czy u was na TVP info też jest tak żałosny obraz, porównał bym go do analogu, no i oprócz kiepskiej emisji pojawia się asynchro głosu na niektórych audycjach. Jest to już obserwowane prze zemnie w dłuższym okresie czasu.

michcio

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: michcio »

Na TVP Info (a wcześniej na TVP3) od zawsze był tragiczny obraz. I to nie tylko naziemnie.
Gdzieś na którymś forum (chyba RadioPolska) była dyskusja na ten temat i wychodziło na to, że gdzieś po drodze jest kawałek analogowego toru, coś na wzór kompozytu... Wszystko na to wskazuje.

U mnie, na Info Lublin dochodzi jeszcze przesterowany dźwięk i przepalona czerwień.

karol91

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: karol91 »

O zakłóceniach na TVP Info można przeczytać tutaj: http://forum.radiopolska.pl/index.php?showtopic=15350
Natomiast zakłócenia te występują także podczas Wiadomości, Teleexpressu czy Panoramy. Można się więc domyślać, że programy te powstają w jednym miejscu. Polecam przypatrzeć się np. belce informacyjnej podczas Teleexpressu - zakłóceń na niej jest tak dużo, że niektórzy chyba zdają się w ogóle tego nie zauważać, myśląc że to specjalny animowany efekt. :lol:

markus 69
Posty: 233
Rejestracja: 23 października 2009, o 12:14

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: markus 69 »

Poczytałem co nieco na polecanym forum - Hmm muszę stwierdzić, że przedstawiając się w niektórych artykułach TVP, to odnosi się wrażenie, że to naprawdę cud technika, dopóki się nie zacznie tego "cudu" oglądać.
Pozdrawiam ....

karol91

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: karol91 »

W ramach uzupełnienia do powyższego wątku na Forum RadioPolska, otrzymałem kiedyś odpowiedź od TVP w tej sprawie. Myślę, że to dobry moment na jej przytoczenie:
Uprzejmie informujemy, że część urządzeń [w TVP] jest analogowa i nie są stosowane kable cinch. Jest to format konsumencki i nie umożliwia przesyłania na duże odległości. Trwają prace nad konwersją do formatu anamorficznego. Nastąpi to w przeciągu kilku miesięcy.
A więc w TVP nie są stosowane kable cinch - to oczywiste. Stosowany jest profesjonalny format, ale również analogowy! Umożliwia on przesyłanie sygnału na większe odległości, ale nie chroni przed powstawaniem analogowych zakłóceń! Na kablu cinch powstają przy kilku metrach, przy formacie telewizyjnym mogą powstawać dopiero przy kilkudziesięciu. Ale w końcu powstaną! To rozwiązanie było dobre w czasach telewizji analogowej, gdzie te zakłócenia nie były widoczne na telewizorach kineskopowych lub po prostu gubiły się w gąszczu innych zakłóceń telewizji naziemnej czy satelitarnej. Teraz mamy niemalże surowy obraz wprost z reżyserki TVP, który ujawnia wszystkie mankamenty. Tragicznie prezentuje się np. program "Młodzież kontra" - wygląda jak nagrywany na VHS. Dawniej nikomu to nie przeszkadzało, bo człowiek nie wiedział że może być jeszcze lepiej. Oglądało się filmy na VHS i człowiek cieszył się, że w ogóle je ogląda. A teraz? Każdy woli DVD, Blu-ray! Telewizja powinna wyprzedzać konsumentów! Jeśli w amatorskich kamerach "dla pospólstwa" pojawił się format 16/9, to telewizja powinna archiwizować w nim materiały już od dawna! Tymczasem dalej nagrywa się w 4/3! Przekazy dla TVP Info na Eutelsacie są realizowane z dużym zapasem nad głową prezentera, żeby można było dokleić mu czarne pasy! To jest jakaś chora sytuacja! Ciekawe czy w takim formacie to później archiwizują? A potem będziemy oglądać windowbox, kiedy już TVP przejdzie na anamorficzne 16/9...

uggp

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: uggp »

Znalazłem przypadkowo, że w PALu analogowo też można nadawać znacznik WSS dla obrazu 16:9
http://www.intersil.com/data/an/an9716.pdf
Czyli w sumie materiał na kasecie analogowej może być w 16:9

Bartosz Czach

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: Bartosz Czach »

uggp pisze:Znalazłem przypadkowo, że w PALu analogowo też można nadawać znacznik WSS dla obrazu 16:9
Ależ taki zabieg stosuje u nas TV4.

uggp

Re: TVP 1 i TVP 2 aktualnie w 16:9

Post autor: uggp »

Beria pisze:Ależ taki zabieg stosuje u nas TV4.
Kurcze tak mi coś nie pasowało z tym TV4. Mój TV nie ma automatu reagującego na czarne pasy a na TV4 na analogu się przełączał.
A czy widział ktoś jakiś modulator który potrafi to dodać do sygnału? Bo mam podejrzenie że tuner sat na uhf też robi taki trik. A nie mam oscyloskopu, żeby to ostatecznie sprawdzić:/

Zablokowany