Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
wojtaszek

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: wojtaszek »

Ja mam nero 10 i win7. Mi tez wczytuje ale pokazuje ze plik trwa 38 min a w rzeczywistosci trwa 2:24 h. Tak mi pokazywalo w media player classic gdy nie mialem kodekow, teraz gdy juz mam w MPC jest ok ale w nero jak bylo czyli zle. No wlasnie tez tak zaczalem robic tzn. naokolo bo inaczej chyba nie wyjdzie.
Jakby co to nagrywam konkurs chopinowski, nadaja ponoc dolby 5.1 ale ja mam dekoder ze scartem wiec .ts'ie mam zwykle stereo i tu pytanie: co mi da zaznaczenie opcji w nero dzwieku dolby zamiast stereo? Jakos przetworzy lepiej?
Da sie zmiescic 4 godziny mpega w dvd5 ? W nero vision niby jest opcja dopasowania do dysku ale nie chce juz zmniejszac, najmniejszy bitrate do wyboru to 2500 kbit/s.
Sory ze troche nie na temat ;)
A co powiecie jeszcze o programie HDTVtoMPEG2? ktory przemiania tsa na mpg w paredziesiat sekund, tylko tez mam problem, rowniez wyswietla mi dziwna dlugosc...

uggp

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: uggp »

Po zgraniu materiału TS, dobrze jest sprawdzić strumień programem: TSDoctor. Często są jakieś błędy w strumieniu i programy głupieją.
W drugim kroku proponuje przemultipleksować TS do MPG lib MKV(!). Po prostu na te kontenery programy często lepiej reagują. MPG dla MPEG2 i MKV (lub MP4) dla h.264.
Jako program do zabawy w wideo proponuję AVIDemux. Nazwa jest nieco myląca. W każdym razie program ten działa na niezależnej (i darmowej) bibliotece kodeków libavcodecs. To oznacza, że nie interesuja go kodeki zainsalowane w systemie. Libavcodec jest niezależny systemowo (działa na windowsie, linuxie macach itp) i jest powszechnie używany we wszelkiego rodzaju sprzęcie SAT/DVD/Playery.

janek 77

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: janek 77 »

Dźwięk nie będzie lepszy. Przy dopasowaniu Nero przytnie jakość obrazu.
Jaki dekoder na scart? Sam się nad tym zastanawiałem?

wojtaszek

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: wojtaszek »

Dzieki. TSDoctor chyba jest rozwiazaniem bo w niektorych plikach mi pokazuje taki komunikat: [IMG=http://img704.imageshack.us/img704/999/ ... eqw.th.png][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us Co to jest ten PCR wraps? Jesli dobrze zrozumialem chodzi wlasnie o zly timer? W innym plikow ktory dobrze laduje nero ten blad sie nie wyswietla. Czyli teraz mam go zapisac.
Mam Fergusona FK 6900CR. Co do nero wlasnie juznie chce bardziej przyciac jakosci i sie nie miesci na plytce.
Jeszcze jedno pytanie: z czego te bledy moga wynikac? Mi znajomy informatyk sugerowal ze moze chodzic o pendrive, ze moze jest za wolny.

janek 77

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: janek 77 »

Po prostu błędy w nadawaniu.

jkrzyszt

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: jkrzyszt »

wojtaszek pisze:Dzieki. TSDoctor chyba jest rozwiazaniem bo w niektorych plikach mi pokazuje taki komunikat: [IMG=http://img704.imageshack.us/img704/999/ ... eqw.th.png][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us Co to jest ten PCR wraps? Jesli dobrze zrozumialem chodzi wlasnie o zly timer? W innym plikow ktory dobrze laduje nero ten blad sie nie wyswietla. Czyli teraz mam go zapisac.
Mam Fergusona FK 6900CR. Co do nero wlasnie juznie chce bardziej przyciac jakosci i sie nie miesci na plytce.
Jeszcze jedno pytanie: z czego te bledy moga wynikac? Mi znajomy informatyk sugerowal ze moze chodzic o pendrive, ze moze jest za wolny.
Nie mam pewności, ale komunikat ten odczytywałbym jako informację o tym, że licznik czasu właśnie dobił do swej maksymalnej wartości, został wyzerowany i dalej odlicza ponownie od zera. Czyli nic strasznego, przynajmniej dla programu, który to zaraportował. Jednocześnie jest sugestia, że inne programy mogą nie być na tyle bystre, aby sobie z tą sytuacją poradzić, stąd propozycja skorygowania (przeliczenia) znaczników czasu zawartych w strumieniu tak, aby uniknąć przewijania licznika w trakcie odtwarzania. Ale mogę się mylić.

Dzięki,
Janusz

wojtaszek

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: wojtaszek »

Pewnie masz racje bo nero vision juz prawidlowo odczytuje ten plik. Czy wiec konieczne jest teraz jeszcze przetwarzanie na mpg'a czy moge juz nagrywac? Jezeli w innym pliku nie pokazuje bledow to nie trzeba go zapisywac na nowo? I czy usuwac przeplot, co mi to da? W tym poprawionym pliku obraz przy bardziej dynamiczny ruchu jest zamazany, tworza sie takie poziome kreski ( nie wiem czy wiecie o co chodzi ;) ) Widac je duzo bardziej w nero hub niz w Media Player Classic ktory korzysta z kodekow w przeciwienstwie do nero hub.
I jeszcze czy wybierac probkowanie: progresywne czy z przeplotem ?( jak wybiore progresywne to sie wiecej miesci)
Dzieki serdeczne.
P.S Moze wiecie jeszcze co oznacza taki komunikat w VideoReDo <script src='http://img132.imageshack.us/shareable/? ... o.png&p=tl' type='text/javascript'></script><noscript>Obrazek</noscript> tworze .iso a raczej probuje...

uggp

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: uggp »

Przeplot (poziome kreski) to generalnie dość częsty problem przy zgrywaniu audycji TV. Są dwie możliwości:
1. Nagrywamy dokładnie to co przyszło z DVB-S/T i co najwyżej TSDoctorem czyścimy z błędów. Wtedy mamy materiał oryginalny ale w "chorym" standardzie. Za każdym razem przy odtwarzaniu jakość będzie zależeć od tego czy odtwarzacz usunie przeplot czy też nie.
2. Materiał będziemy ponownie kompresować. Wtedy zawsze lepiej usunąć przeplot i zrobić MPEG/AVI/MKV tak żeby wszędzie szło.

Pierwsza opcja jest dużo szybsza. Druga wymaga czasu. Czasem kompresja może trwać kilka godzin.
Ja wybieram zawsze opcję 2, chociażby dlatego że niektóre programy głupieją jak dostaną przeplot bo myślą że jest 50fps.

wojtaszek

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: wojtaszek »

Nie obczajem avidemux. Tworzy mi sie plik bez formatu-moge zmienic recznie na mpg i wtedy sie odtwarza ale plik jest bez dzwieku. Czy nim mozna odrazu nagrac na plyte czy nim tylko do mpega i wtedy jeszcze cos np nero vision?

uggp

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: uggp »

@wojtaszek
W AVIDemux format ustalasz na dole opcją. Jeżeli dodatkowo nie podasz rozszerzenia, to nic nie szkodzi. Ten program po prostu jest wieloplatformowy i np. na linuxie rozszerzenia nie mają znaczenia. Player i tak "zagląda do środka" i dekoduje.
Kodek: COPY oznacza że nie będzie kompresji. Można robić różne mutacje, np do AVI wsadzić MPEG2 ;)
Można iść na skróty i wprost wybrać profil DVD. To co wyskoczy będzie plikiem MPG, który można wypalić (np. Neronem).

Dużo lepiej samemu "wyklikać" co chcemy, bo potem taki materiał jest naprawdę dobrze zrobiony.
Tak w skrócie. Jeżeli masz TS'a w MPEG2: To:
1. Audio zostawiasz bez zmian, Czyli Kodek: COPY.
2. W Video dajesz kodek mpeg2enc (dla DVD)
3. Jeżeli ma się zmieścić na DVD, to kodowanie 2-przebiegowe z limitem na wielkość
4. Ustawiasz filtry:
a) jeżeli obraz ma jakieś czarne pasy to CROP
b) jeżeli materiał ma niski bitrate to czasem postprocessingiem można pomóc
b) jeżeli ma interlace to filtr DEINTERLACE: YADIF
c) jeżeli ma dziwną rozdzielczość (na SAT są takie mutacje) lub był crop to skalujemy RESIZE do 720x576
d) jeżeli materiał 16:9 to zaznaczamy w kodeku video - dalej będzie 576 linii ale odtwarzacze będą ładnie reagować (albo robić pan-scan albo letterbox)
5. Wycinamy "Reklamy" i inne bzdury
6. Zapisujemy - rusza kompresja

Po przekodowaniu wyjdzie MPG, który wypalamy np. Neronem. Ważne, że tak przygotowany materiał jest zgodny ze standardami.

wojtaszek

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: wojtaszek »

Dzieki, malo komu by sie chcialo tyle tlumaczyc ;) Zobacze jeszcze co z tego wyjdzie.
To rodzielczosc 704x576 nie jest wlasciwa?
Czy video delay -254 ms trzeba korygowac? Bo osobiscie go chyba nie zauwazylem ;)
I juz ostatnie pytanie ;) Jezeli TSDoctor nie wyswietli zadnego komunikatu-wszystkie paski sa na zielono tzn ze nie ma zadnych bledow? I czy jezeli ts'a konwertuje Tsconv to doctora tez uzywac(pisales wyzej o dwoch opcjach i doctora podales tylko w pierwszej :) )
Pozdrawiam

wojtaszek

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: wojtaszek »

Niestety wystapil problem. W jednym nagraniu musialem korygowac antene bo byl slaby odbior przez na nagraniu sa zaklocenia. I TSDoctor sie zawiesza przy zapisywaniu w tym miejscu zas przy konwersji to tego momentu jest wszystko ok , potem zas nastepuje prawie jednominutowe opoznienie obrazu wzgledem dzwieku. Macie jakas rade czy da sie ten plik naprawic?

wojtaszek

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: wojtaszek »

Znalazlem w koncu swoj system nagrywania: TSDoctor -> FormatFactory -> Nero Vision. I wszystko byloby pieknie - dobra synchronizacja obrazu z dzwiekiem - gdyby nie przeplot widoczny na ekranie telewizora-na kompie tez. Ts po Doctorze nie ma przeplotu dopiero po kompresji na .mpg. A w nero daje na progresywne i usuniecie przeplotu. Teraz troche poszukalem i znalazlem taka wypowiedz
"A dlaczego chcesz usuwać przeplot? Nie jest on żadną usterką czy też wadą, którą należy wyeliminować, lecz (na razie) standardem jeśli chodzi o obraz telewizyjny, a już w szczególności DVD video. Zaryzykuję nawet stwierdzenie, że aby obraz był płynny na telewizorze - musi być nagrany i zmontowany z przeplotem. To, jak widać obraz na komputerze w żadnym razie nie jest tożsame z końcowym efektem na telewizorze.
Przeplot przeszkadza w oglądaniu filmów na komputerze, ze względu na inny charakter wyświetlania obrazu. Ale to też jedynie na playerach, które go automatycznie nie usuwają. Dlatego jedynie w przypadku filmów z przeznaczeniem do internetu czy innego oglądania na kompie - przeplot wskazane jest usunąć. Prawie zawsze wiąże się to z utratą jakości obrazu, bo przeważnie wyrzucany jest jeden półobraz, lub dwa nakładane są jednocześnie na siebie."
tu http://www.filmowiec.pl/forum/viewtopic ... 12&t=19404
To jak w koncu jest z tym przeplotem?

uggp

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: uggp »

wojtaszek pisze:To jak w koncu jest z tym przeplotem?
Przeplot to taki "garb historyczny", z którym ciężko się niektórym rozstać. Jeżeli nagrywasz sobie coś bez przekodowania to zostawiasz jak jest. Jeżeli jednak z jakiś przyczyn robisz ponowne przekodowanie filmu to ZAWSZE usuwaj przeplot. Po prostu jest to praktyczniejsze.
Algorytmy usuwania przeplotu są rożne, niektóre dublują linie (kiepska jakość) inne z kolei mają zaawansowane algorytmy rekonstrukcji pełnej ramki. Takie algorytmy wymagają mocy. Jeśli taką mocą dysponuje odtwarzacz, to wiadomo że za każdym razem jak odtwarzasz film z przeplotem, odpowiedni plugin musi kombinować żeby usunąć przeplot. Dlatego lepiej usunąć go wcześniej i możliwie najlepszym algorytmem, nawet jak wydłuży to czas kompresji filmu o 30%. Po prostu robisz to raz a potem masz komfort psychiczny, że na każdym odtwarzaczu obraz będzie ładny.

wojtaszek

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: wojtaszek »

No ok. Mam plik .ts gdzie mediainfo podaje ze jest przeplot ale go nie widac, zas po konwersji na mpg niby jest progresywne a przeplot jest widoczny, czyli wszystko na odwrot. Jak to wytlumaczyc?

novak
Posty: 27
Rejestracja: 5 marca 2010, o 09:11

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: novak »

uggp pisze:
wojtaszek pisze:To jak w koncu jest z tym przeplotem?
Przeplot to taki "garb historyczny", z którym ciężko się niektórym rozstać. Jeżeli nagrywasz sobie coś bez przekodowania to zostawiasz jak jest. Jeżeli jednak z jakiś przyczyn robisz ponowne przekodowanie filmu to ZAWSZE usuwaj przeplot. Po prostu jest to praktyczniejsze.
Algorytmy usuwania przeplotu są rożne, niektóre dublują linie (kiepska jakość) inne z kolei mają zaawansowane algorytmy rekonstrukcji pełnej ramki. Takie algorytmy wymagają mocy. Jeśli taką mocą dysponuje odtwarzacz, to wiadomo że za każdym razem jak odtwarzasz film z przeplotem, odpowiedni plugin musi kombinować żeby usunąć przeplot. Dlatego lepiej usunąć go wcześniej i możliwie najlepszym algorytmem, nawet jak wydłuży to czas kompresji filmu o 30%. Po prostu robisz to raz a potem masz komfort psychiczny, że na każdym odtwarzaczu obraz będzie ładny.
jeżeli to taki garb historyczny to czemu koncerty są wydawane w 1080i ?, przeplot się przydaje do koncertów, płynniejszy obraz i nadal będzie stosowany chyba że wszystko będzie w 50p/60p bo niestety 25p to nie ta płynność - judder

uggp

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: uggp »

wojtaszek pisze:No ok. Mam plik .ts gdzie mediainfo podaje ze jest przeplot ale go nie widac, zas po konwersji na mpg niby jest progresywne a przeplot jest widoczny, czyli wszystko na odwrot. Jak to wytlumaczyc?
Może materiał miał interlace ale klatki parzyste i nieparzyste były z tej samej chwili czasowej. Czyli jak takie dwie klatki złożysz to masz pełny progresywny bez żadnych kalkulacji.
Tylko że po przekodowaniu nie te pola co trzeba zostały sklejone?

@novak
Zawsze P będzie lepsze od I. Z tym, że im obraz bardziej statyczny tym różnica mniejsza. A że I jest tańsze od P no to jest jak jest.

A jeszcze taka uwaga, ostatnio zgrałem sobie do testów materiał z ANIXE HD (SAT/Astra/Niemieckie), wsadziłem do programu i oglądam pojedyncze klatki. Materiał niby 50fps ale co druga klatka taka sama. Jak nic kopiowane z "kinówki" 24fps.

novak
Posty: 27
Rejestracja: 5 marca 2010, o 09:11

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: novak »

Nie zgodzę się z tym proszę poczytać co to juddering, przy 25 jest za niska płynność wole 50i jasne że obraz będzie mniej ostry ale za to płynny (ideałem jest 50/60p), co do 50p to tylko mowie o natywnym a nie jakieś powielane klatki i nie mówiłem o filmach tylko o koncertach, do tego nawet widać na serialach np Samo życie rok temu było progresive a w tym sezonie widać interlaced, tak samo Moda Na Sukces jest płynniejsza, może niektórzy tego nie widzą ale jest różnica wystarczy porównać ruch w Wiadomościach i z jakimkolwiek filmie po nim. Tak samo programy publicystyczne są w 50i. Albo co gorsza mecz piłki nożnej w 25p to by była masakra...

niestety nie zawsze p jest lepsze od i (chyba że 50p vs 50i)

uggp

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb-t

Post autor: uggp »

Pytanie jakie powinniśmy postawić na wstępie, to jak tworzony jest materiał z przeplotem?
Tutaj jest wiele kombinacji ale chyba tylko jedna jest w miarę zadowalająca. W zasadzie to idealnie by było gdyby odbiornik wyświetlał dokładnie to samo co nadajnik. Tak nie jest bo po drodze mamy skalowania.
Co do samego rozmycia, to 25p można rozmyć i efekt będzie taki sam. Można też pojechać równo i walnąć motion blur na 15 klatkach ;)
Jest jeszcze jedna sprawa. Procesor obrazu. Teoretycznie mając obraz I, można produkować pełne klatki i zrobić idealną płynność, czyli zamienić 50i na 50p. No ale teoretycznie przy 25p w h.264 gdzie ruch jest zwektoryzowany można by i zrobić 100p. Z tym, że będzie to aproksymacja liniowa. W zasadzie powyżej 20Hz to nie widzimy już detali ruchu, jedynie co to samą płynność. I w tym miejscu lepiej mieć chyba obrazy pełne i je "upłynniać" niż tylko składać. A większość dzisiejszego sprzętu w zasadzie tylko rozmywa.
Dlatego uważam, że P jest lepsze od I. I wiadomo, że nie chodzi o porównanie (50i z 50p) ale 25p z 50i. Po prostu takie coś łatwiej przetwarzać.
Specjalistą od przeplotu nie jestem. Kiedyś tylko szukałem dobrego filtru do "deinterlace" i algorytmy jakie ludzie wymyślają przyprawiają o zawrót głowy. Niestety, sporo z nich sprawdza się tylko w wybranych przypadkach. Najgorszy przypadek, to deinterlace + deshaking.

wojtaszek

Re: Dziwny MPEG-2 nie do rekompresji - nagranie z tunera dvb

Post autor: wojtaszek »

Zrobiłęm sobie przerwę w nagrywaniu ale powracam do tematu ;) I nie mogę się nadziwić co to za mutant mi wychodzi w Format Factory przy konwersji ts'a: niby jest progresywny a ma przeplot :shock: A jak zaznaczę Deinterlace to mi wychodzą dwa obrazy, jeden nad drugim.
Przeplot jak kolega wyżej pisał ładnie usunął avidemux ale z kolei z nim miałem problemy z synchronem dźwięku z obrazem. Więc jedyną sensowną opcją jest FF->AviDemux->Neron ale to trochę droga na około... :roll:

Zablokowany