Porady techniczne DVB-T

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Wojtala

Porady techniczne DVB-T

Post autor: Wojtala »

Wiele osób przetestowało na "własnej skórze" sprawy związane z odbiorem DVB-T.
Proponuję by za zgodą admina powołać stały wątek "Porady techniczne" w którym podzielibyśmy sie z innymi pozytywnymi doświadczeniami związanymi z odbiorem DVB-T. Tzn. dopisywać rodzaj usterki i rozwiązanie np. miałem zły odbiór i była to wina anteny bo ... , miałem zły odbiór bo źle wycelowałem antenę itd. .
Na dobry początek moje uwagi :
1. Warto antenę ustawić precyzyjnie na kierunku dom - antena nadawcza. Pomoże w tym strona geoportalu http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/ na której można pomierzyć bardzo prezyzyjnie co do metra odłegłość w linii prostej (jest tam narzędzie do pomiaru) a jednocześnie rysowana linia pomiaru wytyczy b. dokładny kierunek ustawienia anteny - wskaże przebiegając na najbliższych obiektach domu jak ustawić antenę.
2. Warto sprawdzić antenę
a) czy antena jest na dane pasmo
b)wszystkie połączenia w antenie są pewne i prawidłowo przewód przycięty i podłączony!
c) szczelność puszki antenowej (dodatkowo uszczelnić ją nawet torbą foliową lub taśma
z tworzywa izolacyją (woda i skropliny skutecznie pogarszają odbiór lub go całokowicie
uniemożliwiają!). Ja tak miałem i dzięki podpowiedzi speca z Emitela -
p. Jarka Bałuka zlikwidowałem tę poważną usterkę powodująca w czasie opadów
i mgły b. zły odbiór.
d) czy np. symetryzator jest na odpowiednie pasmo i dobrze połączony z anteną
(b.szczelny) - wszelkie płaskie przewody antenowe 300 om zstąpić przewodem
koncentrycznym z dobrym symetryzatorem
3. Poziom sygnału: Na zakończenie sprawdzić poziom sygnału np. w telewizorach Sony Brawia w Menu Option (pilot) wybrać "Informacja o systemie".

drmk

Re: Porady techniczne DVB-T

Post autor: drmk »

Wojtala pisze:
Na dobry początek moje uwagi :
2.Warto sprawdzić antenę
c) szczelność puszki antenowej (dodatkowo uszczelnić ją nawet torbą foliową lub taśma
z tworzywa izolacyją (woda i skropliny skutecznie pogarszają odbiór lub go całokowicie uniemożliwiają!).


Lepiej jest zabezbieczyć symetryzator/wzmacniacz antenowy i wszytskie połączenia wewnątrz puszki np. wazeliną w sprayu, a odpływ pozostawić - przy dokładnym uszczelnieniu w środku i tak będzie skraplała się woda.
Ostatnio sprawdzałem swoją instalację zakonserwowaną kilka lat temu właśnie w taki sposób i pomimo nieszczelności puszek wszytskie połączenia są w idealnym stanie.

Wojtala

Re: Porady techniczne DVB-T

Post autor: Wojtala »

Z wazeliną dobry pomysł. Choc pomysł z folową torba wykorzystuje do sprzętu fotograficznego i nigdy mi się nie zawilgotniał wewnątrz, nawet niebyło pary i skroplin, ale musi naprade byc sszczelna.

Awatar użytkownika
kupon
Posty: 670
Rejestracja: 18 lutego 2009, o 15:02
Odbiornik: Panasonic TX-50DXU701 / Panasonic TX 32AS650E
Instalacja antenowa: Dipol 44/21-69 Tri Digit+DIPOL-4/5-12 pol.V+Zwrotnica antenowa FM/6-12/21-69/75
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chorągwica

Re: Porady techniczne DVB-T

Post autor: kupon »

Bo zapewne nie trzymasz swojego sprzętu fotograficznego na dachu i przez pare lat.

Zablokowany