Dosył sygnału do stacji doświetlających

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
wikingp
Posty: 1
Rejestracja: 20 grudnia 2016, o 20:01

Dosył sygnału do stacji doświetlających

Post autor: wikingp »

Witam serdecznie. W jaki sposób odbywa się dosył sygnału dvb-t do stacji doświetlających.

paterossimo

Re: Dosył sygnału do stacji doświetlających

Post autor: paterossimo »

Dobre pytanie. Mi się wydaje, że wszystko leci światłowodem.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Dosył sygnału do stacji doświetlających

Post autor: Kolor »

Czemu akurat do doświetlających? Jeśli juz, to wszędzie jednakowo.

Awatar użytkownika
Acid
Posty: 308
Rejestracja: 11 lutego 2009, o 17:54
Odbiornik: Philips PUS8303 / Sharp HI3422E
Instalacja antenowa: Dipol-16/21-60 / Dipol-4/5-12
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Dosył sygnału do stacji doświetlających

Post autor: Acid »

Światłowód lub radiolinia w zależności od dostępnej infrastruktury.

ebc41
Posty: 4
Rejestracja: 7 września 2016, o 18:37
Odbiornik: Telewizyjnego brak. Duża ilość radiotelefonów

Re: Dosył sygnału do stacji doświetlających

Post autor: ebc41 »

wikingp pisze:Witam serdecznie. W jaki sposób odbywa się dosył sygnału dvb-t do stacji doświetlających.
Trochę odgrzeje kotleta ale może się komuś przyda. W czasach telewizji analogowej wszystkie TSRy pracowały na dość prostej zasadzie. Na obiekcie był zainstalowany jeden albo więcej przemienników (retransmiterów) TV, w zależności ile kanałów miało być nadawanych. Urządzenie rozmiarów do szafy 19 cali i wysokości 5~6U. Zawierało zasilacz, automatykę sterującą, odbiornik i nadajnik. Odbiornik był wstrojony w kanał pobliskiego RTCNu, RTONu albo innej dużej stacji, która miała w tym miejscu silny sygnał. O ile wiem większość urządzeń nie robiła w ogóle demodulacji. Odbiornik (typowa superheterodyna) dokonywał konwersji do stałej częstotliwości pośredniej. W nadajniku ta p.cz. była mieszana z lokalnym generatorem co skutkowało uzyskaniem docelowej częstotliwości na której nadawał TSR. Potem sygnał szedł w wzmacniacza końcowego i na pasmowy filtr kanałowy. TSRy najczęściej nadawały na UHF i to dość wysoko z racji tego, że i tak w założeniu miały mieć raczej niewielki zasięg. Czasami zdarzało się jednak, że chodziły na VHF a w dawnych czasach (za radiofonii OIRT) nawet na LowBand-VHF albo MidBand-VHF, czyli w okolicach 49-90MHz. Ja w rękach miałem jedynie urządzenie włoskiej produkcji (nie pamiętam z nazwy) ale bardzo często używane były zestawy produkowane ongiś przez Unitra Zarat.

Chłopy we wsi gadają, że na niektórych TSRach gdzie nie udawało się uzyskiwać wystarczającego poziomu sygnału na dosyle, instalowało się zwykły dekoder TV-Sat typu Cyfra, Canal+ albo Cyfrowy Polsat. Byłe by w pakiecie było TVP. Trochę to dziwne ale może z czasem gdy zmieniała się siatka kanałów, albo systemy antenowe ulegały modernizacjom to na jakichś kierunkach poziom sygnału spadał i trzeba było się jakoś ratować.

Obecnie TSRy pracują na zgoła innej zasadzie. Teoretycznie DVB-T można by retransmitować w podobny sposób co analog. A może i nawet przy użyciu tych samych urządzeń, jeżeli miały by one wystarczająco dobrą liniowość i bardzo małe zakłócenia. Ponieważ jednak MUX z TVP leci w SFN (Single Freq Network) pracuje to inaczej. Przemiennik odbiera i nadaję na tej samej frekwencji. Oczywiście nie robi to na raz, bo powstało by bardzo głębokie dodatnie sprzężenie zwrotne i stacja by się zapętliła. Wykorzystuje się tu Guard Interval przy modulacji OFDM/QAM. Przemiennik odbiera symbol modulacji, buforuje go w swojej pamięci na następnie nadaje na tej samej częstotliwości. Wszystko z bardzo sztywnymi timingami aby nie zakłócać sąsiednich symboli. Dzięki temu udaje się zaoszczędzić kanały, choć TSRy i tak zawsze miały bardzo małą moc < 100W EIRP. Ma to jednak swoje wady o którym chyba wszyscy wiedzą.

TSRy odbierają zawsze na innej antenie niż nadają. Można to zresztą łatwo zauważyć. Wystarczy podejść do dowolnej stacji tego typu. Na szczycie wieży będzie małe grono czerwonych albo zielonych anten przypominających nieco małą wanienkę. W środku najczęściej znajdują się najczęściej dwa dipole półfalowe. Dosył leci albo na zwykłej antenie Yagi albo na jednym elemencie, identycznym z tym z części nadawczej. Osobiście nie słyszałem i nie widziałem TSRa, który by był zasilany z radiolinii albo światła, bo to przerost formy nad treścią i niepotrzebny wydatek.

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Dosył sygnału do stacji doświetlających

Post autor: Kolor »

Obecnie TSRy pracują na zgoła innej zasadzie. Teoretycznie DVB-T można by retransmitować w podobny sposób co analog. A może i nawet przy użyciu tych samych urządzeń, jeżeli miały by one wystarczająco dobrą liniowość i bardzo małe zakłócenia. Ponieważ jednak MUX z TVP leci w SFN (Single Freq Network) pracuje to inaczej. Przemiennik odbiera i nadaję na tej samej frekwencji. Oczywiście nie robi to na raz, bo powstało by bardzo głębokie dodatnie sprzężenie zwrotne i stacja by się zapętliła. Wykorzystuje się tu Guard Interval przy modulacji OFDM/QAM. Przemiennik odbiera symbol modulacji, buforuje go w swojej pamięci na następnie nadaje na tej samej częstotliwości. Wszystko z bardzo sztywnymi timingami aby nie zakłócać sąsiednich symboli. Dzięki temu udaje się zaoszczędzić kanały, choć TSRy i tak zawsze miały bardzo małą moc < 100W EIRP. Ma to jednak swoje wady o którym chyba wszyscy wiedzą.
To jest wieść gminna, czy wskażesz jakieś źródło na poparcie tej tezy. Gdyby założyć, że odbiór i nadawanie odbywa się na innych częstotliwościach, to jestem w stanie się zgodzić. Jeśli zaś chodzi o SFN, to niestety widzę problem.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Dosył sygnału do stacji doświetlających

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Technicznie nie ma problemu. Odpowiednio szybkie przetwarzanie sygnału i tłumienie echa załatwiają sprawę.
Przykładowe rozwiązanie przykładowego producenta:
:arrow: http://www.tredess.com/en/broadcasting/ ... cancelling

Kolor
Posty: 451
Rejestracja: 10 grudnia 2014, o 19:21
Odbiornik: Samsung F5500
Viva HD90mc
THD1000
Instalacja antenowa: Pabianice - kablówka i azart - mux1-3 i 8
Justynów - siatka+sym - mux1-3 i 8
Nadajnik - obiekt nadawczy: MUX 1-3 Łódź komin EC, MUX 8 Zygry

Re: Dosył sygnału do stacji doświetlających

Post autor: Kolor »

Właśnie o echo mi chodziło i czas przetworzenia sygnału od momentu "wejścia" w antenę odbiorczą do momentu wyemitowania sygnału przez antenę nadawczą.

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Dosył sygnału do stacji doświetlających

Post autor: hadam »

ebc41 pisze:Osobiście nie słyszałem i nie widziałem TSRa, który by był zasilany z radiolinii albo światła, bo to przerost formy nad treścią i niepotrzebny wydatek.
W zależności od możliwości technicznych danego obiektu. Rozmawiałem z ludźmi z Emitela kiedy jeszcze był w planie gapfiler na obiekcie SLR w Niegowie. Najpierw jest brany pod uwagę światłowód a dopiero potem rozwiązania innego typu.
Należy wziąć pod uwagę jeszcze jedną sprawę, otóż na większości obiektów tego typu, światłowody już są, choćby ze względu na TBS'y czy inne ustrojstwa. Natomiast w czasach kiedy budowali infrastrukturę analogową światłowodu ani telefonii komórkowej jeszcze nie znali a linie telefoniczne (druty) miały poważne ograniczenia w stosunku do nawet dzisiejszych miedzianych, nie mówiąc już o światłowodzie. W dodatku im dalej od dużych miast gdzie z odbiorem za zwyczaj nie było problemów tym gorzej z infrastrukturą.
Dla przykładu jeśli obecnie jest konserwacja jakiegoś głównego obiektu, to nie jest tak, że wszystkie doświetlające wokół gasną, choć niektóre pewnie tak.

ebc41
Posty: 4
Rejestracja: 7 września 2016, o 18:37
Odbiornik: Telewizyjnego brak. Duża ilość radiotelefonów

Re: Dosył sygnału do stacji doświetlających

Post autor: ebc41 »

Kolor pisze:Właśnie o echo mi chodziło i czas przetworzenia sygnału od momentu "wejścia" w antenę odbiorczą do momentu wyemitowania sygnału przez antenę nadawczą.
W tzw. "dzisiejszych czasach" to nie jest jakiś większy problem. W gapfilerze zainstalowanym na TSRze siedzi za pewnie kupa bardzo szybkiej logiki programowalnej albo ASICów. To nie są procesory ogólnego przeznaczenia i ponieważ są specjalnie projektowane do funkcji którą pełnią przetwarzanie tego sygnału nie stanowi problemu.

Usuwanie echa nie jest też rzeczą ani nową, ani typową dla SFN. Pojawiło się ono po raz pierwszy w odniesieniu do radarów pierwotnych do eliminacji tzw. ech stałych i zwiększania czytelności tego co wyświetlało się na wskaźnikach radarowych. Odbicia od pobliskich obiektów, drzew itp nieco to zaciemniały. I tu jest właśnie gwóźdź programu. Telewizja jest siecią stałą, w której wszystkie stacje są nieruchome. Echo w związku z tym również jest względnie stałe.

Zresztą nie idąc daleko w radary. Przykładem systemu z echem jest każdy system nagłośnienia audio. On tez odbiera na tej samej częstotliwości co nadaje, bo przecież wokal z mikrofonu nie jest poddawany żadnej przemianie częstotliwości ;) Takie mechanicznie SFN :) I ponieważ generalnie pracuje to w dodatniej pętli sprzężenia zwrotnego, to jeżeli przedobrzy się z głośnością może dojść do sprzęgnięcia się (wzbudzenia się) systemu i powstania znanych każdemu gwizdów albo pisków. W audio do usuwania tegoż efektu używa się korektorów pasmowych i wycina się tą częstotliwość na której się sprzęga. Oczywiście echo w DVB-T jest czymś zgoła innym ale chodzi tu o pokazanie, że problem nie jest związany jedynie z tym.
ObywatelDVB-T pisze:Natomiast w czasach kiedy budowali infrastrukturę analogową światłowodu ani telefonii komórkowej jeszcze nie znali a linie telefoniczne (druty) miały poważne ograniczenia w stosunku do nawet dzisiejszych miedzianych, nie mówiąc już o światłowodzie.
Oj i tu byś się zdziwił ;) Światłowody to nie są wymysłem ostatnich kilkunastu lat. I przede wszystkim należy mieć świadomość, że światłem można przesyłać również typowo analogowy sygnał. Do tej pory w PL pracują całe duże monitoringi miejskie, gdzie analogowy sygnał PAL z kamer jest wysyłany do centrali monitoringu światłem razem z cyfrową podnośną przenoszącą RS232 do zdalnego sterownia kamerą. Nawet przed 89 światłowody były wykorzystywane w niektórych miejscach PL i osobiście rozmawiałem z emerytowanym technikiem TP, który opowiadał mi jak to w latach 80tych spawało się włókna :) TSRy powstawały gdzieś w latach 70tych aby zachęcić ludzi do osiedlania się w górach i dać im jakąś rozrywkę. No i oczywiście dochodził aspekt propagandowy, dlatego władza nie liczyła się za bardzo z kosztami takiej inwestycji, które były ogromne. Gdyby komuś przyszło to stawiać teraz, to połowy TSRów by nie było, bo nie miały by sensu ekonomicznego. Tak samo z telefonią komórkową. LTE w Bieszczadach na masową skale nie będzie nigdy, bo nikt dla dwóch wiosek nie wyłoży 200kPLN na nowe zabawki na BTSie.

JaroslawMroczkowski pisze:Technicznie nie ma problemu.
A tak z ciekawości, choć trochę nie na temat TSRów. Czy jest jakiś jeden standard interfejsu/protokołu, który określa w jaki sposób przesyła się sygnał pomiędzy multiplekserem a nadajnikami? No bo raczej nie jest to HD-SDI, czy cokolwiek typowo studyjnego. RTSP też o to nie podejżewam :D. Chodzi mi o to, czy np. multiplekser Harrisa będzie działał z nadajnikiem R&S, czy wszystko musi być jednego vendora żeby było ze sobą kompatybilne.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Dosył sygnału do stacji doświetlających

Post autor: JaroslawMroczkowski »

MPEG-2 TS, ASI, ASI over IP

Zablokowany