“Zgubiony” MUX 2

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
glutex
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 2018, o 18:54
Miejscowość: Pawłowice

“Zgubiony” MUX 2

Post autor: glutex »

Witam, mam problem a dokładnie nie wiem z czym, więc całą sytuację opiszę poniżej:

Posiadam antenę kierunkową, coś a’la:

Obrazek

Przez jakieś dwa lata odbierała wszystko bez większego problemu (czasami pikselowała podczas większego deszczu), aż do wczoraj.
W godzinach popołudniowych "zniknął" MUX 2 (Polsat, TVN it.), wszystko wyglądało tak jakby wyłączono sygnał (;-P) - programy zniknęły i koniec. Padał deszcz, więc podejrzewałem że mogło zalać kabel, symetryzator (antena bez zasilacza) itp., odkręciłem puszkę od anteny i dużo się nie pomyliłem, była pełna wody, "wytrzepałem" ją (była pełna wody), osuszyłem suszarką i założyłem z powrotem, niestety, jak było tak jest, MUX 1 i 3 świetnej jakości (siła ok. 60%, jakość 100%), MUX 2 - zero. Antena nie była ruszana (mocno przytwierdzona), przejrzałem wszystkie złączki na kablu, wszystko OK. I otóż moje główne pytanie, mogło stać się coś z anteną/kablem, że akurat nie odbiera konkretnego MUXa ? Tak jak pisałem, MUX 1 i 3 Odbiera bez zarzutu.

Awatar użytkownika
Jingiel
Posty: 167
Rejestracja: 1 stycznia 2009, o 23:38
Odbiornik: SONY KLD 40U4000, SAMSUNG LE 37C650
Instalacja antenowa: Logarytmiczna
Nadajnik - obiekt nadawczy: Sucha Góra, św.Krzyż, Góra św. Marc

“Zgubiony” MUX 2

Post autor: Jingiel »

Włączyłeś wyszukiwanie kanałów w tv?

glutex
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 2018, o 18:54
Miejscowość: Pawłowice

Re: “Zgubiony” MUX 2

Post autor: glutex »

Jingiel pisze:Włączyłeś wyszukiwanie kanałów w tv?
Tak, szukałem kanałów automatycznie - Kanały MUX 1 i 3 są, MUX 2 nie ma

Próbowałem ręcznie przeszukać kanał 58 (Wisła Skrzyczne) - Moc oraz Jakość Sygnału 0%

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: “Zgubiony” MUX 2

Post autor: Byczek12345 »

Zawilgocony kabel antenowy może mieć większe tłumienie na wyższych pasmach częstotliwości.

glutex
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 2018, o 18:54
Miejscowość: Pawłowice

Re: “Zgubiony” MUX 2

Post autor: glutex »

Byczek12345 pisze:Zawilgocony kabel antenowy może mieć większe tłumienie na wyższych pasmach częstotliwości.
Perspektyw na słoneczne dni raczej nie ma, wiec co, wymiana kabla ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: “Zgubiony” MUX 2

Post autor: K63 »

Nie wiadomo jak daleko woda weszła w kabel. Próbnie obetnij kilka centymetrów kabla od strony anteny i ponownie zamontuj złącze F.
A w puszce antenowej nawierć od spodu mały otwór w celu odprowadzenia wody.

glutex
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 2018, o 18:54
Miejscowość: Pawłowice

Re: “Zgubiony” MUX 2

Post autor: glutex »

Kupiłem nowy kabel, nowe końcówki, tylko problem stary został... Nic się nie zmieniło... ;-/
Kombinuję jeszcze jak rozebrać puszkę z symetryzatorem, bo jest chyba oryginalnie sklejona i nie wiem czy sobie tym nie zaszkodzę...

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: “Zgubiony” MUX 2

Post autor: K63 »

Zatem problem jest w symetryzatorze. Zbyt długa "kąpiel" mu zaszkodziła. Jeżeli dokładne suszenie i czyszczenie nie pomoże - wymiana na nowy.
glutex pisze:jak rozebrać puszkę z symetryzatorem, bo jest chyba oryginalnie sklejona
Wrzuć zdjęcie tej puszki, to łatwiej będzie coś podpowiedzieć. Do niektórych "chińczyków" można dostać kompletny dipol z puszką i płytką. Są też modele nienaprawialne ze względu na brak części zamiennych.

glutex
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 2018, o 18:54
Miejscowość: Pawłowice

Re: “Zgubiony” MUX 2

Post autor: glutex »

Obrazek
Obrazek

Jeszcze jedno pytanie, jest jakaś różnica czy puszkę zamontuję na antenie, czy pod nią i czy ma znaczenie położenie "skrzydełek" (skierowane do góry a w dół) ?

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: “Zgubiony” MUX 2

Post autor: K63 »

W środku powinien być symetryzator kątowy. Ale nie wiem , czy typowy spasuje. W razie konieczności wymiana całego kompletnego dipola z puszką -> https://www.multiproject.com.pl/puszka- ... -5176.html
Te "skrzydełka" to dipol i powinien być założony tak jak masz na zdjęciu.

glutex
Posty: 6
Rejestracja: 27 grudnia 2018, o 18:54
Miejscowość: Pawłowice

Re: “Zgubiony” MUX 2

Post autor: glutex »

No nic, to jutro jadę poszukać po sklepach tej "puszki" ;-/ Jeszcze mi się tak przypomniało, że przy pierwszych automatycznych wyszukiwaniach programów, pojawiły się kanały "Metro" i "WP" z MUX 8, a wydaje mi się że moja antena (identyczna jak na zdjęciu) nie powinna "obsługiwać" VHF xD

I do tego właśnie jeszcze jedno pytanie, czy mogę do tej anteny kupić dipol UHF+VHF (np. taki) i czy będzie to działać poprawnie ?

Zablokowany