VVC zużywa tą samą moc obliczeniową co HEvc?

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

JaroslawMroczkowski pisze: 3 sierpnia 2020, o 17:47 Standardy nadawania określa szereg dokumentów, w tym:
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych
i kilka innych.
Rozporządzenie ministra bardzo łatwo zmienić, a nawet te inne da się.
wystarczy:
JaroslawMroczkowski pisze: 3 sierpnia 2020, o 17:47 Aby zapewnić w miarę płynne przejście na nowy standard nadawania zakłada się, że wybór standardu musi nastąpić nie później niż około 2 lata przed rozpoczęciem stałych emisji i to pod warunkiem szerokiej dostępności odbiorników.
zrezygnować z pełni naturalnej płynności przejścia, (płynne przejścia strumieniu prądu nie występują w obwodach cyfrowych)
JaroslawMroczkowski pisze: 3 sierpnia 2020, o 17:47O innych kodekach niż H.265 / HEVC w telewizji naziemnej można będzie zacząć rozmawiać, gdy będą szeroko dostępne odbiorniki, zarówno TV jaki i STB w przystępnych cenach.
To jest moja jedyna obawa, jeśli odbiorniki w złotówkach miałyby mieć wywindowane ceny, to plan idzie w rozsypkę.
Ale też to pokazuje coś innego. Na zachodzie, wiele rzeczy jest od razu projektowane z myślą o cenie odpowiedniej dla użytkownika końcowego. i tak było od wielu lat. Ale też nie wydaje mi się to niemożliwe do osiągnięcia.
No, chyba, że w tym samym czasie co Polska chciałaby przejść na dvbT2/VVC znaczna część globu.
Nic innego nie zakłóciłoby ostro praw podaży / popytu dla zaledwie 40mln rynku.
JaroslawMroczkowski pisze: 3 sierpnia 2020, o 17:47 Każda ewentualna zmiana wymagań wiązałaby się ze zmianą szeregu przepisów.
To można zrobić w ciągu jednej nocy.

JaroslawMroczkowski pisze: 3 sierpnia 2020, o 17:47 Jednocześnie warto zauważyć, że większość odbiorników TV jest zbudowanych na dedykowanych układach SoC. Nie ma więc prostej możliwości dodania lub zmiany kodeka, jak to ma miejsce w urządzeniach bazujących na dekodowaniu programowym (soft codec), a nawet gdyby była, to producent odbiornika może być bardziej zainteresowany sprzedaniem nowego urządzenia niż aktualizacją starego, szczególnie, że duża zmiana oprogramowania wiąże się z ryzykiem problemów na masową skalę w przypadku niepowodzenia aktualizacji.
Rozumiem, ale przez stare, miałbym na myśli, te już wyprodukowane i wciąż będące w magazynie, tj mnie sprzedane, ale nawet i te sprzedane, ale z upływającym terminem gwarancji.

JaroslawMroczkowski pisze: 3 sierpnia 2020, o 17:47 Przy tworzeniu standardu DVB-T2 rozważano wiele mechanizmów mogących zwiększyć efektywność transmisji. [...] odrzucono [...] MIMO 2x2. Wprawdzie pozwoliłoby to znacząco zwiększyć pojemność multipleksu, ale wiązałoby się z koniecznością przebudowania wszystkich anten nadawczych i odbiorczych oraz dedykowanych odbiorników. Tak rewolucyjna zmiana została uznana ze zbyt kłopotliwą, szczególnie dla milionów widzów.
Tutaj bardzo uniżenie chciałbym się spytać:
czy wymagałoby to także wymiany struktury okablowania: 2 kable na dwie polaryzacje, rozumiem, że można by to pominąć rekontrując antenę w stylu konwerterów satelitarnych.
Choć pod 2 kable na 2 polaryzacje wystarczającym mógłby być podwójny odbiornik, choć mógłby wymagać on znajomości dodatkowego kodowania.
Domyślam się, że rozwiązań mogłoby być parę.
A najgorsze mogłaby nie być właśnie potrzeba wymiany samej anteny co okablowania, oraz czasem zwiększenia siatki nadawczej nadajników.
O ile nadawcy bez przeszkód mogliby być skłonni to zrobić, to jakby 33% odbiorców musiałoby diametralnie zmienić kierunek montażu anteny ze wschodniej na zachodnią, czy północną, to samo w sobie mogłoby już im nie przejść.
Bowiem, nie wszystkie mieszkania mają dostęp do stony wschodniej lub północnej lub zachodniej.
A dodatkowy problem z okablowaniem, nie ułatwiłby tego procederu.
Koszt wbudowania rozwiązania UniCable, mógłby być niski, ale jednak kłopotliwy
Całość wyższego kosztu mogłaby się zamykać tylko w droższej antenie i droższym kablu.
Jednak np gdyby po konwertowaniu częstotliwości sygnał miałby być w pełni kompatybilny z dotychczasowymi odbiornikami satelitarnymi (ja tutaj głowy nie daje, ale mogłoby to być 1 z wielu rozwiązań). to ten pomysł mógłby nie uśmiechać się nadawcom naziemnym by używać tego samego odbiornika, ale różnej anteny.
Tutaj chciałbym się spytać, uniżenie o ile zasięg spada przy poprawnie stosowanym muksowaniu przestrzennym 2x MIMO????



Jednocześnie chciałbym zaznaczyć, że w żadnym przypadku moje powyższe wypowiedzi nie stanowią kontry dla Pana Jarosława Mroczkowskiego, a jedyne rozwinięcie w jednym z możliwych(nie tak całkiem i nie tylko teoretycznie) wariantów.
Oraz wiem w jakim świecie żyję.

Jednocześnie wiem, że świat składa się z 3 poziomów:
  1. Duch = zawsze może być wolny = teoretycznie wszystko możliwe
  2. Dusza = zmiana jest nawet jeśli nie zauważalna to ciągła, A ustawicznie możliwa jest zmiana gwałtowna, których wielu się nie spodziewa
  3. Ciało = procesy deterministyczne łatwo przewidywane, ale jednak można łatwo wpłynąć z innego poziomu
nie chciałbym, byśmy spierali się niczym w wojnach religijnych:
(pytanie, a wierzysz, że ) Jakby to było forum teologiczne, jednocześnie każde forum finansów fiducjarnych ma spore kredo wiary.

Generalnie, wiem, że Polskie pensje mocno odstają od niemieckich, ale też nie tak strasznie bardzo, zwłaszcza jeśli chodzi o cenę przystawek z wysyłką w promocji.
I uważam, że przy stosunkowo nikłej inicjatywie (np Obywatelskiej) jest możliwa zmiana, gdyż dotychczasowi gracze naziemni nie będą stać okoniem.
Chciałem też zauważyć, że jeśli nikt rękawicy z inicjatywą nie podejmie, to z pewnością VVC = H266 = MPEGi nie zostanie wprowadzone.
Moim zdaniem, znajdujemy się w punkcie, w którym w tej sprawie wystarczy niewielka iskra.
Jednak ta iskra, jaka by nie była jest niezbędna. I musi ona katalizować w odpowiednim wektorze.
Ostatnio zmieniony 4 sierpnia 2020, o 13:45 przez some83, łącznie zmieniany 1 raz.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Dobrycel »

Dla VVC = H266 specyfikacja tj kodowanie i dekodowanie bedzie gotowe na jesien chyba (z tego co czytałem).
Widze, ze nie wcześniej jak za 5 moze 6 lat to wejdzie :) O ile nie bedzie nowego standardu.
Tam coś kolega pisał o 2 kablach osobno na każdą polaryzacje. Czy mam rozumieć, ze instalacje domowe mają miec po dwa kable antenowe wtedy?

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

Dobrycel pisze: 4 sierpnia 2020, o 08:45 Dla VVC = H266 specyfikacja tj kodowanie i dekodowanie bedzie gotowe na jesien chyba (z tego co czytałem).
Ja osobiście ten dekoder kompilowałem z sukcesem, ale przy uruchomieniu miałem jednak błąd, ale możliwie, że to przez to, że musiałem dopisać flagi kompilacji pod architekturę 64bitową, a uruchamiałem na hybrydówce.
32bitowa architektura nie jest obsługiwana, możliwe, że właśnie z tego powodu na hybrydowym systemie mi się to nie odpaliło.
Ja go pewnie z lenistwa używam.
Chciałem, też zaznaczyć, że wśród plików jest wprost wymieniony VLCreader i VLCwritter, który sobie można samemu edytować.
A pewnie ten instytut Fraunhofera sam to na odtwarzaczu VLC testował.
Widziałem ostatnio komórki z china na po około 300zł 12GB + decacore.
Za 2lata powinno być znacznie taniej.
Jedyne co by mogło nam stanąć sztorcem, gdybyśmy chcieli ten kodek wprowadzić, to gdyby w tym czasie inne kraje też chciały to wprowadzić i byłoby z mld zamówień na globie.
Ale tak to mamy drogę wolną jeśli chcemy.
Nie pamiętam, ale zdaje się Polska prawie na ostatni gwizdek zdecydowała się, na kodek mpeg4.
Dobrycel pisze: 4 sierpnia 2020, o 08:45 Widze, ze nie wcześniej jak za 5 moze 6 lat to wejdzie :) O ile nie bedzie nowego standardu.
Chciałem zaznaczyć, że rok 2022, to zaledwie 3-4lat szybciej niż te przypuszczenie.
Oraz obecnie dużo łatwiej projektować kolejne układy, urządzenie z androidami mają po 10rdzeni, 12GB RAM, nie wiem ile będą mieć w 2022r.
Doprawdy globalna elektryfikacja i kanalizacja postępuje.
Zasięg internetu też jest większy i szybszy dekada do dekady, oraz rok do roku.
Więc kolejny standard można by wprowadzić szybciej, jeśli tylko będzie jakaś mała inicjatywa.
Dobrycel pisze: 4 sierpnia 2020, o 08:45 Tam coś kolega pisał o 2 kablach osobno na każdą polaryzacje. Czy mam rozumieć, ze instalacje domowe mają miec po dwa kable antenowe wtedy?
Tutaj ja sam nie jestem specjalistą, więc się pytam.
Ewentualnie, zamiast dwóch kabli można by wprowadzić podwójne kable koncentryczne ( a'la wtyczka stereo), szkoda swoją droga, że do odbioru satelitarnego tego nie stosują.
Przy konwertowaniu tego sygnału w górę (niby trochę drożej), można by użyć tych samych fizycznych tunerów satelitarnych ze zmodyfikowanym softem jeśli chodzi o muksowanie przestrzenne polaryzacji obydwu polaryzacji 2x MiMo.
Więc można by użyć tego samego fizycznie odbiornika, ale trochę innego konwertera w antenie satelitarnej a innego w naziemnej.
Oczywiście pod jeden telewizor może wystarczyć jeden kabel, ale jeśli ktoś chciałby rozprowadzić sygnał po całym domku, to podobnie jak przy Satce możliwe byłoby pewnie parę rozwiązań:
WideBand, UniCable, lub dwa kable i multiSwitch.
To wszystko mogłoby sprawić, że koszt nowej anteny byłby dużo wyższy, zwłaszcza dla Rosjanina, a dla Anglika najdroższe byłaby zmiana okablowania, bo u nich to ściany byłyby droższe i to dużo droższe od anteny.
Oraz to co powiedziałem, dodanie nowych nadajników, mogłoby zmusić do ustawienia anteny pod nowymi kierunkami niedostępnymi, a z pewnością nie najłatwiej dostępnymi dla mieszkańców bloków.

Ja tam kabel mógłbym przykleić sobie taśmą do sufitu, tak dziad jestem.
To wszystko sprawia wrażenie, że fizyczny koszt samej operacji, nie jest tak duży jak mentalny.
O ile antena mogłaby być tania, to już jej wymiana nie koniecznie.
Na domku jednorodzinnym antenę z kolei można bardzo łatwo zrearanżować, ale z kolei dochodzi koszt instalacji multiRoom, przy dwóch polaryzacjach, kablach, czy sygnalizacji, nie najłatwiejszy.

Wszystko Oczywiście można zrobić w Jednym kablu:
Wydaje się, że można by przecież zrobić, że jedną polaryzację dawało by normalnie, a drugą, konwertowało w górę.
I wszystko zmieściłoby się w jednym kablu, ale Jednak, musiałby to być lepszy kabel, niż dotychczas stosowany, albo sygnał mógłby w wielu lokalizacjach znikać z drugiej polaryzacji.
I z pewnością to by wymagało zmiany architektury splitterów i rozdzielaczy.

Najbardziej domowym sposobem, można by użyć dwóch anten, lub podwójnej anteny combo No i dwóch kabli.
I odbierać na najzwyczajniejszym tunerze twin, jeden tuner podłączony po polaryzację pionową, drugi pod poziomą.
Oczywiście taki tuner mógłby mieć zaktualizowany kod, o dodatkowe kodowania, umożliwiające mniejsze zakłócanie i Lepsze odróżnianie jednej polaryzacji od drugiej.

Zresztą Podobnie jak w przypadku odbioru satelitarnego nie ma jednej świętej metody - rozwiązania:
można użyć: 4 kabli i multiswichy, wide band - dwóch kabli u multiiswichy, jednego kabla - Unicable.
Moim ulubionym rozwiązaniem jest odbiornik Sat>Ip lub dvbT > ip możliwie blisko anteny, a dzielenie reszty przez domową sieć komputerową (moja ma dużo kabli). Te odbiorniki po ip w ogóle są transparentne (przezroczyste) dla kodeka.
Dopiero na końcu dekodowanie w telewizorze lub na androidzie.

Jak ktoś ma standardowy odbiornik Fergusona z funkcjami ip, lub linuksowy z wersją dystrybucji, to też ten sygnał po ip, można zdekodować na adroidBoxie jaki kodek by tam nie był.

Sprzęt sam w sobie nie wydaje mi się drogi.
Ale przekonanie ludzi, już tak, ale od czego są polityczne promocje.

I jeszcze raz zaznaczę, że moim zdaniem możemy szybciej doczekać się VVC = H266 = MPEGi niż 2x MiMo, albo 4k UHD FTA od prywatnych stacji.
Ale mniemałbym, że właśnie porządna FTA 4k UHD mogłoby przekonać ludność nawet do 2x MiMo
być może media antyRządowe byłby gotowe pójść na kompromisy i współpracę (nie smażyć polityków podejmujących decyzję jako grających ponad stan, a jako stymulantów rozwoju)
byleby tylko dłużej utrzymać nadawanie naziemne jak wciąż znaczące, z którego ich hegemonia przelewałaby się na internet i satelitę.
Coś nie sądzę, by chcieli walczyć w pełni swobodnym rynku iptv na równy z globalnym Graczami.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Dobrycel »

Jesli bedzie trzeba kable wymieniać multiswitche anteny itp., to nikt tego nie wprowadzi tak pstryk. Wiesz ile to sprzętu na takie rzeczy by było potrzeba? Wiesz jakby ludzie klnęli na to wszystko? Trudność poprawnego skonfigurowania anteny. Toż to by mogła być rewolucja. Masa masa instalacji do wymiany. Anten kabli itp. Człowieku :D To by był majdan. Myśle, że trzeba ewentualnie testować na jakims muxie na początku. Obecnie drobne zmiany sprawiają ludziom ogromne problemy, które dla innych to 5 minut na przestrojenie.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

some83 pisze: 4 sierpnia 2020, o 15:07 Chciałem zaznaczyć, że rok 2022, to zaledwie 3-4lat szybciej niż te przypuszczenie.
2022 to HEVC, który w różnych urzędach dojrzewał kilka lat. Do tego co opisujesz nie ma sprzętu, ani tym bardziej decyzji urzędniczych. Naprawdę ochłoń trochę :)

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

Oczywiście zależy od konstrukcji, teoretycznie dałoby się to zrobić na 1 dobrym kablu i jedynie wymienić rozgałęźniki.
Wydaje mi się, że wymiana samych rozgałęźników nie powinna nastręczyć problemów zakrawających na bunty, a nawet ciągnięcie jednego kabla, lepszego, ale jednego też nie nastręczyłoby dużych problemów.
w przeciwieństwie do rozwiązania z dwoma kablami, bo to trzeba by inaczej kable prowadzić, inne rozmiary otworów itp itd.

Z tymi multiSwitchami to pewnie masz rację, ale elektronika potaniała, zminiaturyzowała się, więc sporo by można upchnąć w samą antenę. A cała zabawa z multiSwitchami jest potrzebna tylko dla zachowania jakieś tam kompatybilności wstecznej. Która jest możliwa, tylko pod warunkiem, że sygnał 2xMimo nie zawierałby dodatkowego kodowania transportowego odróżniającego jedną polaryzację od drugiej.
A Która To kompatybilność wsteczna przy totalnej zmianie Standardu nadawania, nie byłaby w ogóle potrzebna.

A teoretycznie można by to zrobić tak, że odbierając jedną polaryzację, na starej antenie, na starym tunerze masz 100% sygnał HD.
A odbierając drugą polaryzację masz ramki powiększające jakość - bitRate, a nawet rozdzielczość 4k UHD.
MultiView, to nie do końca inny kodek, co tryb kodeków.

Przy instalacjach na jeden odbiornik, nie jest to żaden problem jeśli chodzi o kable.

Ale mówię, że spodziewam się, że prędzej się doczekamy VVC = H266 = MPEGi niż 2x MiMo.

Chyba, że właśnie wprowadzenie 2x MiMo i VVC = H266 = MPEGi byłoby stowarzyszone z 4k UHD.

Mam wrażenie, że to mogłoby jednak być dość kuszące.
dvbtowiec pisze: 4 sierpnia 2020, o 17:32 2022 to HEVC, który w różnych urzędach dojrzewał kilka lat. Do tego co opisujesz nie ma sprzętu, ani tym bardziej decyzji urzędniczych. Naprawdę ochłoń trochę :)
W 2022 roku będzie, i być może nawet tylko za 70zł ewentualnie ±inflacja.
Tylko ja tutaj nie przekonuję, że się to stanie, ale, że jest możliwość, że się to stanie.
Odnośnie 2xMiMo to inna bajka.
Dobrycel pisze: 4 sierpnia 2020, o 16:41 Wiesz jakby ludzie klnęli na to wszystko? Trudność poprawnego skonfigurowania anteny. Toż to by mogła być rewolucja. Masa masa instalacji do wymiany. Anten kabli itp. Człowieku :D To by był majdan. Myśle, że trzeba ewentualnie testować na jakims muxie na początku. Obecnie drobne zmiany sprawiają ludziom ogromne problemy, które dla innych to 5 minut na przestrojenie.
Nie ma co tego testować, robiąc standard dvb T1 S1 T2 S2 S2X C1 C2 ludzie nie byli pytani o zdanie i bardzo dobrze.

Na pewno nie klnęli by instalatorzy, którzy byliby jak najbardziej za. A jak niektórzy są w stanie płacić za samo przeskanowanie tunera i przeprogramowanie kanałów, to tym bardziej i za to.
Ale tak jak powiedziałem, dałoby się to zrobić jednym kablem nie droższym niż ten od satki, i nawet nie musiałby być podwójny w sensie a'La stereo.
Te rozwiązanie na 2 kable, to jest kompatybilność wsteczna, pod dwa odbiorniki i to nawet takie z mpeg4.
Coś jak dopisanie w specyfikacji analogu telegazety, bez zmiany poprzedniej specyfikacji.
Oczywiście jeśli by 2x MiMo wprowadzać wraz ze zmienionym standardem kodeka video, czyli np. VVC = H266 = MPEGi, Wtedy byłaby szansa wprowadzać 2x MiMo na jednym porządnym kablu pod nowy sprzęt w pełni kompatybilny z 2xMiMo na jednym dobrym kablu.

I jak widać, tutaj pojawienie się totalnie nowego kodeka video, w przypadku chęci wprowadzania 2x MiMo nie jest wadą, ale ZALETĄ. Oznacza to, że ludność, która wyposaży się w nowe odbiorniki nie będzie musiała wymieniać kabli, podczas gdyby 2xMiMo byłoby wprowadzane pod stary kodek ze starym sprzętem o dużej dystrybucji wśród populacji.
Wielu byłoby kuszonych dodawać nowe kable i kląć, zamiast wydać parę złociszy na przystawkę i antenę, dodawali by czasem kable i anteny, które by kupowali od tych co bogatszych (bądź tylko bogackich) wymieniających wszystko na nowe bez skrupułów, bez rozczulania nostalgią czy żalu.

Zresztą znając wzory ekonomiczne, wiem, że ograniczeniem nie są finanse:
HD DVD zatroszczyło się, żeby ich standard był tańszy od BluRay, i bardziej kompatybilny wstecznie.
Obietnice swoje spełnili, Toshiba wypuściła na rynek odtwarzacz HD DVD, w cenie, którego nie mogli przebić nawet Chińscy producenci, ale mimo wszystko wojnę standardów przegrali.
Możliwe, że dla tego, że ludzi w rynku płyt upatrywali jakość, ale płyt wtórnego, lub piracko udarmowionego obiegu.
Albo nie licząc się z kasą chcieli na lata zachować możliwie dużą jakość.
Zresztą na Blu Ray i HD DVD stosowali dokładnie te same kodeki wideo, więc HD DVD nie mógł na mniejszej pojemności wygrać jakością.
Na domiar złego dla HD DVD, i to może najbardziej kluczowe, finalizacja standardu się opóźniła, i pierwszy sprzęt HD DVD trafił po BluRay do sprzedaży, a to oznacza, że już mieli wzorki monetarne przeciwko sobie.
Jeśli w Polsce będziemy szybciej jak później chcieli wprowadzać standard np VVC = H266 = MPEGi, to wzorki monetarne będą na naszą korzyść.
Zatwierdzanie standardu daje efekt masy.
A wzorek monetarny mówi, że ½ mln sztuk sprzedanych w 1. miesiącu, oznacza czasem możliwość tańszego sprzedania 1 mln w kolejnym. I nie ważne jest jak wypasiony sprzęt by to nie był.
Tymczasem, HD DVD startując jako drugi z gorszym sprzętem, musiał już konkurować z BluRay v2 czy 1.1 (ja tutaj nie mówię w oryginalnych oficjalnych wersjach standardu BluRay)

Tutaj się kłania paradoks zapobiegliwości = oszczędności.
Jeśli będziemy chcieli czekać aż stopniowo ludzie sami kupią te nowsze odbiorniki, to będziemy sobie czekać latami.
Jeśli wprowadzimy jako masowy standard, ludzie się masowo wyposażą i wyjdzie to nam tanio, oraz będziemy korzystać z plusów nowego standardu, między innymi także w platformach satelitarnych i kablowych.
Nie tylko cena spada dzięki masowej produkcji, ale dzięki masowym zamówieniom, np do marketów, które jest własnie stowarzyszone masową decyzją urzędniczą wyznaczającym masowy standard także jako stymulant gospodarki.
Markety przy dużych zamówieniach mogą sobie znacznie obniżyć cenę i producenci mogą na to pójść.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: ploomba »

some83 pisze: 4 sierpnia 2020, o 15:07 Widziałem ostatnio komórki z china na po około 300zł 12GB + decacore.
Mówisz o tym badziewiu co teraz zalewa m.in. allegro? Przeciez to sa jakies perfidne podróbki i mega oszustwo. Tam prawdopodobnie siedzi 1gb ramu a nie 12.
To tak jak kilka lat temu pojawialy sie te pendrive'y z kosmicznymi pojemnosciami za grosze. A bylo to softwareowe oszustwo (pamięć zapętlona).

Jasne, istnieją smartfony z 12gb ramu...ale to sa flagowce kosztujące po parę tysięcy zł.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

ploomba pisze: 4 sierpnia 2020, o 20:53 Mówisz o tym badziewiu co teraz zalewa m.in. allegro? Przeciez to sa jakies perfidne podróbki i mega oszustwo. Tam prawdopodobnie siedzi 1gb ramu a nie 12.
To tak jak kilka lat temu pojawialy sie te pendrive'y z kosmicznymi pojemnosciami za grosze. A bylo to softwareowe oszustwo (pamięć zapętlona).
Przy 500zł, nie wzbudzało to moich podejrzeń, ale jak zrobili za 300zł, to nawet pomyślałem, że aż nie możliwe,
ale myślałem, że zamknięty rynek sklep play, a telefony mają teraz podwójne ekrany czasem.
JA aplikacji na androidzie nie instaluje z marketu play, to dla mnie nawet plus.
Ale myślę sobie, chyba pandemia ich przycisnęła, albo zaczęli z Chin wysyłać wersję Refurbished.
Ale będę musiał zbadać temat.
To w jakiej cenie można się spodziewać najtańszego wypasionego Chińczyka?
chodzi mi o ram i procek, a nie aparat i wielki lub składany ekran,.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: ploomba »

To jeszcze tylko odpowiem koledze, bo zapytał. Do niedawna to tak do 2 tys. dało się kupić jakiegoś flagowca wypasionego. Teraz OnePlus 7pro z 12gb ramu / 256gb pamięci (z polskiej dystrybucji) to coś ponad 3 tys zł, a flagowy Xiaomi Mi 10 ponad 4 tys zł. Chinczycy szaleją. Oczywiście średnio półkowce , czy "średnio-wyższe" :) kupimy trochę taniej :D

Co do tematu wątku, to właśnie z lekkim zaniepokojeniem zacząłem czytać dywagacje na temat H266 itd itp Zaległości mam w "forumowaniu". Mi tam w zupełności wystarczy, jeśli wszystkie kanały przejdą na standard HD w DVB-T2/HEVC + do tego sprawnie działające HBB TV z dodatkowymi stream'ami TV.
4K bym sobie podarował na chwilę obecną.

Edit.
Hevc oczywiscie, nie h264.
Ostatnio zmieniony 5 sierpnia 2020, o 08:43 przez ploomba, łącznie zmieniany 2 razy.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

ploomba pisze: 4 sierpnia 2020, o 23:17 jeszcze tylko odpowiem koledze, bo zapytał. Do niedawna to tak do 2 tys. dało się kupić jakiegoś flagowca wypasionego. Teraz OnePlus 7pro z 12gb ramu / 256gb pamięci (z polskiej dystrybucji) to coś ponad 3 tys zł, a flagowy Xiaomi Mi 10 ponad 4 tys zł. Chinczycy szaleją. Oczywiście średnio półkowce , czy "średnio-wyższe" :) kupimy trochę taniej :D
To wygląda jak bardziej dryf polskiej waluty niż ruch Chińczyków.
No i miałbym raczej na myśli tanią nie markową Chińszczyznę, jednak o wypasionych parametrach, taki wypasiony chiński noName, a nie Etra Markowy Xiaomi ;-P
ploomba pisze: 4 sierpnia 2020, o 23:17 Co do tematu wątku, to właśnie z lekkim zaniepokojeniem zacząłem czytać dywagacje na temat H266 itd itp Zaległości mam w "forumowaniu". Mi tam w zupełności wystarczy, jeśli wszystkie kanały przejdą na standard HD w DVB-T2/H264 + do tego sprawnie działające HBB TV z dodatkowymi stream'ami TV.
4K bym sobie podarował na chwilę obecną.
Ja wiem, że możemy sobie "skromnie" życzyć H264, ale problem polega na tym, że jakość jest tym lepsza, im bardziej efektywny kodek. Więc się łatwo w eter HD nie wciśnie, nie podwyższając kodeka, a im większy kodek się wciśnie, tym więcej albo dalej w Eter się wciśnie. Przykładowo zamiast 2 kanałów radia na wiziji w H264, można by wcisnąć 8 kanałów w H266
JaroslawMroczkowski pisze: 4 sierpnia 2020, o 22:00 Czy nie wydaje Wam się, że dyskusja za bardzo odbiega od tematu wątku?
Cały dział nazywa się strategie, plany, a nawet testy.
JaroslawMroczkowski pisze: 4 sierpnia 2020, o 22:00 Mamy taki fajny dział "Zagadnienia techniczne" i tam można podyskutować o różnych technicznych aspektach telewizji cyfrowej nie wprowadzając pobocznych wątków w dziale o planach i testach.
W tej uwadze, jest coś na rzeczy, ale to jest kontra we wzorku między dyskusyjnością forum, a przejrzystością wątków
Ja tam uważałbym, że wątki powinny mieć bardziej strukturę drzewek, a nie pala.
No i czy to wina użytkowników, czy moja, że zaciekawieni rozmaitymi technikami, który mają bardzo duży związek z możliwościami 4k UHD, zadają gęsto pytania i prośby o wyjaśnienia szczegółów technicznych, na które padają tu odpowiedzi, a nie w samoklonującym się, lub raczej w samoszufladkującym się wątku w dziale technicznym? :?: :?: :?:
Z dynamicznie tworzącymi się linkami i odsyłaczami sortującymi kontent w kategorie niezależnie od miejsca postu, ale umożliwiającymi szybkie śledzenie wątku jak w wikipedii? :?: :?: :?:
Takim czymś powinien zajmować się bot AI, lub moderator,
Mam nadzieję, że moderatorzy nie są tutaj nie opłacanymi wolontariuszami z ciągłym deficytem czasu
Bo inaczej to tylko moje pobożne życzenie, a czasem moderator będzie nas pilnował, byśmy ręcznie trzymali nasze języki na wodzy i się pedantycznie sami szufladkowali.
Ja tutaj się nie wyzłośliwiam, ale takie są realia wzorku wyboru rzeczywistości lub urzeczywistniania.
JaroslawMroczkowski pisze: 4 sierpnia 2020, o 22:00 Skoro już wiadomo, że w Polsce będzie DVB-T2/HEVC, nie ciągnijmy tu dyskusji o innych rozwiązaniach.
No właśnie nie jest to ani konstytucja, ani prawo fizyki.
Może dać się zmienić gwałtowniej, szybciej i radykalniej niż cesarstwo Rosyjskie w wyniku rewolucji Sowieckiej, choć osobiście nie sądzę, ale oni też nie sądzili.
Trzeba tylko odpowiednią strategię przygotować: demokratyczną, polityczną, propagacji inicjatywy oraz marketingową, czasem nawet techniczną, by 4k UHD możliwie szybko i szeroko mogło trafić pod strzechy za naziemnym pośrednictwem.
Miałbym nadzieję, że dział strategii i planów pozwoliłby się społeczeństwu zorganizować i rozplanować z takim postanowieniami aktywnie,
Jeśli nawet ktoś powie, że tylko programy TVP trafią do 4k UHD

To dzięki SMX = 2xMiMo da się to zrobić TVP w 8k, a nadawcom prywatnym 4k UHD
Choć tutaj doprawdy sam dopatrywałbym się raczej dekady.

A jak to było jak Polska się zdecydowała by jako 1 z niewielu krajów startować w dvbT1 ale aż mpeg4, a nie mpeg2? :?: :?: :?:
I gdzie miałbym to pytanie zadać, jak nie w miejscu ferworu dyskusji, jakkolwiek spokojna, powolna, pokojowa i wszechstronnie pełna szacunku by ona nie była?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

@some83 załóż nowy wątek o H.266 i tam przenieś dyskusję.
Naprawdę w tym wątku jest już nieźle namieszane przez Ciebie. Wątek powinien dotyczyć najbliższej czekającej nas przyszłości a więc przejścia na T2 HEVC, a tymczasem mamy odniesienia do "rewolucji Sowieckiej". naprawdę bądźmy poważni.
Czy Ci się to podoba czy nie, nie zmienisz strategii w tym kierunku i zostaniemy przy T2 Hevc w najbliższej perspektywie, więc tym bardziej wszelkie wyobrażenia o inicjatywach i korzyściach powinny być rozważane w odrębnej dyskusji.

Powtarzasz w kółko te same tezy, które czytam już chyba 10-ty raz.
Ostatnio zmieniony 5 sierpnia 2020, o 08:42 przez dvbtowiec, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: ploomba »

Oczywiscie, chodzilo mi o HEVC, nie h264. Przejęzyczenie.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: sirdaniel »

Ale ja nawet nie wiem o czym kolega @some83 pisze.
Długie posty z pogrubieniami. Ja bym zalecał odpoczynek od tematu.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Dobrycel »

Panie @JaroslawMroczkowski prosze o przeniesienie tego wątku od 6 strony do nowego tematu.
viewtopic.php?f=2&t=7239&start=100

Ps Co do nowego kodeka, to ja boje sie, aby nie trzeba było takich anten :D Oczywiście to żart, ale za bardzo to wszystko skomplikowane jest.

Obrazek

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 5 sierpnia 2020, o 08:38 Czy Ci się to podoba czy nie, nie zmienisz strategii w tym kierunku i zostaniemy przy T2 Hevc w najbliższej perspektywie, więc tym bardziej wszelkie wyobrażenia o inicjatywach i korzyściach powinny być rozważane w odrębnej dyskusji.
No ja właśnie uważam, że istnieje możliwość przekonania do wyższego kodeka.
Zaznaczam tylko istnieje i tylko możliwość innymi słowy mówiąc mamy okienko możliwości.
Pan uważa, że to tylko możliwość, ja uważam, że to aż możliwość.

Tylko ja przed sobą stawiam trudniejsze zadanie i dłuższa perspektywa mnie w tym nie wadzi, byleby cel był osiągnięty.

Nie tyle do nowego kodeka, ale do nowego standardu nadawania z 2x MiMo.
Tak prawdę mówiąc, wystarczyłoby do podwójnej czyli pionowo poziomej kombo, dorzucić chipa z konwertera satelitarnego (tylko trochę inny, a nawet tańszy) w to pudełko przy dipolu, obok 1 z dwóch symetryzatorów i sygnał mógłby lecieć jednym kablem takim jak do satki.

Choć ciekawiłoby mnie czy na takich wypasionych antenach można by odebrać muxy na tej samej częstotliwości nadawane, co z lokalnych nadajników, ale z dalszych geograficznie nadajników, np z Czech, Słowacji, Niemiec czy innych sąsiadów.
Przy zastosowaniu tych wzmacniaczy od podsłuchiwania kosmitów, co to wykryją igłe kompasu na plutonie.

Oczywiście, dotyczy to tylko sytuacji, gdy wierze nadawcze nie stoją na tej samej linii.
Przy bardzo precyzyjnej kierunkowości, silnym wzmocnieniu i sprzyjających warunkach może się by dało???
Jakiś ekspert by się wypowiedział?
Mam też wrażenie, że pakiet na czeską czy słowacką satkę byłby tańszy niż instalacja i cena prądu.


Dobrycel pisze: 30 lipca 2020, o 18:59 Ciekawie to wyglada ale:
Ludziom szkoda pieniedzy w kwocie 100 pln na przystawkę, która lata posłuży a kilka tysięcy potrafią przepić i przeżreć w tydzień.
Abstrahując od tego mojego drobnego pomysłu, który ma Teoretyczną szansę być jako obowiązkowa część wymagań odbiorników z VVC+mpeg5, lub nawet jeszcze tych z HEVC.
Niestety, jakby ten mój pomysł wprowadzić 10lat po standardzie VVC+mpeg5, oraz popularyzacji sieci 5G, to myślę, nie ma on szerokiej szansy na powodzenie.

Miałbym jeszcze drugi pomysł :idea: :idea: , ale Socjalistyczny. (Tak Przyznaję, jest to trochę socjalistyczny pomysł, więc nie chciałbym by dyskusja się stoczyła w odmęty Socjalizm vs Wolny Rynek, jakkolwiek wolno rynkowe poglądy jestem w stanie szanować, a nawet taki Krowin mówił, że Akcyzę na Alkohol i papierosy znosiliby stopniowo)
Więc miałbym pomysł by oakcyzować kanały Erotyczne i te ostrzejsze gatunki.
Oakcyzowanie polegałoby na tym, że kanały te musiałby nadawać na wszystkich możliwych platformach (satelitarne, kablówki, a nawet naziemnie są programy, które w tej tematyce się mieszczą) w najnowszych kodekach video, czyli obecnie wciąż HEVC, ale niedługo VVC, oczywiście nie chciałbym ich skazać tylko na kodeki tego samego producenta, bo nie miałbym nic przeciwko by nadawali w VP9, ale jakby tylko VP10 sfinalizowali, kazałbym im kontent przekodować do VP10.
No i kompletny zakaz tego typu treści w analogowych kablówkach.

Jestem ciekaw, czy ten gatunek, w ten sposób oakcyzowany stałby się dźwignią swego rodzaju najnowszych standardów nadawania. Nie będę się upierał, że tak by się stało.
Ale byłoby ciekawe, widzieć, zapalczywych przeciwników nowych standardów, którzy nie wiedzieć zupełnie czemu, wyposażaliby się nie zdradzając czemu w odbiorniki w najnowszych standardach kodowania wideo.
:lol:

Przecież Erotyka dla wielu ludzi jest wysoce uzależniająca, i to czasem bardziej niż alkohol.
Więc lepiej by Ci biedacy umysłowi, lub jak kto woli: awangarda progresu, mogli mieć dostęp dzięki posiadaniu sprzętu, który umożliwia szeroki dostęp do treści w rozmaitych standardach, od najnowszych i najwydajniejszych, po te najbardziej archaiczne. Może dzięki temu nie będą tak łatwo popadać w uzależnienie, a i znajdą dużo alternatywnych treści o innej tematyce.

Niezależnie jaka jest prawda w tym temacie, zawsze to jakiś przyczynek do promowania wśród populacji najnowszych kodeków wideo, być może lepsze niż socjalistyczne kampanie antyalkoholowe.
Tak pomysł ściśle socjalistyczny i ewidentnie polityczny.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: VVC zużywa tą samą moc obliczeniową co HEvc?

Post autor: some83 »

Wg.:
http://forum.doom9.net/showthread.php?p=1923403

powstało konsorcjum X266.
No, i jeśli zrobią kodek OpenSource, to jedyne czego potrzebuję by uzyskać odbiór dvbS2 w VVC = H266 = MPEGi, (czy dvbT2, ale tutaj mogę potrzebować trochę więcej), to przekompilować VideoLan.org
na 64bitowego Androida z tym właśnie x266.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: VVC zużywa tą samą moc obliczeniową co HEvc?

Post autor: sirdaniel »

some83 pisze: 30 listopada 2020, o 00:37 Wg.:
http://forum.doom9.net/showthread.php?p=1923403

powstało konsorcjum X266.
No, i jeśli zrobią kodek OpenSource, to jedyne czego potrzebuję by uzyskać odbiór dvbS2 w VVC = H266 = MPEGi, (czy dvbT2, ale tutaj mogę potrzebować trochę więcej), to przekompilować VideoLan.org
na 64bitowego Androida z tym właśnie x266.
No i wystarczy tylko jeszcze nadawcę co w tej treści będzie wysyłał streamy, tylko dekoder sprzętowy w jakimś "kawałku krzemu", wsparcie dekodowania sprzętowego w kodeku (tylko jak sobie napiszesz w c#/+/++ czy co tam jeszcze). Dream on.

Poza tym, dałeś linka do ENkodera do formatu VVC. Chcesz nam video broadcastować swoje posty poza forum?

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: VVC zużywa tą samą moc obliczeniową co HEvc?

Post autor: some83 »

Sorry, ale to jest wprost na oficjalnej stronie.
i to do tego oficjalnej stronie H266 a nie X266.
Dali link to gita z Open Sourcem.
:arrow: i tam jest właśnie pliki .cpp oraz .h o nazwach vlcwriter oraz vlcreader.
Wystarczy go pewnie skompilować wraz z VLC, i można sobie oglądać testy z Astra 28.2°E.
VideoLanC jeszcze sobie nie kompilowałem.


Więc sorry, ale to nie jest tylko Dream On.
Specjaliści mogliby to dużo szybciej niż ja przekompilować.
A jak są narzędzia ułatwiające kompilację, to podobnie jak jądro Linuxa byle kto może sobie przekompilować.

H266 jest płatny, dopiero X266 będzie bezpłatny.
Tylko mimo płatności H266 udostępnili kod Open Source.
Płatność nie wyklucza Open Source'a.

Chcesz, to sobie Śpij Dalej.... 8-)

Ja nie koniecznie muszę uruchamiać Toporną kompilację, dopóki test VVC = H266 jest tylko i wyłącznie na Astrze 28.2°E.
No i nie ma żadnych nie testowych kanałów.
a Nawet ostatnio zdjęli te test VVC z Astry 2.

Ale z biegiem czasu będzie to coraz mniej toporne.
No i na to forum, wydaje się, czasem są lub zaglądają tu profesjonalni programiści :?: ?

To oni mogliby coś szybciej niż ja.
i dać jakieś Tipsy lub dodatkowy skrypt.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: VVC zużywa tą samą moc obliczeniową co HEvc?

Post autor: sirdaniel »

No ale specyfikacja jest znana wszem i wobec, więc czemuż by nie używać githuba albo gitlaba zamiast zwykłej paczki zip z plikami źródłowymi. Nowocześniej i wygodniej jest dodawać każdy nowy "commit" i aktualizować referencyjną implementację.

A po co tam odnośniki do VLC to nie wiem, prawdopodobnie komus wygodniej będzie zintegrować referencyjny dekoder z istniejącym odtwarzaczem, zamiast uzywać prostackiego exe z linii komend i wczytującego surowe pliki yuv.

Poza tym reszta pozostaje tego co napisałem. Naprawdę nie wiem po co miałbyś kompilować vlc czy tenże dekoder nie mając wsparcia dla hardwarowego dekodowania ..

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: VVC zużywa tą samą moc obliczeniową co HEvc?

Post autor: some83 »

No, chyba, jasne, że na dopiero skompilowany program można uruchomić :!: !
Chyba nie będę uruchamiał kodu źródłowego wprost :?: ?
Jak uda mi się uruchomić wersję VideoLan na androida (Tv Box), to nie potrzeba mi nic więcej by oglądać
kanały FTA w VVC = H266 = MPEGi z satelity
Na androidBoxie wprost z mojego odbiornika FTA Sat>ip Quad dvbS2.

W sensie potrzebuje skompilować wersję VLC na Android (Tv Box) z tym kodekiem.
Sam kodek już skompilowałem.
Jak się zabrać za kompilację VLC by działał z tym kodekiem nie wiem za bardzo.


Odbiornik jest niezależny od kodeka wideo, a dekodowanie odbywa się albo wprost na telewizorze HEVC,
albo pewnie można zrobić na Tv Box'ie z Androidem.


Tylko tego oficjalnego Softu VVC nie można łatwo zrobić komita.
W sensie, chodzi mi o to, że Mimo, że udostępnili VVC jako Open Source,
to dalej on jest płatny, to nie jest Darmowy Free Software.
Więc bardziej chodzi mi o łatwość w sensie prawnym, niż fizycznym.

Open Source'owy X266 będzie pisany od zera, albo na podstawie X265.





VLC ma interfejs zarówno dekodujący jak i enkodujący.
Tam w Oficjalnym Sofcie VVC są udostępnione pliki VLC writer i reader.
Można z VLC odtwarzać pliki z kontenerów, online i tak dalej.
Więc to zapewnia normalne użytkowanie całego dekodera.
Więc jak to nie wiesz po co te pliki VLC ?
Ja nie wiem, jak je użyć, ale cieszę się, że je udostępnili.

Oczywiście myślisz, że VVC ma straszną moc obliczeniową, i to prawda, ale jako encoder.
Dekoder teoretycznie zużywa dokładnie tyle samo mocy obliczeniowej co HEVC dla tego samego PSNR, czyli dla 50% mniejszego bitRate'u.
Więc myślę, że od odtwarzania 512kb/s lub 1Mb/s streamów czy plików w VVC Android Box z 8ioma 64bitowymi rdzeniami nie powinien się stopić.

Więc jeśli uda mi się (z czyjąś pomocą, a internet to teoretyczne parę mld pomocników) przekompilować VLC pod Android Tv Boxa, to nie będę potrzebował wydać złamanego grosza na nowy odbiornik.

No, choć może przydałoby się kupić jakiegoś lepszego Android Tv Box,
np 10cio rdzeniowy po 2.5GHz.
Lub coś lepszego.


Ostatnio nawet zamknęli tą telewizyjną emisję testową z 28.2°E w VVC,
Więc tymczasowo nie ma co się śpieszyć....

Oczywiście, ktoś mi powie, ale po co się w to bawić, jak wkrótce:
1) :arrow: za parę groszy będzie można dostać odbiornik.
(Za grosze pewnie kupię z pewnością, i nie będę się bawił w kompilowanie)
A inni powiedzą, że:
2) :arrow: Stacje TV nie mogą wdrożyć VVC szybko, bo to będzie strasznie drogie.
Jak uda się mi przekompilować to mam gratis.
A twierdzenia 1 & 2 nie mogą być prawdziwe jednocześnie.

:idea: XOR 8-)
Ostatnio zmieniony 13 grudnia 2020, o 19:53 przez some83, łącznie zmieniany 1 raz.

Zablokowany