VVC zużywa tą samą moc obliczeniową co HEvc?

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

some83 pisze: 30 lipca 2020, o 13:23 Łaskawy Pan ma problemy z tym co pisałem, bo rozmawiałem z politykami jako zwykły szary człowiek, a z branży nie jestem
Nie nie pisałeś tak. Pisałeś
Rozmawiałem z politykami twarzą w twarz osobiście, wydawali się bardzo zainteresowani, ale może mnie bajerowali.
Szczegółów nie zdradzę.
To nie brzmi jak przypadkowa rozmowa, a jak lobbing.
Każdy z nas jest zwyczajnym człowiekiem, co nie oznacza że nie można być lobbystą.
Dobrze że to uzupełniłeś, wiemy że mamy do czynienia z Twoimi prywatnymi opiniami :)

Zamykam temat osobiście. To co napisałeś, kolejny raz powtórzyłeś swoje teorie, które zresztą czytałem już wcześniej w Twoich wypowiedziach.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Dobrycel »

Ciekawie to wyglada ale:
Zęby coś zmienić i wprowadzić nie wystarczy rozmowa z jednym possłem lecz pismo do sejmowej komisji petycji, oraz pozostałych komisji np Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (CNT)
Ponadtto uważam, że trzeba napisać do ministerstwa cyfryzacji oraz przekonać wszystkich. Wg mnie to się nie uda.

Wyjaśnij mi to prościej prosze. Jakby to miało działać na starszych sprzętach, dekoderach (przystawkach) itp.
Ludziom szkoda pieniedzy w kwocie 100 pln na przystawkę, która lata posłuży a kilka tysięcy potrafią przepić i przeżreć w tydzień.

Nie oczekuje 4 K bo HD by wystarczyło (1920 na 1080). Ciągle mnie zastanawia jak to miało by wszystko działać. Nie gniewaj sie, ale to mi sie kojarzy z pomysłem szaleńca :) Czy chciałbyś to zamiast DVBT-2 odrazu wprowadzić, czy po kilku latach. Bo jesli po kilku latach, to za kilka lat będzie coś nowego itp.

Wyjąsnij to prostym jezykiem :D

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

Ten mój pomysł, jest bardzo prosty, ale też nie jest to nie wiadomo co, i jednocześnie na swój sposób może być uważany za dość skomplikowany (zwłaszcza jeśli ktoś chce konkurować z wysoko budżetowymi stacjami FTA)
Jak to bywa w informatyce z prostymi sprawami.
Ale uważam, że mimo wszystko mógłby szeroko otworzyć rynek dla małych prywatnych nadawców.
Na pewno Łukaszence by się nie spodobał, ale z Koreą Północną w pełni by sobie nie poradził (Ale jak ktoś jest odważnym turystom w Korei Północnej.... tutaj mi chodzi, że Korea Północna ma tak drakońskie zasady, że żadna technika by nie pomogła, ale komandos, by mógł jakiś sygnał mieć.)


Ale ja właśnie, nie oczekuję, żeby się na niego masowo rzucili ludzie, ale przy okazji jak najbardziej.

O ile wierzę, że do VVC da się przekonać polityków, o tyle, mam wrażenie, że trudno będzie mi przekonać polityków do tego pomysłu, więc wolałbym stopniowe wdrażanie HEVC, a potem VVC.
No chyba, że do mojego pomysłu uda mi się przekonać polityków już jutro.
(Żeby nie było nawet ja uważam to za wątpliwe)

Poza tym, jeśli mielibyśmy wdrażać w Polsce 420 kanałów 1Mb/s SD w VVC, to koszty zarówno licencji by spadły, jak i kosztów nadawania.
A odbiorniki wymagały by małej mocy obliczeniowej by zdekodować 1Mb/s VVC, jak obecne po niecałe 100zł potrafią zdekodować kilkunastomegabitowy HEVC.
Dobrycel pisze: 30 lipca 2020, o 18:59 Wyjaśnij mi to prościej prosze. Jakby to miało działać na starszych sprzętach, dekoderach (przystawkach) itp.
Ludziom szkoda pieniedzy w kwocie 100 pln na przystawkę, która lata posłuży a kilka tysięcy potrafią przepić i przeżreć w tydzień.
Zaktualizować oprogramowanie to przecież nic wielkiego, a Ja nie oczekuję, że będzie jakakolwiek firma aktualizacje rozdawać na już sprzedane odbiorniki. Ale jak przecież sprzętowi w magazynach firmy produkcyjnej zmienią oprogramowanie, to zmienią także i nazwę modelu oraz nadruki na opakowaniu / obudowie.
Chociaż podobnież jak alternatywny firmware do ipodów, tak samo jest szansa, że ktoś zrobi jakieś aktualizacje pod androidTv lub tvBox. Ale nawet tutaj na drodze stoją wpisane często w umowach dla rozmaitych programistów zakaz tworzenia oprogramowania open source i to od firm prywatnych, które dostają dotacje lub kontrakty z budżetu.

Mój pomysł nie jest zamiast dvbT2, dvbS2 ale jest raczej przy okazji.
Można go dopisać do amerykańskich jak i europejskich czy chińskich standardów.

Oczywiście, nie ma to jak całkiem przeprojektowany sprzęt pod nowy standard, wraz z Gui, ale właśnie dlatego, jest jakiś powód by kupić nowy sprzęt.
Ja np potrzebowałbym wymienić jeden z moich tanich telewizorów 4k na nowszy po to by obsługiwał YT z prędkością odtwarzania 2x szybciej, ale nie śpieszę się z tym, bo często używam prędkości odtwarzania na YT 2.5-3.75x.
Choć, o dziwo, zauważyłem, że na dobrym sprzęcie audio i procku można wyciągnąć prędkości rzędu 5x, czego tak prawdę mówiąc nie próbowałem, ale to robi mi nadzieję, na słuchanie wykładów z YT w prędkości 4.5x.
no i myślę, nie prędko zrobią taki smart TV.

Ten akapit z prędkością YT jest tylko po to, by stwierdzić, że o ile mój pomysł lub YT lub VVC może działać minimalnie także na starym sprzęcie, to nowy sprzęt specjalne skrojony, i zoptymalizowany, oraz szybszy zawsze będzie działał lepiej.
Bo TV 4k z YT to jedna rzecz, a smart Tv z YT 4k UHD w 4x to druga, i bardzo podobna wydajnościowo z 8k UHD YT, ale tylko w 1x.

Może powiem inaczej.
Jeśli politycy jutro by się zgodzili.
To myślę, że w rok wszystkie telewizory obsługiwałyby w pełni 25-50% mojego pomysłu.
A wraz z generacją VVC, nie wspominając o generacji VVC + LTE+5G mogłaby wejść do użytku generacja wyciskająca z mojego pomysłu blisko 100%.
Nie mój pomysł nie opiera się sam w sobie tylko o dostęp do internetu.

Może też powiem, że 5% funkcjonalności mógłbym stosunkowo łatwo podrzucić politykom do akceptacji i wdrożenia, do 10% to by rozmaite sobie firmy sobie samy zdały sprawę, jakby je z osobna powiadomić o możliwości wynikających z pierwszych 5%.
Ale by to osiągnęło to 100% tego co mam na myśli, to mam wrażenie, że to się łatwo nie ukryje, że z tak niepozornego pomysłu może wyjść coś tak niesamowitego.
Ale, żeby nie było, samo w sobie 4k UHD to to nie jest.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

some83 pisze: 30 lipca 2020, o 20:17 Zaktualizować oprogramowanie to przecież nic wielkiego
Bez nowego procesora nie zaktualizujesz oprogramowania.
Zejdź na ziemię :)

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 31 lipca 2020, o 07:46
some83 pisze: 30 lipca 2020, o 20:17 Zaktualizować oprogramowanie to przecież nic wielkiego
Bez nowego procesora nie zaktualizujesz oprogramowania.Zejdź na ziemię :)
No proszę, rozmawiam ze specjalistą, który w życiu nie używał alternatywnego firmware'u w ipodzie.
Znasz chociaż nazwy takich firmwareów?
Ja tutaj nie mówię, o dodaniu nie wiadomo jakiej funkcjonalności.
A już zupełnie nie mówiłem, o tym, że po aktualizacji sprzęt dostaje możliwości 4k UHd, których wcześniej nie miał.

I jeszcze raz zaznaczę, że także nie mówiłem, że takowy firmware będzie wypuszczony za darmo, jak chociażby z tego powodu, że dodatkowe kodeki żądają czasem dolara lub dwa za licencję od kodeka.
Więc jest to bardziej prawno finansowy problem niż techniczno sprzętowy.

Ale dopóki sprzęt jest sprzedawany, firma zawsze może dokonać jakieś nowej aktualizacji, jak chociażby dodać nowy język obsługi telegazety. A jak dodaliby coś bardziej rewolucyjnego, np radio ip we flac to mogliby być czasem skłonni zmienić nazwę modelu na plus, v2.0 czy inne, z bursztynu na diament, ze srebra po platynę.

A sprzęt, który stoi w magazynach jeszcze nie sprzedany, to oceniam, sporo tego sprzętu będzie jednak nowsza, i lepsza, niż to co mają ludziska w domach od 5lat, czy 10lat, lub nawet 20lat w domach.
Nawet 15letnim generacjom można zmienić firmware, nie wiem, co to za ośmieszanie się.
Ja nie jestem fanem coraz to nowych firmwareów, ale wgrałem firmware w bardzo stary sprzęt.
Dodatkowo na wielu androidach można zbootować linuxa, i nie trzeba być nie wiadomo jakim informatykiem.
To co dopiero dla informatyka pracującego w jakieś firmie.

Ale NieDaSię krzyczą najgłośniej i są pierwsi po podwyżkę, więc nawet przydatnie mieć takiego kolegę w zespole..


Pracowałem z takimi informatykami, co w pół roku wymogliśmy na nich aktualizację naszego software'u, bez płacenia im więcej.
Ale Ci nasi informatycy się zawzięli i chcieli koniecznie serwer zmodyfikować, kiedy uważam, że korzystniej byłoby także, albo i przede wszystkim klienta.
Z kolei w innym stanowisku uparli się by klienta modyfikować zamiast serwera.
Niektóre zawody mają coś.
Da się inaczej, ale to nie po informatycznemu by było, takie nie higieniczne, nie ergonomiczne coś by wyszło.
Ale by działało lepiej niż ichne pomysły.

Drogi Panie dvbTowiec, jakbym nawet pokazał Panu, że da się czasem zaktualizować, ale są pewne ograniczenia.
To i tak pewnie, być Pan rzekł, że to bezsensu.
Nie jesteś w Stanie uwierzyć, że najnowszym kombajnowym odbiornikom UHD Tv, które są w stanie odtworzyć plik video w 4K UHD 60Hz 30Mb/s z prędkością 4x z dźwiękiem (tak ramki fps trzeba będzie skalować w dół ) dało by się zaktualizować obsługę VVC = H266 = MPEGi na poziomie SD 512Mb/s ??? Ewentualnie czasem tylko wersja Low Profile = Niski Profil i dodatkowo wersja obsługująca poprawnie tylko 1 z 4 puli patentowych VVC = H266 = MPEGi.
Możesz nie wiedzieć, ale VVC = H266 = MPEGi został tak skonstruowany by można było wyłączyć dowolną z 4 puli patentowych, a sprzęt zachował jakąś formę kompatybilności. (Dotyczy zarówno koderów jak i dekoderów, ale wiadomo, że trzeba mieć dekoder z odpowiednią pulą po koder).
W przypadku HEVC = H265 = mpegH pule były 3 i nie pomyśleli o takiej funkcjonalności (wyłączanie jednej puli i dalsze poprawne działanie z ograniczoną funkcjonalnością)
Ty pewnie uznasz, że nawet jeśli to możliwe, to bez sensu.
Sensowność natomiast nie ogranicza możliwości, ani możliwość nie wyznacza sensu.
Spytasz jaki jest sens dodania kombajnowi multimedialnemu UHD nowego kodeka w zaledwie SD?
A no, taki, że dzięki takiemu rozwiązaniu, wiele kanałów SD FTA czy to na jakieś antenie, czy to po ip, nie będzie na nim totalną ciemnością.
Kojarzę, takich ludzi, mimo, że im się pokaże i udowodni możliwość i tak będą uważać to za bez sens.
Bo zawsze lepiej kupić nowe pełne, szybsze i wypasione.
(Żeby nie było, na pewno lepiej kupić nowe pełne, szybsze i wypasione, do czego gorąco wszystkich zachęcam
ale pewnie nie jest to taniej)

SD w 512kb/s to bitRate YT dla 480p, ale w Avc = H264 = mpeg4, czyli VVC = H266 = MPEGi i to z 4 pulami patentowymi na tym poziomie powinien zapewnić obiektywną jakość PSNR 2x-4x lepszą.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

Kolego odbiegasz od tematu wątku. To jest wątek o HEVC !
Panie specjalisto - bo skoro ja nim nie jestem, tzn. że sam siebie tak tytułujesz. Teoretycznie wszystko się da, pytanie czy będzie zadowalająca działać bez zacięć.
I tym można skwitować Twoje marzenia :)

Awatar użytkownika
Giovanni
Posty: 32
Rejestracja: 10 kwietnia 2020, o 20:11
Miejscowość: Raszyn
Odbiornik: Philips
Instalacja antenowa: Antena na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Giovanni »

Ja z zapytaniem:Ile w Polsce może być maksymalnie stacji TV w DVB-T2 ? bo wiem że We Włoszech jest jakieś 139

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

Ale to chyba o jakiejś łącznej liczbie piszesz.
Nie ma dokładnie chyba nigdzie rozpisanej przepływności dla jednego kanału.
Teoretycznie będzie to powielenie obecnych MUX do standardu HD. Zatem zostanie 8 ale w lepsze jakości. Czy coś więcej? Czas pokaże.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 31 lipca 2020, o 13:57 Kolego odbiegasz od tematu wątku. To jest wątek o HEVC !
Nie to jest wątek o 4k, 8K w telewizji naziemnej.
A to można osiągnąć w mpeg1, nawet nie dwa.
Oczywiście, mimo, że da się, nie ma sensu próbować.
Choć rzeczywiście odbiegam od tematu 4k 8k.
dvbtowiec pisze: 31 lipca 2020, o 13:57 Panie specjalisto - bo skoro ja nim nie jestem, tzn. że sam siebie tak tytułujesz.
Znów, to obydwoje nie musimy być specjalistami.
Choć, nie wiem, tytuł specjalisty od nie da się mogę Ci przyznać.
dvbtowiec pisze: 31 lipca 2020, o 13:57 Teoretycznie wszystko się da, pytanie czy będzie zadowalająca działać bez zacięć.
I tym można skwitować Twoje marzenia :)
No wreszcie przyznajesz, to takie trudne u specjalistów od NieDaSię.

Zmiana firmwareu może dodać nowszy kodek na bardzo niskim bitRate. To nie jest rzecz całkiem bez znaczenia, bo dla wielu kanałów FTA SD zarówno po antenie satelitarnej, naziemnej czy ip byłoby to bardzo przydatne, i to nawet być albo nie być.
Jednak nie ma to największego znaczenia, bo wielu ludzi nie będzie sobie chciało dopłacić nawet $5-$30 do takiego firmware.
A tak czy siak.

Przecież biorąc pod uwagę upchanie takiego Muxu Polsatu, jakby oni chcieli zachować ten sam obiektywny PSNR i przejść na VVC, to by mogli czasem na muxie dvbT2 upchnąć 36kanałów SD. i jest możliwe, że taki update firmware.
Jakbym miał Ci powiedzieć, że taki upgrade firmware byłby wydany dla wszystkich modeli Tv 4k z przekątnymi od 65cali, co kosztowały w zeszłym roku w Polsce od 6000zł wzwyż, uznałbyś, że taki update byłby bez wartościowy..
Możliwe, że dałoby się go puścić na cały sprzęt 4k w wieku do dwóch lat.
Też byś marudził, że to niewiele wnosi, a tymczasem umożliwiałoby to na obsługę z 1 z 5 muxów w dużo dużo bardziej różnorodnej ofercie.

Oczywiście takie zagadnienia wydają się wnosić niewiele opcji jeśli chodzi o polskie dvbT2 w Polsce.
Ale jeśli spojrzymy ile kanałów jest upychanych w polskojęzycznej części Wilna, na Satelitach, to przecież telewizor z uaktualnionym kodekiem będzie to także obsługiwał z dvbS2

Przecież posiadanie możliwości na telewizorze oglądania 36 kanałów SD w tej samej jakości co dotychczas nadawane w mpeg4 jest poważnie zaawansowanym upgradem. Ale to, że to wciąż za mało, to co ja za to mogę zrobić.
Niechże jacyś urzędnicy z dnia na dzień pochwalą się podobnym udogodnieniem. Prędzej bym się spodziewał, że taki sprzęt zaktualizują, niż urzędnicy się popiszą prędkością podejmowania decyzji.
(Na przekonanie naszych polityków mamy 2 lata, a mnie bardziej zależy na moim pomyśle, niż VVC)
Coś się da. Przecież ze starego sprzętu nie zrobi się kombajnu do oglądania YouTube w przyśpieszonym tempie i jeszcze wyższej jakości. Ale można czasem osiągnąć tą samą jakość lub znacznie niższą jakość, ale na całe rzędy binarne mniejszym bitRate.

Zresztą podejrzewam, że firmy mogłyby dać darmowy update do VVC = H266 = MPEGi tylko własnie z powodu nadziei, że i tak nie obsłuży to wszystkich stosowanych bitRateów, ale jak w statystykach ileś tam % populacji będzie tam miało odbiornik z jakimiś niepełnymi zdolnościami w dekodowaniu VVC = H266 = MPEGi w sensie pul patentowych i bitRateu to przyśpieszy to ogólnie postęp wymiany kolejnych generacji sprzętu.
A dodatkowo, mogą mieć nadzieję, że taki update, sprawi, że stary pogwarancyjny odbiornik w mig się zajedzie z przegrzania. Przecież sprzęt się łatwiej zepsuje jak będzie musiał wydusić 110% mocy przy 1Mb/s SD w VVC = H266 = MPEGi, niż jakby miał dekodować mpeg4 w 50Mb/s i to w trybie przyśpieszenia czasu 2x (czyli de facto przetwarzanie danych na poziomie 100Mb/s).
Myślę, że chęć dobicia i zajechania starszego sprzętu byłaby komercyjnie niezłą i wystarczającą motywacją dla wielu firm.
Taki pogwarancyjny sprzęt, mógłby się czasem zepsuć w pół roku, rok, dwa lata.

A im mniej naprawdę starego sprzętu na świecie, tym bliżej nam wszystkim do 4k i 8K.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Dobrycel »

Ty myślisz, ze każdego stac na nowy TV? Uważasz, ze wiele firm (a jest ich dużo jesli chodzi o dekodery i TV) napisze poprawki do softu za darmo? Wiesz ile jest na rynku starego sprzętu do DVBT? Kto to bedzie w TV aktualizował ludziom co nie maja o tym pojęcia?
Ponadtto mozna same przystawki tj dekodery z odpowiednim kodekiem i procesorem produkować w niedrogiej cenie.
Niewiele rozumiem z tego co piszesz :) Ale powinni sie tu specjaliści od sprzętu wypowiedzieć, czy telewizory i dekodery jakby dostały nowy soft, są w stanie obsłużyć to kodowanie.

Może napisz, z kim rozmawiałeś do kogo napisałeś. Powiem Tyle. Znając Polske i ine rzeczy, które miały wejść w życie w Polsce to nic z tego nie będzie :)

Nie ukrywam, że chciałbym zmian w jakości nadawania choćby zaraz bo lepsze kodeki to lepsza jakość. Ale czy gdzieś ktoś to wdrożył i przetestował? Może na wstępie (jeśli się da0 to w dużej aglomeracji puscić aktualizacje dla pewnej grupy dekoderów, telewizorów i zbadać zachowanie sprzętu. Ale to pozostanie w marzeniach.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

Dobrycel pisze: 31 lipca 2020, o 20:19 Nie ukrywam, że chciałbym zmian w jakości nadawania choćby zaraz bo lepsze kodeki to lepsza jakość.
Mnie na szybkim wdrożeniu VVC nie zależy, chyba, że z moim pomysłem.
Dobrycel pisze: 31 lipca 2020, o 20:19 Ty myślisz, ze każdego stac na nowy TV? Uważasz, ze wiele firm (a jest ich dużo jesli chodzi o dekodery i TV) napisze poprawki do softu za darmo? Wiesz ile jest na rynku starego sprzętu do DVBT? Kto to bedzie w TV aktualizował ludziom co nie maja o tym pojęcia?
No jak kogoś nie stać niech się zadowoli przystawką, lub kablówką.
Dobrycel pisze: 31 lipca 2020, o 20:19 Ponadtto mozna same przystawki tj dekodery z odpowiednim kodekiem i procesorem produkować w niedrogiej cenie.
Niewiele rozumiem z tego co piszesz :) Ale powinni sie tu specjaliści od sprzętu wypowiedzieć, czy telewizory i dekodery jakby dostały nowy soft, są w stanie obsłużyć to kodowanie.
Ja przecież odróżniam rzeczy możliwe techniczne, od tych finansowo i politycznie czy komercyjnie opłacalnych.
Ale na wielu urządzeniach z androidem można bootować Linuxa, a to prawda, że to od razu inna bajka, co nie?

Poza tym chciałem grzecznie odróżnić urządzenia już sprzedane od 10lat w domach, od tych jeszcze nie sprzedanych.
Dopóki urządzenie jest nie sprzedane, jakiś tam aktualizacji może się doczekać.
Ja to już mówiłem. Ale nie przeczy, że niektóre starsze modele też można by zaktualizować.
Moim zdaniem firmy dostające w Europie dotacje z budżetu UE powinny mieć zakaz klauzul zakazu wypuszczania darmowego softu open source w czasie wolnym pracownika. Ewentualnie, te nie dostające z budżetu pieniędzy na to powinny płacić 2x wyższe podatki. Bo tacy informatycy bardzo chętnie nascrobali by soft open source.
A na pewno byłoby to jakieś przeciwdziałanie globalnemu ociepleniu.
Drogi DobryCel ten uprzedni akapit to jest explicit Verbis odpowiedź, jaśniej chyba nie mogę.
Nie sądzę, że się dużo updatów pojawi, ale to jest możliwe, i można wystrugać prawo by można mieć nawet więcej realnej nadziei na to.

A doczeka się tym bardziej im klienci nie będą się łapać na zagrywki taniej czy lepiej nie będzie, zwłaszcza, jeśli mowa o urządzeniu bez VVC.
Miałem brata w informatycznej firmie, która właśnie realizowała redesign sprzętu, który wrócił, i trzeba było go udoskonalić.
Oj, dużo sprzętu powinno przez takie firmy przejść.
Oczywiście sprzęt nie musi fizycznie wrócić.
A jak sprzęt jest fizycznie w fabryce to możliwości są jeszcze większe.
Dodatkowo te najtańsze telewizory 8K s


Nie ważne ile tych urządzeń by nie było.
Nie kupować, olewać. Jakby nawet było 100% w markecie, iść do innego marketu.
W końcu sprzedawcy oduczą się, i zauważą, że wciskanie bubblii idzie mozolnie.
Podobnie jak sprzedaż smart phone ów znacznie stonowała, bo prawie na głowie stawali by w telefony nie dało się wepchnąć 6ciu sim i 2TB SDXC, teraz ustąpili do poziomu hybrydowego dual miniSim i microSDXC 1TB
Ja chciałem już amazon kindle sobie kupić jak zobaczyłem jak na tym słowniki chińskiego latają, ale dałem sobie spokój, bo zdemontowali kartę dźwiękową.
Mnie to dziwi, jak ludzie mogą kupować nówkę, jak tam firma ma jakieś cwane pomysły w stylu:
nano sim, nano SD.
Ale może dla tego Niemcy nie kupują iphoneów. Tak wiem, Niemcy kupują iphony, ale spytajcie się Amerykanina i Niemca ile ma znajomych z iphonami to się przekonacie, że to są dwa różne światy.


Podsumowanie:
O ile fizycznie czy to jak niektórzy mówią teoretycznie jest możliwe zrobienie updatów na wiele urządzeń, to są klauzule które to praktycznie uniemożliwiają, ale ponieważ są to przeszkody bardziej prawne i komercyjne niż fizycznie, dopóki produkt nie został sprzedany można spodziewać się jego jakieś aktualizacji.
Jest sklep co szyje ileś sukni na miarę, i je fizycznie modyfikuje przed sprzedaniem.
Niektórzy myślą, że im bardziej skomplikowany system tym jest to mniej możliwe.
Ale przecież na android boxach można bootować linuxy, a i na samym androidzie można sporo doinstalować.

Rozbudowane systemy LG, czy samsung też mogą być zrootowane, jailbreakowane, czy w inny sposób zhackowane.
Jeśli nie teraz, to w przyszłości.
Nawet nie po to by dodać nową funkcjonalność, ale by łatwiej piracić kontent z netFlixa, czy szyfrowanych platform rozsiewczych.
Najtrudniej zrobić tą rzecz pierwszy raz.
Później wystarczy tylko kliknięcie przycisku w komórce.
Ale przecież jeszcze łatwiej, jeśli jest się pracownikiem z firmy i ma się powiedziane, zrób to lepsze.

Moim zdaniem żaden krótki 1-2h kontent o wysokiej jakości technicznej sprzedawany za roczną pensję człowieka z ubogiego kraju się przed takim ludem nie ochroni.

I znów insiderzy biznesu - telewizji nadawczych, sklepów detalicznych, menadżerów producentów TV będą mieć o tym z goła inne zdanie niż insiderzy elektroniki i softwareu poziomu assemblera.

Moim zdaniem da się przekonać polityków do szybszego wdrożenia VVC, bo firmy nie będą stać okoniem.
Platformom satelitarnym tym razem może na tym zależeć.
No chyba, że przystawka pod VVC będzie kosztować na dzień dobry 1000zł.
(Wcale nie musi, ale kto wie co wymyślą, gwarancji w granicie, na nic nie ma, nie ma na to, że złotówka nie tąpnie i nikogo w Polsce nie będzie stać na mpeg4, choć w to to wątpię)
Niektóre mogą stać okoniem, ale to jest dla nich droga w oblivion,
Ale nawet struktury finansowe można zrobić tak by wystartować jedną platformę z takim kodekiem a drugą z takim, i bez przemieszania się i ludzie na orbicie bardzo szybko będą przechodzić do lepszej siłą rzeczy, a tamta jeśli nie splajtuje, to ją zamkną w pewnym momencie.
W Niemczech te same kanały nadają w wersji dla Niemiec, Szwajcarii i Austrii.
Dobrycel pisze: 31 lipca 2020, o 20:19 Może napisz, z kim rozmawiałeś do kogo napisałeś. Powiem Tyle. Znając Polske i ine rzeczy, które miały wejść w życie w Polsce to nic z tego nie będzie :)
Nie powiem, bo boję się, że drugi raz nie porozmawiam.
na privie też dużo nie powiem.
Generalnie 1.szy najprostrzy pomysł który powiedziałem został zrealizowany już w 3 miesiące.
Ale nie wiem, czy to moja zasługa, czy zbieżność.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

@some83 skończ już prosze te poematy. Nie ma w tym ładu i składu, piszesz dużo i strasznie niestylistycznie, mieszasz wątki. Nie obraź się, ale źle się to czyta, a niczego te poematy nie wnoszą do tematu tego wątku. To już trochę trollowanie przypomina, bo w kółko to samo wklejasz.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

DobryCel prosił jaśniej, a niektóre wątki mogę tylko enigmatycznie wspomnieć.
Ja mam wrażenie, że dość wyraźnie się wypowiedziałem, a tutaj pytanie, na które w uprzednim poście odpowiedziałem.
Tak więc faktycznie powtórzyłem się.

Tutaj bym poprosił uniżenie rządzących tym forum o lepsze powiadomienia odnośnie wiadomości na privie.
Na innych forum miga coś, a ja na tym mojego priva zauważyłem po pół roku.
Jak po pół roku odpisałem, i teraz wysłanie wysłałem, to teraz komunikacja zwrotna za rok może do mnie przyjść.

Awatar użytkownika
Giovanni
Posty: 32
Rejestracja: 10 kwietnia 2020, o 20:11
Miejscowość: Raszyn
Odbiornik: Philips
Instalacja antenowa: Antena na dachu
Nadajnik - obiekt nadawczy: Pałac Kultury

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Giovanni »

Napiszę tak: Chciałbym by za 2 lata w DVB-T2 znalazły się jakieś nowe kanały np Superstacja ,Red Carpet TV , jakieś filmowo rozrywkowe

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Dobrycel »

@JaroslawMroczkowski Czy może się pan odnieść do tego kodowania nowego tj do H266? Czy ta umowa podpisana z TVP przekreśla nadawanie w tym nowym kodeku?

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

Ktoś wie, czy TVP została przedstawiona oferta muksowania przestrzennego?
Oraz domyślam się, muksowanie przestrzenne prawdopodobnie nie jest zabronione, każdy z nadawców może indywidualnie wystąpić do KRRiTV o uzyskanie takiej zgody, i tą zgodę by otrzymał. Zresztą podobnie jakby nadawcy zależało na nowszym kodeku video.
Jednak domyślam się nadawcom się do tego śpieszy samych z siebie jak do HEVC = H265 = mpegH i VVC = H266 = MPEGi.
Stać okoniem, to by może nie stali, ale pewnie czekali by na ruch nadawcy publicznego i nie staliby w tej sprawie okoniem.
W wielu krajach to właśnie nadawca publiczny wyznacza trendy, a u nas, Tvp Polonię jako ostatni kanał FTA zmienili z kodeka mpeg2 na mpeg4. Aż wstyd!
Myślę, też, że nie mieliby nic przeciw, gdyby TVP nadawało wszystko FTA HD, ale w kodeku:
HEVC = H265 = mpegH,k a już w ogóle jeśli w kodeku: VVC = H266 = MPEGi.

Na pewno nie mieliby nic przeciwko, dopóki na ryneku nie zwiększyłaby się znacznie liczba odbiorników z takimi zdolnościami.
Gdyż muszą teraz walczyć z NF, VOD i streamingiem.
Zresztą ja bym się szybciej spodziewał nawet kodeka VVC = H266 = MPEGi niż muksowania przestrzennego.

Dobrycel pisze: 3 sierpnia 2020, o 14:28 @JaroslawMroczkowski Czy może się pan odnieść do tego kodowania nowego tj do H266? Czy ta umowa podpisana z TVP przekreśla nadawanie w tym nowym kodeku?
Wiem, że nie do mnie było pytanie, ale szczerze wątpię.
Na pewno nie przekreśla.
(Mam nadzieję, że ta odpowiedź z mojej strony, umożliwi łatwiejsze zrozumienie moich domniemywań.)

Ktoś by musiał zaproponować to politykom, i powiedzieć, że to nie jest głupi pomysł.
Sądzę, że nawet dałoby ich się stosunkowo łatwo przekonać.
Ja ich na rowerze naprawdę rzadko odwiedzam, więc zachęcam, jakby w większej ilości miast, czy więcej ludzi spróbowało ich do tego przekonać, z pewnością by to nie zaszkodziło.
Tak prawdę mówiąc o samym H266 z nimi nie rozmawiałem, gdyż w czasie rozmów H266 nie było jeszcze sfinalizowane.
(Najgorzej, że mój apel mogą sobie wziąć do serca marudy, i:
Typowy Maruda pisze:NIE!!! Prosimy o nie przełączanie kodowanie przez najbliższe stulecie, bo nie będziemy mieli za co
w niedomówieniu: Palić i Pić)
Na pewno politycy tuż przed wyborami nie podejmą kontrowersyjnych decyzji, ale tuż po już tak.
Tym bardziej, że często do następnych wyborów wszelka kontrowersja zniknie. (Spadające Logarytmicznie Ceny Elektroniki)
Ale jest drobny szkopuł w tym, że co róż są jakieś wybory, na jakimś szczeblu.
pisze:3 sierpnia 2020, o 12:05 także uwzględnia zapisy odnoszące się do zmiany standardu nadawania i kodowania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC
Moim zdaniem, tego typu zapisy nie są sztywne, a jedynie określają procedury, czy ewentualnie gwarancje braku irracjonalnej podwyżki cen ze zmniany nadawania dvbT1 na dvbT2. przy kontrakcie długoterminowym.
Odnośnie kodeka Video, to z pewnością Emitelowi nic do tego w jakim kodeku kto nadaje, ale z pewnością, są w stanie zorganizować dodatkowe usługi: przekodowywanie w locie, itp itd.
Ale Muxowanie przestrzenne i zmiana modulacji z dvbT1 na dvbT2, to właśnie coś, co w całości jest po stronie Emitela.

A Ponieważ pytanie nie do mnie, mam nadzieję, że adresat pytania, raczy odpowiedzieć.
Ostatnio zmieniony 3 sierpnia 2020, o 14:56 przez some83, łącznie zmieniany 1 raz.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

Co wy macie z tym H.266, kodek ledwo wyszedł z laboratorium :)

@Dobrycel
Umowa dotyczy nadawania programów TVP na MUX-3, budowy platformy teleinformatycznej zapewniającej emisję sygnałów produkcyjnych między oddziałami terenowymi a centralą nadawcy, a także uwzględnia zapisy odnoszące się do zmiany standardu nadawania i kodowania z DVB-T/MPEG-4 na DVB-T2/HEVC. Zmiany kanałowe w ramach procesu refarmingu prowadzone są w etapach i przypadają na rok 2020 oraz 2022. Zmiana standardu nadawania nastąpi w 2022 roku.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 3 sierpnia 2020, o 14:46 , budowy platformy teleinformatycznej zapewniającej emisję sygnałów produkcyjnych między oddziałami terenowymi a centralą nadawcy,
Kto obstawia, że chodzi tu o 10Gibabitowe/s pojemności i więcej?
Czy mowa raczej o przepustowościach do 100Mb/s?

Jeśli zamawiają duże pojemności, to zupełnie będą niezależni od kodowania, a przynajmniej tego dostępnego w oddziale terenowym.
Jeśli w zamówieniu pojemność jest taka na ledwo, ledwo.
To może nastręczać trudności jeśli chodzi o Elastyczność.

Mam wrażenie, że dostawcy telewizji światłowodowej, powinni dążyć by ich bitRate dążył do 1Gb/s, nie zależnie od kodeka, w którym dostarczają sygnał.
(Jest pewna granica, dla której sygnał w danym kodeku staje się praktycznie bezstratny, im lepszy kodek, tym mniejsza)
Ale nie będę wmawiał, że dostawcy telewizji światłowodowej w Polsce, będą aktualnie próbować to osiągnąć.
Ale wydaj mi się, że z pewnością gdzieś na świecie, to spróbują osiągnąć i przebić.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

@some83 Prośba jeśli cytujesz, to uważnie, bo to
, budowy platformy teleinformatycznej zapewniającej emisję sygnałów produkcyjnych między oddziałami terenowymi a centralą nadawcy,
nie ja napisałem, to cytat z komunikatu prasowego, a więc umieszczanie mnie jako autora wypowiedzi jest niepreryjne.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: JaroslawMroczkowski »

Standardy nadawania określa szereg dokumentów, w tym:
- KRAJOWY PLAN DZIAŁAŃ ZMIANY PRZEZNACZENIA PASMA 700 MHz W POLSCE wydany przez Ministerstwo Cyfryzacji
- STRATEGIA REGULACYJNA NA LATA 2017-2022 wydana przez KRRiT
- ROZPORZĄDZENIE MINISTRA CYFRYZACJI w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych
i kilka innych.
W każdym tych dokumentów określono wyraźnie, że przejście będzie na DVB-T2/HEVC.

Aby zapewnić w miarę płynne przejście na nowy standard nadawania zakłada się, że wybór standardu musi nastąpić nie później niż około 2 lata przed rozpoczęciem stałych emisji i to pod warunkiem szerokiej dostępności odbiorników. Dzięki temu spora część widzów przez naturalną wymianę odbiorników będzie przygotowana na zmianę. Reszta niestety będzie musiała zmienić TV lub dokupić STB.

O innych kodekach niż H.265 / HEVC w telewizji naziemnej można będzie zacząć rozmawiać, gdy będą szeroko dostępne odbiorniki, zarówno TV jaki i STB w przystępnych cenach. Każda ewentualna zmiana wymagań wiązałaby się ze zmianą szeregu przepisów.

Jednocześnie warto zauważyć, że większość odbiorników TV jest zbudowanych na dedykowanych układach SoC. Nie ma więc prostej możliwości dodania lub zmiany kodeka, jak to ma miejsce w urządzeniach bazujących na dekodowaniu programowym (soft codec), a nawet gdyby była, to producent odbiornika może być bardziej zainteresowany sprzedaniem nowego urządzenia niż aktualizacją starego, szczególnie, że duża zmiana oprogramowania wiąże się z ryzykiem problemów na masową skalę w przypadku niepowodzenia aktualizacji.
Jak na razie nie znalazłem w ofercie Mediateka i MStara układów z dekodowaniem H.266, a od czasu pojawienia się pierwszych układów do dostępności komercyjnych odbiorników mija około 1,5 - 2 lata.


Przy tworzeniu standardu DVB-T2 rozważano wiele mechanizmów mogących zwiększyć efektywność transmisji. Część z nich odrzucono w toku prac, gdyż wiązały się albo ze zbyt dużą komplikacją techniczną albo kosztami.
Jednym z takich rozwiązań było MIMO 2x2. Wprawdzie pozwoliłoby to znacząco zwiększyć pojemność multipleksu, ale wiązałoby się z koniecznością przebudowania wszystkich anten nadawczych i odbiorczych oraz dedykowanych odbiorników. Tak rewolucyjna zmiana została uznana ze zbyt kłopotliwą, szczególnie dla milionów widzów.
Mechanizmy odrzucone w pierwszej wersji DVB-T2 mogą w przyszłości zostać wykorzystane w kolejnych wersjach standardu DVB-Tx.

Zablokowany