VVC zużywa tą samą moc obliczeniową co HEvc?

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

VVC zużywa tą samą moc obliczeniową co HEvc?

Post autor: some83 »

Jestem w szoku.
Właśnie skapnąłem się, że Vvc = H266 = MPEGi zużywa tą samą moc obliczeniową co:
HEvc = H265 = mpegH.
Oczywiście chodzi o dekodowanie tej samej jakości w tym samym parametrze:
PSNR = Picture Signal to Noise Ratio = Obrazowy Stosunek Sygnału do Szumu.
Dla tego samego PSNR bitRate jest 2x niższy, ale jakość PSNR jest ta sama.

Ponieważ złożoność dekodowania zależy od bitRateu wejścia, to oznacza,
że dla tego samego PSNR moc obliczeniowa jest mniej więcej taka sama.

A to oznacza, że w dvbT2 można zmniejszyć bitRate kanałów, pozostawić tą samą jakość PSNR oraz moc obliczeniową,
ale zwiększyć zasięg techniczny w dvbT2, umożliwiając odbiór na gorszej antenie, albo ułatwiając odbiór mobilny.

Mało tego, informowali, że dla niektórych parametrów dekodowanie:
Vvc = H266 = MPEGi wymaga tylko 80% mocy obliczeniowej tego co dekodowanie HEvc = H265 = mpegH.

Moc obliczeniowa tanieje 2x co 18miesięcy.
Przy rosnących inflacyjnie pensjach można założyć, że moc obliczeniowa tanieje 2x co 12+miesięcy.
Do wdrożenie nowego standardu dvbT2 w Polsce Jakieś 2lata.
Co znaczy, że moc obliczeniowa będzie dużo tańsza niż dzisiaj. (Może nawet z 4x tańsza)
Obecnie przystawka SetTopBox z HEvc = H265 = mpegH oraz mini pilotem uniwersalnym na pokładzie kosztuje poniżej 10h pensji minimalnej, nówki widziałem po 85zł, a używaną dostałem za 20zł.
Rozumiem, że w Telewizorach nie tanieje tak bardzo, ale może dlatego, że nadawcy zdają się lagować w kodekach za internetem.
Ale wierzcie mi, wynika to czasem z mniejszych cykli wymiany, które to można przyśpieszyć wprowadzeniem nowszego kodeka.
A ponieważ teraz nawet lokalne platformy mają globalną konkurencję z: netFlix, Amazon, HboGo, a wkrótce Disneya, to nie będą tak stać okoniem jeśli chodzi o wprowadzanie nowego kodeka video.
Moim zdaniem najtrudniej będzie małym przenośnym telewizorom (montowanym czasem w łazienkach), oraz telewizorom samochodowym, czy tym montowanym w przenośne odtwarzacze DVD/BluRay.

Za 2 lata, to ja szacuję, że będę kupował za 2 polskie pensje minimalne (4'000zł) 55calowy Telewizor 8k z Vvc = H266 = MPEGi oraz Evc = mpeg5 na pokładzie.
Ja to podaję, jako przykład, że mimo, że telewizory 8k będą nawet i dużo tańsze, i dużo bardziej dostępne, to i tak spodziewam się, że naziemnie dalej FTA będzie tylko w HD (Ale za to wszystkie kanały, a nie tylko te Tvp).
A pierwsze Tv 8k mają pojawić się na koniec 2020roku.
(Wszystko co było do tej pory to były smartTv 4k, z interpolacją do 8k, oraz wejściem na zewnętrzne źródła sygnału 8k, czyli smartTv 4k z monitorem 8k, jedyne co te telewizory same z siebie w 8k potrafiły zrobić to: wyświetlić zdjęcia, oraz może jakieś strony www jak mapy google.)
Tak prawdę mówiąc bardziej będę się obawiał o rachunki za prąd, benzynę, mięso. Wszystko dzięki otwarcie zaplanowanym działaniom "ekologów". (O czym nie będę tutaj dyskutował).
Ale może wtedy najnowsze telewizory 4k z satką na pokładzie będą
zużywać 60W zamiast 120W, a 8k 200W zamiast 390W.


I teraz pytanie, dobrze to rozumiem?
Czy gdzieś popełniam błąd?


Dodam jeszcze takie dane:
(dla przeplotu: 576i, liczbę pikseli dzielę przez 2):
dla 8bit chrominancji 4:2:0 podzielę bitRate przez 2.
Zatem Nieskompresowany 24klatkowy strumień SD 576i w chrominancji 4:2:0
24bit/2*720*576/ (24/2/)/s = 59'719'680 bit/s = 59,7Mb/s Nieskompresowany strumień
Teraz wyliczę skompresowane strumienie dla kolejnych generacji kodeków wideo, obniżając strumień tylko o połowę w stosunku do poprzedniej generacji:
brak0kompresja= 59'719'680 bit/s = 59,7Mb/s
H261 = mpeg1 = 29.859.840 bit/s = 29,8Mb/s        (VCD)
H262 = mpeg2 = 14.929.920 bit/s = 14,9Mb/s        (DVD)
H264 = mpeg4 = 7.464.960 bit/s = 7,4Mb/s        (BluRay & HD dvd & YT)
H265 = mpegH = 3.732.480 bit/s = 3,7Mb/s        (4k BluRay)
H266 = MPEGi = 1.866.240 bit/s = 1,8Mb/s

Wiem, że kodek H265 nie pozwala na przeplot, a H266 ma umożliwiać dynamiczną zmianę roździelczości
dla dvbT2 oznaczałoby to blisko 18kanałów SD na 36Mbps Muxie z blisko zerową utratą jakości w stosunku do 576i w chrominancji 4:2:0 (A to jest strata jakości w stosunku do 576p i chrominancji 4:4:4)

Pamiętam, jak w czasach jeszcze kodeka mpeg1 mówili, że bezstratna kompresja to maksymalnie może nam obniżyć bitRate 2x.
Ale od tamtego czasu jednak został dokonany jakiś jednak postęp w sprzęcie, a także ten sprzęt umożliwia stosowanie lepszych kodeków.

Może inaczej powinienem się spytać, po jakim bitRatecie można się spodziewać jakości blisko bezstratnej dla kanału SD?
(A te wyliczenia wyżej, to uzewnętrznione moje wewnętrzne szacunki,
ale jeśli da się uwierzyć, że blisko bezstratne SD 576i w chromie 4:2:0 da się osiągnąć na 2Mb/s {tak wiem nie będzie przeplotu} to powinno dać się uwierzyć, że blisko bezstratne FHD 1080p w chromie 4:4:4 powinno dać się osiągnąć w bitRate 4*2 * 2M/s *4 * 2=32Mb/s)

Zatem jeśli nabylibyśmy przystawkę SetTopBox ze zdolnościami dekodowania HEvc FHd 1080p na poziomie 32Mb/s.
To jeśli dało by mu się firmware zaktualizować, taki SetTopBox mógłby zdekodować wideo w Vvc FHd 1080p na poziomie 16Mbps, a jak szacuję, to i tak będzie dużo więcej niż nam zaproponują (prawdopodobnie 5Mpbs).
Oczywiście nie wiem, czy nie będzie brakować poleceń instrukcji asemblera na chipie oraz pamięci w stosie takiego SetTopBoxa.
Ale z pewnością większość nowych urządzeń SetTopBox potrafi zdekodować strumienie 10Mbps w HEVC.
Ostatnio zmieniony 3 czerwca 2020, o 21:47 przez some83, łącznie zmieniany 1 raz.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: VVC zużywa tą samą moc obliczeniową co HEvc?

Post autor: Dobrycel »

Dla mnie to matrix :D
Jesli obecne TV i dekodery DVBT (te co obsługują Hevec) nie obsłużą tego kodeka, to nie liczyłbym na to, ze on wejdzie do uzytku w naziemnej). No chyba, że w satelicie. Bunty by były okrutne :)
Ja tam jestem za lepszymi kodekami, bo to po jakości obrazu na TV widac. Nawet bym sobie kupił dekoder. Moze jakis mux testowo w nowym kodeku uruchomią? Dwa lata to kawał czasu. Duzo sie moze wydarzyć.
Ostatnio zmieniony 3 czerwca 2020, o 22:55 przez Dobrycel, łącznie zmieniany 1 raz.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: VVC zużywa tą samą moc obliczeniową co HEvc?

Post autor: some83 »

Dobrycel pisze: 3 czerwca 2020, o 20:47 Dla mnie to matrix :D
Jesli obecne TV i ekodery DVBT (te co obsługują Hevec) nie obsłużą tego kodeka, to nie liczyłbym na to, ze on wejdzie do uzytku w naziemnej).
Ja nie będę twierdził, że udostępnią aktualizacje gratis.
Ale mogą bardzo szybko napisać nowszy firmware i sprzedawać ten sam fizycznie dekoder jako inny.
Choć teoretycznie ludziska mogliby się szybko skapnąć, że można na niego nowy firmware wgrać.
No, ale można przeciwdziałać wgrywaniu nowszego firmwareu na ten sam fizycznie sprzęt.
Przez dość ubogie szyfrowanie.
(Można np wszystkie 0 z 1 zamienić, lub odwrotnie, i już starszy sprzęt, tzn taki sam sprzęt, ale wyprodukowanym i wypuszczonym wcześniej ze starszym firmwarem nie wczyta nowszego firmwareu, a nie wiem, kto by nawet takie ubogie szyfrowanie firmwareu rozgryzł)

Dobrycel pisze: 3 czerwca 2020, o 20:47 No chyba, że w satelicie. Bunty by były okrutne :)
Rząd mógłby dać dla zachęty wszystkie kanały Tvp FTA HD na orbicie z samą produkcją własną Tvp, oraz tą dotowaną z budżetu UE, ale w 2x większym bitRate niż naziemnie i z kodekiem Vvc = H266 = MPEGi
No i mogliby rozdać takie SetTopBoxy gratis do jakiegoś 500+, emerytura+.
Co by nie powiedzieć, 1 razowe rozdanie gratis takich odbiorników, wyszłoby taniej niż nie jedna inna rzecz z budżetu.
A polskie platformy satelitarne musiałyby zaoszczędzić krocie, albo podnieść jakość (zachęcając przez to do kupna większego Telewizora).
I mam wrażenie, że ta 1 razowa sprawa jest mniejszą sprawą niż wiele rok rocznie marnowanych w budżecie pieniędzy.
A by gospodarkę i konkurencję na rynku Telewizyjnym stymulowało.
A jeśli chodzi o poza Telewizyjną dystrybucję:
A im szybciej ktoś ściągnie dany plik z sieci, lub mniej ma przerw spowodowanych lagami, tym szybciej obejrzy, i tym szybciej może konsumować kolejny plik.

benedykt50
Posty: 14
Rejestracja: 8 stycznia 2020, o 21:41
Miejscowość: Olsztyn

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: benedykt50 »

Pierwsze testy kodeka VVC na satelicie
Na satelicie Astra 2E (28,2°E) pojawiły się testy emisji w kompresji VVC, przyszłym następcy standardu HEVC/H.265. Eksperymenty te są prowadzone przez operatora satelitarnego SES i francuską firmę technologiczną ATEME specjalizującą się w rozwiązaniach dla dostarczania treści wideo.
Na chwilę obecną popularne oprogramowania nie są gotowe do obsługi strumieni z VVC. W związku z tym podgląd zawartości nie jest możliwy w prosty sposób. Redakcji satkurier.pl udało się ustalić tyle, że emitowany jest sam obraz o przepływności 20,55 Mbit/s - prawdopodobnie w rozdzielczości 8K. Mimo zgłaszania się ścieżki audio, nie jest ona nadawana.

Parametry techniczne:
Astra 2E (28,2°E)
tp. 14 (11,973 GHz, pol. V, SR: 31000, FEC: 9/10; DVB-S2/8PSK)

ID: VVC Test Transmission
PID V: 257 (VVC)
PID A: 258 (```, AAC)
PID PCR: 257
SID: 7249
PID PMT: 256
Provider: SES/ATEME
Kodowanie: brak (FTA)

Dodajmy, że Versatile Video Coding (VVC) jest właśnie w trakcie procesu standaryzacji, który ma się zakończyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Z pierwszych badań niemieckiego instytutu Fraunhofer HHI wynika, że VVC jest o około 40 proc. bardziej wydajny w porównaniu z kodekiem HEVC. Zatem możliwe byłoby nadawanie treści, przykładowo 4K lub 8K, przy wykorzystaniu znacznie mniejszej przepływności.
satkurier.pl

Dzieje się dzieje 🤗🙋‍♂️

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

benedykt50 pisze: 9 czerwca 2020, o 13:28 Versatile Video Coding (VVC) jest właśnie w trakcie procesu standaryzacji, który ma się zakończyć w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Z pierwszych badań niemieckiego instytutu Fraunhofer HHI
Jakby Co Kodek Video VVC = H266 = MPEGi został już Oficjalnie sfinalizowany, nawet widziałem git ze źródłami kodera i encodera:
This software package is the reference software for Versatile Video Coding (VVC). The reference software includes both encoder and decoder functionality.

Kod: Zaznacz cały

adresik:  /jvet/VVCSoftware_VTM
na serwerze: vcgit kropka hhi kropka fraunhofer kropka de
Więc jak ktoś chce, może sobie to już odpalić na kompie, podłączony pod odbiornik Sat>ip właśnie z Astry.
W Październiku 2020 mają finalizować Evc = mpeg5, który ma zawierać profil z komatybilnością wsteczną z mpeg4.
Tutaj niektórzy nie chcą w to uwierzyć.
Ale generalnie będzie można rozszerzyć (po ówcześniejszym zwężeniu bitRateu mpeg4) sygnał mpeg4 o dodatkowe ramki mpeg5, które będą zawierać dodatkowe informacje.
Nie wiem, czy dałoby się zrobić w ten sposób, by np przez satelitę kanał HD nadawać w mpeg5 w taki sposób, żeby na odbiorniku mpeg4 zdekodowało się SD - standardowa roździelczość, a na odbiorniku mpeg5 i to czasem po opłaceniu dodatkowego abonamentu zdeszyfrowały się dodatkowe ramki, po zdekodowaniu których sygnał podniesie się do HD, lub 4k 8k UHD.
Nie wiem, co oni dokładnie zamierzają.
Ale kodeki obecnie, poza ramkami kluczowymi, przekazują tylko modyfikacje do poprzedniej ramki.
Zatem robiąc wersję kompatybilną wstecznie, będzie można zrobić tak, że osoby mające stare odbiorniki mpeg4 nie stracą obrazu całkiem, a te mające lepsze chipy z mpeg5 będą korzystać z wydajniejszego kodowania, bez przesyłania jeszcze raz od zero wszystkich informacji specjalnie dla nich.
Domyślam się, że po wprowadzeniu tego kodeka będzie można bardzo obniżyć bitRatey do nie bardzo tolerowanych wartości by zachęcić użytkowników do szybkiej wymiany sprzętu:
dvbtowiec pisze: 7 marca 2020, o 22:02 Pamiętam początki cyfryzacji i mistrzostwa które miały miejsce w okresie kiedy cyfryzacja ruszała. Możesz wierzyć lub nie, w Krakowie z centrów handlowych telewizory wynosił co 10 klient.
Teraz będzie podobnie, może nie na taką skalę, ale okazja pobudzi rynek.
Moim zdaniem byłoby teraz bardzo podobnie, zwłaszcza gdyby nie oglądając się na nasycenie rynku, momentalnie przełączyli naziemną do dvbT2 4k UHD VVC = H266 = MPEGi
A teraz jesteśmy dużo bogatszym krajem niż kiedyś. (choć cała nadzieja w strachu tradycyjnej telewizji przed globalnym strumieniowaniem i VOD w 4k UHD VVC = H266 = MPEGi 15.25Mb/s lub więcej)
Dodatkowo nawet jeśliby ludzie nie mieli odbiorników 4K UHD, to wystarczy przystawkę kupić i kanały 4K UHD możnaby oglądać nawet na kineskopie, co prawda skalowane w dół. (Tak mnie jak zwykle bardziej w istocie sprawy zależy na kodeku video VVC = H266 = MPEGi nawet dla kanałów SD, znacznie potaniającym koszty wejścia na rynek telewizyjny niż na dvbT2)

Teraz o 4k UHD w dvbT2: (jakby co, ja osobiście to jestem raczej fanem wydajnych kodeków, nawet pod SD, niż 4k UHD)

Wystarczy użyć multipleksowania przestrzennego (Spatial multiplexing = SMX) w dvbT2 oraz Kodeka Video VVC = H266 = MPEGi i mamy możliwość nadawania 4k UHD na poziomie 7.5Mb/s bitRateu.


Multipleksowanie przestrzenne może podwoić bitRate, albo co najmniej znacznie go zwiększyć.
Tylko proszę nie łapać mnie w tym kontekście za słówko, bo specjalistą nie jestem.

Multipleksowanie przestrzenna tj nadawanie jednocześnie w Polaryzacjach pionowej i poziomej wymaga natomiast specjalnych anten, albo dwóch anten (i to pewnie nie byle jakich anten) i pewnie czegoś jeszcze (ewentualnie, można pewnie, użyć dwóch tunerów, lub tunera podwójnego by przełączać między kanałami na różne polaryzacja)
Ale z pewnością zmniejsza zasięg techniczny nadajnika.
Ale można nadajniki gęściej upychać.

Osobiście mam wrażenie, że prędzej się w Polsce doczekamy nowszego Kodeka Video: VVC = H266 = MPEGi
i dvbT2, niż multipleksowania przestrzennego obydwu polaryzacji: pionowej i poziomej.
Biorąc pod uwagę, jak mam słaby sygnał z muxu 8, to pewnie po zastosowaniu multipleksowania przestrzennego sygnał by znikł mi całkiem, chyba, żeby nadajnikowi zwiększyli moc, bo ten mux nadają z około 1kW, podczas gdy inne 100kW.
Ale zawsze mógłbym zmienić antenę lub dodać wzmacniacz antenowy.

A z pewnością bym to zrobił dla kanałów 4k UHD.

No i też podejrzewam, że jakby w Czechach nadawali w Multipleksowaniu Przestrzennym Pionowym i Poziomym, to by się we Wrocławiu już nie odebrało Czeskiej dvbT2.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

Jak zwykle Ci się marzy :) Owszem nowy kodek brzmi obiecująco, ale nikt w Polsce w naziemnym przekazie go nie wprowadzi w ciągu najbliższych kilkunastu lat.
Mamy już zaklepany proces przechodzenia na HEVC za niecałe 2 lata i po tej zmianie, przez kolejne minimum 15 lat nic się nie zmieni, bo nikt nie będzie zmieniał telewizorów co 3 lata.

Kodek jest we wstępnej fazie, nie ma do niego nawet procesorów, a co dopiero mówić o odbiornikach telewizyjnych. Cena za jego licencję pewnie też powstrzyma wielu przed hura optymizmem do jego wdrożenia.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 18 lipca 2020, o 22:01 Jak zwykle Ci się marzy :) Owszem nowy kodek brzmi obiecująco, ale nikt w Polsce w naziemnym przekazie go nie wprowadzi w ciągu najbliższych kilkunastu lat.
Tak, ja także odróżniam możliwości techniczne, od realiów polityczno komercyjnych.
Ale myślę, że aktualnie ze względu na globalną konkurencję ze strony globalnego streamingu platform VOD.
Telewizje tym razem nie będą stawać okoniem przed możliwie szybkim wprowadzeniem nowych kodeków.
Zresztą myślę, że VVC = H266 = MPEGi ma szanse się szybciej spopularyzować niż SMX muksowanie przestrzenne polaryzacji pionowej i poziomej.
Jednocześnie jestem świadom, że na pewno na 4k UHD w naziemnym darmowym niekodowanym FTA na pewno telewizjom nie zależy, ale myślę, polityków dałoby się stosunkowo łatwo przekonać do VVC = H266 = MPEGi,
jednocześnie byłoby dużo trudniej namówić polityków i stacje na używanie SMX muksowania przestrzennego obydwu polaryzacji, a akurat punkt czasu, w którym zmieniany byłby kodek video byłby jednocześnie najlepszym punktem by przekonać do wymiany anten i instalacji.
No i niestety korona wirus jest niby przeszkodą, ale wprowadzanie nowych kodeków może być przecież stymulantem także i telepracy.
Jednocześnie też myślę, że telewizja publiczna, by politycy mieli jakąś ponadprzeciętnie większą widownię byłaby skłonna uciec się do podniesienia Tvp do UHD 4k, zresztą myślę, że w Niemczech też tak zrobią, że publiczni nadawcy będą nadawać w 4k UHD, ale w VVC = H266 = MPEGi.
Zresztą co by im - Politykom szkodziło, gdyby nadawców prywatnych na taki ruch nie było stać, przecież i tak wszyscy nadawcy prywatni na obecnych polityków, którzy mają swoje ręce na Tvp (przez co tylko tam są pozytywnie przedstawiani), że tak powiem non stop psioczą.
Generalnie by musieli sobie zdać sprawę tylko ile kasy wydali na Tvp Wilno - 35mln zł,
7mln zł na przekazy - wewnętrzne wideo telefonowanie na 33°Wschód.
I z pewnością dzięki temu w kraju nic nie ugrali, poza odrobinkom zawiści, bo politycy więcej sypią na jakąś Polonię na Litwie (200-400zł na 1Polonusa: widza Tvp Wilno), zamiast sypać na satelitę, i dzięki temu wygrywać punkty u Polonii na wschodzie, zachodzi, północy i południu oraz ludności - wyborców we własnym kraju.
A przełączenie z sukcesem TV do dużo dużo lepszej jakości, i to z sukcesem, (nawet jeśli tylko socjalistycznym sukcesem a'la setTobBox +), oraz zwiększenie konkurencyjności na prywatnym i publicznym rynku Telewizyjnym, na pewno by nie zaszkodziło politykom, na których i tak całe prywatne media psioczą.
A jak jeszcze zdadzą sobie sprawę ile wydaje ich konkurencja polityczna:
Pani prezydent Gdańska 0.5mln na 1h wywiadu do opublikowania w gazecie.
Ile wydają miejskie biura w: Trójmieście, Szczecinie, Warszawie, Katowicach na Reklamę.
Mam wrażenie, że wydatków z reklamy z Trójmieście, w Warszawie, lub Katowicach (1 z tych 3 aglomeracji) starczyłoby na podniesienie znaczne jakości Tvp,

A co by nie mówić:
dvbtowiec pisze: 18 lipca 2020, o 22:01 Kodek jest we wstępnej fazie, nie ma do niego nawet procesorów, a co dopiero mówić o odbiornikach telewizyjnych. Cena za jego licencję pewnie też powstrzyma wielu przed hura optymizmem do jego wdrożenia.
Moim zdaniem licencja FTA pewnie będzie darmowa, podobnie jak HEvc i Avc, a powinnyśmy tak wytyczne prawne urządzić, by telewizje mogły sobie wybrać między: MPEGi = VVC, a Evc = Mpeg5 oraz tymi niby darmowymi open source'owymi od google i Open Media Alliance, jak vp9, vp10, po to by nikomu nie przychodziło do głowy windowanie cen.
Dodatkowo już teraz dużo najtańszego sprzętu chin jest dużo tańsza w produkcji niż koszt licencji za rozmaite kodeki i "patenty" zwłaszcza petenty software'owe.
dvbtowiec pisze: 18 lipca 2020, o 22:01 Mamy już zaklepany proces przechodzenia na HEVC za niecałe 2 lata i po tej zmianie, przez kolejne minimum 15 lat nic się nie zmieni, bo nikt nie będzie zmieniał telewizorów co 3 lata.
Nie wiem, co się tak ludziska upierają na wymianę telewizorów, kiedy wystarczy tylko przystawkę dokupić.
Dla HEVC jest to zaledwie przystawka poniżej 100zł i to z pilotem uniwersalnym oraz Hdmi Cec.
Dla VVC = H266 = MPEGi byłoby to pewnie na dzień dobry może ze 450zł. Ale podejrzewam, że może to być poniżej 200zł.
Poza tym na bank jestem pewien, że jakieś 25% populacji z miejsca by kupiło nowe telewizory, jeśli tylko TVP oraz prywatni daliby sygnał FTA UHD 4k.
Przy tym muxowaniu przestrzennym byłoby to możliwe, dla każdego jednego obecnie nadawanego kanału FTA w dvbT1
Rozmaite Media pisze:9 czerwca 2019, o 19:47 Zacytuje tutaj przypadki satelitarnych PLSów MutliStream z bardzo nie standardowym kodowaniem, szybkość rozprzestrzeniania tego sprzętu była wysoce niezadowalająca - w sensie: za szybka dla sprzedawców kontentu.
Dla tego na Ukrainie Lobbowali za szyfrowaniem kontentu, a we Francji i Włoszech wiązkami kierunkowymi
A mnie samo 4k UHD, samo w sobie nie obchodzi, tym bardziej, że i tak niektórzy by marudzili, że to nie jest prawdziwe 4k UHD, a nawet nie prawdziwe FHD.
Dzięki temu muxowaniu przestrzennemu w dvbT2 można by pojemność podnieść z 36Mb/s niecałe 2x (nie wiem ile),
ale załóżmy do 70Mb/s razy 6Muxów daje to 420Mb/s
Co oznacza, że mogłyby Lecieć w kanały SD w VVC = H266 = MPEGi w liczbie:
132 kanałów @ 3,11Mb/s
lub 420 kanałów @ 1Mb/s
lub 36-48 kanałów @ 9Mb/s - kanałów SD w VVC = H266 = MPEGi.
I myślę, że kanał SD 9Mbps w VVC = H266 = MPEGi były zapewne bezspornie prawdziwym kanałem SD.

(Tutaj sam jestem ciekaw, jak dużo osób chce mnie zmartwić opóźnieniami rzędu 5min w kanale SD 1Mb/s w VVC, i czemu ja takim opóźnieniem w ogóle bym się nie przejął, tym bardziej, że nie jestem nawet fanem sportu w TV)

Poziomy blisko bezstrantnej kompresji SD 576
0 bez kompresji: 576i = SD 720 x 576/2 * 24bit * 24Hz = 119'439'360= 119Mb/s
h261 mpeg1 59'719'680 = 59Mb/s
h262 mpeg2 29'859'840 = 30Mb/s
h264 mpeg4 14'929'920 = 15Mb/s
h265 mpegH 7'464'960 = 7,4Mb/s
h266 MPEGi 3'732'480 = 3,7Mb/s

Więc co jak co, ale wprowadzenie muxowania przestrzennego - połączenie nadawanie osobnych bitów w polaryzacji pionowej i poziomej w dvbT2 umożliwiłoby nadawanie około 36-48kanałów w 9Mb/s bitrate'cie, nawet jeśli byłyby to tylko kanały SD.

Zapewne poziom blisko bezstratnej kompresji dla kodeka:VVC = H266 = MPEGi
i rozdzielczości FHD 1920x1080 ale tylko 24Hz to pewnie coś: 29,6Mb/s
Czyli około 12 kanałów w blisko bezstratnej jakości: 1080p @24Hz
Lub 54kanały najniższego UHD 4k @ 7.5Mb/s czyli dla marud słusznie nie prawdziwego UHD 4k,
co pewnie nawet w postaci 54kanałów HD 720p 24Hz @ 7.5Mb/s w VVC = H266 = MPEGi dalej byłoby zaledwie co najwyżej półprawdziwym HD Ready zaledwie słusznie nazwanym przez marudy.

Co by nie mówić, wychodzi z tego, że dałoby się wszystkie obecne kanały w naziemnej podnieść do nieprawdziwego 4k UHD z obecnie nie prawdziwego SD.

Podsumowanie:
SMX muksowanie przestrzenne obydwu polaryzacji uważam, za nie bardzo realną perspektywę.
4k UHD w naziemnym darmowym niekodowanym FTA (zwłaszcza wśród nadawców prywatnych) także za nie bardzo realną perspektywę, zwłaszcza jeśli SMX się nie przyjmie.
ale VVC = H266 = MPEGi uważam za jak najbardziej realną rzecz, w krótkim terminie, i myślę, mamy jeszcze czas wyprosić lub wymóc to u polityków.
Ale ja nawet w sprawie VVC = H266 = MPEGi gwarancji nie daje, ani głowy, ani karku nie nadstawiam.
Uważam, że jest to możliwe:
Matematycznie: ∃ możliwość, w przeciwieństwie do matematycznej gwarancji: ∀.
Chodzi mi o: ∃ Kwantyfikator egzystencjalny
a nie o: ∀ Kwantyfikator ogólny.
Nie wiem, czy wszyscy mają fonty na znaki: "∃" "∀"

Oczywiście to istnienie jest dość teoretyczne.
Bo ktoś by musiał się udać i tych polityków jednak przekonać.
Ale tak jak uważam, to istnieje (∃ Kwantyfikator egzystencjalny) możliwość przekonania polityków, bowiem stacje telewizyjne i platformy satelitarne oraz kablowe nie będą stać w tym temacie okoniem.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

Odniosę się tylko do tego, bo cała reszta to piękny poemat, który kompletnie niczego nie wnosi do sprawy :)
some83 pisze: 26 lipca 2020, o 17:28 Nie wiem, co się tak ludziska upierają na wymianę telewizorów, kiedy wystarczy tylko przystawkę dokupić.
Dla HEVC jest to zaledwie przystawka poniżej 100zł i to z pilotem uniwersalnym oraz Hdmi Cec.
  • Telewizor to kombajn multimedialny w dzisiejszych czasach. Android, aplikacje VOD, przeglądarka internetowa, aplikacja HbbTV. Znajdziesz to w dekoderze za 100zł?
  • Zewnętrzny dekoder to tania chińszczyzna, marnej jakości komponentów, z wątpliwej jakości obrazem.
  • To dodatkowe pudło i dodatkowe kable, minus zwłaszcza dla tych co cenią estetykę, mają TV podwieszane. Nie mówiąc już o kosztach energii.
  • Dodatkowy pilot nawet jeśli jest uniwersalny nie obsłuży wszystkich multimedialnych funkcji nowoczesnego telewizora, zatem dwa piloty w ręku? Jak kto woli, ja taki wariant odrzucam.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 28 lipca 2020, o 09:07
  • Telewizor to kombajn multimedialny w dzisiejszych czasach. Android, aplikacje VOD, przeglądarka internetowa, aplikacja HbbTV. Znajdziesz to w dekoderze za 100zł?
Tak, ale ten cały kombajn multimedialny będziesz miał kompatybilny wstecznie po www.
Czyli nawet jeśli nic telewizor by nie odebrał, to by Ci telegazeta, oraz linki do HbbTV dalej działały, o ile, kodeka w HbbTV także by nie zmienili, ale przecież zawsze mogą zostawić strumienie HEvc = H265 = mpegH lub Avc = H264 = mpeg4 na poziomie bitRate'u 256kb/s.
Mnie na Telewizorze 4k UHD nie wiedzieć czemu filmy Tvp chodzą w niższej jakości niż na kompie.
Ale po co miałbym narzekać?
dvbtowiec pisze: 28 lipca 2020, o 09:07
  • Zewnętrzny dekoder to tania chińszczyzna, marnej jakości komponentów, z wątpliwej jakości obrazem.
Normalnie cyferki się źle liczą.
dvbtowiec pisze: 28 lipca 2020, o 09:07
  • To dodatkowe pudło i dodatkowe kable, minus zwłaszcza dla tych co cenią estetykę, mają TV podwieszane. Nie mówiąc już o kosztach energii.
Oczywiście prąd kosztów nadawanie w nie efektywnym kodeku video naziemnie, satelitarnie i kablowo to gratis jest.
dvbtowiec pisze: 28 lipca 2020, o 09:07
  • Dodatkowy pilot nawet jeśli jest uniwersalny nie obsłuży wszystkich multimedialnych funkcji nowoczesnego telewizora, zatem dwa piloty w ręku? Jak kto woli, ja taki wariant odrzucam.
Zgadzam się, ale nie wydaje mi się, że te 50%=25%+25% populacji, który taką przystawkę SetTobBox (25%), albo nowy telewizor (25%) by kupiło pod dvbT2 VVC = H266 = MPEGi będzie zainteresowane współczuciem ludziom wygodnickim.
Przecież możesz tymczasowo Cierpieć nieperfekcyjne rozwiązanie, albo jeśli stać Cię na takie wygodnictwo kup sobie cały nowy Telewizor i nie zawracaj głowy.
dvbtowiec pisze: 28 lipca 2020, o 09:07 Odniosę się tylko do tego, bo cała reszta to piękny poemat, który kompletnie niczego nie wnosi do sprawy :)
Na szczęście wygodnickie narzekanie, poniekąd słuszne, wnosi do sprawy naprawdę dużo.
Ja mógłbym narzekać, czemu moja wieża z USB, DAB+ oraz BlueTooth, nie obsługuje poza pilotem, klawiatury i myszki po USB i BlueTooth.
No do czego to podobne?
A pliki audio po BlueTooth mogłaby przecież odtwarzać bezstratnie.
(Tak jest to możliwe, ale nie dla tej wieży.)

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

Ale ja nie chce mieć telewizora w którym podstawowa funkcjonalność działa nie będzie, nie chcę mieć dodatkowego pudła. I mam do tego prawo :)

No ale właśnie Ty narzekasz :)
Ja Ci wyjaśniłem dlaczego u nas przez długie lata będzie HEVC począwszy od 2021, Ty snujesz wizje :) Proszę bardzo, ale one niczego nie zmienią, bo zostaniemy z HEVC. Chcesz przekonywać polityków? Napisz tam gdzie trzeba, na forum masz marne szanse :)

Ad.
some83 pisze: 28 lipca 2020, o 14:38 Oczywiście prąd kosztów nadawanie w nie efektywnym kodeku video naziemnie, satelitarnie i kablowo to gratis jest.
Chcesz mnie przekonać że używanie TV+zewnętrznego dekodera jest tańsze niż samego telewizora? Co do tego ma kodek? Chłopie myśl czasem, jak piszesz :)

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 28 lipca 2020, o 15:21 Ale ja nie chce mieć telewizora w którym podstawowa funkcjonalność działa nie będzie, nie chcę mieć dodatkowego pudła. I mam do tego prawo :)
No, możesz zostać przy swoim telewizorze, nikt Ci go nie zabierze, ale uważam, że 38mln kraj nie powinien w postępie oglądać się na twoje wygodnictwo, do którego masz pełne prawo.
dvbtowiec pisze: 28 lipca 2020, o 15:21 Ad.
some83 pisze: 28 lipca 2020, o 14:38 Oczywiście prąd kosztów nadawanie w nie efektywnym kodeku video naziemnie, satelitarnie i kablowo to gratis jest.
Chcesz mnie przekonać że używanie TV+zewnętrznego dekodera jest tańsze niż samego telewizora? Co do tego ma kodek? Chłopie myśl czasem, jak piszesz :)
Ty myśl, co czytasz, Albo: Niech Pan łaskawie czyta, co ja pisze.
, bo ja mówiłem o kosztach nadawania, a nie odbierania.
A wydaje mi się, że oglądanie tego samego kontentu w Telewizji jest tańsze, jeśli chodzi o prąd, niż oglądanie go po VOD.
Tutaj znów mówię o kosztach nadawania, a nie oglądania, których różnica w 1 lub 2. stronę może być pomijalna.
NF mi obniżył przez to bitRate
dvbtowiec pisze: 28 lipca 2020, o 15:21 Ja Ci wyjaśniłem dlaczego u nas przez długie lata będzie HEVC począwszy od 2021, Ty snujesz wizje :) Proszę bardzo, ale one niczego nie zmienią, bo zostaniemy z HEVC. Chcesz przekonywać polityków? Napisz tam gdzie trzeba, na forum masz marne szanse :)
Rozmawiałem z politykami twarzą w twarz osobiście, wydawali się bardzo zainteresowani, ale może mnie bajerowali.
Szczegółów nie zdradzę.
A ja jestem zainteresowany promocją / lobbowaniem, pewnej innej technologii, niż sam VVC = H266 = MPEGi, póki co jako zwykły człowiek. Ta technologia, powinna jeszcze bardziej potanić, no i w efekcie umożliwić moje wejście na europejski rynek telewizyjny, ale jako nadawca. Póki co nie mam nawet kanału na YT.
Ale nie mam zamiaru, by o moim nadawaniu lub nie decydował praktyczny internetowy monopolista YT czy grać jednowektorowo i stawiać wszystko na 1 kartę.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: sirdaniel »

Ooo, O ile wiem działalność lobbingowa ma przejrzyste zasady. To zdradzisz może pod jakim wpisem jesteś w rejestrze :ugeek:

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

sirdaniel pisze: 28 lipca 2020, o 18:56 Ooo, O ile wiem działalność lobbingowa ma przejrzyste zasady. To zdradzisz może pod jakim wpisem jesteś w rejestrze :ugeek:
Polska i przejrzystość, albo UE i przejrzystość.
Tej technologii nie mogę opatentować, więc z tej technologii nie mogę z samej niej nic zarobić.
Jestem zwyczajnym człowieczkiem, i mogę zyskać tyle samo na tym jak każdy jeden człowiek.
Moim zdaniem, byłoby to bardzo przydatne w kontekście rzekomego globalnego ocieplenia (w które totalnie nie wierzę, ale ludzie, którzy w nie wierzą, chcą opodatkować wszystko, więc warto byłoby by przyjąć coś, co koszty potani).
Więc to raczej Ci od wątpliwego globalnego ocieplenia powinni Lobbing zarejestrować.
A każdy zwykły prywatny człowiek może sobie porozmawiać z jego politykiem.
Inna sprawa, to czy ten polityk będzie chciał go słuchać.
Zresztą taki polityk może tylko udać, że go słucha.

Choć serio, chciałbym zrobić jakiś crowdfunding i Lobbować to przed UE, Szwajcarią,USA, Rosją, Chinami i innymi krajami.
Dzięki temu, każdego Niemca, Szwajcara i Amerykanina (no, może nie tak całkiem pojedynczego, ale małżeństwo + rodzeństwo lub dorosłe dzieci) byłoby stać na otworzenie własnej stacji Telewizyjnej.
Więc z pewnością nie chcę nic sprywatyzować, a co najwyżej otworzyć rynek szeroko dla wszystkich.

Jeśli chodzi o koszt, to na rozmowy o cookies - ciasteczka UE wydała 0.5mld €uro.
A teoretycznie mogli to trzasnąć jednomyślnie młotkiem, bez tysięcy godzin rozmów.
Ale co ja za to mogę.
No i podobne koszty, to by były także po stronie firm elektronicznych, też teoretycznie prawie 0 koszty, ale jak decyzja się wlecze to i kosztuje....

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: Dobrycel »

@some83 Jaka to technologia? Czyzby cos po kablu energetycznym?

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: sirdaniel »

To było już testowane i nie spełniało wymagań. Jeśli chodzi o tworzenie domowej sieci.
A jako globalna sieć połączeń? Nie wyobrażam sobie, skoro..

mamy internet po normalnym "kablu" dostarczanym do każdego domu i mieszkania. Nie widzę lepszej platformy nadawczej do amatorskiego/półamatorskiego wykorzystania jak tradycyjny internet właśnie. Jest obecnie tylko problem z uploadem, ale i to można jakoś załagodzić symetrycznym łączem, niskim bitratem/lepszym kodekiem, czy wykorzystaniem serwisów typu YT do nadawania.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 29 lipca 2020, o 07:58Miło że troszczysz się o nadawców, ja patrzę z punktu widzenia Klienta. To jest jednak wątek poboczny :)
Ta troska wyraża się także w liczbie darmowych kanałów dostępnych za darmo FTA.
Więc ma ona swoje uzasadnienie także w zysku widza.
A Ci od klimatu chcą zużycie prądu strasznie opodatkować, a to się musi jakoś odbić na każdym szarym człowieczku.
dvbtowiec pisze: 29 lipca 2020, o 07:58 Konkludując, w tak dużej społeczności patrzy się na koszty społeczne zmian. Dla Ciebie kupno dekodera za ok 100zł to pestka, dla mnie również, dlatego przedstawiam Ci argumenty nie związane z kosztami jeśli chodzi o kupno dekoderów.
Ale w 38mln kraju jest wielu ludzi żyjących na skraju ubóstwa i dla nich każde 100zł to może być decyzja, czy opłacić za prąd, za gaz, za lekarstwa, czy za rozrywkę. Zatem już zupełnie na koniec, bo daleko dzięki Twoim fantazjom odbiegamy od tematu wątku - zmiana kodeków zwłaszcza jeśli są lepsze zdecydowanie tak.
No moim zdaniem w naszym państwie w budżecie marnowane jest rok rocznie dużo więcej pieniędzy niż zaledwie 100zł/1 podatnika. Spora część ludzi mogłaby się rzucić na te odbiorniki z miejsca (nawet 50% populacji), a pozostałym możnaby to zwrócić/dać na przystawki z samego VATu od tych co nówki kupili.
Dodatkowo taka przystawka kosztuje tyle co nieopłacany przez większość roczny abonament TVP.A właśnie Ci najubożsi i najstarsi płacą ten abonament.
dvbtowiec pisze: 29 lipca 2020, o 07:58Ale w tempie który pozwala wprowadzić to w miarę w rozsądny budżetowo dla większości społeczeństwa sposób, a więc w sposób naturalny pozwoli nasycić rynek nowymi odbiornikami z tym kodekiem (a do tego potrzeba kilku lat). Tak jak to ma miejsce aktualnie z HEVC. Oficjalnie jeszcze go nie ma, a bardzo dużo osób już dysponuje techniczną możliwością odbioru, bo odbiorniki od kilku lat mają HEVC w standardzie i następuje naturalny proces wymiany sprzętu (choćby z powodu zepsucia)
No właśnie uważam, że naprawdę spora część użytkowników kupiłaby z miejsca nowy telewizor, albo nową przystawkę.
Co oznacza, że z samego VATu od przystawek można by te przystawki kupić 1/6 populacji, a przecież jak ktoś cały telewizor, to z tego VATu uzbiera się na parę przystawek.
A ponieważ tylko 1/3 populacji korzysta z dvbT, to 1/6 populacji może oznaczać z biedniejszą połowę widzów dvbT.
A mam wrażenie, że max 1/4 widzów dvbT mogłaby być w potrzebie.
Dodatkowo uważam, że lepszy kodek, zachęciłby do wymiany Telewizorów na większy rozmiar, także wśród użytkowników platform satelitarnych i kablówek, dlatego też nie sądzę by te platformy stały okoniem przy takich zmianach i konkurencji ze strony globalnego VOD. Przecież niedługo NF może czasem zaoferować 20Mb/s w VVC = H266 = MPEGi. Jeśli NF zrobi to w USA, gdzie ludzie maja telewizory rzędu 80cali, to i tak będzie to osiągalne dookoła globu. Do dobrego człowiek się szybko przyzwyczaja. Więc szansa istnieje na przekonanie polityków, ale jej gwarancji brak.
A ja się wcale nie uważam, za specjalistę od przekonywania.
monter1981 pisze: 28 lipca 2020, o 17:46 Ciekawy wątek odnośnie emisji programów 4k pojawił się w Oświadczeniu Przewodniczącego KRRiT
Przypominam także, w że ostatnim czasie, wspólnie z UKE, Krajowa Rada umożliwiła TVP testowe emisje programów wysokiej rozdzielczości i ultra wysokiej rozdzielczości 4K, w kilkudziesięciu lokalizacjach pokrywających znaczny obszar kraju.
Całość oświadczenia ->vide
Oznacza to tyle, że pozwolenia na testy w Krakowie i Warszawie to dopiero początek.
Ja obawiam się, że jak urzędnik mówi o ostatnim czasie:, to może oznaczać to coś z początku jego kadencji, np testy 4k UHD w latach 2014-2016. Podobnie jak urzędnik mówi, że w najbliższym czasie, to może oznaczać coś co będzie za pół dekady.
Normalnie urzędnicy w słowach niczym Jezus datę wyznaczają.
Ale tutaj nie upieram się, że wiem o czym mówię.

Ja wiem, że niby korona wirus może być powodem opóźnień, pewnie przez to RAI HD nie odkodowali, a w Niemczech przedłużyli emisje SD. Ale mam wrażenie, że nowsze kodeki i rozdzielczości mogą być bardziej stymulantem rozwoju, jeśli się na to pozwoli. A chcą stymulować rozmaite gałęzie gospodarek.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

@some83 Od kolejnych darmowych kanałów, nie przybędzie merytorycznej treści, co najwyżej kolejne kanały powtórkowe.
Nie ma nigdzie zapisów o refundacji, zatem kolejne marzenia :)
Uważać możesz co uważasz, jednak spora grupa użytkowników po prostu zaczęła by psioczyć że co chwilę tracą odbiór. W konsekwencji mogłoby to przynieść więcej strat, gdyż wkurzeni mogliby przejść na najtańsze pakiety kablówek, czy platform, gdzie zapewni się im dożywotnią gwarancję braku zmiany systemu nadawania.
W tym temacie kończę dyskusję, bo ona niczego nie wnosi, poza odpowiadaniem na Twoje wyobrażenia :)

Co do testów 4K, opóźnienia są po stronie publicznego nadawcy, który planował uruchomienie i z niego na razie zrezygnował.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 29 lipca 2020, o 15:15 Co do testów 4K, opóźnienia są po stronie publicznego nadawcy, który planował uruchomienie i z niego na razie zrezygnował.
Czyli jest lepiej niż śmiałbym przypuszczać, bo ja doprawdy nie myślałem, że TVP będzie serio rozważała wdrażanie nadawania w 4k UHD, a bez wątpienia, jeśli TVP miałaby regularnie i masowo wystartować w 4k UHD, to jest możliwa lawinowa wymiana sprzętu. Choć tak jak wspomniałem, mnie na samym 4k UHD, albo samym VVC = H266 = MPEGi. Tak myślę, że przekonać do tego polityków, w sensie by Tvp nadawała w 4k UHD, jak wszystkie inne media razem wzięte, o tym jeszcze nie myślą, ale te wszystkie inne media na tychże polityków psioczą, to nie jest sztuka.
Wystarczy to im przedstawić, jako jeden z możliwych stymulantów gospodarki oraz coś co może się spodobać ich elektoratowi, bo nie wiem, czy jest inna bardziej wypasiona i popularna forma zwrotu podatków jak wypasiona telewizja publiczna.
dvbtowiec pisze: 29 lipca 2020, o 15:15 @some83 Od kolejnych darmowych kanałów, nie przybędzie merytorycznej treści, co najwyżej kolejne kanały powtórkowe.
Nie ma nigdzie zapisów o refundacji, zatem kolejne marzenia :)
Im więcej kanałów, tym tańsze koszty wejścia na rynek.
Małe myślenie, politycy zapisy tworzą, wpływowi na nie wpływają, lub stoją okoniem, a Ci z małym myśleniem tylko czytają.
A właśnie z powodu korona wirusa "trzeba" stymulować jakieś gałęzie gospodarki. I kroją się masowe pakiety.
dvbtowiec pisze: 29 lipca 2020, o 15:15 Uważać możesz co uważasz, jednak spora grupa użytkowników po prostu zaczęła by psioczyć że co chwilę tracą odbiór. W konsekwencji mogłoby to przynieść więcej strat, gdyż wkurzeni mogliby przejść na najtańsze pakiety kablówek, czy platform, gdzie zapewni się im dożywotnią gwarancję braku zmiany systemu nadawania.
No, to tym bardziej przyznajesz, że Lobbing kablówek i platform nie stałby okoniem.
Tym bardziej, że refundowane najbiedniejszym odbiorniki, mogłyby być combo. T2 +S/C 2 a nawet + C/S 2
Grunt by ludzie mieli motywację by kupować telewizory o możliwe dużej liczbie cali.
A tak serio, ja wiem, że platformy i kablówki mogą iść drogą dożywotniej braku zmiany systemu kodowania, o ile jest to droga łatwa i przyjemna, o tyle skazuje ona ich na wymarcie, wraz jak populacja nie dająca się przekonać do streamingu i globalnego VOD wymrze. W tym momencie dożywotność oznacza do końca życia samych kablówek i platform, która to śmierć nastąpi tym prędzej im szybciej się na taki właśnie ruch zdecydują.
Kablówki i Platformy potrzebują teraz same przekonać swoich klientów do zmiany systemu kodowania video, na dużo efektywniejsze by móc zremisować chociaż jakościowo na dekadę z globalnym VOD i streamingiem, i zapewne same będą chciały użyć do tego rządu by im to w regulaminach w miarę bezboleśnie to umożliwił.
Inaczej mogą stracić młodzież dożywotnio.
Platformy i Kablówki są teraz szachowane i w Patowej sytuacji.
Mogą nic nie robić, ale to będzie działać długoterminowo na ich niekorzyść.
Ja wiem, niby mogą same rozwijać własny streaming i strony VOD, ale mam wrażenie, że te formy znikną wraz z relewancją dotychczasowych kanałów, nadawanych dotychczasowymi metodami, na których były promowane. i Jedynym sposobem ich utrzymania będzie HbbTV.
Jest możliwe, że kablówki i platformy na rok przejmą jakiś klientów, ale i tak będą im chciały wręczyć nowszy dekoder za złotówkę, a możliwe, że jak to będzie dekoder combo, to pewnie będą chciały, by sam rząd mógł się co biedniejszym dorzucić.
W perspektywie długoterminowej jest to dla nich być albo nie być.


Nie wiem, czemu co chwilę mieliby tracić odbiór, przewidujesz, że wdrożą te muksowanie przestrzenne?
Jak widać, TVP chciałaby nadawać kanały w 4k UHD nawet w obecnym sposobie muksowania, czego sam nie spodziewałem się, a wprowadzenie muksowania przestrzennego umożliwiłoby to wszystkim dotychczasowym nadawcom telewizyjnym z obecnego dvbT1.
Osobiście uważam, że przekonać ludność do wymiany anten, to rzecz trudniejsza, niż do zmiany kodeka video.
Ale nie wiem, jak bardzo będzie lub nie na tym zależeć prywatnym nadawcom.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: dvbtowiec »

some83 pisze: 29 lipca 2020, o 17:59 Czyli jest lepiej niż śmiałbym przypuszczać, bo ja doprawdy nie myślałem, że TVP będzie serio rozważała wdrażanie nadawania w 4k UHD, a bez wątpienia, jeśli TVP miałaby regularnie i masowo wystartować w 4k UHD
Nikt nie mówił że regularnie i masowo. Mowa o testach na razie w Warszawie i Krakowie w DVB-T2 HEVC. Pozwolenie jest, ale testów nie ma. Miały wystartować z okazji wydarzeń sportowych pod koniec czerwca w tym roku i nikt nie gwarantował że po ich zakończeniu zostaną na dłużej. Jesteś nie na bieżąco, jak na osobę która chwali się że jest z branży i ma dojścia, bo piszemy o tym co najmniej od maja b.r.

some83 pisze: 29 lipca 2020, o 17:59 Im więcej kanałów, tym tańsze koszty wejścia na rynek.
Licencje na seriale, film, dokumenty czy sport nie potanieją, bo to rynek globalny o tym decyduje, a nie pojedynczy mali gracze w danym kraju, którzy sobie telewizję otworzą. Nie potanieje też opłata za koncesję i opłata za sieć nadajników. Zatem gdzie te tańsze koszty? :)

some83 pisze: 29 lipca 2020, o 17:59 Nie wiem, czemu co chwilę mieliby tracić odbiór, przewidujesz, że wdrożą te muksowanie przestrzenne?
Nieuważnie czytasz o czym rozmawiamy. Zmiana kodeka na ten za którym tak się opowiadasz, oznacza ciemność na wszystkich telewizorach.

Idź i przekonuj polityków, w końcu się pochwaliłeś że masz dojścia, więc nie wiem co robisz jeszcze na forum :) Powinieneś już ich przekonywać i zabiegać o to żeby klepnęli ten rozwój z korzyścią dla nas wszystkich i pochwal się rezultatami :) Na forum tego nie załatwisz :) Póki co jest zaklepane DVB-T2 HEVC.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: Ultra HD(UHD)(4K, 8K) w Naziemnej Telewizji Cyfrowej (DVB-T, DVB-T2)

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 30 lipca 2020, o 09:24 Jesteś nie na bieżąco, jak na osobę która chwali się że jest z branży i ma dojścia, bo piszemy o tym co najmniej od maja b.r.
Łaskawy Pan ma problemy z tym co pisałem, bo rozmawiałem z politykami jako zwykły szary człowiek, a z branży nie jestem, ale chciałbym w jakimś sensie być, czego nie taiłem, ani niczego nie wyolbrzymiałem jeśli chodzi o moje Ego.
dvbtowiec pisze: 30 lipca 2020, o 09:24
some83 pisze: 29 lipca 2020, o 17:59 Im więcej kanałów, tym tańsze koszty wejścia na rynek.
Licencje na seriale, film, dokumenty czy sport nie potanieją, bo to rynek globalny o tym decyduje, a nie pojedynczy mali gracze w danym kraju, którzy sobie telewizję otworzą. Nie potanieje też opłata za koncesję i opłata za sieć nadajników. Zatem gdzie te tańsze koszty? :)
Doprawdy, niektóre Telewizje nie puszczają filmów i seriali.
Rozumiem, że muksowanie przestrzenne nie potania kosztów nadawania, ale z powodu większej liczby Mb/s może potanić koszty licencji państwowej.
Natomiast wprowadzenie nowego kodeka, i tak jak powiedziałem, jeśli miałyby być kanały SD 1Mb/s lub nawet HD 2Mb/s w VVC = H266 = MPEGi
Oznaczałoby to, że na jednej polaryzacji na 1 nadajniku 36Mb/s byłoby 36kanałów SD w
lub 18kanałów HD
Przecież koszt nadawania jest ten sam na mux, i dzieli się przez liczbę kanałów.
Nigdy Ci nie przeczyłem, co do ilości powtórek, ale konkurencyjność się zwiększa.
Ale nawet jeśliby połowa kanałów puszczała filmy i seriale, to przy 18kanałach HD, sytuacja i tak byłaby znacznie lepsza niż obecnie.
A jestem pewien, że jakby kanałów miałoby być 132-460kanałów SD na 6 muxach przestrzennych, to licencja za kanał by dramatycznie spadła, właśnie dopuszczając nawet w tej technice zwykłych szarych ludzi.
Czyli mogłoby to oznaczać, że licencja za 1 kanał SD w VVC = H266 = MPEGi na muksie przestrzennym mogłaby być 70x tańsza (albo i więcej) niż obecnie.
Możesz to nie wierzyć, ale obecnie koszt Polskiej licencji na nadawanie programu drogą satelitarną wynosi 500zł a kanału satelitarnego 10'000zł (pamiętając, że rynek satelitarny wciąż bazuje na 4x mniej wydajnym kodeku wideo niż najnowszy VVC = H266 = MPEGi)
Nie do wiary, wprowadzić nowe technologie i więcej nowego rynku, i podobne koszty mogłyby być za nadawanie drogą naziemną. A ja myślę, jeszcze o moim pomyśle, na jeszcze większe zwiększenie konkurencyjności.
Oczywiście, nie mówię, że powinniśmy obstawać przy kanałach SD, ale wersję HD można obecnie puścić po HbbTv.
Ale mając nowy kodek, tańsze jest nadawanie także w wyższej jakości, jak i niższej. (choć H265 jest zdaje się coś około 30% bardziej wydajny w rozdzielczości 4k UHD niż SD)
Innymi słowy, wydajniejszy kodek nie potania nadawania w tym samym bitRate, ale potania nadawanie w tym Samym PSNR czyniąc tańszym nadawanie w HD.
A nowy koder dodaje się w 1 miejscu stacji telewizyjnej, wewnętrznie taka stacja może sobie operować dalej na 100Mb/s mpeg4 = H264 = Avc.
Oczywiście nie jest to rozwiązanie optymalne, ale nie wydaje mi się, by 38mln kraj powinien się oglądać na wewnętrzne sprawy jakieś prywatnej stacji telewizyjnej i jej problemy z opóźnieniami przy zdalnej teleprodukcji z kilku lokacji na raz.
Myślę, że jeśli stacja nie splajtuje, to w dekadę zoptymalizuje sobie w jakimś wyższym stopniu linię produkcyjną.
Nie wszystkim zależy na jakości HD lub 4k UHD, tym bardziej, że wielu na starość i tak nie zobaczy różnicy bez okularów. I właśnie dlatego istnieją badania, że wielu widzom zależy bardziej na ilości kanałów, a nie ich jakości. Ale zarówno jeśli chodzi o rozdzielczość jak i kodek video myślę, że stacje telewizyjne rozumieją, że nie powinny stać okoniem przy niskiej jakości.

dvbtowiec pisze: 30 lipca 2020, o 09:24 Idź i przekonuj polityków, w końcu się pochwaliłeś że masz dojścia,
Mówiłem, że jestem zwyczajnym szarym człowieczkiem.
Wyobraź sobie podjeżdżam sobie rowerem pod biuro poselskie, wchodzę, a tam co polityk.
I można sobie z nim porozmawiać.
:idea: Niesamowitym geniuszem jestem 8-) . Czyżbym był bardziej genialny od Ciebie, że na to nie wpadłeś ??? :?: :?:
Mam wrażenie, że tylko dla tego tak swobodnie można sobie z nim prozmawiać, bo każdy, który na ten temat co kolwiek wie, siedzi cicho, albo w domu, bo płacą mu tyle za godzinę, ile wynosi abonament na rozmaite kalbówki czy platformy i to na rok.
Więc co ma tracić czas, na pójście do biura, jak z tego i tak żadnej gwarancji po udanej rozmowie nie dostanie.
dvbtowiec pisze: 30 lipca 2020, o 09:24 więc nie wiem co robisz jeszcze na forum :)
Tutaj nie sposób się z Panem Tobą nie zgodzić w jakimś sensie, ale ja wcale nie przedstawiam się jako najbardziej utalentowany przekonywacz :oops: , pewnie na forum jest bardziej profesjonalny, ale on może musiałby być ograniczony ustawą o Lobbowaniu.
Więc, jeśli ja widzę jakieś światełko w tunelu, tym bardziej osoba, z dużo bardziej profesjonalnym doświadczeniem w przekonywaniu ma szansę. A tak jak mówiłem, Lobby dotychczasowych nadawców telewizyjnych nie będzie stać okoniem tym razem.
I mam wrażenie, że trochę się mijasz ze mną w sformułowaniu.
Ja mówię: istnieje szansa na przekonanie (∃ kwalifikator egzystencjalny), no i nie ma gwarancji.
A Ty parkasz śmiechem i mówisz, bzdura, nie ma żadnej gwarancji, więc to nie możliwe. (∀ kwalifikator ogólny)
Mnie jest bliższe myślenie inżyniersko - agnostyczne, i po jakimś czasie znajomy z myśleniem deistyczno urzędniczym przyznał mi racje, że dla urzędników, często nie jest ważne, czy coś zaszło czy nie, ale czy można to udowodnić. (jakim cudem można udowodnić, coś co nie zaszło?)
A dla inżynierów, nie jest ważne, czy coś zaszło czy nie, tylko czy można to powtórzyć (jakim cudem coś miałoby być powtórzone, jeśli pierwszy raz nie było zrobione?), co oznacza zbudować matematykę, zrobić, zaprojektować, stworzyć.
Więc to są przeciwstawne definicje słowa możliwość, jedno autoryzujące wydarzenie, a inne techniczną możliwość sukcesu projektu.

Jednak tak jak wspomniałem bardziej niż nowy kodek video interesuje mnie inna technologia.
(technologia to może za dużo powiedziane, to bardziej podtechnika i nie mogę tego opatentować )
dvbtowiec pisze: 30 lipca 2020, o 09:24 Zmiana kodeka na ten za którym tak się opowiadasz, oznacza ciemność na wszystkich telewizorach.
I to nią jestem zainteresowany bardziej niż tym kodekiem.
Natomiast nowy kodek video jest ostatnim dzwonkiem na wprowadzenie tej technologii, bo nie sądzę, że sami z siebie ludzie rzucą się po dopisaniu tych paru liniijek do protokołów a'la dvbT2 cz dvbS2. (jest to enigmatyczna parafraza)
Ponieważ nie da się na tym wprost zarobić, to też nawet nie wiem do końca skąd wziąć fundusze, bo bym musiał porozmawiać z nie jednym politykiem w UE. (Choć pewnie najtaniej wystarczyło by przekonać 5prezydentów na świecie)
A takie rozmawianie o ciasteczkach kosztowało UE 0.5mld €uro.
Nie mogę na tym samym w sobie zarobić.
Jedyne co, potem sam bym mógł otworzyć własną stację, bardzo tanio, ale bez gwarancji jakichkolwiek widzów.

Podsumowując, uważam, że istnienie szansa, na szybkie przekonanie polityków do VVC = H266 = MPEGi, oraz techniczna (nie koniecznie finansowa) możliwość by wszystkie obecne naziemne stacje telewizyjne nadawały w 4k UHD w muxach przestrzennych, to mnie samemu na tym nie zależy.
Bo chce namówić polityków na drobną zmianę standardów obowiązująca w telewizorach w pełni wstecznie kompatybilną, zanim to nastąpi, by otworzyć rynek medialny bardzo szeroko.
Ale na tym forum, (bez urazy, może nie chodzi specyficznie o To, ale być może jakiekolwiek forum publiczne) najchętniej zabiorą głos i najgłośniej udzielą rad specjaliści od NieDaSię, których jestem w stanie posądzać o gruntowną znajomość obecnego rynku medialnego zarówno od strony technicznej jak i personalnej. (nie mówię ironicznie). no i te ich NieDaSię skutecznie broni ten rynek przed szerokim otwarciem.
Ja tym czasem uważam, że istnieje możliwość, istnieje szansa na stosunkowo łatwą zmianę i szybką zmianę,
Ale jestem gotów dłużej czekać by zmiana była WIĘKSZA i RADYKALNIEJSZA.
Innymi słowy, chcę by telewizory i przystawki z kodekiem VVC = H266 = MPEGi oraz EVC = mpeg5 wchodziły już z moim pomysłem.
A to dużo trudniejsza rzecz do osiągnięcia, choć równie łatwa jak ustawa o ciasteczkach w UE z ½mld €uro w kosztach rozmów.
Rozmowa z Trumpem by mnie najtaniej wyszła, niż UE przekonywać, ale bilet do NYC i nocleg, nie należą dla mnie do najtańszych rzeczy, a ja nie mam zapędów globtroterskich.

Zablokowany