dobór zasilacza na kabel

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

dobór zasilacza na kabel

Post autor: arti111555 »

Witam,

Posiadam dwie anteny pasywne (symetryzator) połączone zwrotnicą Telmor dzięki, którym odbieram wszystkie MUXy. Problemem w mojej instalacji jest tylko długość kabla (35 metrów), która tłumi jakość i czasami są problemy w odbiorze. Gdy przeniosę i podłącze telewizor do zwrotnicy krótkim kablem to jakość i siła sygnału po ok 98%. Instalacja jest nowa (nowy, kabel Trisset czarny, anteny, zwrotnica, złączki) oraz wszystko uszczelnione taśmą samo wulkanizującą. Czy mogę zastosować jakiś słabszy wzmacniacz żeby trochę wzmocnić sygnał? Przy instalacji antenowej nie mam zamiaru nic grzebać bo i tak nie mam gdzie puścić kabla i jest to jedyna opcja. Chciałbym zastosować jakiś słaby wzmacniacz na kablu przy wejściu do telewizora np taki Wzmacniacz liniowy DVB-T Digitsat LIT DL10 5V 10dB lub Wzmacniacz liniowy AC18 18dB 5V tak żeby trochę wzmocnić VHF i UHF. Rozumiem, że przy napięciu 5 V nie jest mi potrzebny żaden zasilacz? Proszę o poradę czy mogę go kupić lub inne propozycje z waszej strony.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: dobór zasilacza na kabel

Post autor: VAHANARA »

35 metrów kabla RG6 ma około 6dB tłumienia na wysokich kanałach, na dole UHF-u to byłoby ze 4...5dB. To nie dużo i nie powinno ci kasować odbioru. Jakie masz wskazania poziomów i jakości na wszystkich mux-ach?

A co do wzmacniacza - do kompensacji strat na kablu wystarczyłby wzmacniacz o wzmocnieniu 10dB i jeszcze miałbyś zapas do podbicia dodatkowo sygnału z anteny - powiedzmy 15dB.

TY chcesz zasilić ten wzmacniacz z dekodera lub odbiornika TV? Bo ja prederuję w takich przypadkach wzmacniacz domowy ze zintegrowanym zasilaczem plus tłumikiem. Wygoda i bezproblemowość.

Co do zasady wzmacniacz powinno się montować jak najbliżej anteny, ale przy stosunkowo niezłych poziomach, jak u ciebie - można i przy odbiorniku. Nie powinieneś zobaczyć różnicy.

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: dobór zasilacza na kabel

Post autor: arti111555 »

Bardzo dziękuje za odpowiedz. Muxy działają prawidłowo, czasami tylko np. przy burzy się tnie Mux 8 (VHF) i skacząca czasami jakość sygnału na wszystkich muxach to głownie 65-100% (co nie ma wpływu na odbiór) Czyli jak bym kupił np. Wzmacniacz liniowy DVB-T Digitsat LIT DL10 5V 10dB to mogę go zamontować blisko wejścia TV i nie będzie wymagał zasilania wzmacniaczem bo będzie brał go z kabla? Do montażu będę potrzebował złączki F i beczkę? Telewizor nowy marki Sharp zakupiony miesiąc temu. Przepraszam, że zadaje takie pytania ale nie znam się na tym? Może polecisz inne rozwiązanie? Jakiś inny wzmacniacz? Z góry dziękuję za odpowiedz

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: dobór zasilacza na kabel

Post autor: VAHANARA »

arti111555 pisze: 19 lipca 2020, o 22:21 Wzmacniacz liniowy DVB-T Digitsat LIT DL10 5V 10dB to mogę go zamontować blisko wejścia TV
Możesz. Czy będzie prawidłowo działał, to inna kwestia, bo z takimi wzmacniaczami bywa różnie a poruszamy się po omacku nie znając parametrów sygnału na twoim TV.
arti111555 pisze: 19 lipca 2020, o 22:21 nie będzie wymagał zasilania wzmacniaczem bo będzie brał go z kabla?
Pod warunkiem, że twój odbiornik może wystawić napięcie do zasilania wzmacniacza antenowego. W odbiornikach TV to rzadkość. Twój może?

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: dobór zasilacza na kabel

Post autor: Byczek12345 »

Stara zasada stosowania wzmacniaczy antenowych mówi - "Wzmacniacz montujemy najbliżej anteny". Montując przy odbiorniku wzmacniamy niepotrzebnie szumy i zakłócenia indukowane w kablu, może dojść nawet do wzbudzenia wzmacniacza, czego w odbiorniku DVB-T nie zobaczysz. W skrajnym przypadku, możesz nawet nie mieć co wzmacniać przy słabym sygnale.

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: dobór zasilacza na kabel

Post autor: arti111555 »

a co myślicie o zakupie tego zasilacza? Czy da się go zainstalować koło wejścia do TV? Moje anteny są pasywne.

Wzmacniacz antenowy wewnętrzny AWS-141SE
Wzmacniacz umożliwia podłączenie zasilania +12V po kablu do przedwzmacniacza zamontowanego przy antenie. W komplecie znajduje się zasilacz stabilizowany 12V 100mA. Istnieje możliwość zasilania wzmacniacza "po kablu". W tym celu należy podłączyć zasilacz z separatorem zasilania (nie znajduje się w komplecie) do przewodu wyjściowego. Oznaczenie "DC".

Dane techniczne:
Nazwa towaru: AWS-141SE
Kod towaru: B11687
Wzmocnienie: 20 dB
Zakres regulacji wzmocnienia: -14 dB
Maksymalny poziom wyjściowy: 112 dBuV
Impedancja Wej/Wyj: 75 Ω
Zasilanie: 12V 60mA
Szumy własne: <4dB

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: dobór zasilacza na kabel

Post autor: arti111555 »

Bardzo was proszę o odpowiedź na temat tego wzmacniacza co jest w poście wyżej. Czy muszę włożyć zworki z powrotem do zwrotnicy? bo na chwilę obecną działają pasywnie

Zablokowany