DiSeqC + dvbT

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

DiSeqC + dvbT

Post autor: some83 »

Mam pytanie jak podłączam przełącznikiem DiSeqC sumującym naziemną z dvbT, to później rozdzielając sygnał
na satkę i kablówkę, czy można użyć zwykłego rozdzielacza - splittera?
Czy trzeba użyć jakiegoś rozdzielacza - splittera niesymetrycznie izolującego wejścia, którego w życiu nie miałem w ręce????


Prosiłbym o wyjaśnienie, jeśli można.
Czy jakąkolwiek pomoc.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DiSeqC + dvbT

Post autor: dvbtowiec »

Chcąc być precyzyjnym, przełącznik DiSEqc służy do sumowania kabli z konwerterów na różne satelity. Najpopularniejszy w Polsce zestaw to HB+Astra.
Tak zsumowany sygnał, sumuje się następnie sumatorem do anten satelitarno-naziemnych.
Rozbudowane przełączniki DiSEqC mogą w sobie zawierać od razu wbudowany sumator, ale to są jednak 2 urządzenia w jednym.
Sygnał prowadzony jednym kablem rozdziela się ponownie gniazdem antenowym z osobnymi wejściami na satelitę i naziemne. Odseparowuje się sygnały, gdyż to zupełnie inny zakres częstotliwości.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: DiSeqC + dvbT

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 19 sierpnia 2020, o 21:15 Chcąc być precyzyjnym, przełącznik DiSEqc służy do sumowania kabli z konwerterów na różne satelity. Najpopularniejszy w Polsce zestaw to HB+Astra.
OffTopicując to Ja mam monoblocka Quad na 13°+16°+19.2°E, ale on nie ma sumatora niestety.
Będę zmieniał na DiSEqC na 8 Satelit na początek z sumatorem dvbT.
Ja osobiście to oglądam raczej satelitarną, ale rodzina często lubi lokalną.
dvbtowiec pisze: 19 sierpnia 2020, o 21:15 Tak zsumowany sygnał, sumuje się następnie sumatorem do anten satelitarno-naziemnych.
Rozbudowane przełączniki DiSEqC mogą w sobie zawierać od razu wbudowany sumator, ale to są jednak 2 urządzenia w jednym.
Sygnał prowadzony jednym kablem rozdziela się ponownie gniazdem antenowym z osobnymi wejściami na satelitę i naziemne. Odseparowuje się sygnały, gdyż to zupełnie inny zakres częstotliwości.
Niby tak.
Mnie chodzi, o obawę, że sygnalizacja DiSeqC, oraz satelitarna mogłaby czasem uszkodzić podpięty odbiornik pod DVB-T, lub analog. Bo ta sygnalizacja leci w drugim kierunku.
Mnie trochę dziw bierze, że trzeba to później z powrotem rozdzielać, jakby nie mógł sobie z tym TV poradzić sam jak ma 2 tunery, albo inne odbiorniki combo.

Nie wiem, jeśli to sobie w ogóle nie przeszkadza, to byłbym Ciekaw, czy mógłbym znaleźć coś jak Trójnik co bym podłączył w TV, i w ten Trójnik doprowadziłbym pojedyńczy kabel.
W ten sposób oszczędziłbym na 2złączach z dwóch stron oraz rozgałęźniku spliterze.
Przez oszczędność nie mam na myśli, że jupi :D oszczędziłbym złocisze, ale budżet tłumenia sygnału.
Im mniej tego po drodze, tym sygnał silniejszy.
A jak wiadomo, (prawie) nigdy sygnał nie jest za silny.

Jest Szansa, że jest coś takiego, że jak w Satkę podłączę, to w tunerze dvbT w tym samym TV już to będzie widoczne?
W UE w końcu tyle gadają o oszczędnościach w ochronie klimatu.
Ja wiem, że to inny zakres częstotliwości, ale jeśli DiSEqC można sterować zmianą kabli, to wydaje mi się, że można było we wnętrzu TV jakąś wewnętrzną niestandardową sygnalizację zrobić, którą nie trzeba uzgadniać z innymi firmami.
Oczywiście raczej 80% TV takiej funkcji mieć nie będzie.


Dobra, ale może ktoś wiedziałby, czy jest jakiś Trójnik pod odbiorniki combo dvb S2 T2 :?: :?: :?: :?: :?: :?: ?
Ja tam gniazdka w ścianie nie chce zakładać, bo kojarzy mi się głównie z tłumieniem.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DiSeqC + dvbT

Post autor: dvbtowiec »

A trójnik tłumienia mieć nie będzie?
Nie kombinuj, tylko zrób to zgodnie ze sztuką.
Odseparowujesz częstotliwości, zasilanie nie bez przyczyny.

some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Re: DiSeqC + dvbT

Post autor: some83 »

dvbtowiec pisze: 20 sierpnia 2020, o 00:33 A trójnik tłumienia mieć nie będzie?
Przez ten dopasowany Trójnik, mam na myśli taki rozdzielacz - splitter, który by pasował od razu pod obydwa gniazdka TV, oszczędzając dzięki tej bezpośredniości parę kabli, każdy mający parę złączek.

Jakby miał odpowiedni kształt i wymiary, to powinien pod jedno gniazdko bez problemu wejść.
dvbtowiec pisze: 20 sierpnia 2020, o 00:33 Nie kombinuj, tylko zrób to zgodnie ze sztuką.
Odseparowujesz częstotliwości, zasilanie nie bez przyczyny.
Ale w sensie elektrycznym (czyli poza obudową) rozdzielacz = splitter od gniazdka Sat TV się niczym nie różni, tam nie ma dodatkowej separacji wprowadzonej? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: ?

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: DiSeqC + dvbT

Post autor: dvbtowiec »

Rozstaw gniazd jest różny w zależności od odbiornika. Znasz jakiś znormalizowany rozstaw? Taki trójnik musiałby być bardzo zmyślny, który dopasowywałby się do rozstawu gniazd w odbiorniku :) Ale może nie widziałem wszystkiego na rynku.

Dążysz do tego aby mieć jak najmniej strat? Pociąg dwa niezależne kable do każdej instalacji. Innej metody nie ma.


P.s. Masz jakąś manierę boldowania słów. Cytując mnie, nie ingeruj łaskawie w moje wypowiedzi, a więc m.in. nie BOLDUJ słów, których ja w swojej wypowiedzi nie boldowałem.

VAHANARA
Posty: 680
Rejestracja: 22 sierpnia 2019, o 11:01
Miejscowość: Warszawa

Re: DiSeqC + dvbT

Post autor: VAHANARA »

some83 pisze: 20 sierpnia 2020, o 01:16 Przez ten dopasowany Trójnik, mam na myśli taki rozdzielacz - splitter, który by pasował od razu pod obydwa gniazdka TV, oszczędzając dzięki tej bezpośredniości parę kabli, każdy mający parę złączek.
Sygnały RTV/SAT rozdziela się w mieszkaniu typowo gniazdem RT/SAT, np. --> https://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncow ... 694100.htm, ewentualnie odwrotnie podłączonym sumatorem sygnałów TV/SAT, np. --> https://www.dipol.com.pl/sumator_sygnal ... R85300.htm.

Nigdy nie widziałem sumatora TV/SAT z gniazdem F do dekodera SAT i IEC do odbiornika TV. Ale poszukaj w necie, kto wie - może jest i coś takiego.
some83 pisze: 19 sierpnia 2020, o 22:33 W ten sposób oszczędziłbym na 2złączach z dwóch stron oraz rozgałęźniku spliterze.
Przez oszczędność nie mam na myśli, że jupi oszczędziłbym złocisze, ale budżet tłumenia sygnału.
Im mniej tego po drodze, tym sygnał silniejszy.
A jak wiadomo, (prawie) nigdy sygnał nie jest za silny.
Na pojedynczych metrach kabla antenowego stracisz ułamek dB w paśmie SAT - 1 metr RG6 na częstotliwości 2GHz ma tłumienie ~0,25dB. Ale kabel tak czy inaczej jest, więc tu nic nie zyskasz.

Na JEDNYM złączu F można stracić powiedzmy do 1dB w złym układzie. I tyle tłumienia mógłbyś zaoszczędzić. A to jest nic.

Zablokowany