Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDCP

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Gensat
Posty: 7
Rejestracja: 1 września 2020, o 15:14
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: WIWA H.265 LITE

Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDCP

Post autor: Gensat »

Witam.
Posiadam od niedawna Dekoder Wiwa H.265 Lite. Miałem zamiar podłączyć go do monitora DELL P2212H z wejściem DVI-D z HDCP.
W tym celu kupiłem wyjściówkę HDMI/DVI-D. Więc podłączyłem wyjście dekodera HDMI (za pomocą kabla HDMI) do przejściówki HDMI/DVI-D monitora i po łączeniu sprzętu najpierw pojawił się obraz niebieski „WIWA H.265 LITE” a zaraz potem nic i monitor wchodził w loop save mode.
Dekoder na pewno jest sprawny bo podłączony do innego monitora z wejściem HDMI działa bezbłędnie. Przejściówka HDMI/DVI-D także jest dobra bo jeśli podłączam laptop do monitora to obraz jest.
Zaznaczam, że spróbowałem z wyjściówką HDMI/DVI-D dual link jak również single link, ale to nic nie dało. Tą samą metodą próbowałem podłączenie do monitora Samsung z wejściem DVI-D i tak samo nie działa.
Jedynie nie próbowałem podłączenie z kablem HDMI do DVI-D (czyli bez przejściówki) ale nie sądzę, że w tym problem.
Zwracam się więc do Was, i pytam czy Wam znany jest ten problem i czy da coś poradzić?

Bardzo Wam dziękuję
Ostatnio zmieniony 2 września 2020, o 19:20 przez Gensat, łącznie zmieniany 1 raz.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: eter »

Tuner musisz przełączyć w tryb 1080p, nie 1080i - oraz NTSC, nie PAL - tylko tak ustawiony ma 60 Hz, które obsługuje monitor.
Możesz jeszcze spróbować 720p.
PS. Na niektórych monitorach możesz mieć niepłynny obraz na przesuwających się paskach informacyjnych, ze względu na różnicę częstotliwości nadawanego obrazu.
Tuner ustaw oczywiście na takie wyjście sygnału na innym monitorze przez HDMI lub TV (żebyś widział co ustawiasz).

Gensat
Posty: 7
Rejestracja: 1 września 2020, o 15:14
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: WIWA H.265 LITE

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: Gensat »

eter pisze: 1 września 2020, o 20:03 Tuner musisz przełączyć w tryb 1080p, nie 1080i - oraz NTSC, nie PAL - tylko tak ustawiony ma 60 Hz, które obsługuje monitor.
Możesz jeszcze spróbować 720p.
PS. Na niektórych monitorach możesz mieć niepłynny obraz na przesuwających się paskach informacyjnych, ze względu na różnicę częstotliwości nadawanego obrazu.
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Przełączyłem dekoder w tryb 1080p na NTSC ale i tak nic nie dało, cały czas czarny ekran.
Spróbowałem również inne rozdzielczości, niestety bez skutku.

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: Byczek12345 »

Było o tym na forum;
viewtopic.php?f=47&t=2706&start=260
miałem podobnie.
Przeczytaj przynajmniej kilka stron do tyłu.

Gensat
Posty: 7
Rejestracja: 1 września 2020, o 15:14
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: WIWA H.265 LITE

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: Gensat »

Dzięki za odpowiedź.
Czytałem i to całość.
Szczerzy mówiąc nie sądzę, że jest coś nie tak z procesorem tego dekodera, i u mnie na pewno nie jest kwestia zmiany rozdzielczości. Myślę, że to błąd komunikacji między dekoderem a monitorem i że problem to kabel!!! W moim przypadku nie wiem czy to właśnie przejściówka nie przeszkadza?!?!
Powtarzam, dekoder podłączony do innego monitora tylko kablem HDMI działa bezproblemowo.
Należałoby jeszcze próbować podłączać z kablem HDMI/DVI-D bez przejściówki, ale musiałby być tak skonstruowany żeby HDMI było źródło a DVI-D odbiorca sygnału (jeśli napisałem bzdurę proszę mi wybaczyć, zupełnie nie jestem z branży).
Oprócz braku sygnału audio, czym jeszcze się różni kabel HDMI/HDMI od kabla HDMI/DVI-D? I jeszcze jedno, skoro gniazdko monitora to DVI-D z HDPC czy kabel HDMI/DVI-D też musi być z HDPC?


Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: Byczek12345 »

U mnie problem występował tylko z dekoderem na jednym procesorze jak pisałem w powyższym temacie, obraz pojawiał się po odłączeniu i ponownym podłączeniu kabla HDMI, przy włączonych urządzeniach. To nie jest wina przejściówki i kabla.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: Dobrycel »

A testowałeś inne przejściówki DVI bo jest kilka rodzajów. U mnie nie działało wiele dekoderów. Obecnie Skymaster (jakaś starsza wersja) działa. Nie wiem jak te nowe Skymastery z H265 czy beda działać. Zmieniałeś PAL na NTSC? Warto wszystk sprawdzić.

Takie gniazdo i kabel u mnie.
https://i.imgur.com/fGAcdTI.jpg

Oraz taki kabel (na nim nie działały nowsze dekodery)
https://i.imgur.com/wjato9B.jpg

Gensat
Posty: 7
Rejestracja: 1 września 2020, o 15:14
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: WIWA H.265 LITE

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: Gensat »

Dziękuję za odpowiedź

Jak wcześniej napisałem już wszystko sprawdziłem i do kabla HDMI podłączyłem przejściówkę HDMI/DVI-D single link jak również dual link.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: Dobrycel »

Daj zdjecia portu z mnitora. Pnadtto czy zmieniałes ustawienia w dekoderze z Pal na NTSC? Uruchom dekoder, wyciągnij z niego kabel HDMI i podłącz po paru sekundach, czy pojawi sie obraz.

Display porty sa rożne
http://www.display-port.pl/faq.htm

Gensat
Posty: 7
Rejestracja: 1 września 2020, o 15:14
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: WIWA H.265 LITE

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: Gensat »

Port z monitora to gniazdko żeńskie DVI-D Dual Link (nie mam foto ale chyba jasno opisałem).
Zmieniłem ustawienia w dekoderze z Pal na NTSC i próbowałem wszystkie rozdzielczości w Pal jak również w NTSC.
Uruchomiłem dekoder i nie raz wyciągnąłem z niego kabel HDMI i podłączyłem po paru sekundach ... ale żaden obraz się nie pojawił!

Byczek12345
Posty: 312
Rejestracja: 3 maja 2013, o 23:38
Miejscowość: Nuddd

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: Byczek12345 »

Ten problem jest znany, wygląda na niezgodność urządzeń po HDCP, a jest ich kilka wersji;
http://telewizor.eu/hdcp.html
https://pl.wikipedia.org/wiki/HDCP

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: hadam »

Sprawdź jeszcze kierunkowość kabla HDMI i tej przejściówki. To ważne, bo są też kable jedno kierunkowe, chociaż rzadko i raczej te tańsze ale co ważniejsze ta przejściówka może być jednokierunkowa i działa nie w tą stronę.
Adapter, zwany także przejściówką – jest to dodatkowy element wyposażony w dwa gniazda. Z jednej strony HDMI z drugiej DVI. Pozwala na łączenie np. komputera z monitorem. Jeżeli do poprawnego działania naszych urządzeń konieczna jest komunikacja dwustronna, należy upewnić się przed zakupem, że przejściówka działa w obie strony.
https://www.morele.net/wiadomosc/hdmi-n ... brac/2023/

Też to przerabiałem, kabel dvi-d dwustronny i przejściówka hdmi - dvi od strony tunera i brak sygnału na monitorze, jak podłączyłem laptop przez hdmi obraz był na laptopie i na monitorze.

Ja poradziłem sobie inaczej tylko w monitorze mam też wejście analogowe vga. Można wtedy kupić taki konwerter razem z wyjściem audio jack 3.5, będzie też dźwięk. Na internecie, na aukcjach i w sklepach jest tego pełno, nie mogę reklamować ale wpisz sobie do googla taką frazę: ADAPTER PRZEJŚCIÓWKA KONWERTER Z HDMI NA VGA+AUDIO.

Jeszcze ważne czy masz też drugie wejście w monitorze VGA.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: Dobrycel »

Obywatel jego monitor ma VGA. Dużo gorszy jest obraz po VGA?
Ja mam podobne przygody z nowszymi dekoderami.
Mam monitor LG Flatron i gniazdo DVI jak wyzej. Na symaster, opticum, ariva itp dziala. Inne dekodery nie dzialało.
Mam kabel HDMI z zakonczeniem DVI jak na zdjęciu.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: dvbtowiec »

HDMI/DVI to sygnał cyfrowy przesyłający wysoką rozdzielczość także.
VGA daje podobny obraz do Eurozłącza, gdyż konwertuje na analog, a więc jakość nie najlepsza i na pewno SD.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: Dobrycel »

Chodziło mi o jakościowe porównanie obrazu z tych 2 wejść w monitorze. Czy różnica jest bardzo widoczna.

dvbtowiec
Posty: 2606
Rejestracja: 11 sierpnia 2016, o 18:14
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: dvbtowiec »

Bardzo. Jeśli konwertujesz sygnał cyfrowy na analogowy, to różnica musi być widoczna. Oczywiście wiele zależy od monitora jakiego używasz i w jakiej odległości od niego siedzisz, gdyż wrażenia z oglądana poprawiają się wraz z odległością ;)

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: hadam »

Ja tam aż takiej dużej różnicy nie widzę. Monitor mam 22" LG, ale podłączyłem też do 40" telewizora i tu trochę różnica była pomiędzy bezpośrednim połączeniem przez HDMI a konwerterem z kablem pod wejście VGA telewizora.
Dodam jeszcze, że musiałem zmienić rozdzielczość w tunerze z HD 1080i na HD 720p bo ten konwerter widać takiej rozdzielczości nie obsługuje.
Jak zmieniałem na jeszcze mniejsze rozdzielczości to wtedy już można powiedzieć, że jakość zdecydowanie słaba.
Na małym monitorze różnicy nie widać.

Dobrycel
Posty: 647
Rejestracja: 28 marca 2016, o 22:54

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: Dobrycel »

O to mi chodziło. Czyli podsumowując jak na cyfrowym DVI nie działa to działa na analogu tj VGA? :) Ja mam komputer, gdzie w VGA jest grafika a w DVI jest stary dekoder kilkuletni DVBT. Może się komuś przydać :) Takz ciekawości, jak mi wpadnie jakis nowszy dekoder to zakupie inny kabel jeszcze, bede sie bawil w zmiane rozdzielczości i sprawdze, czy uda się uruchomić. Teraz pytanie. Czasami jak jest poza zakresem i na pilocie nie idzie pozmieniać to wtedy pod jaki tv sie wpinamy po euro lub HDMI, ustawienia fabryczne i ustawiamy mniejszą rozdzielczośc oraz sprawdzamy NTSC czy bedzie działać. Szkoda, ze tej wiedzy nie miałem jak miałem te lepsze dekodery w dłoniach. Odesłałem je, a może by się udało je uruchomic ...

Awatar użytkownika
hadam
Posty: 2923
Rejestracja: 8 lutego 2012, o 17:50
Miejscowość: Niegowa
Odbiornik: LG 55UN81003LB / Monitor LG <=> Opticum Premium Box+ H.265
Instalacja antenowa: Antena BX1000+ Olympia Combo / Rozgałęźnik R-2.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice/Kosztowy

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDPC

Post autor: hadam »

Dodam jeszcze, bo zapomniałem wspomnieć, że ten monitor 22" LG mam Full HD, podobnie jak telewizor.
Musiałem zmniejszyć rozdzielczość ze względu na ten konwerter, bo inaczej czarny ekran.
Na kablu i gnieździe cyfrowym DVI-D ze zwykłym adapterem na HDMI / DVI-D to nie działało.

Gensat
Posty: 7
Rejestracja: 1 września 2020, o 15:14
Miejscowość: Warszawa
Odbiornik: WIWA H.265 LITE

Re: Podłączenie dekodera WIWA H.265 LITE do monitora z wejściem DVI-D z HDCP

Post autor: Gensat »

A więc mam za sobą i ostatnią próbę, a mianowicie podłączyłem dekoder do monitora poprzez kabel HDMI/DVI-D bez przejściówki i także bez żadnego skutku, czyli czarny ekran.
Myślę, że tak się dzieje z powodu tego HDCP i nie ma co dalej próbować.
Dodam tylko, że przy łączeniu do prądu pojawia się obraz startowy dekodera po czym to już nic.
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi i za zainteresowanie.

Gdyby komuś się udało uruchomić dekoder DVBT taką drogą to bym prosił o podanie nazwy dekodera oraz modelu monitora ... może warto stworzyć listę dekoderów których da się podłączyć do monitorów z gniazdem DVI.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

Zablokowany