Zakłócenia odbioru mux 8/router Wi-Fi

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Zakłócenia odbioru mux 8/router Wi-Fi

Post autor: arti111555 »

Witam, mam nadzieję że ktoś mi wyjśni kwestie zakłóceń mux 8/vhf poprzez roter wifi. Posiadam internet radiowy 2.4 GHz i zakłócenia mux 8 występują w chwili włączenia routera. Jeżeli podepnę internet bezpośrednio to problem nie występuje. Jakość sygnału spada z 90% do ok 30% lub nawet 0% i powóduje to zakłócenia. W sklepach z kompami i sprzętem mówią że tak być musi i problem ten znają. Zmiana kanałów na routerze nic nie daje. Problem występuje tylko na mux 8. Roter to netis w2, oddalony do kompa o ok 8 metrów. Co może być tego przyczyną nikt nie potrafi wyjaśnić. Ja myślę że to roter jakiś budżetowy i przez to. Pożyczyłem inny od sąsiada i to samo. Nie jest to wina zasilacza bo też sprarawdzalem na innym. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu. Teraz jak chce coś obejrzeć na mux 8 to muszę wyłączać roter. Nie nie jest to wina anteny dvbt bo już wszystko sprawdziłem itp. Jak czasami przejeżdża pociąg lub określony typ samochodu to problem z prawidłowym odbiorem też występuje. Wiem że pasmo vhf jest bardziej narażone na zakłócenia. Odległość od nadajnika ok 8 km moc mux 8, 3 kw anteny pasywne spiete zwrotnicą. Instalacja prawie nowa z dobrej jakości materiałów. Na ukf problem nie występuje. Jak podmienię telewizor to jest tak samo. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia odbioru mux 8/router Wi-Fi

Post autor: K63 »

arti111555 pisze: 30 grudnia 2020, o 17:20 Roter to netis w2
Także mam Netisa (WF2411I) i radiówkę 2.4 GHz , ale nie zauważyłem na mux-8 żadnych zakłóceń od niego. Skrętka od anteny poprowadzona jest obok przewodu koncentrycznego (Triset). Na włączonym i wyłączonym routerze sygnał jest niemal taki sam.
Podejrzewam że masz kiepskiej jakości sygnał (bliski klifu cyfrowego). Dopóki MER (Modulation Error Ratio – współczynnik błędów modulacji) ma wymagane wartości minimalne, to odbiór jest stabilny. Wystarczy jednak że antena/instalacja odbierze mocny sygnał zakłócający i MER nagle spada poniżej minimum (czerwona pionowa kreska na wykresie), czego efektem jest zerowa jakość sygnału.
Wskazania procentowe bywają bardzo mylne. Niejednokrotnie widziałem odbiorniki które pokazywały jakość 100%, by momentami nagle spadała ona do zera i pojawiały się zaniki sygnału. Tak optymistycznie wyglądało to tylko na paskach sygnałowych odbiornika, ale na mierniku widać było że jakość sygnału jest marna.
arti111555 pisze: 30 grudnia 2020, o 17:20 Odległość od nadajnika ok 8 km moc mux 8, 3 kw
3 kw to moc maksymalna z "Marcinki". Wg emimpas Tuchów leży na azymucie 163° od nadajnika. Tak się składa że na azymucie 160° jest akurat maksymalne tłumienie mux-8, co skutkuje mocą ok. 0.7-0.8 kW. Wydaje się to być mało, ale ja odbieram mux-8 z Maślanej Góry (także ok. 8 km) na azymucie na którym jest 0.1 kW i na różnych antenach pasywnych mam sygnał na poziomie 60-70 dBμV.

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: Zakłócenia odbioru mux 8/router Wi-Fi

Post autor: arti111555 »

K63 bardzo dziękuję za odpowiedź. Do tej pory odbierałem mux 8 z suchej Góry, ale po modernizacji nadajnika nadajnika przestawiłem antenę vhf na tarnow bo były zaniki sygnału. Przed modernizacją i na rezerwie szło z krosna elegancko. Jak odbierałem w suchej Góry w polaryzacji pionowej to router nie zakłócał. Zmiana polaryzaji anteny na pozioma powoduje te zakłócenia. Z Tarnowa sygnal jest niestabilny bo jakość często skacze, ale przynajmniej jak wyłącze router to mogę coś zobaczyć na TVP kultura. W serwisie komputerowym powiedzieli mi że tak może się dziać przy sieci 2,4 GHz a podobno 5 GHz zakłóca czasami też satelitę. Dziwne że sygnał jest tłumiony w pobliżu nadajnika, zachęcają ludzi do kupna anten, a potem sami robią problemy. Skrętka od koncentryka w odległości ok 6 metrów. Pozostałe muxy odbieram z suchej Góry. Po modernizacji nadajnika 100 % jakości na wszystkich trzech muxach na uhf.

Awatar użytkownika
K63
Posty: 3794
Rejestracja: 30 lipca 2011, o 20:48
Miejscowość: KGR
Odbiornik: 2xTV + 2xSTB Combo
Instalacja antenowa: LOG 2-69 (pol. H) + DIPOL 19/21-60 (pol. V), wzm.Telmor WWK-840
Nadajnik - obiekt nadawczy: Gorlice (PL), Bardejov (SK)

Re: Zakłócenia odbioru mux 8/router Wi-Fi

Post autor: K63 »

U mnie z odbiorem mux-8 z SG też jest gorzej niż przed modernizacją, co opisałem w tym poście. Ale na antenie ustawionej na Maślaną Górę mux-3 z SG (z odbicia) odbieram lepiej niż przed modernizacją (pomiary testowe robiłem na innej antenie, której nie używam do odbioru na co dzień).
Co ciekawe w czasie ostatniego pomiaru złapałem (słaby) sygnał DAB+ z SG, co nie udało się przed modernizacją nadajnika.

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: Zakłócenia odbioru mux 8/router Wi-Fi

Post autor: arti111555 »

U mnie antena na mux 8 to Buro ca rtv 4 jak dobrze pamiętam. Z Tarnowa mux 8 odbieram prawie z takimi samymi parametrami (kiepskimi) niezależnie czy jest skierowana na marcinke czy inny kierunek. Mam nadzieję że w tym roku będą robić światłowód to wezmę też tv za 30 zł na miesiąc bo szkoda z tym nerwów. Dziękuję k63 za merytoryczne odpowiedzi, poparte wiedzą i praktyką. Pozdrawiam

arti111555
Posty: 55
Rejestracja: 19 lipca 2020, o 15:03
Miejscowość: Tuchów

Re: Zakłócenia odbioru mux 8/router Wi-Fi

Post autor: arti111555 »

Właśnie przeskanowałem ręcznie kanał 8 i znalazło mi odbiór z jakością sygnału 90% i siła sygnału 0 %. Pewno złapałem że św. Krzyża bo kierunek zbliżony , ale jak włączę router to brak odbioru.

Zablokowany