Opis Audio

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
some83
Posty: 300
Rejestracja: 20 maja 2018, o 23:35
Miejscowość: Poznań
Odbiornik: wGniazdko220V ethernetWiFi
chciałbymTaki Dab+
SW/MW/LW DRM+
Instalacja antenowa: wannabe:220V w gniazdko na ethernet/WiFi
over IP na wszystko

Opis Audio

Post autor: some83 »

Chciałem się spytać, czy opis audio nadawany jest jako całkowicie osobno ścieżka językowa :?: ?
Czy tylko jako ścieżka z dodatkowym lektorem opisowym :?: ?
i to jest potem domiksowywane do reszty ścieżki dźwiękowej w odbiorniku :?: ?

Ja rozumiem, że nawet jakby taka technologia istniała, to i tak zapewne część stacji by puszczała kompletnie oddzielną ścieżkę językową.
Podobnie jak można puszczać napisy jako osobny strumień danych,a w wiele stacji muzycznych w Polsce nie puszcza napisów po telegazecie, czy jako napisy DVB, tylko bezczelnie hardcoduje (osadza na twardo) w kadry, z lenistwa (informatycznego lub finansowego).

:arrow: :arrow: :arrow: :idea: Więc czy jest to jakiś standard, by lektora puszczać całkiem osobno :?: :?: ?
Się pytam, bo w ten sposób, jakby Nadawać jakąś oryginalną wypasioną ścieżkę wielokanałową Audio w Dolby Atmos, czy jakimś innym DTS, to dodanie lektora, by mieć wypasione wielokanałowe Dolby nie byłoby problemem.

Zaznaczę, że sam raczej AudioFilem nie jestem, obecnie najtańszy sprzęt 8K jest tańszy niż porządne wielokanałowe cyfrowe Audio.
(A nie ma nawet 2022roku!).
No, i tam pewnie wolałbym dźwięk wielowarstwowy,
Wystarczałby pewnie mi tylko 2 warstwy góra i dół, front i tył (8 głośników).
a nie 3 warstwowy na 24kanałach 22.2
pl.wikipedia.org/wiki/22.2

No i zgaduję, bez takich systemów automatycznie domiksowujących lektora w stereo do wielokanałowych ścieżek,
nie ma zbytnio Szans, na 2 warstwowy dźwięk w domach czy nieszyfrowanym DVB.
Mam na myśli by taki dźwięk był odbierany w domach do wyboru: zarówno z lektorem jak i bez lektora.
Bo domyślam się, że większa część populacji preferowałaby z lektorem, a mniejsza część oryginalny dźwięk.
I jedyna możliwość by obydwie wersje pojawiły się w nieszyfrowanym DVB to rozwiązanie domiksowujące lektora.
(Podobnie jak drugi kanał wideo w przypadku Stereoskopii był w kodeku (trybie) MultiView, i liczył różnice względem oryginalnego obrazu).


Ja zdaję sobie sprawę, że Dolby, DTS i takie tam są zamkniętymi standardami,
ale podobnie jak w Specyfikacji HDMi można jednym kablem puszczać nawet i 10 strumieni wideo,
to nie wydaje mi się problemem, by ścieżki dźwiękowej wyodrębnionej z Transportowego Strumienia Broadcastu DVB
nie można by przesłać kablem HDMi do wielokanałowego wzmacniacza jako osobny strumień, który by ten wzmacniacz wedle życzenia domiksowywał, bądź nie...

Zablokowany