DVB-T i T2 jakie dokładnie nadawanie

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

DVB-T i T2 jakie dokładnie nadawanie

Post autor: eter »

Mam pytanie do bardziej oblatanych w temacie kolegów.
Chodzi mi o to, w jakim standardzie nadają obecnie nasze muxy?
Z tego co wiem to jest to 1080i 50 Hz 572i 50 Hz.
Więc podłączając tuner DVB-T/2 jak mam ustawić jego wyjście, aby mieć możliwie jak najbardziej płynny obraz na TV?
TV ustawiam w opcji PC a więc w grę wchodzą tylko ustawienia bez przeplotu, ponieważ z przeplotem nie da się ustawić sygnału jako PC.
Wydawało mi się, że 1080p 50 Hz jest najodpowiedniejszy, ponieważ na przykład sprawdzam to na płynności przesuwającego się paska informacyjnego i w takim ustawieniu jest płynny.
Kiedy ustawię 1080p 60 Hz pasek zaczyna haczyć, czyli przesuw jest niepłynny.
Ale jak się tak zastanowić, to jest jeszcze ustawienie 1080p 25 Hz.....
Nie wiem, jeśli emisja jest 1080i z przeplotem, to podawanie tego jako 1080p jest bez straty klatek?
Klatki, półobrazy a fps to różne sprawy, więc nie wiem już, w jakim ustawieniu jest najbardziej optymalny sygnał kierowany do TV w funkcji PC, czyli progresywnym.
Ktoś to ogarnia?
Ostatnio zmieniony 3 lipca 2021, o 03:21 przez eter, łącznie zmieniany 2 razy.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: DVB-T i T2 jakie dokładnie nadawanie

Post autor: kasper93 »

Powiedz jaki masz sprzęt to będziemy mogli Ci doradzić optymalne spięcie wszystkiego.

W DVB-T mamy sygnał z przeplotem 25Hz, czyli 50 półklatek na sekundę :P
W DVB-T2 będziemy mieli progresywny sygnał 50Hz.

Twoja intuicja jest dobra, optymalnym formatem jest 1080p50. Dekoder zrobi odpowiednie skalowanie i deinterlacing do tego formatu i wyśle do wyświetlacza. 1080p60 jest niepodzielne przez 50 więc jak zauważyłeś będzie szarpanie obrazu.

Wysyłanie sygnału z przeplotem ma sens jeżeli TV oczekuje takiego sygnału, a pewnie nie masz CRT... więc nie. Jedynym wyjątkiem byłoby gdyby deinterlacing w dekoderze był okropnie słaby w porwaniu do TV, ale to się chyba nie zdarza. Ponadto OSD dekodera byłoby z przeplotem wysyłanie i wyglądało zdecydowanie gorzej.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: DVB-T i T2 jakie dokładnie nadawanie

Post autor: eter »

Po prostu mam TV Philips (matryca 50 Hz) i tuner DVBT/T2 Skymaster.
Podłączam go do TV w trybie PC - czyli 1080p (progresiv), bo wówczas mam ładniejszy obraz, pełniejsza gamę kolorów i brak zniekształceń.
Jednak zastanawiam się, czy tuner przełączony w tryb 1080p czasem nie traci na płynności obrazu.
Jest ta sama częstotliwość, czyli 50 Hz i tutaj się zgadza.
Tylko nie wiem dalej.
Tuner musi wówczas odczekać i załadować pełny obraz z półobrazów,[klatki to jeszcze co innego] co może chyba wpływać na płynność, bo półobrazy zmieniają się dwa razy szybciej i wobec tego ruch jest płynniejszy?
Zasada mówi, że 1080i jest płynniejszy od 1080p.
Nie wiem, trudno to rozkminić, jak dekoder to realizuje.
Ale chyba jedynie ta opcja 1080p 50 Hz jest najlepsza.
Ale gwoli jasności, to przecież dekodery SAT na przykład Polsatu wysyłają tylko sygnał 1080i (nie ma w nich 1080p) i tak go wyświetlają najnowsze TV.... w moim tunerze nie ma takiego ustawienia jak 1080i 50 Hz.....jest tylko 1080i 25 Hz?
Więc te tunery Sat jaki w końcu wysyłają?
1080i 25 Hz? Czy 1080i 50 Hz? Czyli pełne 25 obrazów na sekundę?
Wobec czego, dlaczego mój tuner mając 13 różnych trybów nie ma 1080i 50 Hz?

Tu chyba źle napisałeś, że "W DVB-T mamy sygnał z przeplotem 25Hz, czyli 50 półklatek na sekundę" - chyba z przeplotem 50 Hz więc 50 półobrazów na sekundę, czyli 25 pełnych obrazów...bo sam nie wiem.

Zablokowany