Strona 1 z 1

Parametry kabla koncentrycznego

: 15 lipca 2021, o 09:08
autor: carlo-c4
Witam zakupiłem rok temu kabel koncentryczny żelowany marki Lexton k531 oznaczony też symbolem F690BV+ZEL/305 . Jedyne dane jakie do niego posiadam to tłumienność i nie wiele więcej parametrów czyli rdzeń 1,1 Cu , dielektryk to pe spieniony , oplot al i rozmiar zewnętrzny 6,9 mm. Brakuje współczynnika skrócenia . Wiem że mieści się w widełkach 0,8 do 0,86 bo zastosowano pe spieniony ale wolałbym konkretne informację gdyż będę robił pętle symetryzującą zamiast symetryzatora. W domowej instalacji taka pętla dała widoczną poprawę. I chciałbym teraz taką pętle wykonać przy antenie ukf na działce letniskowej gdzie mam sporo drzew i daleko do nadajnika. Wiem że lepszym wyjściem byłby zakup lepszego przewodu np Triseta albo lepiej np z oplotem Cu ale tego kupiłem prawie 20 m i bez sensu go wyrzucać.
Jaki jest jego współczynnik skrócenia ?
Z góry dzięki
Pozdrasiam

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 20 stycznia 2022, o 22:18
autor: DVB-T/S
Taka pętla da około 1-2dB wyższy sygnał, no chyba że masz jakiś mega badziewny symetryzator.
Masz teraz problemy z odbiorem?

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 23 stycznia 2022, o 11:19
autor: carlo-c4
Niestety mam słaby odbiór ale do tematu wrócę dopiero na wiosnę bo antena i symetryzator leżą na działce letniskowej . Jednak odpuszczę sobię ten kabel jak symetryzator a zastosuję tylko do pętli symetryzującej kabel Emosa z oplotem miedzianym ten o którym wspomniałem w sąsiednim temacie. Pytanie następne się pojawia jak połączyć zlutować oplot miedziany z aluminiowym żelowanym ?
Antena ukf 5 elementowa , zależy mi na wąskim paśmie także pętla idealna sprawa.

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 23 stycznia 2022, o 12:57
autor: DVB-T/S
Nie wiem po co te kombinacje. Wiesz w ogóle jaki masz sygnał w miejscu odbioru?

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 23 stycznia 2022, o 14:43
autor: XmuX
carlo-c4 pisze: 23 stycznia 2022, o 11:19 Niestety mam słaby odbiór ale do tematu wrócę dopiero na wiosnę bo antena i symetryzator leżą na działce letniskowej . Jednak odpuszczę sobię ten kabel jak symetryzator a zastosuję tylko do pętli symetryzującej kabel Emosa z oplotem miedzianym ten o którym wspomniałem w sąsiednim temacie. Pytanie następne się pojawia jak połączyć zlutować oplot miedziany z aluminiowym żelowanym ?
Antena ukf 5 elementowa , zależy mi na wąskim paśmie także pętla idealna sprawa.
Podstawowym pytaniem jest jaką masz antenę. Jeśli jest to porządna antena pięcioelementowa o odpowiedniej impedancji znamionowej i dobrym SWR oraz z przeciętnym symetryzatorem, to korzyść z dobrze wykonanej pętli vs symetryzator max +1 dB przy odbiorze analogowym FM nie będzie w ogóle zauważalna.
Jeśli Z i SWR na antenie lub symetryzatorze są złe, to korzyść może być większa, ale trzeba prawidłowo "trafić" w pętlę, a to jest niemożliwe bez pomiarów, więc to tylko gra losowa. Pasmo FM ma szerokość 20 MHz, a to nie jest idealnie pokryte przez pętlę. Kolejną rzeczą, która jest bardzo mało znana jest fakt, że współczynnik skrócenia kabli koncentrycznych zależy od częstotliwości. Nie pamiętam dokładnie jakiej częstotliwości dotyczy to w danych katalogowych, ale podejrzewam, że jest to 10 MHz ( może 100 ??? ), musiałbym to "namierzyć" z perspektywy czasu. Ale dla mnie jest to nieistotne, ponieważ mogę to zmierzyć dokładnie przy dowolnej częstotliwości i rodzaju kabla, jaki potrzebuję. Dla kabli z dielektrykiem piankowym może on wynosić od 0,85 do 0,7, w zależności od częstotliwości i konkretnej "konstrukcji" danego kabla. "Ogólnie", przyzwoity wynik można osiągnąć bez pomiaru, stosując współczynnik skrócenia podany przez producenta, a następnie skracając obliczoną długość o 4-7% ,biorąc pod uwagę "używaną" częstotliwość.
Tam, gdzie nie ma sygnału, diabeł nie ma znaczenia, więc +1 dB w FM na pętli nie jest prawdopodobnie właściwym sposobem na poprawę odbioru.
Dodatkowo rezystancja i reaktancja anteny zmienia się znacznie wraz z wysokością anteny nad ziemią, a im większa długość fali, tym zmiana ta jest większa. Tak więc "dostrajanie" anteny do maksimum w danej instalacji to zabawa na dość długi czas :-) Wiedzą o tym dobrze np. radioamatorzy, którzy nadają.
Ale nikt nie jest pozbawiony możliwości eksperymentowania na własnym sprzęcie i zdobywania nowej wiedzy i spostrzeżeń. Problem" pojawia się wtedy, gdy ktoś narzuca swoje pseudo-prawdy komuś innemu, albo, nie daj Boże, bawi się w eksperta i sprzedaje je za pieniądze.

Udanych łowów :-)

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 23 stycznia 2022, o 19:36
autor: carlo-c4
Kolego XMUX cenne uwagi i słuszne .
Co do mojej sytuacji to :
1 Współczynnik skrócenia fali kabla znam i jest w moim przypadku 0,85
2. Wiem iz pasmo ukf jest bardzo szerokie i pętla nie obejmie całego ale te na którym mi zależy , wzór jest znany trzeba podstawić wybraną częstotliwość
3. Co do sygnału to jest strasznie słaby (nadajnik 45 km i niska moc bo raptem 0,5 kw) dodatkowo teren zalesiony , jednak syganł dolatuje nie mogę zrobić pomiarów ale antena podłączona na krótkim kablu z tarasu trzymana w rękach sygnał łapie bez szumów natomiast z długim przewodem zamocowana na maszcie już zniekształca szumi także obstawiam że nie wiele mi brakuje

Liczę że to co zyskam na pętli względem zwykłego symetryzatora zrekompensuje straty na długim kablu.
Ale fakt to tylko domysły muszę to sprawdzić w realu i może się okazać że nic z tego nie wyjdzie ale wolę tak spróbować niż dokładać wzmacniacz zasilacz i separator.

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 23 stycznia 2022, o 19:47
autor: DVB-T/S
Zainwestuj w lepsza antenę FM i będzie po problemie.

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 23 stycznia 2022, o 20:01
autor: carlo-c4
Taniej wyjdzie pobawić się z kablem a jeśli to nie pomoże to tak antena daje zysk anie symetryzator o mniejszej tłumienności .
Na wiosnę powalczę ;)

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 23 stycznia 2022, o 21:49
autor: XmuX
Drogi Boga i drogi sygnału są niezgłębione :-)
Jeśli natężenie pola elektromagnetycznego zmienia się w zależności od lokalizacji, należy rozważyć przeniesienie anteny, czasami metr lub dwa obok siebie czyni cuda :-)

Nie podałeś też co to dokładnie za antena, ani symetryzator, więc nie sposób nawet zgadnąć jaki ma zysk i jak działa.
A ponieważ nie znamy faktycznych parametrów Twojego kabla koncentrycznego (ale będzie to raczej tragedia niż jakość), to część tego sygnału można by "uratować" stosując jakiś wysokiej jakości kabel.
Najważniejsza jest jak zawsze antena, ale obawiam się, że nie ma nic mocniejszego od powszechnie sprzedawanych na rynku komercyjnym pięcioelementowych.
Pozostaje więc tylko zbudować coś samemu :-)

Jeśli chodzi o kable, ważniejszy od procentowego udziału oplotu jest współczynnik ekranowania. Dla przykładu, kabel Cavel TS 703 PE posiada współczynnik ekranowania ponad 120 dB !!!

PS: Jeśli ktoś jest zainteresowany jakie są rzeczywiste zyski niektórych anten na UHF w dBd!, może zajrzeć tutaj:
https://www.digitalnitelevize.cz/images ... -16601.png
Triplany fuba 902 i televes dat700 są najgorsze, a ich pozostałe parametry są wręcz tragiczne.
Jak zachowują się różne anteny w różnych warunkach terenowych elmag w T-2 z HEVC, QAM 256 i SFN tutaj:
https://www.digitalnitelevize.cz/images ... -16286.jpg

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 24 stycznia 2022, o 00:02
autor: VAHANARA
carlo-c4 pisze: 23 stycznia 2022, o 19:36 jednak syganł dolatuje nie mogę zrobić pomiarów ale antena podłączona na krótkim kablu z tarasu trzymana w rękach sygnał łapie bez szumów natomiast z długim przewodem zamocowana na maszcie już zniekształca szumi także obstawiam że nie wiele mi brakuje
Jaki to w ogóle jest kabel (typ) i jaką ma długość?

Przeciętny kabel typu RG6 ma dla pasma FM jakieś 6dB tłumienia przy 100m długości, więc przy kilku, kilkunastu metrach tłumienie sygnałów powinno być mało istotne. Bardziej istotne było pewnie miejsce testu z ręki oraz sama ręka.

A jeśli byłaby to jednak strata sygnału na dłuższym kablu, to nie długość kabla by tu grała rolę, a dopasowanie całości toru (a właściwie jego brak) - czyli od anteny po odbiornik.

Antena zamontowana w pol H czy V?

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 24 stycznia 2022, o 15:35
autor: carlo-c4
Panowie temat się rozwinął i fajnie dziękuje za zainteresowanie ale do rzeczy jeszcze raz :
Antena 4 elementowa DIY a nie 5 jak napisałem omyłkowo wcześniej
Kabel jak w temacie Lexton k531 https://www.lamex.pl/kabel-koncentryczn ... 00m/p/4165
Odbiór wyjątkowo utrudniony ja zobaczycie na zdjęciu sosny gęsto i bardzo wysokie
Symetryzator od Badmora ferrytowy na kanały 1-12
Stacje to vox fm 91,3 v 0,4kw i eska 96,8 H 0,5kw czyli bardzo słabo

Sygnał dociera bo dosłownie z ręki z tarasu odbiera jedną albo drugą stację w zależności od polaryzacji jaką ustawię a po zamocowaniu na uchwycie na jednej z sosen za domkiem aby przed domkiem w oczy nie raziła bo mała nie jest i z tym przewodem(20m) odbiór strasznie zniekształcony.
Pozostałe stacje mam 18km od działki a konkretnie nadawane z Chotycz z taką mocą że antena nawet bokiem odbiera czysto i nimi się nie przejmuje np rmf fm czy zetka po 30 kw a radio dla ciebie skromne 120kw😉

Kurcze jak dodać zdjęcia. ?

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 24 stycznia 2022, o 15:44
autor: MaxEvans
Musisz wgrać na jakiś darmowy hosting zdjęć a tubwstawić w img.

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 24 stycznia 2022, o 20:39
autor: DVB-T/S
Tu jest średniowiecze i EMITEL nie stać na parę GB na zdjęcia.

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 26 stycznia 2022, o 20:01
autor: JaroslawMroczkowski
Emitel nie chce dyskusji na temat praw autorkisch do wgrywanych plików.

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 27 stycznia 2022, o 14:38
autor: carlo-c4
Fotki mojej yagi:

https://ibb.co/PhfkV4z

https://ibb.co/D47P999

https://ibb.co/1RTXm1f

Zerknijcie jakie małe sosny na ostatnim zdjęciu 😒
Na wiosnę dodam piąty element ,przewodnik ma dwa metry także śmiało zmieszczę.

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 27 stycznia 2022, o 19:02
autor: DVB-T/S
To na 3 zdjęciu to profanacja!

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 27 stycznia 2022, o 20:48
autor: carlo-c4
Kurna a co byś wymyślił mając działkę w puszczy z sosnami po 30m ?!

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 27 stycznia 2022, o 21:25
autor: bbogi
Ten kabel nie wygląda mi na telewizyjny a raczej na słaby RG58.

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 28 stycznia 2022, o 08:35
autor: DVB-T/S
Nie da się wdrapać na taką sosnę?

Re: Parametry kabla koncentrycznego

: 31 stycznia 2022, o 22:01
autor: XmuX
carlo-c4 pisze: 27 stycznia 2022, o 14:38 Fotki mojej yagi:

https://ibb.co/PhfkV4z

https://ibb.co/D47P999

https://ibb.co/1RTXm1f

Zerknijcie jakie małe sosny na ostatnim zdjęciu 😒
Na wiosnę dodam piąty element ,przewodnik ma dwa metry także śmiało zmieszczę.
Co to za antena, czy to jakiś rodzaj samoróbki?
A z montażem jest praktycznie wszystko nie tak:
cybant bezpośrednio na dipolu
Słupek L w pobliżu dipola
antena w pobliżu drzewa
to wszystko pogarsza impedancję anteny,
który nie wiemy nawet, czy jest prawidłowy, czy dokładne wymiary.
Twoje stwierdzenie - na wiosnę dołożę piąty element - sugeruje, że nie masz pojęcia jak działa antena.