Jakie to mogą być zakłócenia?

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Jakie to mogą być zakłócenia?

Post autor: eter »

Było wszystko dobrze i nagle z dnia na dzień zaczęło się....
Nieraz pół dnia jest dobrze a znowu pół dnia są zakłócenia i to na wszystkich muxach, na jednych mniejsze a na innych większe.
Tutaj minuta kiedy jest dobry odbiór o potem jak zaczyna wariować.
Antena i wszystko inne tak jak było przed tym, kiedy zaczęło tak wariować.
Chyba coś koło domu zaczęło zakłócać, tylko dziwne, że nie cały czas a losowo.

https://youtu.be/kHG5RBvaXVU

Ręce opadają, nie wiem co się stało.
Sprawdzałem też na telewizorze i jest to samo.
Na telewizorze wówczas jak zaczyna się czkawka to BER wzrasta od 0 do 1000...

Awatar użytkownika
DanielK
Posty: 1362
Rejestracja: 31 stycznia 2009, o 13:12

Re: Jakie to mogą być zakłócenia?

Post autor: DanielK »

Konieczny pomiar miernikiem. Z tych % jak wiesz niewiele wynika. Trzeba zmierzyć wszystkie multipleksy przy samej antenie, oraz pasmo 800MHz (LTE).
Może w pobliżu (do ok 1 km) włączyli nowy BTS z LTE 800MHz? Silne LTE ma prawo tak się objawiać. Tzw. filtr LTE w antenie to często za mało.

2Tom
Posty: 197
Rejestracja: 23 sierpnia 2020, o 08:26
Miejscowość: Wrocław

Re: Jakie to mogą być zakłócenia?

Post autor: 2Tom »

Zakłócenia/zaniki sygnału raczej same nie znikną.. Bez pomiarów to co pozostaje , zamontować i sprawdzić antenę w innym miejscu na dachu.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakie to mogą być zakłócenia?

Post autor: eter »

Jeśliby były to zakłócenia od nadajnika BTS - to nie byłoby tych zakłóceń cały czas?
Wiem, że te wskazania są jedynie orientacyjne, ale wyraźnie widać, że sygnał zupełnie spada do zera.
Dzisiaj po południu odbiór normalny, bez zakłóceń...zupełna loteria.
Więc będzie trudno wyłapać, bo to ewidentnie coś zakłóca, co jest tego przyczyną.
Nadajnik BTS może zakłócać całe pasmo (te zakłócenia zakłócają od kanału 23 do 47)?
Zmiana lokalizacji anteny niemożliwa...no trudno.
Nie wiem na co się zdecydować, na zakup satelity (przynajmniej jest normalny stały odbiór), czy zawołać montera anten i wybulić kasę, żeby mi powiedział, że w tej jedynej lokacji anteny są te silne zakłócenia i nawet najlepsza antena nie poradzi sobie, aby je wyeliminować.
Mieszkam w centrum miasta i około 800 metrów ode mnie jest wieża kościoła z nadajnikami telekomów....
Jednak tak jak pisałem raczej dziwne, żeby zakłócał tylko w losowych momentach, całe pasmo (wszystkie Muxy) i wobec tego, przecież pół miasta miałoby takie zakłócenia, a nic raczej na ten temat nie słyszę (nie znam ludzi z DVB-T wszyscy mają satki).
Ostatnio zmieniony 17 października 2021, o 00:35 przez eter, łącznie zmieniany 1 raz.

Ramirez
Posty: 242
Rejestracja: 26 grudnia 2016, o 22:37
Miejscowość: Wrocław
Odbiornik: Amiko V30+ LG 43v635uj
Nadajnik - obiekt nadawczy: Ślęża

Re: Jakie to mogą być zakłócenia?

Post autor: Ramirez »

Te LTE i zakłócenia są chyba przesadzone. Mieszkam 200 metrów od BTS play,orange,Tmobile i antenę mam skierowaną prosto prawie w nadajnik. Może z 30 metrów w bok antena jest skierowana i nie ma żadnych problemów z odbiorem. Na pewno masz dobrze antenę ustawioną? Nie jest to sygnał z odbicia? U siebie ustawiałem aplikacją na telefon DVBT Finder i jest ok.

eter
Posty: 1296
Rejestracja: 3 grudnia 2010, o 20:21

Re: Jakie to mogą być zakłócenia?

Post autor: eter »

Antena dobrze ustawiona, prosto na nadajnik, było do tej pory wszystko dobrze (odkąd tutaj mieszkam, czyli jakieś półtorej roku).
Poza tym zakłócenie jest również na muxie regionalnym z innego zupełnie kierunku...
Jakiś czas temu, remontowali budynek na przeciwko mnie i jak włączali wiertarki, to tak właśnie przerywał sygnał, ale wiedziałem, że to od tego.
Potem było chwilę normalnie i zaczęło się...ale, nic już nie remontują koło mnie.
Raczej marne szanse, żeby namierzyć co tak sieje...
Może to jakieś WiFi lub inne dziadostwo, jakaś uszkodzona czyjaś antena ze wzmacniaczem, internet radiowy...pełno tego na budynkach w koło mnie.
Nie mam właściwie do tej anteny dojścia, ale może sam przewód gdzieś przy antenie zaczął przerywać...to chyba byłoby najbardziej logiczne wytłumaczenie...tyle, że wówczas przerywałby cały czas..ale wiadomo jak to jest z cyfrą.
Będę musiał jednak jakimś sposobem to sprawdzić...

Zablokowany