Kompresja, parametry transmisji, jakość obrazu

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Bartosz Czach

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Bartosz Czach »

kasper93 pisze:
Bartosz Czach pisze: Jest algorytm, który pozwala na zapis minuty materiału Full HD na dyskietce 1,44MB.
:lol: Mam nadzieję, że żartujesz..
Nie żartuję. Jest taki algorytm. Niestety nie jest powszechnie znany i pewnie długo poza laboratorium nie wyjdzie. No... Może pojawi się pod strzechami przy okazji wdrozenia DVB-S4.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: kasper93 »

DVBManiak pisze:
kasper93 pisze:590kb/s
Bez przesady. Gdzie ty taki słaby bitrate widzisz? Może 590 kB/s, czyli ok. 4,72 megabita. Mój tuner przy nagrywaniu właśnie pokazuje w kilobajtach bitrate zamiast kilobitach.
Nawiązywałem do tych bajek http://satkurier.pl/news/44904/cappelli ... -hdtv.html
Dzięki nowemu formatowi kompresji 20 sekundowy film w rozdzielczości 1080i będzie można zapisać na dyskietce o pojemności 1,44 MB.
Czyli 1.44/20*1024*8=589.82 kb/s :)


BTW. W tym poście jest cytat z mojej wypowiedzi, z jakiegoś powodu błędnie został podpisany :)
Ostatnio zmieniony 20 marca 2012, o 21:07 przez kasper93, łącznie zmieniany 1 raz.

Bartosz Czach

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: Bartosz Czach »

Właśnie o Cappelli pisałem. Natrafiłem gdzieś na nowszą wersję, która pozwalała na zapis miutowego nagrania.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: kasper93 »

Domyśliłem się, że o to Ci chodziło, ale to jest tak nierealne, że nawet nie mogę sobie tego wyobrazić. Gdzieś tam łyknąłem trochę tematyki kompresji obrazu i coś takiego nie ma prawa istnieć nawet. :D Ale skończmy tę dyskusję bo do niczego nie prowadzi. Bardzo chętnie o tym porozmawiam, jeżeli dostanę chociaż mały dowód, że coś takiego faktycznie istnieje.

Bartosz Czach

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: Bartosz Czach »

Nie wyszło to po prostu poza laboratorium. Algorytm wymaga jeszcze bardzo dużo pracy nad nim. To tak, jakby igłą próbować rozdzielić dwa sklejone ze sobą elementy o grubości 0.08mm. Operacje na obiekcie wielkości rzędu nano.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: sirdaniel »

Ja ostanio bawiłem się nagrywaniem transmisji DVB i oto moje spostrzeżenia. Obraz jest w wielu przypadkach w formacie 16:9 oraz anamorficzny, (niektórzy powinni być zadowoleni :) ) i do tego progresywny z fałszywym oflagowaniem jako przeplot, czyli wszystko tak jak na DVD. Nagrałem jakieś krótkie odcinki dwóch seriali z tvp1 z 2Mb/s, odtwarzane na laptopowym ekranie po rozciągnięciu pokazuje ślady kompresji ale na moim TV kineskopowym jest obraz OK. Więc obraz wg mnie nie jest najwyższych lotów ale i nie jest chyba zły. Na napisy DVB na razie ciężko trafić leci sam Teletext.
Ciekaw jestem jak będzie wyglądać nadchodzące HD TVP.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: giaur500 »

Bartosz Czach pisze:Nie wyszło to po prostu poza laboratorium. Algorytm wymaga jeszcze bardzo dużo pracy nad nim. To tak, jakby igłą próbować rozdzielić dwa sklejone ze sobą elementy o grubości 0.08mm. Operacje na obiekcie wielkości rzędu nano.
Pewnie lobby popierające MPEG4 zablokowało. Bo od 3 lat cisza na temat tego kodeka.

loleklolek

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: loleklolek »

Nikt nic nie zablokował. Trwają prace nad standardem HEVC. A ten zapis 20sekund na dyskietce 1,44MB to chyba jakaś kaczka dziennikarska, względnie odnosi się tylko do bardzo specyficznego pliku wideo.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: giaur500 »

Czemu nie? 20 sekund czarnego tła to i dzisiejsze mpeg4 da radę pewnie.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: sirdaniel »

Jeśli ktoś chce zobaczyć ile video można skompresować bezstratnie do wielkości 4,57 MB niech ściągnie sobie plik MP4-v1_3.exe lub MP4-v1_3.7z :) To tak apropo heh.

Ah szkoda, już nie ma tej wersji, jest za to v2 z http://www.w6rz.net/avshd709/MP4-2c.7z

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: giaur500 »

No i co? Paczka różnych testów. Wszystko skompresowane w AVC a kontener MP4 a to nie jest kompresja bezstratna. Ta sama, niezmienna informacja w całym filmie powoduje zmniejszenie rozmiaru pliku, bo algorytm kompresji wykrywa powtarzającą się informację i jest ona umieszczana w pliku tylko raz.

W podobny sposób plik .txt o wielkości kilku GiB można skompresować do rozmiaru kilku kiB pod warunkiem że będzie zawierał np. tylko 2 powtarzające się znaki.

Awatar użytkownika
sirdaniel
Posty: 235
Rejestracja: 16 maja 2012, o 08:28
Instalacja antenowa: Siatka + symetryzator

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: sirdaniel »

Oj tam, wiem że są to sample testowe, ten wakacyjny offtop przypomniał mi po prostu tę paczkę. Kompresja bezstratna jest jak najbardziej bo format 7zip skompresował bezstratnie 1,6GB plików wideo do 21,5MB czyli kompresja 99%.
No to taka sama kaczka dzienikarska jak inne supernieznane algorytmy kompresji wideo. :)

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: alex_777 »

Probowałem MKVtoolnix skompresować plik mts (1080i) do 720p, nagrany na Arivie, ale jakoś mi to nie wychodzi. Pozbywam się jedynie fonii AC3, ale rozdzielczośc nadal 1080i.


Czy ktoś wie, jakim programem można to NAJSZYBCIEJ zrobić, tzn. z 1080i zrobić 720p, ewentualnie standardowy 720/576 PAL ?

apk
Posty: 729
Rejestracja: 5 sierpnia 2009, o 23:59
Miejscowość: Legnica
Odbiornik: LG UH65 Ser. (DVB-T2 HEVC) / DUAL DAB 4 /DUAL DAB 18C

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: apk »

Ściągnij Format Factory 2.95 który bardzo dużo potrafi i nawet jest po polsku . ;)
http://www.formatoz.com/PO/index.html

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: giaur500 »

MkvToolnix niczego nie kompresuje bo nie do tego słuzy.

alex_777
Posty: 175
Rejestracja: 9 marca 2012, o 13:41
Odbiornik: ARIVA T-65
Instalacja antenowa: siatkowa,wzm.LNA, pasywny rozdzielacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przemyśl MUX 1-2-3

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: alex_777 »

Właśnie zauważyłem, ze MKV Tool niczego nie kompresuje, tylko zgrabnie wycina, łaczy i takie tam pierdółki z plikiem, dzięki czemu z pliku (w jakości PAL 720-576 z fonią AC3) ubywa 30% objętości.
:lol:

Oczekiwałem merytorycznej odpowiedzi, co zgrabnie i szybko skompresuje te 1080i nadawane w TVP1-HD do jakości DVD PAL (720-576), bo taka jest mi wystarczająca.

Format Factory znam, ale robi to zdecydowanie za długo, podobnie jak Any Video Converter,
ja poszukuję czegoś, co zrobi to szybko jak błyskawica, na Pentium4 z 1GB RAM.

funaj8

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: funaj8 »

Total video coverter lu aiesoft tylko działają 30dni.

nkp123

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: nkp123 »

alex_777 pisze:Właśnie zauważyłem, ze MKV Tool niczego nie kompresuje, tylko zgrabnie wycina, łaczy i takie tam pierdółki z plikiem, dzięki czemu z pliku (w jakości PAL 720-576 z fonią AC3) ubywa 30% objętości.
:lol:

Oczekiwałem merytorycznej odpowiedzi, co zgrabnie i szybko skompresuje te 1080i nadawane w TVP1-HD do jakości DVD PAL (720-576), bo taka jest mi wystarczająca.

Format Factory znam, ale robi to zdecydowanie za długo, podobnie jak Any Video Converter,
ja poszukuję czegoś, co zrobi to szybko jak błyskawica, na Pentium4 z 1GB RAM.

Niestety to nie jest zbyt dobry sprzet jak na operacje HD. Kodek uzywany w HD (H.264) jest bardzo wymagajacy obliczeniowo. Proces rekompresji przy dodatkowej zmianie rozdzielczosci musi niestety troche potrwac.

giaur500
Posty: 1693
Rejestracja: 1 lipca 2011, o 13:42

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: giaur500 »

Oczekiwałem merytorycznej odpowiedzi, co zgrabnie i szybko skompresuje te 1080i nadawane w TVP1-HD do jakości DVD PAL (720-576), bo taka jest mi wystarczająca.

Format Factory znam, ale robi to zdecydowanie za długo, podobnie jak Any Video Converter,
ja poszukuję czegoś, co zrobi to szybko jak błyskawica, na Pentium4 z 1GB RAM.
Kolego, to tak jak bys chciał błyskawicznie dojechać ze Gdańska do Krakowa jadąc rowerem. Jakim sposobem w ogóle ci mogło przyjść do głowy że masz możliwość "błyskawicznej" (cokolwiek to znaczy) konwersji wideo dysponując sprzętem o mocy obliczeniowej dzisiejszego smartfona?

sdolas

Re: Kompresja i parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: sdolas »

Panie Jarosławie
Czy Emitel posiada informacje od kiedy TVP ma plany przejścia na nadawanie natywnego HD z programów studyjnych typu panorama, teleexpres, wiadomości, kawa czy herbata, itp ?

Zablokowany