Kompresja, parametry transmisji, jakość obrazu

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: ploomba »

ok, dzięki za rozjasnienie. ;] to juz teraz wiem mniej więcej na co zwracac uwagę

Lubushanin

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: Lubushanin »

Dlaczego każdy program nadawany w DVB-T ma inny poziom dźwięku? Jeśli podłączy się jeszcze tuner sat, to za cholery można dostać od nagłego chałasu.

Tom345
Posty: 669
Rejestracja: 22 grudnia 2009, o 22:10
Odbiornik: Samsung P2370HD, Not Only TV LV5TDelux
Instalacja antenowa: Thomson ANT-85 lub kawałek druta.
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa PKiN/Raszyn

Re: Pasmo, kompresja, parametry transmisji, a jakość obrazu

Post autor: Tom345 »

Większość odbiorników ma opcję wyrównywania głosności programów. Polecam zajrzeć do ustawień.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: kasper93 »

matma pisze:Ewentualnie zamiast dodawać nowe MUX-y, dodać więcej nie kodowanych programów do istniejących MUX-ów
Próbowałeś kiedyś nalać 2 litry wody do litrowej butelki?

matma
Posty: 15
Rejestracja: 25 grudnia 2011, o 00:59
Odbiornik: AverMedia A310 (MiniCard) DVB-T
Nadajnik - obiekt nadawczy: PKiN / Warszawa

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: matma »

Bartosz Czach pisze:
matma pisze:Ewentualnie zamiast dodawać nowe MUX-y, dodać więcej nie kodowanych programów do istniejących MUX-ów ;)
Czy dobrze się czujesz?
Wyśmienicie się czuje, a ty masz jakieś problemy ze zdrowiem?
Nie znam się na tyle, żeby wiedzieć ile kanałów może być w muxie, poza tym za bardzo akurat tym się nie interesuje. Wyraziłem tylko swoje zdanie. A poza tym jak to się mówi... Dla chcącego nic trudnego.

nkp123

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: nkp123 »

Teoretycznie mozna do jednego MUX'a upchnac tyle programow, ile sie chce - tylko ze im wiecej bedzie programow w MUX'ie, tym mniejsze bitrate przypadajace na kazdy z nich, a tym samym pogarsza sie jakosc.

Awatar użytkownika
TVRuda
Posty: 700
Rejestracja: 24 sierpnia 2011, o 22:02
Odbiornik: 1) Samsung

2) LG 22LK330-ZB
Instalacja antenowa: Antena siatkowa, zawieszona na maszcie ze wzmacniaczem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Katowice - Kosztowy

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: TVRuda »

To normalne. Na kasecxie VHS czy płycie DVD masz to samo. Chcesz więcej wpakować ok ale kosztem jakości. Nigdy tego nie praktykowałem, bo po co.

Awatar użytkownika
TomW
Posty: 904
Rejestracja: 27 grudnia 2011, o 21:44
Odbiornik: Samsung UE32F5000
Instalacja antenowa: Siatkowa, pokojowa DAVBOL W1 (parter)
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Kosztowy

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: TomW »

Moja zasada - jakość kosztem ilości. Osobiście wolę mniej programów, ale w lepszej jakości, niż dużo byle czego i w bylejakości. Może ktoś też tak uważa jak ja to się ze mną zgodzi. To takie moje luźne przemyślenie na kanwie jakości kanałów w MUX-ach.

Robert03
Posty: 909
Rejestracja: 24 lutego 2011, o 10:12
Miejscowość: Świecie
Instalacja antenowa: ATV 21/21-60(H),ATV 19/21-69(H),ATV 19/21-60(V),VHF Turbo-T(H)
2xUKF 5 elem.
Nadajnik - obiekt nadawczy: *Kisielice*,*Trzeciewiec*,*Osielsko*

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Robert03 »

Oczywiście jakość to podstawa. 5 kanałów SD w MUX z MPEG4 to max. dla dobrej jakości. Wtedy nie byłoby artefaktów wokół logo TV a szybko kopnięta piłka nie dostawałaby "pikselowych włosków". Powyżej tej ilości są już pixele i artefakty. Niestety żyjemy w czasach w których jakość jest na ostatnim miejscu.
Ceni się siermięgę, bylejakość i tandetę bo na tym można zarobić więcej.
Nie ma się czemu dziwić. Skoro najdroższe płatne platformy nadają dużo poniżej wymaganych norm i za tą siermięgę każą sobie słono płacić to nie oczekujmy od darmowego DVB-T jakości lepszej niż inni oferują za pieniądze...
Ale to nic. Przyzwyczailiśmy się najpierw do wykastrowanego dzwięku (MP3) to i wykastrowany obraz przyjmiemy z radością w przekonaniu że to jest właśnie "Haj Definiszyn".

Awatar użytkownika
qwerty
Posty: 3260
Rejestracja: 9 września 2009, o 16:41
Miejscowość: Białystok
Odbiornik: LXDVB101
32LM6300
2x FTE T220 MAX
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: qwerty »

Jak tvp nadawała tylko 1 wersję tvp info bez polonii to obrał był jak dla mnie perfekcyjny. Teraz jest trochę gorzej. Niestety nie jestem zadowolony z 8 kanałów w multipleksie 2. Jakość akceptowalna.

ftalo

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: ftalo »

Można więcej wpakować,ale trzeba dać lepszy kodek niż MPEG-4 . Najlepszy w tej konkurencji jest real media w różnych konfiguracjach. Ostatnio miałem okazję oglądać świetnej jakości półgodzinne materiały filmowe 25 minut o wielkości zaledwie 35 Mb. Gdyby to dali do MUX ,to mielibyśmy programów bez liku

nkp123

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: nkp123 »

Proszę zwrócić uwagę na to, że formaty RM i RMVB są bardzo zasobożerne (procesor i pamięć RAM). Nie wiem też, czy nadają się one do transmisji strumieniowej. Dlatego lepiej zostawić na razie klasyczny H.264/MPEG4 i jedynie usprawniać samo DVB-T tak, aby uzyskiwać jak największe pasmo/przepustowość (Przykład ewolucja DVB-T do DVB-T2).

Bartosz Czach

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: Bartosz Czach »

Jest algorytm, który pozwala na zapis minuty materiału Full HD na dyskietce 1,44MB. Jakoś jednak nie może on się wydostać poza laboratorium. W DVB-S/S2 czy DVB-T byłby bardzo przydatny.

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: kasper93 »

Bartosz Czach pisze: Jest algorytm, który pozwala na zapis minuty materiału Full HD na dyskietce 1,44MB.
:lol: Mam nadzieję, że żartujesz.

Wracając do tematu to H.264 jest wystarczający i nie ma sensu szukać miejsca w większej kompresji. Może jeszcze damy kanały 1080i z bitrate 5Mb/s ? Przecież tak nie można. :? Ja chce widzieć postaci, a nie papkę na ekranie. Jedyne co można zrobić to tak jak mówi @nkp123 poszukać więcej miejsca dla każdego kanału. Moim zdaniem na MUXie powinno być co najwyżej 6 kanałów, jest to optymalne dla obrazu i ścieżek audio i dodatków. Nie mówię, że teraz jest źle bo pewnie tak już zostanie, ale przy 8 kanałach jest jednak za mało tego miejsca, żeby w przyzwoitej jakości wszystko puścić i nie mówię tylko o obrazie, ale i o dźwięku.

nkp123

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: nkp123 »

kasper93 pisze:
Bartosz Czach pisze: Jest algorytm, który pozwala na zapis minuty materiału Full HD na dyskietce 1,44MB.
:lol: Mam nadzieję, że żartujesz.
Od kiedy zobaczyłem spakowane GTA San Andreas do 1MB to mnie już nic nie zdziwi (oczywiście po rozpakowaniu był to fake - ale i tak spakować 75MB do 1MB jest wyczynem [format KGB o ile się nie mylę]) Obrazek

Jeżeli chodzi o upchanie programów w multipleksie - ja jestem zwolennikiem (przy obecnych parametrach transmisji) dawania 7 programów, ale to jest rzecz subiektywna ;)

kasper93
Posty: 164
Rejestracja: 4 marca 2012, o 17:46
Odbiornik: MT4161
Nadajnik - obiekt nadawczy: Warszawa/PKiN

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: kasper93 »

nkp123 pisze:Od kiedy zobaczyłem spakowane GTA San Andreas do 1MB to mnie już nic nie zdziwi (oczywiście po rozpakowaniu był to fake - ale i tak spakować 75MB do 1MB jest wyczynem [format KGB o ile się nie mylę]) Obrazek
Zależy co kompresujesz :) Ja na przykład mam takie archiwum na dysku http://dl.dropbox.com/u/16282309/DVB-T/7z.png . Dla przykładu gry się bardzo ładnie kompresują/kompresowały mają dużo plików z luźno zapisanymi danymi. W przypadku A/V nie jest tak kolorowo.

Koledze Bartoszowi chodziło pewnie o to http://satkurier.pl/news/44904/cappelli ... -hdtv.html choć jak dla mnie to jedna wielka ściema i wzięli dotację Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego sobie do kieszeni. Gdyby format był tak rewolucyjny(jak opisują) i prawdziwy to nawet mimo ogromnego zapotrzebowania na moc obliczeniową przez te 3 lata coś więcej by wszyło na światło dzienne. Nie oni jedni głowią się nad lepszymi metodami kompresji i jak czytam o bezstratnej kompresji obrazu z bitrate na poziomie 590kb/s to coś jest mocno nie tak…

Awatar użytkownika
BadBoy475
Posty: 286
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Okolice Opoczna
Odbiornik: TV Samsung QE65Q80R,
RPi4 + TV Hat
Instalacja antenowa: ATX-55
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Przysucha

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: BadBoy475 »

Bartosz Czach pisze: Moim zdaniem na MUXie powinno być co najwyżej 6 kanałów, jest to optymalne dla obrazu i ścieżek audio i dodatków. Nie mówię, że teraz jest źle bo pewnie tak już zostanie, ale przy 8 kanałach jest jednak za mało tego miejsca, żeby w przyzwoitej jakości wszystko puścić i nie mówię tylko o obrazie, ale i o dźwięku.
Zgadzam się w 100%.

Jak w MUX3 było tylko 5 kanałów to można powiedzieć że obraz był referencyjny. Obraz był ostry kolory soczyste i brak jakichkolwiek artefaktów.

Po dołączeniu drugiego TVP Info jakość nieco spadła ale i tak było bardzo dobrze.

Teraz gdy w MUX3 jest 7 kanałów szału nie ma. Jest po prostu przyzwoicie ale na transmisjach sportowych czy szybkich scenach artefakty już widać. Poza tym obraz jest nieco "rozmydlony"

Dodam jeszcze że TVP w pełni wykorzystuje dostępną przepustowość MUX-a w przeciwieństwie do MUX2 gdzie odłogiem leży około 3,5MBit/s oraz MUX1 gdzie marnuje się około 4,5MBit/s na Null Packets co jest dla mnie zupełnie niezrozumiale.

loleklolek

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: loleklolek »

kasper93 pisze:Nie oni jedni głowią się nad lepszymi metodami kompresji i jak czytam o bezstratnej kompresji obrazu z bitrate na poziomie 590kb/s to coś jest mocno nie tak…
Ten algorytm kompresji chyba działa na tej samej zasadzie, co pasywne mini anteny pokojowe zapewniające wzmocnienie rzędu 42dB ;)

tomekogg

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: tomekogg »

No punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Ja wcześniej korzystałem wyłącznie z tv analogowej (naziemnej bądź z kabla). Teraz jak oglądam digital to jestem wniebowzięty. Porównania nie ma z analogiem.
Co do ilości kanałów, to nie liczcie na zmniejszenie ich liczby kosztem zwiększenia jakości. Powód? Prosty, im więcej nadawców na muxie, tym mniej każdy z nich płaci za jego obsługę. Poza tym, przeciętny oglądacz nie zauważa pewnych różnic w jakości, dlatego prędzej sie spodziewam zwiększenia ilości kanałów niż na odwrót, choć i do tego nie dojdzie raczej.

Pytanie: czy pojedynczy nadawca, dajmy na to Puls, płaci teraz więcej za nadawanie cyfrowe z pojedynczego nadajnika? Uwaga, chodzi mi o opłatę na pojedynczy maszt.

DVBManiak

Re: Jakie docelowo kanały będą w poszczególnych MUXach?

Post autor: DVBManiak »

kasper93 pisze:590kb/s
Bez przesady. Gdzie ty taki słaby bitrate widzisz? Może 590 kB/s, czyli ok. 4,72 megabita. Mój tuner przy nagrywaniu właśnie pokazuje w kilobajtach bitrate zamiast kilobitach.

Zablokowany