FAQ - najczęściej zadawane pytania

Różne zagadnienia techniczne: EPG, telegazeta, dźwięk, SSU, dane, i inne
Awatar użytkownika
qwerty
Odbiornik: Samsung LE32B530
Signal HD-507
NOT LV5T Deluxe
NOT LV5T Qube
Instalacja antenowa: dipol szerokopasmowy i biquady
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Krynice

FAQ - najczęściej zadawane pytania

Postautor: qwerty » 3 czerwca 2010, o 11:04

Gdzie mogę znaleźć informacje o zasadach na forum?
Tutaj.

Mieszkam w miejscowości xxx. Jestem w zasięgu cyfrowego sygnału?
Zobacz harmonogram wdrażania multipleksów.

Co to jest antena DVB-T?
Nie ma czegoś takiego jak antena do DVB-T. Do odbioru sygnału wystarczy odpowiednio dobrana antena.

Posiadam antenę siatkową i mam problem...
Antena siatkowa nie jest zalecana do odbioru NTC (Naziemnej Telewizji Cyfrowej), w szczególności w lokalizacjach narażonych na zakłócenia od innych sygnałów, służb itp. Wskazany jest zakup anteny kierunkowej pracującej w zakresie kanałów 21-69. Przykład. Jeżeli jesteś niedaleko nadajnika wystarczy antena składająca się z kilku elementów. W przypadku większych odległości należałoby zastosować anteny o dużym zysku. Na początek zastosować antenę bez przedwzmacniacza.

Mam antenę kierunkową i mimo użytego przedwzmacniacza (potocznie nazywany wzmacniaczem) odbiór nie jest poprawny. Co mam zrobić?
Wymień przedwzmacniacz i zastąp symetryzatorem. Sygnał cyfrowy "niesie się" bardziej, niż analogowy. Dlatego nie jest potrzebny przedwzmacniacz, który potrafi pogorszyć sygnał. Przykład.

Co pewien czas mam zamrożenia obrazu i pokazują się kwadraciki...
Wymień antenę na kierunkową, sprawdź siłę i jakość sygnału (gdy mają <=50% popraw lokalizację anteny). Jeżeli poziom błędów okazjonalnie się zwiększa - najprawdopodobniej odbiór zakłóca nadajnik GSM, telefon lub inne urządzenie bezprzewodowe. Należy wymienić przewód antenowy (unikając tanich pseudo-wyrobów o niskiej jakości). Polecany jest TRISET-113, zakończony gniazdem F i podłączony do telewizora za pomocą przejścia gniazdo F-wtyk antenowy.

Obraz nie jest zsynchronizowany z dźwiękiem. Możecie poprawić?
Winny jest twój odbiornik. Należy wgrać najnowsze oprogramowanie do odbiornika. Wszelkie informacje znajdziesz na stronie internetowej swojego producenta.

EPG/telegazeta nie działa w cyfrowym sygnale.
Zaktualizuj oprogramowanie w odbiorniku lub zmień w opcjach na inny kraj (Niemcy, Czechy itp.). Być może posiadany odbiornik nie ma jeszcze fabrycznych ustawień właściwych dla Polski.

W wykazie na stronie xxx znalazłem informację, że sygnał analogowy ma być u mnie wyłączony za tydzień/nadajnik xyz obniżył moc nadawania/będzie nadawał w polaryzacji pionowej. Co jest grane?
Oficjalne informacje o włączaniu naziemnej telewizji cyfrowej i wyłączaniu telewizji analogowej można znaleźć na stronie Emitela:
Harmonogram multipleksu 1
Harmonogram multipleksu 2
Harmonogram multipleksu 3
i UKE:
Harmonogram wyłączeń telewizji analogowej
Informacje, pozyskane z innych stron, mogą być nieaktualne, niekompletne lub błędne.

Gdy wyszukuję kanały na jednej częstotliwości się zatrzymuje pokazując siłę sygnału, ale nie rozpoznaje zawartości multipleksu. Mój odbiornik nie działa?
Znajdujesz się w zasięgu DVB-H. Nie da się odbierać takiego sygnału na telewizorze.

Mam telewizor z MPEG-2. Czy będę mógł odbierać NTC?
Jest to możliwe o ile twój telewizor posiada złącze CI. Wówczas można zainstalować w nim moduł NP4, przetwarzający MPEG-4 na MPEG-2. Przed zakupem upewnij się, że modem NP4 współpracuje z twoim telewizorem. Musisz jednak wiedzieć, że moduł NP4 nie jest tak pewnym w działaniu jak dedykowany dekoder MPEG-4 i mogą pojawiać się zakłócenia obrazu.
Można również zakupić zewnętrzny dekoder, STB (set top box).

Chcę oglądać NTC na komputerze. Prawie wszystkie tunery obsługują MPEG-2. Gdzie kupię z MPEG-4?
Do komputera może być tuner obsługujący MPEG-2. Strumień z MPEG-4 będzie dekodowany za pomocą programu (tak samo jak dźwięk E-AC3). Pamiętaj, że są mniej czułe, niż głowice zamontowane w tv.

Dlaczego nie ma emisji w MPEG-2?
Kompresja MPEG-2 jest mniej wydajna, niż MPEG-4. W Polsce dla naziemnej telewizji cyfrowej przyjęto standard kompresji MPEG-4 AVC (H.264).

Włączam telewizor i mam brak sygnału? Co się stało?
Prawdopodobnie jest przerwa konserwacyjna. Możesz osobiście sprawdzić tutaj. Inną możliwością jest uszkodzenie twojego antenowego systemu odbiorczego.

Jakie są wymagania urządzeń odbierające NTC?
Wszelkie zawarte informacje zawarte są w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 18 grudnia 2009 r.

Telewizor / STB znalazł jakieś nowe kodowane kanały. Gdzie mogę znaleźć o tym informacje?
Nadawane są w tzw. multipleksie 4 (mobilnym). Wszelkie informacje są dostępne w internecie.

Które tunery wspierają HD oraz ścieżki audio: AC3 i E-AC3?
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Jeżeli znalazłeś błąd to wyślij do mnie prywatną wiadomość (pw). Wykaz powstał na podstawie zgłoszeń użytkowników forum i nie biorę odpowiedzialności za błędy.

Zabrania się rozpowszechniania zebranych tutaj materiałów bez zgody autora (w szczególności na inne fora i grupy dyskusyjne). Jedynym akceptowalną metodą jest udostępnienie linku do tego posta!
Ostatnio zmieniony 26 sierpnia 2011, o 20:47 przez qwerty, łącznie zmieniany 7 razy.

Wróć do „Zagadnienia techniczne”