Antena samochodowa DAB/FM

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
SQ9PUN

Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: SQ9PUN »

Witam wszystkich bardzo serdecznie! Kilka dni temu zakupiłem do samochodu Pioneer DEH-X6600DAB wraz z anteną aktywną Pioneer AN-DAB1. Antena na pewno działa - szczątkowo w niektórych miejscach w Krakowie odbieram emisję DAB z Katowice-Kosztowy. Nie spodziewam się rewelacji po takiej antenie jak i również po możliwościach odbioru w DAB z Katowic w Krakowie,ale.. przypuszczam że większe możliwości dała by antena umieszczona na zewnątrz pojazdu. Czy ktoś z kolegów na forum może polecić dobrą antenkę samochodową do DAB? A jeszcze lepiej na 2 pasma - FM/DAB ? Antena zapewne najlepiej sprawuje się wkręcona w dach, i o takiej antenie myślę, by podmienić antenkę w moim Peugeocie 206.

sils
Posty: 70
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Odbiornik: Sony CMT-MX550I
Kenwood KDC-BT73DAB
Dongle na RTL2832U

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: sils »

Z tego co się orientuję nie ma anteny wspólnej dla DAB+ i FM - to można nawet wywnioskować po dwóch osobnych gniazdach w radiu.
Antena przyklejana na szybę w zupełności powinna wystarczyć jak uruchomią DAB+ w Krakowie. Jak chcesz potestować jak zachowuje się odbiór w ruchu pojedź na śląsk. Pamiętaj tylko by ją dobrze uziemić.

Awatar użytkownika
JaroslawMroczkowski
Administrator
Posty: 2596
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: JaroslawMroczkowski »

DAB i FM to tak różne zakresy częstotliwości, że jedną anteną nie da się tego efektywnie odbierać. Można poszukać anteny zespolonej (kilka anten w jednej obudowie) np. coś takiego jak to: http://www.auto-magic.com.pl/sklep/inde ... -zakresowa
czyli "płetwa rekina" ale z dodatkowym "kijkiem".
jak to się sprawuje samodzielnie trudno jednak powiedzieć, szczególnie, że w typowym zastosowaniu prawdopodobnie współpracuje z dodatkowymi antenami zatopionymi w szybach albo schowanymi pod plastikami (np. w lusterkach bocznych).

Nie wiem tylko, czy warto z tym walczyć. Anteny paskowe do DAB powinny wystarczyć. Przynajmniej w Warszawie w zupełności wystarczają.

voip
Posty: 86
Rejestracja: 26 września 2011, o 20:32
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy, Komin E.Rybnik

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: voip »

Ciekawa strona z samochodowymi antenami zewnętrznymi (i nie tylko) DAB.
http://www.dabonwheels.co.uk/DAB_car_aerials.html
Ostatnio zmieniony 2 listopada 2014, o 19:28 przez voip, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: antypyra »

Czy wprowadzenie DAB oznacza raj dla producentów erzacu antenowego?

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: czupacz13 »

Antenę do samochodu można sobie zrobić samemu beż żadnego problemu :) pręt około 30,5 do 42cm (najlepiej 35,5cm środek pasma) kabel ( z końcówkę odpowiednią do radia) jakieś małe pudełko i troszkę czasu i byle w pionie była. Albo przerobić swoją antenę od FM i będzie cacy.jak ktoś był by chętny to pomogę w zrobieniu tego :) Pozdrawiam

poxipol
Posty: 1977
Rejestracja: 7 stycznia 2015, o 23:04
Nadajnik - obiekt nadawczy: Kraków-Chorągwica

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: poxipol »

FM i DAB+ to dwa odległe pasma VHF-L / VHF-H,różniące się znacznie długością fali.
Tu raczej nie chodzi o to żeby coś skrócić i wyrzucić.
Aby zachować własności rezonansowe w dwóch pasmach,wystarczy wstawić dławik.
W zakresie mniejszych częstotliwości wpływ niewielkiej indukcyjnej reaktancji pręta na rozkład prądu jest mały,natomiast w większym zakresie częstotliwości reaktancja ta jest na tyle duża,że miejsce wstawienia dławika można traktować jako przerwę dla przepływu prądu wysokiej częstotliwości.
Zaletą takiego rozwiązania jest to że antena zawiera tylko jeden element czynny,bez konieczności stosowania zwrotnicy antenowej.

Innym korzystny rozwiązaniem może być np.Antena teleskopowa wysuwana automatycznie po włączeniu odbiornika.
Kwestia tylko dobranie jej odpowiedniej długości przy zmianach zakresów częstotliwości.

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: czupacz13 »



Witam .Wiem kolego ale po takiej przeróbce nie odczułem jakiś większych strat na sygnale ( DAB czy FM) cały czas testowałem na tym samym odcinku drogi do pracy przez parę miesięcy ( nadajnik z Zieleniaka z centrum Gdańska 5D DABCAST ) i już znałem na pamięć w którym miejscu mi sygnał zanikał na różnych antenach. A anteny testowałem też osobne dla dab zanim przerobiłem antenę do fm. Na pewno lepiej chodzi niż na antenach tych co typowo niby do Dab-a (magnetycznych) z neta bo też je miałem .Ale w antenie w aucie wymieniłem bata oryginalnego( zwijany drut na antenie) na bat typowo z prętu około 39cm z marketu. Czyli teraz ta antena jest bardziej pod DAB niż Fm :)

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: ploomba »

Postanowiłem zmodernizować moje car audio.
Będę wyjmował z Renault Grandtour firmowe radio 1 DIN i zamontuje Kenwood X7200 DAB

Mam problem z wyborem anteny.
Standardowo dodawane sa anteny, które nakleja się na szybę samochodu.
Wyczytałem jednak, że takie anteny naklejane na szybę sa dużo słabsze, niż zewnętrzne montowane na dachu.
jako, że mam w samochodzie zwykła antenę FM, będę musiał zmodernizować instalację.
Opcje są dwie:
1) nowa antena DAB+ + FM , aktywna tego typu:
FM + DAB + (zasilanie 12v)
Obrazek
trzeba przeciagać całe okablowanie anteny przez samochód.

2) konwerter / wzmacniacz sygnału antenowego
nie likwidujemy w tym wypadku starej anteny, tylko sygnał z tej starej wpinamy w ten konwerter. Sygnał jest potem rozdzielony na FM i DAB , plus dodatkowo niby wzmocnony sam DAB (zasilanie 12v).
Obrazek

czy miał ktoś doświadczenie z takimi antenami zewnętrznymi do DAB+ ?

czy faktycznie ta naklejana na szybę jest dużo słabsza niż zewnetrzna?
Czy ten rozdzielacz sygnału z anteny FM na DAB + FM zda egzamin?
czy lepiej ciągnąć kable do nowej anteny przez cały samochód?
No i podstawowe pytanie, czy te antenu zespolone dab + fm to nie jakiś badziewi, który jest tylko atrapą dobrej anteny.

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: czupacz13 »

Anteny klejone na szybę nie warto kupować (chyba że ktoś tylko wyłącznie kręci się bardzo blisko nadajnika ) . Testowałem w Gdańsku i na Kaszubach tragedia totalna 16km od nadajnika i problem z odbiorem a moc tego mux-a (PR 5B) spora . Więc przełączyłem na swoją własnoręcznie zrobioną antenę i problemu z odbiorem już nie miałem.A co do tej anteny 2 lub 3 w jednym tego nie testowałem sam jestem ciekaw zasięgu od nadajnika jak na niej idzie i jaka by była różnica w odbiorze z tą moją

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: czupacz13 »

A z tymi spliterami z tym bym odpuścił :)
A i trzeba pamiętać że dab+ jest w 99% w Polsce o Europie nadawany z polaryzacji pionowej . Więc antena w pionie powinna stać na dachu auta

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: ploomba »

czupacz13 pisze: 10 sierpnia 2021, o 21:13 Anteny klejone na szybę nie warto kupować (chyba że ktoś tylko wyłącznie kręci się bardzo blisko nadajnika ) . Testowałem w Gdańsku i na Kaszubach tragedia totalna 16km od nadajnika i problem z odbiorem a moc tego mux-a (PR 5B) spora . Więc przełączyłem na swoją własnoręcznie zrobioną antenę i problemu z odbiorem już nie miałem.A co do tej anteny 2 lub 3 w jednym tego nie testowałem sam jestem ciekaw zasięgu od nadajnika jak na niej idzie i jaka by była różnica w odbiorze z tą moją
To może bym spróbował też pokombinować z taką swoją, a'la Twoja :)

KotPsot
Posty: 59
Rejestracja: 1 listopada 2020, o 18:12
Miejscowość: Biała Podlaska
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTCN Chotycze

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: KotPsot »

Anteny na szybę to porażka. Odbiór bez zakłóceń tylko w samym centrum miasta w tym wypadku Warszawa a 10-15 km od PKiN rwanie . Poczekam aż temat się rozwinie a sam będę coś w międzyczasie ogarniać sobie z anten na dach to jest w miejsce swojej FM do której też jednocześnie mam podpięte CB.
Słucham Radia Kierowców czasem i tam na antenie wielu kierowców ciężarówek dzwoni do stacji z tzw. trasy , wiec też się zastanawiam jak oni tam to rozwiązali w ciężarówkach.

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: czupacz13 »

W ciężarówkach można wszystko zrobić jest tam miejsce na dachu.Antene zrób o długości 36cm (środek pasma vhf) ja taka zrobiłem i jest cacy..Też słucham radia dla kierowców jako jedyne radio z PR gdzie praktycznie nie ma polityki.A żadnych wzmacniaczy nie dawałem tylko pręt od anteny z cb do cięty na wymiar , kabel z wtyczką do radia i nie narzekam na odbiór .Mux dabcast 5D z Gdańska( Zieleniak) kończy mi się za Nowym Dworem na S7 (około 40km od nadajnika) a mux PR 5B na granicy z kujawsko-pomorskim jadąc A1( około 85km od nadajnika z Chwaszczyna) więc nie jest źle jak na samoróbkę :D

Awatar użytkownika
ploomba
Posty: 944
Rejestracja: 1 stycznia 1970, o 01:00
Miejscowość: Las (Vegas)
Odbiornik: Stary Samsung, nowy TCL i Cryptobox 652 combo
Nadajnik - obiekt nadawczy: RTON Skrzyczne, RTCN Chorągwica

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: ploomba »

czupacz13 pisze: 12 sierpnia 2021, o 07:31 W ciężarówkach można wszystko zrobić jest tam miejsce na dachu.Antene zrób o długości 36cm (środek pasma vhf) ja taka zrobiłem i jest cacy..Też słucham radia dla kierowców jako jedyne radio z PR gdzie praktycznie nie ma polityki.A żadnych wzmacniaczy nie dawałem tylko pręt od anteny z cb do cięty na wymiar , kabel z wtyczką do radia i nie narzekam na odbiór .Mux dabcast 5D z Gdańska( Zieleniak) kończy mi się za Nowym Dworem na S7 (około 40km od nadajnika) a mux PR 5B na granicy z kujawsko-pomorskim jadąc A1( około 85km od nadajnika z Chwaszczyna) więc nie jest źle jak na samoróbkę :D

a jak zarobiłeś gniazdo smb w warunkach domowych? Tez kombinuje z jakas antena magnetyczna na dach.
Na allegro nie ma. Nic, zupełnie nic. Zero. Są albo wewnetrzne naklejane na szybe albo te chinskie podwojne dab + FM z dwoma przewodami do radia. Ale w takim przypadku trzeba puszczac cale nowe okablowanie przez auto. A i nie wiemy jak te anteny działają. Czy są dobre.
Też pomyślałem o jakiejś zwykłej, pojedynczej na dach. magnetycznej, cos a'la CB z krótkim kablem.. Bacik ok 40 cm i kabel z wtykiem SMB. Nie ma nic takiego gotowego. Az dziw bierze.
Temat anten do dab wygląda u nas tak, że sa TYLKO chinskie - te same co na alliexpress.
Miałem kupowac tą podwójna dab + FM , ale zastanawia mnie właśnie jak to będzie działać i czy warto. Kolejne wydane pieniadze.

Kupiłem radio Kenwod'a X7200dab. podpiąłem pod fabryczna antene. Zalożyłem separator (zasilajacy antene). Walczę .
Na początku FM działał mi gorzej niz na fabrycznym radiu. Doszedlem do wniosku, że separator ma jakies dziadowskie slabo ekranowane kable, ktore łapią zakłócenia. Wystaczyło, że oddaliłem je od kabla auz wyprowadzonego z radia i FM zaczął działać lepiej. W momencie gdy separator jest blisko kabelka aux, sygnał FM niesamowicie się pogarsza. Czary.
Ustawiłem to tak ,że FM działa w miare OK, ale i tak nie jest to chyba to co miałem na fabrycznym radiu.
Kupiłem z ciekawości ten rozdzielacz antenowy. Jak co to odeślę :) Podpiąłem. Sygnał FM jakby minimalnie osłabł (może wrażenie tylko takie mam, nie wiem). DAB słabiej działa niż FM.
Dziwne jest to, że ogólnie bez problemu łapię (i działa w ruchu) testowu mux radia Bielsko z góry Szyndzielnia (5B), o słabszej mocy (chyba 1kW), a ledwo łapię mux PR ze Skrzycznego (11A), który nadaje chyba z moca 2kW i widzę nadajnik praktycznie jak na dłoni :| Co jest grane.
Panie Jarosławie, czy są plany zwiększenia mocy nadajnika dab PR ze Skrzycznego?
Jesli DAB miałby kiedyś w przyszłości zastąpić FM, to chyba nie z takimi mizernymi mocami? Ze Skrzycznego np PR1 na FM nadaje z moca 10kW a mux dab 2kW. Dla porównania, lokalne radio Bielsko z Szyndzielni nadaje na FM z moca 1 kW i ich mux dab z tego samego miejsca tez ma 1kW.
No i zastanawia właśnie to, że ten słabszy mux prywatnego nadawcy łapie w samochodzie lepiej niż Emitelowski ze Skrzycznego. Inne parametry nadawania?
W domu , na stacjonarnych odbiornikach, oba muxy dab łapię bezproblemowo.
Jutro kombinacji ciąg dalszy.

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: czupacz13 »

Kabel z końcówką sma od anteny GPS 5m + przejściówka sma/smb przeciągnąć przez auto do anteny od FM .Tam w główce anteny radiowej zrobiłem dziurę i założyłem bat -/+36cm ( Środek pasma vhf) .I podłączyłem w główce oplot do masy z kabla . I śmiga rewelacyjnie. Nic niego nie mogłem zrobić bo mam spryskiwacz w główce anteny a i antena w pionie musi być jeżeli masz nadajniki w polaryzacji pionowej. W sierpniu jechałem A18 \A4 niemiecki 5C "sunshine live " zgasł mi dopiero około 25km od Legnicy

czupacz13
Posty: 48
Rejestracja: 22 września 2020, o 12:30
Miejscowość: Gdańsk
Odbiornik: Silvercrest. JVC .POP
DELUX.Technisat.Ferguson
Instalacja antenowa: DACH fm/dab+
Samochodowa
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chwaszczyno/Zieleniak

Re: Antena samochodowa DAB/FM

Post autor: czupacz13 »

A przy różnych polaryzacjach na nadajnikach H lub V antenę powinno się dać pod kątem 45stopni . Tak jak robią fabrycznie z antenami do FM.u mnie na szczęście jest polaryzacja pionowa i tam gdzie jeżdżę też tak idzie łącznie z Niemcami nie licząc mux-a z Berlina .Ale ponoć Elbląg 1kw ma iść w poziomie więc gorzej będzie w aucie z odbiorem

Zablokowany