Antena do DAB

odbiorniki i zagadnienia związane z odbiorem
Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Antena do DAB

Post autor: piotrek2802 »

Gdyby teren był płaski to 40 km nie jest tak dużo, ale w Małopolsce występują pagórki i wzniesienia. Ja mieszkam raczej w dolince i stąd muszę stosować antenę zewnętrzną.

Pozdrawiam

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena do DAB

Post autor: pswiatki »

Jest to prawdą, choć jeśli odbiornik jest "zagrzebany" w terenie, to teleskop może nie dać rady. Albo jeśli antena nadawcza jakoś "kiepści" akurat po tym azymucie - wtedy może być bieda.

Niemniej: moje pytanie wciąż aktualne: jak odnieść się przez URL do konkretnego posta w innym temacie forum (do całego tematu, to proste, ale do konkretnego wpisu???) ?

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Antena do DAB

Post autor: tranzystor »

antypyra pisze:Wiemy, że to napisałeś. Jest to raczej jasne. Ale z mojego doświadczenia wynika, że 40 km to do odbioru na teleskopie jeszcze odległość nie tak bardzo duża.

Kolego, weź pod uwagę że Kraków Chorągwica z tego co się dowiedziałem nie nadaje dookolnie, podobno na zachód nie idzie ani "kropla sygnału" (bo Czechy) jeśli to jest emisja docelowa to mi się płakać chce :cry: , analog z Krakowa idzie nawet bez owego kawałka druta na moim odbiorniku 80 km od Krakowa, tyle że analog jest do okólny i ma moce ponad 60 kW :)

Jak dla mnie to co robi polskie radio przy wprowadzaniu DAB to drwina, jak mają uruchamiać to niech uruchamiają już docelowo i niech to będzie dobra reklama jeśli nie jakości dźwięku to chociaż zasięgu nic ich nie ogranicza pasmo VHF-3 wolne więc nie ma wymówek i nie jakieś śmieszne ustalone moce 10 kW i nie istnieje więcej dla DAB tylko tyle ile się należy i ile mają analogi czyli ponad 50 kW wtedy możemy mówić o radiu mobilnym, bo teraz ledwo idzie odebrać stacjonarnie, co ja mam montować kolejną wielką antenę na balkonie osobno dla DAB?.

Wszystko dziś "robi się na odwal" moce telewizji cyfrowej zmalały drastycznie w porównaniu z analogową TV a teraz na radiowych nadajnikach chcą zaoszczędzić i to się znowu zemści. ;)

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena do DAB

Post autor: pswiatki »

To ja właśnie napisałem:

antena nadawcza "kiepści" na dany azymut - oznaczać to miało poprawnie: ma mniej lub bardziej kierunkową wiązkę. Przy kilku promiennikach całkiem zgrabnie i precyzyjnie można wykonać beam-forming, choć nie wiem czy tak się robi na masztach nadawczych. Ale są też inne sposoby jak sądzę. Pewnie trochę jak w WLAN - anteny sektorowe i git, sprawa rozwiązana.

A co do mocy - no przecież o to chodzi by moc była odpowiednio mała, tak dla DVB-T jak i DAB. EKO-GREEN Panie Panie! To jest priorytet, a kryterium zapewne zasięg (jak rozumiem: NIE gorszy niż w technice analogowej). Pewien problem jest natomiast z określeniem owego zasięgu, no ;) Są na ten temat normy i dopóki są przez nadawcę spełnione, to chyba nie ma on o czym dyskutować. Zapewne w razie narzekań odiobrców zaleci lepszą antenę odbiorczą :mrgreen:

Awatar użytkownika
antypyra
Posty: 2090
Rejestracja: 22 marca 2012, o 20:16
Miejscowość: Pipidówa
Odbiornik: Sony ST-SB920
Onkyo 4030 DAB/FM
Tecsun PL 390
Dual DAB 14
Instalacja antenowa: UKF: antena 1 el., dipol pętlowy f-my Dipol,
TV i DAB: antena LP 6-69 f-my Dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: komin Ciepł. Starosielce, RTCN Krynice

Re: Antena do DAB

Post autor: antypyra »

Przeciętny Kowalski nie umie sprzęgnąć anteny zewnętrznej z odbiornikiem przenośnym wyposażonym w teleskop, a nie posiadającym gniazda antenowego. A na tuner będzie żałował, na antenę zresztą też. :lol:

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena do DAB

Post autor: pswiatki »

No tak. Spotkałem się ze stanowiskiem takim że byle g... ma grać na "kawałku drutu" bo inaczej to zły zasięg ;)

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Antena do DAB

Post autor: tranzystor »

pswiatki pisze:byle g...
Do tej pory na każdym "byle g... " można było odebrać analogowe polskie radio i radio Maryja nawet w dziurze zabitej dechami i to z kilku nadajników na raz, wychodzi na to że przyszłość jaka nas czeka to ustawianie dużych anten VHF lub "siatek ze wzmacniaczami" pod każdy nadajnik radiowy z osobna, marna przyszłość radia naziemnego, nic dziwnego że wielcy gracze jak RMF i ZET nadal obawiają się DAB w takiej wersji jak obecnie, już sam ten temat "Antena do odbioru DAB" jest już tak śmieszny że aż straszny :shock: , bo nikt do tej pory chyba nie słyszał aby do radia montować wielkie anteny (dotyczyło to raczej radioamatorów, DXsiarzy, itp. ale nie przeciętnych odbiorców), skoro do tej pory radio szło odebrać na wbudowanych teleskopach. :o

Aha, no i w samochodzie wolę mieć radio które od czasu do czasu troszkę zaszumi (lecz przekaz jest zrozumiały) niż jak już ktoś wspomniał słyszeć co chwilę "ąłććććć łłłęęęćććć" ;)

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Antena do DAB

Post autor: piotrek2802 »

@tranzystor, to własnie mnie wstrzymuje przed zakupem radia dab+ w samochodzie.
Żeby było jasno, na obecnym odbiorniku FM odbieram w samochodzie radio Alex 105,2 MHz z Zakopanego. Odległość prawie 110 km. Radio gra w stereo , szumi, mono itd. ale przekaz jest zrozumiały. A jakby zachowało się radio DAB+ ? Pewnie połowa audycji byłaby poprzerywana ciszą lub poszarpanym przekazem.
Na razie zakładam słuchanie radia DAB+ w domu na antenie siatkowej, jak już pisałem wczesniej i nigdy nie kupię radia DAB+ , które nie ma wejścia na antenę zewnętrzną.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena do DAB

Post autor: pswiatki »

Radia DAB w samochodach (zwłaszcza dobrych) są tak skonstruowane (i to piszę z doświadczenia) żeby warunki odbioru były jak najlepsze. Ich czułość też jest odpowiednia. Dopasowane systemy antenowe, nowoczesne rozwiązania tunerów, itd, itp. Nie mogę tu pisać konkretów, bo by mnie za...li. :ugeek: Ale mogę powiedzieć jedno - zasięgi są zaskakujące niejednokrotnie. Oczywiście pozytywnie. W samochodach od lat nie używa się ot takich "teleskopów". W tych dobrych rzecz jasna.

tranzystor
Posty: 254
Rejestracja: 28 października 2014, o 11:24
Miejscowość: Bielsko i Żywiec
Odbiornik: Amiko mini 4K UHD Combo oraz Technisat Viola 2 DAB+
Instalacja antenowa: Antena szerokopasmowa + dipol
Nadajnik - obiekt nadawczy: Katowice-Kosztowy / Wisła Skrzyczne

Re: Antena do DAB

Post autor: tranzystor »

pswiatki pisze:Radia DAB w samochodach (zwłaszcza dobrych) są tak skonstruowane (i to piszę z doświadczenia) żeby warunki odbioru były jak najlepsze.
Co ty nie powiesz? A ja cię będę musiał zmartwić! Z racji tego że zajmuję się sprawami elektronicznymi, z nie jednym radiem samochodowym miałem styczność i tak okazało się że w jednym ze starszych samochodów natrafiłem na moim zdaniem najlepszy tuner radiowy, najbardziej czuły i najbardziej selektywny, był tak dobry że go nabyłem i dostosowałem do warunków stacjonarnych, służy mi po dziś dzień jako porządny tuner do DX nawet do 200 km przy tropo. Ale spotkałem się również z tunerami samochodowymi i to całkiem niedawno wyprodukowanymi (2008, 2012) a okazało się że pomimo tylu bajerów w takim radiu samochodowym (RDS EON PTY, radiotext), odtwarzaczach CD, USB-MP3 tuner (jego czułość i selektywność) okazał się być tandetnym chińskim radyjkiem, ledwo odbierającym w stereo główne stacje FM i tylko nie wiem po co mu wyprowadzili gniazdo antenowe 75 Ohm, skoro wystarczyło wsadzić kawałek chińskiego kabelka :lol:

Tak więc nie spodziewałbym się że w przyszłości będzie lepiej i że chińskie odbiorniki DAB+ w samochodach będą takie super czułe, jak już wspomniałem wszystko robi się na odwal w dzisiejszych czasach, kiedyś analog na to nie pozwalał bo wszystkie niedoróbki, schrzanione głowice odbiorcze byłyby widoczne od razu a teraz? przy cyfryzacji producenci mogą sobie lecieć w kulki, zamiast porządnej głowicy wsadzić scalaczka wielkości główki od gwoździa i odfajkowane a trzymanie parametrów? Mniejsza oto.

Tak więc uważam że synonim porządnego tunera w radiu samochodowym stracił już ważność, można i w tym segmencie trafić na g.... :(

A żeby nie odbiegać od tematu tego wątku to dopowiem że chyba trzeba będzie sobie zakupić antenę siatkową do samochodu do odbioru DAB :roll:

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena do DAB

Post autor: pswiatki »

Mogłeś trafić na jakieś kiepskie konstrukcje. Natomiast nie dramatyzowałbym i nie uogólniał. Chipsety odbiorcze do DAB niekoniecznie są chińskie i (jeśli są od dobrych producentów) mają bardzo dobre parametry RF. Jak się je wsadzi do urządzenia (na płytkę), to oczywiście można wszystko znakomicie spieprzyć, jakkolwiek akurat nasi elektronicy robią bardzo porządną robotę w tym zakresie czego dowodzą późniejsze pomiary RF (czy to nasze, czy klienta który zamawia u nas projekt odbiornika). Tak więc nie jest z tym tak źle.
Inna sprawa, że może ja mam delikatnie spaczone spojrzenie na tę sprawę :D Może patrzę na konstrukcje w zbyt wysokich klasach samochodów (choć te ostatnie są z aut klasy średniej-niższej, więc chyba nie jest to zbyt wysoko).

Natomiast - jeszcze dzisiaj postaram się złożyć tutaj raport z odbioru DAB za pomocą anteny zewnętrznej, prętowej, z magnetyczną stopą, na pasmo III oraz L (długość 27 cm) umieszczonej na dachu mojego auta, a podłączonej do prostego USB sticka z R820T oraz RTL2832. Odbiór był podczas jazdy na trasie Kraków --> Rzeszów autostradą A4. Jeśli jest ktoś zainteresowany, to niech da znać. Na razie napomknę tylko że nie ma potrzeby osadzania masztu i anteny "siatkowej" na dachu wozu.

Awatar użytkownika
piotrek2802
Posty: 286
Rejestracja: 29 listopada 2014, o 17:03
Miejscowość: Tenczynek
Odbiornik: VU+Solo 4K,
TECHNISAT100IR/SANGEAN-WFR29C
Philips 55' 8804
Instalacja antenowa: Antena siatkowa 21-69 UHF ze wzmacniaczem, Antena FM zewnętrzna+ wzmacniacz
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica- Kraków + Kosztowy- Katowice

Re: Antena do DAB

Post autor: piotrek2802 »

Myślę, że jazda samochodem na trasie A-4 Kraków - Rzeszów to radio DAB+ w samochodzie może pięknie grać, bo przecież przejeżdżamy zaraz koło nadajnika k.Wieliczki ;)
Mnie bardziej by interesowała jazda samochodem w przeciwnym kierunku A-4 do Katowic i porównanie kiedy zasięg radia DAB+ Kraków kończy się, a kiedy zaczyna się już przełączać na nadajnik Kosztowy w Katowicach.

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena do DAB

Post autor: pswiatki »

Taki test też jest możliwy, tylko na razie nie ma okazji by jechać w tamtą stronę. Natomiast jest spora szansa na dedykowany wyjazd służbowy i wtedy precyzyjnie określimy kiedy (przynajmniej w naszym odbiorniku) zaczyna się przełączanie MUxa z Krakowa na Katowice.

szorstki
Posty: 3
Rejestracja: 4 lutego 2015, o 09:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: luboń wielki, chorągwica

Re: Antena do DAB

Post autor: szorstki »

witam
dołączę się do dyskusji.
mieszkam w okolicach mszany dolnej i chciałbym odebrać dab z chorągwicy
kupiłem taką antenkę http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_ ... _A0140.htm
na neonie+ mam sygnał około 52 dBuV (za anteną) i niewiem czy muszę jeszcze zastosować taki wzmacniacz ?
http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_ante ... _B4013.htm

bo ostatecznie sumuje ten sygnał do tego urządzenia
http://www.dipol.com.pl/masztowy_wzmacn ... R85211.htm

później przepuszczam jeszcze przez to
http://www.dipol.com.pl/konwerter_satel ... A98262.htm

i montuje gniazdo koło kina domowego

Proszę o rade

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena do DAB

Post autor: pswiatki »

A nie można tej jakże zacnej anteny podpiąć bezpośrednio do radia? Wszak 52dBuV (-55 dBm) wydaje się być zupełnie niezłym poziomem. Szkoda go zaburzać przez te dodatkowe skrzynki. W szczególności NIE stosowałbym tego szerokopasmowego wzmacniacza.

szorstki
Posty: 3
Rejestracja: 4 lutego 2015, o 09:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: luboń wielki, chorągwica

Re: Antena do DAB

Post autor: szorstki »

Wiem że można ale chodzi o dopięcie sygnału DAB+ do instalacji zbiorczej gdzie bym miał w jednym kablu SAT, DVB-T, FM i teraz DAB+.

To jaki inny wzmacniacz można zaproponować bo pasywnie to raczej nie przejdzie.
Tuner TV USB DVB-T RTL2832U+R820T będzie dobry żeby sobie potestować ? bo nie mam innego odbiornika DAB+

pswiatki
Posty: 545
Rejestracja: 31 lipca 2014, o 21:45
Odbiornik: WIWA 120, proto. DAB, RTL2832, USRP B200, X310, USRP1, PLUTO
Instalacja antenowa: antena zbiorcza
Nadajnik - obiekt nadawczy: Chorągwica

Re: Antena do DAB

Post autor: pswiatki »

Tuner na USB będzie dobry by potestować (sam używam dokładnie takiego). Myślę że pasywnie przejdzie bez żadnej lipy, no chyba że te szpeje które tam masz tak potwornie tłumią, że z 50 zrobi się 0 [dBuV]. No to wtedy może zlecieć poniżej progu czułości odbiornika (czy to USB, czy dowolnego innego).

Powodzenia i nie zapomnij napisać jakie osiągnąłeś rezultaty :ugeek:

szorstki
Posty: 3
Rejestracja: 4 lutego 2015, o 09:30
Nadajnik - obiekt nadawczy: luboń wielki, chorągwica

Re: Antena do DAB

Post autor: szorstki »

Ok dobra napisze i dam foty instalacji razem z pomiarami sat, dvb-t, fm i dab+ bo mało takich.

Ocenicie i wytkniecie błędy :)

PS. kolego @pswiatki piszesz że korzystasz z RTL2832U czy możesz podać jakie są dobre programy do pomiaru siły, jakości sygnału dla dvb-t oraz fm, coś takiego jak jest w dab player.
Z góry dziękuje

Zablokowany